Рішення від 23.02.2026 по справі 200/187/26

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року Справа№200/187/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Тарасенка І.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області. З урахуванням уточнених позовних вимог просить суд: 1) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо розділення щомісячної виплати пенсії на «поточну» та «заборгованість», що обліковується окремо; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплачувати пенсію у повному обсязі (з урахуванням належної індексації), що становить 18763,54 грн, без застосування будь-яких обмежень та черговості виплат; 3) визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо застосування обмежень при індексації пенсії ОСОБА_1 за 2023-2025 роки на виконання рішення суду у справі № 200/2847/25.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області йому виплачує пенсію не повному розмірі, а саме 12414,77 грн, замість 17262,93 грн.

14 січня 2026 року відкрито провадження по справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.

Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надало суду відзив на позовну заяву ОСОБА_1 , в якому зазначило, що 09.01.2026 з метою належного виконання рішення суду в межах покладених судом зобов'язань Головним управлінням перевірено пенсійну справу ОСОБА_1 та розмір пенсії приведено до відповідності, а саме здійснено перерахунки пенсії шляхом проведення послідовного збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, а також без застосування положень, щодо обмеження в індексації пенсії.

За приписами частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Враховуючи відсутність клопотань сторін щодо розгляду справи у судовому засіданні, справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та повідомлення сторін.

Дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП - НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області є отримувачем пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-ІV обчисленої у розмірі 80% заробітної плати відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02.09.2008 року № 345.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року по справі № 200/2847/25 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити з 01.03.2022 року, з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року, з 01.03.2025 року індексацію пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115, зарахувавши до пільгового стажу за Списком № 1 періоду з 04.09.1989 року по 29.01.1990 року відповідно до довідки № 236 від 30.08.2021 року та у зв'язку з цим провести перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням виплачених сум.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 06.11.2025 року по справі № 200/2847/25 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області - залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11 серпня 2025 року у справі № 200/2847/25 - залишено без змін.

09 січня 2026 року на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/2847/25 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснено перерахунки пенсії шляхом проведення послідовного збільшення показника заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, який безпосередньо враховувався для обчислення пенсії позивача, а також без застосування положень, щодо обмеження в індексації пенсії:

З 01 березня 2022 року проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 із зарахуванням до пільгового стажу за Списком № 1 періоду роботи з 04.09.1989 року по 29.01.1990 року відповідно до довідки № 236 від 30.08.2021 року.

У ході виконання перерахунку пенсії з 01.03.2022 року:

- визначено розмір середньої заробітної плати: 10395,44 грн (9118,81 х 1,14)

- обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 16277,70 грн (10395,44 грн х 1.56585 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення);

- визначено загальний страховий стаж 46 років 03 місяці 14 днів, в тому числі пільговий стаж за Списком №1 склав - 16 років 10 місяців 15 днів, коефіцієнт стажу - 0,46250;

- визначено основний розмір пенсії 7528,44 грн (16277,70 грн х 0,46250 - коефіцієнт стажу);

- доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1. абз. 2) (за 11 років): 212,74 (11 х 19,34);

- загальний розмір пенсії за віком становить - 7741,18.

- встановлено доплату до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»: 5280,98 (16277,70 х 80% - 7741,18);

- загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2022 року становить - 13022,16 грн;

- розмір збільшення пенсії склав 1599,21 грн (13022,16 - 11422,95 - основний розмір пенсії до виконання рішення суду станом на 01.03.2022 року).

При проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2023 року:

- визначено розмір середньої заробітної плати: 12443,34 грн (10395,44 х 1,197);

- обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 19484,40 грн (12443.34 х 1.56585 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення);

- визначено основний розмір пенсії 9011,54 грн (19484,40 х 0,46250 - коефіцієнт стажу);

- доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 11 років): 230,23 (11 х 20,93);

- загальний розмір пенсії за віком становить - 9241,77 грн.

- встановлено доплату до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»: 6345,75 (19484,40 х 80% - 9241,77);

- загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2023 року становить - 15587,52 грн;

- розмір збільшення пенсії склав 2565,36 (15587,52 - 13022,16 - основний розмір пенсії визначений за рішенням суду з 01.03.2022 року).

При проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2024 року:

- визначено розмір середньої заробітної плати: 13433,83 грн (12443,34 х 1.0796);

- обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 21035,36 грн (13433,83 х 1,56585 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення);

- визначено основний розмір пенсії 9728,85 грн (21035,36 х 0,46250 - коефіцієнт стажу);

- доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 11 років): 259,71 грн (11 х 23,61);

- загальний розмір пенсії за віком становить - 9988,56 грн

- встановлено доплату до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»: 6345,75 грн (21035,36 х 80% - 9988,56);

- загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2024 року становить - 16828,29 грн;

- розмір збільшення пенсії склав 1240,77 грн (16828,29 - 15587,52 - основний розмір пенсії визначений за рішенням суду з 01.03.2023 року).

При проведенні перерахунку пенсії з 01.03.2025 року:

- визначено розмір середньої заробітної плати: 14978,72 грн (13433,83 х 1,115);

- обчислено індивідуальний середньомісячний заробіток: 23454,43 грн (14978,72 х 1,56585 - індивідуальний коефіцієнт для обчислення);

- визначено основний розмір пенсії 10847,67 грн (23454,43 х 0,46250 - коефіцієнт стажу);

- доплата за понаднормовий стаж (ст. 28 ч. 1 абз. 2) (за 11 років): 259,71 грн (11 х 23.61);

- загальний розмір пенсії за віком становить - 11107,38 грн

- встановлено доплату до пенсії по ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці»: 7656,16 (23454,43 х 80% - 11107,38);

- загальний розмір нарахованої пенсії з 01.03.2025 року становить - 18763,54 року;

- розмір збільшення пенсії склав 1935,25 грн (18763,54 - 16828,29 - основний розмір пенсії визначений за рішенням суду з 01.03.2024 року).

Отже, на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 11.08.2025 року по справі № 200/2847/25 розмір пенсії склав 18763,54 грн.

Як вбачається з довідки про рух коштів по рахунку за період з 01.11.2025 року по 11.02.2026 року, позивачу на його картковий рахунок 05 числа кожного місяця нараховувалась пенсія у розмірі 12414,77 грн.

Отже, спірним питанням даної справи є виплата пенсії позивачу у меншій сумі, ніж її було перераховано на виконання рішення суду.

Суд, перевіривши матеріали справи, вирішивши питання, чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, приходить до висновку про наступне.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Приписами статті 1 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Згідно з частиною першою статті 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 року на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.

У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).

Як зазначено вище, з протоколу перерахунку пенсії позивача вбачається, що розмір пенсії за віком становить 18763,54 грн, проте позивачу виплачується пенсія у розмірі 12414,77 грн. Остання виплата 05 лютого 2026 року.

Разом з тим в межах спірних правовідносин визначальною є обставина, що позивач є отримувачем пенсії на підставі ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1.

Матеріалами справи підтверджується, відповідачем при здійсненні перерахунку пенсій обмежено розмір пенсії.

Таким чином, відповідачем обмежено саме гарантований статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» основний розмір пенсії, що не є тотожним обмеженню максимального розміру індексації на підставі відповідних постанов Кабінету Міністрів України.

Аналогічна правова позиція наведена в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 26.08.2025 року у справі № 360/948/24, якою скасовано постанову Першого апеляційного адміністративного суду від 19.12.2024 року, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 21.10.2024 року залишено в силі.

Аналогічного висновку дійшов Перший апеляційний адміністративний суд в постанові від 30.10.2025 року по справі № 200/2564/25.

Європейський Суд з прав людини неодноразово у своїх рішеннях зазначав, що предмет і мета Конвенції як інструменту захисту прав людини потребують такого тлумачення і застосування її положень, завдяки яким гарантовані нею права були б не теоретичними чи ілюзорними, а практичними та ефективними (п. 53 рішення у справі «Ковач проти України» від 7 лютого 2008 року, п. 59 рішення у справі «Мельниченко проти України» від 19 жовтня 2004 року, п. 50 рішення у справі «Чуйкіна проти України» від 13 січня 2011 року, п. 54 рішення у справі «Швидка проти України» від 30 жовтня 2014 року тощо).

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Загальної Декларації прав людини, п. 4 ч. 1 Європейської Соціальної хартії та ч. 3 ст. 46 Конституції України, кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист за роки важкої праці та шкідливих робіт, яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

З огляду на вказане, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно зменшено мінімальний розмір пенсії позивача.

Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на вищевикладене, суд приходить до висновку, що належним способом захисту порушених прав позивача буде визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області виплачувати пенсію позивачу без застосування обмежень по індексації у розмірі 18763,54 грн, та виплатити заборгованість з недоплаченої пенсії з моменту проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/2847/25.

Таким чином, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області підлягає частковому задоволенню.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 5 ст. 139 КАС України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з іншої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, що їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок коштів, передбачених Державним бюджетом України, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від сплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Приймаючи до уваги те, що позивача звільнено від сплати судового збору на підставі п. 9 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір», а відповідачем судові витрати не понесені, суд вирішує розподіл судових витрат у справі № 200/187/26 не здійснювати.

Керуючись ст.ст. 2-15, 19-20, 42-48, 72-77, 90, 139, 118, 159-165, 199, 205, 244-250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) щодо обмеження розміру пенсії ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (юридична адреса: 84122, Донецька область, м. Слов'янськ, площа Соборна, 3, код ЄДРПОУ 13486010) виплачувати пенсію ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) без застосування обмежень по індексації у розмірі 18763,54 грн, та виплатити заборгованість з недоплаченої пенсії з моменту проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/2847/25.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя І.М. Тарасенко