Україна
Донецький окружний адміністративний суд
про залишення позовної заяви без руху
24 лютого 2026 року Справа №200/1169/26
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., ознайомившись з матеріалами адміністративного позову адвоката Куспися Євгенія Адамовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
19.02.2026 до Донецького окружного адміністративного суду, засобами поштового зв'язку, надійшов адміністративний позов адвоката Куспися Євгенія Адамовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з вимогами:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо обчислення ОСОБА_1 пенсії за віком без застосування середньої заробітної плати (доходу) в Україні, якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначення пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, починаючи з моменту призначення, - 27.05.2024;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату пенсії за віком із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, а саме за 2021, 2022, 2023 роки, починаючи з моменту призначення, - 27.05.2024.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленими ст. 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно з частиною 2 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.
Згідно з частиною 1 та 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 КАС України).
Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для визначення початку перебігу строку для звернення до суду необхідно встановити час коли позивач дізнався або повинен був дізнатись про порушення своїх прав, свобод та інтересів. Позивачу недостатньо лише послатись на необізнаність про порушення його прав, свобод та інтересів; при зверненні до суду він повинен довести той факт, що він не міг дізнатися про порушення свого права й саме із цієї причини не звернувся за його захистом до суду протягом шести місяців від дати порушення його прав, свобод чи інтересів чи в інший визначений законом строк звернення до суду. В той же час, триваюча пасивна поведінка такої особи не свідчить про дотримання строку звернення до суду з урахуванням наявної у неї можливості знати про стан своїх прав, свобод та інтересів.
Поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об'єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з позовом, пов'язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
Так, позивачем заявлені позовні вимоги, зокрема щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії моменту призначення, - 27.05.2024.
В адміністративному позові зазначено, що у квітні 2024 року позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (м. Краматорськ) із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
27.05.2024 Відповідачем прийнято рішення про призначення та нарахування Позивачу пенсії за віком. Разом з тим, під час обчислення розміру пенсії Відповідачем застосовано показник середньої заробітної плати (доходу), який враховувався при призначенні попереднього виду пенсії, тобто фактично здійснено перерахунок раніше призначеної пенсії, а не нове призначення пенсії за віком.
Зокрема, при обчисленні розміру пенсії було застосовано показник середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2007, 2008, 2009 роки, що суттєво зменшило розмір призначеної пенсії та не відповідає вимогам чинного законодавства щодо визначення показника середньої заробітної плати при призначенні пенсії за віком вперше.
15.12.2025 Позивач повторно звернулася до Відповідача із заявою про проведення перерахунку пенсії із застосуванням актуального показника середньої заробітної плати в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні за 2021, 2022, 2023 роки. Рішенням № 914260812812 від 25.12.2025 Відповідачем здійснено перерахунок пенсії, однак і при цьому перерахунку не було застосовано показник середньої заробітної плати за 2021, 2022, 2023 роки, як це передбачено нормами чинного законодавства, що призвело до збереження заниженого розміру пенсійних виплат.
До адміністративного позову додано копію рішення від 06.06.2024 щодо перерахунку пенсії з 27.05.2024 та копію рішення від 25.12.2025 про перерахунок пенсії з 01.12.2025.
Адміністративний позов подано до суду - 19.02.2026.
Таким чином, позивачем пропущений строк звернення до суду з вимогами щодо зобов'язання здійснити перерахунок пенсії з 27.05.2024.
Клопотання про поновлення строку звернення до суду з цим позовом матеріали адміністративного позову не містять.
Згідно з частиною 1 статті 123 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до частини 1 статті 169 КАС України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Крім того, згідно до п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Таким чином, позивачу необхідно усунути недоліки позовної заяви шляхом:
- надання обґрунтованої заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду та докази поважності причин його пропуску або заяву про уточнення позовних вимог.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 160, 161, 171 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позовну заяву адвоката Куспися Євгенія Адамовича в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без руху.
Встановити позивачеві строк для усунення недоліків позовної заяви: десять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі не усунення недоліків у встановлений судом строк, позовна заява буде вважатись неподаною, та її буде повернуто позивачу.
Ухвала оскарженню в апеляційному порядку не підлягає та набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Текст ухвали розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв