24 лютого 2026 рокуСправа № 160/4117/26
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Маковська О.В., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області, третя особа: Солонянський відділ ДВС у Дніпровському районі Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна ОСОБА_1 до відділу Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області, в якій позивач просить:
-визнати протиправними дії посадових осіб відділу Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області щодо складання постанови №001302 від 16.07.2025;
-визнати протиправною та скасувати постанову відділу Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області №001302 від 16.07.2025;
-зобов'язати відділ Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області усунути наслідки неправомірних дій, шляхом звернення до державного виконавця із відповідною заявою про закінчення виконавчого провадження №799985868 відносно позивача та зняття арешту з коштів позивача;
-зобов'язати відділ Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області надати до суду матеріали (відеозаписи, дані та іншу інформацію) з портативних реєстраторів, зазначених у постанові, а саме: SE-DC632D, №AX2744104, №AX2744132;
-стягнути з відділу Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області на користь позивача моральну шкоду в розмірі 25 000 грн.
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Згідно із частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 КАС України публічно-правовий спір - це спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій.
Згідно з частиною 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист.
Пунктом 1 частини 1 статті 19 КАС України передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними під час здійснення владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Водночас, статтею 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.
Так, пунктом 1 частини 1 статті 20 КАС України визначено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності.
Частинами 1, 2 статті 286 КАС України передбачено, що адміністративна справа з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності вирішується місцевими загальними судами як адміністративними судами протягом десяти днів з дня відкриття провадження у справі.
З огляду на викладене, а саме, що предметом позову є скасування постанови суб'єкта владних повноважень про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 122-2 КУпАП, суд доходить висновку, що дана справа предметно не підсудна Дніпропетровському окружному адміністративному суду та має розглядатися місцевим загальним судом як адміністративним, з урахуванням вимог територіальної підсудності, встановленої статтями 25-26 КАС України.
Згідно з частиною 1 статті 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.
З матеріалів справи вбачається, позивач зареєстрований за адресою - АДРЕСА_1 , що територіально підсудно Солонянському районному суду Дніпропетровської області.
Таким чином суд доходить висновку, що позовна заява подана із порушенням правил предметної підсудності та з урахуванням частини 6 статті 7, частини 1 статті 25, пункту 2 частини 1 статті 29 КАС України, позов підлягає передачі на розгляд до Солонянського районного суду Дніпропетровської області.
За приписами частини 6 статті 29 КАС України, ухвалу про передачу адміністративної справи з одного адміністративного суду до іншого може бути оскаржено.
Частиною 8 статті 29 КАС України визначено, що передача адміністративної справи з одного суду до іншого на підставі відповідної ухвали, яка підлягає оскарженню, здійснюється не пізніше наступного дня після закінчення строку на оскарження такої ухвали, а в разі подання апеляційної скарги - після залишення її без задоволення.
На підставі викладеного, керуючись статтями 19, 25, 29, 241, 243, 248, 286 КАС України, суд, -
Адміністративну справу №160/4117/26 за позовною заявою ОСОБА_1 до відділу Державного нагляду (контролю) у Дніпропетровській області, третя особа: Солонянський відділ ДВС у Дніпровському районі Дніпропетровській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, передати на розгляд до Солонянського районного суду Дніпропетровської області.
Копію даної ухвали надіслати позивачу.
Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.256 КАС України з моменту підписання та може бути оскаржена в порядку та у строки встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя О.В. Маковська