Рішення від 24.02.2026 по справі 160/35370/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 лютого 2026 року Справа № 160/35370/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіЮркова Е.О.

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у місті Дніпро адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити певні дії про визнання протиправним та скасування повідомлення, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

11 грудня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області з вимогами:

- визнати протиправним та скасувати повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.11.2025 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №046350019321 від 18.04.2025 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №046350019321 від 18.07.2025 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №046350019321 від 07.10.2025 року, про відмову в призначенні пенсії незалежно від віку, згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загально-обов'язкове державне пенсійне страхування», ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 );

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427) застосувати при призначенні пенсії ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», до пільгового стажу для визначення права на призначення пенсії за віком на пільгових умовах і у пільгових розмірах, з урахуванням кратності, коефіцієнт 1,3, згідно роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 8, оскільки всі періоди роботи ОСОБА_1 підлягає включенню до стажу за провідними професіями та надають право на збільшення часу роботи за цими професіями та призначити ОСОБА_1 пенсію, згідно частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з дня звернення.

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (49094, м.Дніпро, вул.Набережна Перемоги, 26, код ЄДРПОУ 21910427), при призначенні пенсії ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) застосувати з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що повідомлення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 14.11.2025 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області №046350019321 від 18.04.2025 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №046350019321 від 18.07.2025 року, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області №046350019321 від 07.10.2025 року про відмову в призначенні пенсії незалежно від віку, згідно з частиною 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», є протиправними, оскільки позивач має необхідний стаж для призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Такі рішення позивач вважає протиправними, з огляду на наявність документів, що підтверджують стаж роботи позивача на відповідних професіях та роботах, які надають право на пенсію на пільгових умовах за Списком № 1, відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Вказує, що час проходження військової служби підлягає включенню до стажу за провідними професіями та надає право позивачу на збільшення часу роботи за відповідною професією, з урахуванням кратності 1,3, відповідно до роз'яснень Міністерства соціальної політики України від 20.01.1992 р. № 8 “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення». Крім того вказує, що має достатній пільговий стаж для призначення пенсії згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці».

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.12.2026 року відкрито провадження у даній справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області 06.01.2026 року подано відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що за результатами розгляду заяви позивача та доданих до неї документів Головним управлінням прийнято рішення від 07.10.2025 р. № 046350019321 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах. За результатами розгляду доданих до заяви документів до страхового та пільгового стажу зараховано всі періоди роботи. Страховий стаж ОСОБА_1 становить 25 років 0 місяців 12 днів, з урахуванням кратності, становить - 42 роки 0 місяців 12 дні. Пільговий стаж ОСОБА_1 становить: на провідних посадах - 9 років 1 місяць9 днів, згідно з постановою № 202 - 8 років 2 місяці 8 днів, військова служба в особливий період - 4 роки 6 місяців 25 днів. У зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу прийнято рішення у призначенні пільгової пенсії за віком ОСОБА_1 відмовити.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 06.01.2026 року подано відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що ОСОБА_1 10.07.2025 р. звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, розгляд заяви від 10.07.2025 р. пенсії провадився за принципом «екстериторіальності» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області. Так, Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, розглянувши заяву та додані до неї документи, 18.07.2025 р. прийняло рішення про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах №№ 046350019321 відповідно до частини 3 статті 114 Закону у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового страхового стажу - 25 років. Також вказано, що час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. За періоди роботи, починаючи з 1 січня 2004 року, орган, що призначає пенсію, додає довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування. На виконання Указу Президента України від 04.05.1998 р. № 401 та постанов Кабінету Міністрів України від 04.06.1998 р. № 794 (далі - постанова № 794), від 08.06.1998 р. № 832 персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування впроваджувався протягом 1998 - 2000 років. Починаючи з 01.07.2002 р. обчислення пенсій здійснюється із заробітку особи за період роботи після 01.07.2000 р. за даними системи персоніфікованого обліку (пункт 3 постанови № 794). З урахуванням зазначених норм, персоніфікований облік відомостей у системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування з 01.07.2000 р. є обов'язковим. За наданими документами та відомостями реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування страховий стаж позивача склав 41 рік 9 місяців 16 днів, у тому числі: - стаж роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону - 21 рік 11 місяців 14 днів, - робота за провідною професією - 9 років 1 місяць 9 днів, - згідно з постановою № 202 - 8 років 1 місяць 23 дні, - навчання за фахом - 4 місяці 14 днів, - військова служба в особливий період - 4 роки 3 місяці 28 днів.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області 07.01.2026 року подано відзив на позовну заяву, в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що за заявою від 09.04.2025 р. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області винесено рішення від 18.04.2025 р. № 046350019321 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за нормами ч. 3 ст. 114 Закону № 1058 у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років. За наданими документами страховий стаж заявника склав 40 років 6 місяців 25 днів (з 01.01.2004 р. по 09.04.2024 р. обчислено за даними Реєстру з урахуванням відомостей про сплату страхових внесків), в тому числі пільговий стаж на підземних роботах 20 років 8 місяців 22 дні, а саме: - за провідними професіями - 9 років 1 місяць 9 днів; - за Постановою № 202 (25) - 8 років 1 місяць 23 дні; - навчання за фахом - 4 місяці 4 дні; - військова служба в особливий період - 3 роки 1 місяць 6 днів. За наданими документами до пільгового стажу ОСОБА_1 на підземних роботах за провідними професіями зараховано періоди роботи: у ВСП «Шахта Павлоградська» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» з 10.10.2011 по 18.03.2014 в якості прохідника з повним робочим днем під землею; - з 10.03.2015 по 12.10.2015 в якості прохідника з повним робочим днем під землею; - з 16.10.2015 по 09.10.2019 в якості прохідника з повним робочим днем під землею; - з 22.01.2020 по 31.12.2021 в якості машиніста гірничих виймальних машин з повним робочим днем під землею; а також у ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»: з 01.01.2022 по 23.02.2022 в якості машиніста гірничих виймальних машин з повним робочим днем під землею. Отже, оскільки пільговий стаж ОСОБА_1 на підземних роботах за провідними професіями складає менш ніж 10 років, обчислити пільговий підземний стаж за кожний повний рік за 1 рік роботи 3 місяці, відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 20.01.1992 р. № 8 Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» немає підстав.

Відповідачем-1 15.01.2026 року подано відзив на позовну заяву (вх.. № 2880/26), в якому просив у задоволенні позовних вимог відмовити. В обґрунтування відзиву відповідач зазначив, що 09.04.2025 р., 10.07.2025 р. та 30.09.2025 р. ОСОБА_1 звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Заяви позивача про призначення пенсії та додані до них документи розглядалися Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області. Рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 046350019321 від 18.04.2025, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 046350019321 від 18.07.2025 та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 046350019321 від 07.10.2025 позивачу відмовлено у призначенні пенсії на пільгових умовах. За наданими документами станом на страховий стаж складає 40 років 6 місяців 25 днів, в тому числі стаж роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону - 20 років 8 місяців 22 дні, з яких: робота за провідною професією - 9 років 1 місяць 9 днів, згідно з постановою №202 - 8 років 1 місяць 23 дні, навчання за фахом 4 місяці 14 дні, військової служби в особливий період - 3 роки 1 місяць 6 днів. На підставі вище викладеного, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області прийняті рішення про відмову у призначенні пенсії, оскільки відсутні 25 років стажу роботи, що дають право на призначення пенсії відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що 09.04.2025 року, 10.07.2025 року та 30.09.2025 року ОСОБА_1 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах по Списку № 1, відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Рішеннями Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 046350019321 від 18.04.2025 року, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 046350019321 від 18.07.2025 року та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 046350019321 від 07.10.2025 року відмовлено позивачу в призначенні пенсії, у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу - 25 років, передбаченого Постановою № 202.

Згідно вказаних рішень, страховий стаж позивача складає 40 років 6 місяців 25 днів, в тому числі стаж роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до частини 3 статті 114 Закону - 20 років 8 місяців 22 дні, з яких: робота за провідною професією - 9 років 1 місяць 9 днів, згідно з Постановою № 202 - 8 років 1 місяць 23 дні, навчання за фахом 4 місяці 14 дні, військової служби в особливий період - 3 роки 1 місяць 6 днів.

Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 62650-48478/М-01/8-0400/25 від 14.11.2025 року «Про розгляд звернення» у відповідь на звернення ОСОБА_1 від 20.10.2025 року повідомлено, що за даними Централізованої підсистеми “Призначення та виплати пенсії» в межах Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України, період проходження військової служби по мобілізації під час забезпечення національної безпеки та оборони, відсічі і отримання збройної агресії проти України під час дії воєнного стану при визначенні права на призначення пенсії, відповідно до заяви від 30.09.2025 р. зараховано до пільгового стажу згідно вимог чинного законодавства Зарахування зазначеного періоду стажу в потрійному розмірі не передбачено чинним законодавством.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Також у відповідності до статті 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення» працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на напідземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на цих роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 20 років. Такий же порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничо-рятувальних частин) на шахтах по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або знаходяться в стадії ліквідації, але не більше 2 років.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 року № 461, зокрема, затверджено Список № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі Список № 1), до якого включені гірничі роботи (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд) - підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень (розділ І підрозділ 1).

Також список робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 року № 202 (далі Список № 202).

Згідно з розділом І Підземні гірничі роботи в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт Списку № 202 право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, терміном не менше 25 років, мають усі робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних роботах, керівники і спеціалісти підземних дільниць діючих і споруджуваних шахт для видобутку вугілля (сланцю) на підземних гірничих роботах в шахтах і на будівництві вугільних (сланцевих) шахт.

З аналізу вищенаведених положень Списку № 1 та Списку № 202 вбачається, що правом пільгового пенсійного забезпечення користуються робітники, зайняті протягом повного робочого дня на підземних гірничих роботах в шахтах з видобутку вугілля. Тобто, підземні гірничі роботи в шахтах з видобутку вугілля при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на таких роботах одночасно віднесені до двох списків.

Відповідно до статті 57 Закону України “Про пенсійне забезпечення» військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов'язку, а також перебування в партизанських загонах і з'єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов'язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби (частина 2 статті 2 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»).

Також, згідно з частиною першої статті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , зокрема 01.06.2013 року призначений прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею на дільниці ПР-1 ВСП «Шахта Павлоградська» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», що підтверджено даними трудової книжки НОМЕР_2 .

ОСОБА_1 19.03.2014 року на підставі Указу в.о. Президента України № 17.03.2014 р. № 303/2014 був призваний у Збройні Сили України при мобілізації; 09.03.2015 року позивач був звільнений у запас на підставі Указу Президента України № 14.01.2015 р. № 15/2015.

Також 01.01.2022 року ОСОБА_1 призначений машиністом гірничих виїмкових машин по 6-му розряду з повним робочим днем в шахті у ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», що підтверджено даними трудової книжки НОМЕР_2 .

25.02.2022 року позивач на підставі Указу Президента України № 24.02.2024 р. № 69/2022 був призваний у Збройні Сили України при мобілізації, що підтверджено даними військового квитка серія НОМЕР_3 .

Судом встановлено, згідно з даними ІКІС ПФУ: Підсистема призначення та виплати пенсії (форма РС-право) страховий стаж, які були надані до суду Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, період проходження позивачем військової служби з 19.03.2014 р. по 09.03.2015 р. та з 24.02.2022 р. по 28.02.2025 р. зарахований позивачем до страхового стажу з позначкою «військова служба в особливий період».

При цьому, судом встановлено, що попередній період роботи до призову у Збройні Сили України при мобілізації (посад/професій) зарахований позивачу як пільговий стаж за Списком 1 (ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення»), а період роботи з 19.08.2003 р. по 08.09.2003 р., з 11.09.2003 р. по 21.11.2004 р., з 16.12.2004 р. по 24.01.2005 р., з 27.01.2005 р. по 20.07.2011 р., з 30.08.2011 р. по 03.10.2011 р., з 06.10.2011 р. по 09.10.2011 р. зарахований позивачу як пільговий стаж (ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення», Постанова № 202).

Оскільки на момент призову на військову службу за мобілізацією ОСОБА_1 працював прохідником 5 розряду з повним робочим днем під землею на дільниці ПР-1 ВСП «Шахта Павлоградська» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (станом на 18.03.2014 року), а також машиністом гірничих виїмкових машин по 6-му розряду з повним робочим днем в шахті у ВСП «Шахтоуправління імені Героїв Космосу» ПАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» (станом на 23.02.2022 року) і період його роботи на вказаних посадах зараховано до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1 (ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення»), період проходження позивачем військової служби з 19.03.2014 р. по 09.03.2015 р. та з 24.02.2022 р. по 28.02.2025 р. безпідставно не зарахований до стажу роботи, що дає позивачу право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1 (ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення»).

На підставі викладеного суд приходить до висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 046350019321 від 18.04.2025 року, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 046350019321 від 18.07.2025 року та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 046350019321 від 07.10.2025 року є протиправними та підлягають скасуванню.

Щодо скасування листа Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області № 62650-48478/М-01/8-0400/25 від 14.11.2025 року «Про розгляд звернення» суд зазначає, що таке є відповіддю на звернення позивача та носить інформативний характер, отже не є рішенням суб'єкта владних повноважень, що може бути скасований в судовому порядку.

Щодо застосування роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 “Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсію незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених статтею 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення», суд вказує таке.

Відповідно до пункту 1 вказаного роз'яснення, працівникам, зайнятим на підземних роботах та у металургії, які мають не менше 10 років стажу роботи, що дає право на пенсію незалежно від віку у відповідності зі ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», але не відпрацювавши повного стажу, передбаченою зазначеною статтею Закону, пенсія незалежно від віку може призначатися при наявності не менше 25 років стажу підземної та в металургії роботи із зарахуванням до нього:

- кожного повного року роботи гірничим очисного забою, прохідником, забійником на відбійних молотках, машиністом гірничих виємочних машин, сталеваром, горновим, агломератником, вальцювальником гарячого прокату - за 1 рік роботи 3 місяці.

Отже, аналізуючи приписи вказаного роз'яснення, суд приходить до висновку, що застосування такого роз'яснення можливе за умови коли особа не відпрацювала повний стаж, передбачений статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - не менше 25 років та 20 років у відповідних посадах/ професіях/ роботах.

В даному випадку, з урахуванням зобов'язання відповідача зарахувати до стажу роботи позивача, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1 (ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення») період проходження позивачем військової служби з 19.03.2014 р. по 09.03.2015 р. та з 24.02.2022 р. по 28.02.2025 р., обставини відсутності повного стажу, передбаченою зазначеною статтею 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення», судом не встановлені, отже застосування положень роз'яснення Міністерства соціального забезпечення України від 20.01.1992 року № 8 - є передчасним.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку щодо права позивача на зарахування до страхового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1 (ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення»), період проходження позивачем військової служби з 19.03.2014 р. по 09.03.2015 р. та з 24.02.2022 р. по 28.02.2025 р., - у зв'язку з чим вважає необхідним зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 09.04.2025 року, оскільки органи Пенсійного фонду України наділені дискреційними повноваженнями на прийняття рішення про призначення пенсії (здійснення перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший) та визначення підстав, за яких призначається (перераховується) пенсія або приймається рішення про відмову в її призначенні (перерахунку).

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з частиною третьою статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню.

Керуючись ст.ст.9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, Дніпропетровська область,49094; ІК в ЄДРПОУ 21910427), Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (вул. Шевченка, буд. 9, м. Сіверськодонецьк, Сіверськодонецький р-н, Луганська обл.,93404; ІК в ЄДРПОУ 21782461;), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, буд. 83, м. Одеса, Одеська обл., Одеський р-н,65012; ІК в ЄДРПОУ 20987385), Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (пл. Центральна, буд. 3, м. Чернівці, Чернівецька обл., Чернівецький р-н,58002; ІК в ЄДРПОУ 40329345) - про изнання протиправним та скасування повідомлення, визнання протиправними та скасування рішень, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області № 046350019321 від 18.04.2025 року, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 046350019321 від 18.07.2025 року та Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області № 046350019321 від 07.10.2025 року.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком 1 (ст. 14 Закону України “Про пенсійне забезпечення»), період проходження військової служби з 19.03.2014 р. по 09.03.2015 р. та з 24.02.2022 р. по 28.02.2025 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про призначення пенсії від 09.04.2025 року.

В задоволенні іншої частини вимог - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 24 лютого 2026 року.

Суддя Е.О. Юрков