24 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/14109/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Ксензюка А.Я.,
розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо відмови у перерахунку пенсії за віком від стажу та заробітку відповідно до ст.40 ч.4 ст.42 ЗУ №1058 від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , виходячи з показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2020 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум; зобов'язання провести перерахунок пенсії за віком від стажу та заробітку відповідно до ст.40 ч.4 ст.42 ЗУ №1058 від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , виходячи з показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2020 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ОСОБА_1 у серпні звернувся до відповідача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-ІV (далі - Закон №1058-IV) та провести відповідні виплати. Однак, відповідачем було відмовлено в проведенні даного перерахунку пенсії, мотивуючи це тим , що у позивача немає підстав для проведення такого перерахунку.
Позивач вважає, що своїми діями відповідач порушує його право на належне пенсійне забезпечення, оскільки перехід з пенсії за вислугу років на пенсію за віком за нормами Закону №1058-ІV є первинним призначенням такого виду пенсії в солідарній системі страхування. Тому при фактичному первинному призначенні пенсії за віком для обрахунку розміру пенсії має застосовуватись показник середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2020 рік.
З наведених підстав позивач просить позов задовольнити.
Ухвалою судді від 24.11.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі, її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.30).
Копію ухвали про відкриття провадження в адміністративній справі відповідач отримав 25.11.2025 у зареєстрований через підсистему «Електронний суд» кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, проте у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву не подав.
Згідно із частиною шостою статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі ненадання відповідачем відзиву та третьою особою пояснень у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи вимоги статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судом розглянуто дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та з 06.12.2016 отримувала пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 №1788-XII (далі - Закон №1788-XII).
27.08.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою, у якій просила перевести її з пенсії за вислугу років на пенсію за віком та 10.09.2025 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону №1058-IV (а.с.12).
Як слідує з розрахунку заробітку для обчислення пенсії ОСОБА_1 (форма РС-право) пенсія з 24.01.2025 обчислена з урахуванням середнього заробітку по Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн із застосуванням коефіцієнта збільшення показника заробітної плати (1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796) (а. с. 16-20).
Відповідно до розрахунку при визначенні коефіцієнта заробітної плати враховано заробітну плату позивача за період роботи з 01.11.1991 по 01.10.1996).
Позивач вважаючи дії відповідача щодо переведення пенсії по віку із застосуванням середньої заробітної плати за 2014-2016 роки протиправними, звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Судом встановлено та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV.
Після призначення пенсії позивач продовжував працювати та у серпні 2025 року з урахуванням положень частини 4 ст. 42 Закону №1058-ІV, звернувся до ГУ ПФУ у Волинській області із заявою щодо перерахунку пенсії, в якій просив перерахувати та виплачувати пенсію за віком з застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України за три останні календарні роки.
Відповідач листом від 10.09.2025 №12277-11553/В-02/8-0300/25 повідомив наступне. За документами електронної пенсійної справи страховий стаж враховано по 31.10.2023 та складає 40 років 03 місяці 19 днів.
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку та виплаті пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих в галузях економіки України, позивач звернувся до суду із цим позовом.
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
Згідно статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-IV).
Відповідно до частини другої статті 40 Закону №1058-IV заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується ПФУ за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз 1 + Кз 2 + Кз 3 + ... + Кз n); К - страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З аналізу наведених норм Закону №1058-IV вбачається, що перерахунок пенсії проводиться з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію. При цьому, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
З матеріалів справи убачається, що позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону №1058-ІV. На момент призначення пенсії ОСОБА_1 продовжував працювати.
11.10.2017 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» № 2148-VIII від 03.10.2017 пунктом 27, якого розділ XV «Прикінцеві положення» доповнено п. 4-3, відповідно до якого: «пенсії, призначені відповідно до цього Закону до набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій», з 1 жовтня 2017 року перераховуються із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%».
У зв'язку з введенням в дію названої норми Закону №2148-VIII пенсія позивача з 01.10.2017 перерахована із застосуванням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
01.03.2023 року згідно Постанови КМ «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» №168 від 24.02.2023 року із використанням показника середньої заробітної плати в Україні у розмірі 8913,83 (6186,32 х 1,14946).
За документами електронної пенсійної справи страховий стаж враховано по 31.10.2023 та складає 40 років 03 місяці 19 днів (коефіцієнт страхового стажу - 0,40250).
Обставини щодо проведеного перерахунку з урахованого стажу сторонами не заперечувалися.
У 2020 році середня зарплата для нарахування пенсії становить 10340,35 грн., тобто для призначення виплат українцям , які виходять на пенсію з 01.01.2021 до 31.12.2021 року, застосується усереднений показник середньої заробітної плати за 2018-2020 роки.
Враховуючи приведені норми права, суд зазначає, що оскільки позивач після призначення пенсії у 2016 продовжував працювати, тому відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону №1058-ІV має право на перерахунок пенсії.
При цьому, при обрахунку позивачу пенсії, за бажанням пенсіонера відповідно до вимог частини четвертої статті 42 та статті 40 Закону №1058-ІV підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) у середньому на одну застраховану особу в цілому в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року перерахунку, а не той, що враховувався під час призначення пенсії.
Тому, відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року перерахунку пенсії, а саме: за 2018, 2029, 2020 роки, відповідач діяв протиправно.
Згідно з частинами першою, другою статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач як суб'єкт владних повноважень в ході розгляду справи не довів правомірність своєї поведінки в спірних правовідносинах. Натомість, доводи та аргументи позивача, якими останній обґрунтовував позовні вимоги, знайшли своє підтвердження за наслідками розгляду справи по суті, тому позов належить задовольнити.
Суд, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, приходить до переконання, що позовні вимоги підлягають до задоволення частково.
Питання про розподіл судових витрат вирішується судом відповідно до ст.139 КАС України.
Керуючись статтями 244-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, задовольнити.
Визнати протиправним дії Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку пенсії за віком від стажу та заробітку відповідно до ст.40 ч.4 ст.42 ЗУ №1058 від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , виходячи з показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2020 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком від стажу та заробітку відповідно до ст.40 ч.4 ст.42 ЗУ №1058 від 09.07.2003 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» , виходячи з показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2020 рік та провести відповідні виплати з урахуванням виплачених сум.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, код ЄДРПОУ 13358826).
Суддя А.Я. Ксензюк