23 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/14224/25
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 , Військової частини НОМЕР_2 , Військової частини НОМЕР_3 про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася до Військової частина НОМЕР_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , далі також відповідач 1), Військової частини НОМЕР_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , далі також відповідач 2), Військова частина НОМЕР_3 ( НОМЕР_4 прикордонний загін Державної прикордонної служби України, далі також відповідач 3) з позовом:
про визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо незастосування січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), при нарахуванні та виплаті індексації грошового забезпечення в період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року; зобов'язання здійснити перерахунок та доплату індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошового забезпечення (базового місяця), за кодом економічної класифікації видатків 2112 “Грошове забезпечення військовослужбовців»;
визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_1 щодо порушення вимог абзаців третього - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078 (далі - Порядок №1078), та невиплати за період з 01 березня 2018 року по 28 квітня 2022 року індексації-різниці грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу; зобов'язання нарахувати та виплатити за період з 01 березня 2018 року по 28 квітня 2022 року індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, відповідно до вимог абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку №1078 за кодом економічної класифікації видатків 2112 “Грошове забезпечення військовослужбовців»;
визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_2 щодо порушення вимог абзаців третього - шостого пункту 5 Порядку №1078 та невиплати за період з 29 квітня 2022 року по 14 серпня 2024 року індексації-різниці грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу; зобов'язання нарахувати та виплатити за період з 29 квітня 2022 року по 14 серпня 2024 року індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, відповідно до вимог абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку №1078 за кодом економічної класифікації видатків 2112 “Грошове забезпечення військовослужбовців»;
визнання протиправними дій Військової частини НОМЕР_3 щодо порушення вимог абзаців третього - шостого пункту 5 Порядку №1078 та невиплати за період з 15 серпня 2024 року по 27 серпня 2025 року індексації-різниці грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу; зобов'язання нарахувати та виплатити за період з 15 серпня 2024 року по 27 серпня 2025 року індексацію-різницю грошового забезпечення у розмірі 4463,15 грн в місяць, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, відповідно до вимог абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку №1078 за кодом економічної класифікації видатків 2112 “Грошове забезпечення військовослужбовців».
Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 проходила військову службу у Державній прикордонній службі України у період з 01 грудня 2015 року по 27 серпня 2025 року.
Позивач вважає неправомірними дії Військової частини НОМЕР_1 щодо обрахунку індексації за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року, оскільки за правилами пункту 5 Порядку №1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифних ставок (окладів). Станом на момент виникнення спірних правовідносин тарифні ставки (оклади) військовослужбовців обчислювалися відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2007 року №1294 “Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №1294). Наступна зміна тарифних ставок (окладів) військовослужбовців відбулась лише з 01 березня 2018 року у зв'язку з набранням чинності постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704).
На думку позивача, індексація грошового забезпечення з грудня 2015 року по лютий 2018 року підлягає обчисленню з урахуванням базового місяця, що відповідає місяцю зміни тарифних ставок (окладів) військовослужбовців, тобто січня 2008 року. Крім того, при обчисленні індексації грошового забезпечення з 01 березня 2018 року по 27 серпня 2025 року відповідачами не враховано вимоги абзаців третього - шостого пункту 5 Порядку №1078 щодо обчислення індексації-різниці, що розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу, що призвело до безпідставної невиплати такого виду індексації у розмірі 4463,15 грн щомісяця.
З наведених підстав та з метою захисту порушених прав позивач просила задовольнити позов.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 25 листопада 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач 1 у відзиві на позов позовні вимоги не визнав та у їх задоволенні просив відмовити повністю (а.с.25-29). В обґрунтування цієї позиції вказав, що ОСОБА_1 проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_1 з 31 березня 2004 року по 28 квітня 2022 року, перебуваючи на фінансовому забезпеченні. Відповідач зауважив, що з прийняттям Кабінетом Міністрів України постанови від 09 грудня 2015 року №1013 “Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі - Постанова №1013) змінено порядок проведення індексації. Між тим з грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року не було зміни посадового окладу військовослужбовців Державної прикордонної служби, тому не було підстав для обчислення індексації за новим порядком. З прийняттям Постанови №704 з березня 2018 року було підвищено розміри посадових окладів всіх категорій військовослужбовців, а отже вказаний місяць є місяцем підвищення доходу для проведення індексації. Попри те, що розрахункова сума індексації на той час складала 4463,15 грн, її фактична виплата залежала від різниці між сумою підвищення доходу та цією величиною. Оскільки грошове забезпечення позивача у березні 2018 року зросло на 4763,50 грн (з 1080,00 грн до 5843,50 грн), що перевищує розрахункову індексацію, право на нарахування “індексації-різниці» згідно з Порядком №1078 у ОСОБА_1 не виникло.
У відзиві на позов відповідач 2 позовні вимоги теж заперечив, у задоволенні позову просив відмовити (а.с.65-71), зазначивши, що розрахунок індексації є його компетенцією як органу, який здійснював фінансове забезпечення. У період проходження ОСОБА_1 військової служби у Військовій частині НОМЕР_2 дотримано вимог щодо обчислення індексації грошового забезпечення. Відповідач 2 зауважив, що Законом України “Про Державний бюджет України» зупинено на 2023 рік дію Закону України “Про індексацію грошових доходів населення»; у 2024 році індексація позивачу нарахована та виплачена. При цьому на дату розрахунку позивача згідно з наказом начальника НОМЕР_4 прикордонного загону Державної прикордонної служби України від 26 серпня 2025 року №828-ОС спору щодо нарахування та виплати індексації не було.
Відповідач 2 також вважає, що позивач звернулась до суду із цим позовом 19 листопада 2025 року із пропуском місячного строку, установленого частиною п'ятою статті 122 КАС України.
За змістом відзиву на позовну заяву відповідач 3 заявлені до нього позовні вимоги не визнав (а.с.54-60), зазначивши, що ОСОБА_1 проходила військову службу у Військовій частині НОМЕР_3 з 15 серпня 2024 року по 27 серпня 2025 року. На переконання відповідача, позивач безпідставно стверджує про необхідність виплати їй індексації-різниці у розмірі 4463,15 грн щомісяця до дня звільнення. Так грошове забезпечення позивача у березні 2018 року порівняно з лютим зросло на 3100,42 грн (додаткова грошова винагорода у розмірі 3184,80 грн виплачена у лютому 2018 року за січень, а винагорода у сумі 53,08 грн виплачена у березні 2018 року за лютий та до розрахунку не включаються одноразові виплати).
Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.
Суд, перевіривши доводи сторін, викладені у заявах по суті справи, дослідивши письмові докази, встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 з 04 липня 1997 року по 27 серпня 2025 року проходила військову службу у Державній прикордонній службі України, зокрема, у період з 01 грудня 2015 року по 28 квітня 2022 року - у Військовій частині НОМЕР_1 ; з 29 квітня 2022 року по 14 серпня 2024 року - у Військовій частині НОМЕР_2 ; з 15 серпня 2024 року по 27 серпня 2025 року - у Військовій частині НОМЕР_3 , що підтверджується записами військового квитка серії НОМЕР_5 (а.с.13-14) та не заперечується відповідачами.
Відповідно до особистих карток грошового забезпечення та заробітної плати за 2018-2025 роки (а.с.17 зворот-20, 22 зворот-25, 48 зворот-49, 60-61) ОСОБА_1 було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення (поточну) у грудні 2018 року - лютому 2019 року у сумі 71,08 грн щомісячно, у листопаді 2019 року у сумі 1571,48 грн, у грудні 2019 року у сумі 216,51 грн, у січні-червні 2020 року у сумі 216,51 грн щомісячно, у липні 2020 року у сумі 226,29 грн, у січні-квітні 2021 року у сумі 331,42 грн щомісячно, у квітні-червні 2021 року у сумі 415,41 грн щомісячно, у липні-листопаді 2021 року у сумі 540,03 грн щомісячно, у січні 2022 року у сумі 1126,38 грн, у лютому-квітні 2022 року у сумі 672,35 грн щомісячно, у червні 2022 року у сумі 913,01 грн, у липні 2022 року у сумі 1066,00 грн, у серпні-жовтні 2022 року у сумі 1281,80 грн щомісячно, у листопаді 2022 року у сумі 1424,80 грн, у грудні 2022 року у сумі 1470,83 грн, у серпні-листопаді 2024 року у сумі 130,20 грн щомісячно, у грудні 2024 року у сумі 254,35 грн, у липні 2025 року у сумі 133,23 грн, у серпні 2023 року у сумі 116,04 грн.
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Відповідно до пункту 2 статті 9 Закону України від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-ХІІ), до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (пункт 3 статті 9 Закону №2011-ХІІ).
Преамбулою Закону України від 03 липня 2001 року №1282-ХІІ “Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон №1282-ХІІ) передбачено, що цей Закон визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.
За змістом статті 1 Закону №1282-ХІІ індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Перелік об'єктів індексації установлений частиною першою статті 2 Закону №1282-ХІІ, згідно з якою індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру; до таких об'єктів індексації належить оплата праці (грошове забезпечення).
Межі індексації визначені частиною шостою статті 2 Закону №1282-ХІІ, відповідно до якої індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Згідно з частиною першою статті 4 Закону №1282-XII (в редакції до 01 січня 2016 року) індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.
Законом України від 24 грудня 2015 року №911-VIII “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01 січня 2016 року, цифри “101» замінено цифрами “103».
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону. Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті. Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін. У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв'язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Як установлено статтею 9 Закону №1282-XII, індексація грошових доходів населення здійснюється за місцем їх отримання за рахунок відповідних коштів.
Відповідно до статті 6 Закону №1282-XII у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону, грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначаються Порядком №1078.
Пункт 1-1 Порядку №1078 (зі змінами, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) загалом дублює приписи статей 3, 4 Закону №1282-ХІІ, деталізуючи відповіді на питання про те, коли проводиться індексація.
Відповідно до абзаців першого, п'ятого, шостого пункту 4 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення. Частина грошових доходів, яка перевищує прожитковий мінімум, встановлений для відповідних соціальних і демографічних груп населення, індексації не підлягає. Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків.
Абзацами першим, другим пункту 5 Порядку №1078 (у редакції Постанови №1013, застосовується з 01 грудня 2015 року) установлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків. Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
З прийняттям Кабінетом Міністрів України Постанови №1013 істотно змінився порядок індексації зарплати та інших доходів населення. Зокрема, якщо раніше для обчислення індексу споживчих цін враховувався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати), то після прийняття Постанови №1013 таким місяцем став місяць підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного грошового утримання, стипендій, виплат із соціального страхування. Крім того, якщо раніше місяць підвищення (базовий місяць) визначався в разі, коли зросла зарплата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати, то після внесення змін - тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). Починаючи з 01 грудня 2015 року обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (посадового окладу) за посадою, яку займає працівник, в тому числі військовослужбовець.
Пунктом 1 Постанови №1013 передбачено підвищення з 01 грудня 2015 року посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати) працівників установ, закладів та організацій окремих галузей бюджетної сфери та деяких інших працівників, але таке підвищення окладів не стосувалось військовослужбовців.
Посадові оклади військовослужбовців встановлено Постановою №1294, яка набрала чинності 01 січня 2008 року та була чинна до 01 березня 2018 року.
Таким чином, якщо останнє підвищення окладу за посадою відбулось у січні 2008 року, то для визначення суми індексації грошового забезпечення військовослужбовцю має застосовуватись індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з січня 2008 року до березня 2018 року, оскільки після прийняття Постанови №704 таким місяцем для нарахування військовослужбовцям індексації став березень 2018 року.
При вирішенні спору суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 29 листопада 2021 року у справі №120/313/20-а, які полягають у такому.
Місяць, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу), є базовим для проведення індексації. За змістом пункту 5 Порядку №1078 підставою для встановлення чи зміни базового місяця при проведенні індексації грошового забезпечення є підвищення тарифної ставки (окладу) військовослужбовця. Отже, базовий місяць для такої індексації визначається нормативно і відповідач не наділений повноваженнями діяти на свій розсуд, обираючи інакший місяць базовим, ніж той, у якому відбулося підвищення тарифної ставки (окладу). Тому у разі настання визначених законодавством умов, відповідач зобов'язаний вчинити конкретну дію на користь позивача - провести індексацію його грошового забезпечення, враховуючи нормативно визначений базовий місяць. Якщо відповідач цієї дії не вчиняє, останнього можна зобов'язати до її вчинення у судовому порядку. Аналіз пункту 5 Порядку №1078 свідчить про те, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації пов'язується з місяцем підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає військовослужбовець. Отже, збільшення грошового забезпечення не за рахунок зростання тарифної ставки (окладу), а завдяки додатковим видам грошового забезпечення, не дає підстав вважати відповідний місяць базовим для подальшої індексації.
Відповідно до вимог абзацу третього пункту 10-1 Порядку №1078 (в редакції, чинній до 15 грудня 2015 року) обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації заробітної плати новоприйнятих працівників здійснювалось з місяця прийняття працівника на роботу. Порівняльний аналіз законодавства про індексацію грошових доходів дає підстави стверджувати про те, що новим базовим місяцем для обчислення індексації грошового забезпечення: до 01 грудня 2015 року був місяць прийняття працівника на роботу та місяць збільшення заробітної плати; після 01 грудня 2015 року є місяць збільшення тарифної ставки (окладу) (вказана правова позиція викладена, зокрема, у постанові Верховного Суду від 22 березня 2023 року у справі №380/4689/21).
Верховний Суд у постановах від 12 травня 2022 року у справі №580/3335/21, від 19 травня 2022 року у справі №200/3859/21, від 28 червня 2022 року у справі №420/4841/21 та ін. дійшов висновку про те, що базовим місяцем при проведенні індексації грошового забезпечення є саме січень 2008 року, в якому Постановою №1294 встановлені підвищені розміри посадових окладів військовослужбовців, оскільки у період з 01 січня 2008 року по 01 березня 2018 року посадові оклади військовослужбовців були незмінними.
Повноваження державних органів щодо визначення “місяця підвищення тарифних ставок (окладів)» для цілей застосування Порядку №1078 не були дискреційними, оскільки нормами означеного Порядку установлено лише один правомірний та законно обґрунтований варіант поведінки відповідної установи галузі бюджетної сфери - проведення індексації грошових доходів у разі перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, встановленого у розмірі 103 відсотки, починаючи з місяця останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник, яким для військовослужбовців у спірному періоді був січень 2008 року (зазначені висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 24 березня 2023 року у справі №420/21241/21, від 13 квітня 2023 року у справі №420/9187/21, від 01 червня 2023 року у справі №140/5246/21).
Крім того, при вирішенні спору суд враховує також висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду від 19 липня 2019 року у справі №240/4911/18 та від 07 серпня 2019 року у справі №825/694/17, відповідно до яких індексація грошового забезпечення як складова грошового забезпечення військовослужбовців є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, тому підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті; виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування військовослужбовців на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення; звільнення особи з військової служби не позбавляє її права на отримання виплат, на які вона має право, проте не отримувала їх під час проходження служби за незалежних від неї обставин.
Отже, суд дійшов висновку про те, що нарахування та виплата позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження служби з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року повинно здійснюватися із застосуванням січня 2008 року як місяця, за яким проводиться обчислення індексу споживчих цін.
З особистих карток грошового забезпечення та заробітної плати за 2016-2018 роки (а.с.45 зворот-48) вбачається, що відповідач 1 у грудні 2015 року - лютому 2018 року позивачу індексацію грошового забезпечення не нараховував, а зміст відзиву на позов вказує на помилковість застосування приписів Порядку №1078 в тім, що оскільки після набрання Постановою №1013 чинності та до 01 березня 2018 року підвищення посадових окладів не відбулося, то не було необхідності змінювати місяць підвищення доходу в цілях обчислення індексації з 01 грудня 2015 року.
З урахуванням наведених норм чинного законодавства України, встановлених обставин справи та висновків Верховного Суду щодо застосування приписів пункту 5 Порядку №1078 (зі змінами) позов у цій частині позовних вимог належить задовольнити у спосіб визнання протиправною бездіяльності відповідача 1 щодо непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року зі встановленням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін, та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 здійснити позивачу перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року зі встановленням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін.
Вирішуючи позов в частині позовних вимог, які стосуються нарахування і виплати індексації грошового забезпечення з 01 березня 2018 року по 27 серпня 2025 року, розрахованої як різниця між сумою індексації і розміром підвищення грошового забезпечення у березні 2018 року, суд зазначає, що Порядок №1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, “поточної» та “індексації-різниці». Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.
Право на отримання поточної індексації виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який до 01 січня 2016 року встановлений у розмірі 101 відсоток, а з 01 січня 2016 року - у розмірі 103 відсотка (абзац другий пункту 1-1, абзац шостий пункту 5 Порядку №1078).
Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділений на 100 відсотків (абзаци другий, п'ятий пункт 4 Порядку №1078).
Як можна зрозуміти з матеріалів справи, правовідносини щодо нарахування й виплати поточної індексації з 01 березня 2018 року не є спірними. Індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком з квітня 2018 року, перевищив поріг індексації у жовтні 2018 року і був опублікований Держстатом у листопаді 2018 року. У грудні 2018 року Військова частина НОМЕР_1 розпочала виплату поточної індексації (а.с.48 зворот).
Поряд з тим спірним є питання застосування відповідачами абзаців третього-шостого пункту 5 Порядку №1078, якими врегульовано питання виплати індексації у місяці підвищення посадових окладів, а також виплати визначеної суми індексації до чергового підвищення тарифних ставок (окладів).
З 01 грудня 2015 року у вказаних нормах пункту 5 Порядку №1078 по суті йдеться про поняття індексації-різниці, право на яку виникає тільки тоді, коли у місяці підвищення тарифних ставок (окладів) розмір доходу менший суми можливої індексації, визначеної в цьому місяці.
Абзаци третій - п'ятий пункту 5 Порядку №1078 у редакціях, які застосовувались з 15 березня 2018 року, передбачали обставини, за наявності яких у місяці підвищення доходу індексація (не)нараховується, а саме: сума індексації у місяці підвищення грошових доходів, зазначених у абзаці першому цього пункту, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалася у місяці підвищення доходу (абзац третій); сума індексації у місяці підвищення грошових доходів нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу (абзац четвертий). У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру (абзац п'ятий).
Якщо у місяці підвищення тарифних ставок (окладів, посадових окладів, грошового доходу) сума цієї індексації нараховується, то абзац шостий пункту 5 Порядку №1078 додатково указує, що ця сума індексації-різниці виплачується до чергового підвищення тарифних ставок (окладів, посадових окладів) і до неї надалі додається поточна індексація, яка складається, коли величина індексу споживчих цін перевищує поріг індексації у розмірі 103 відсотки.
Системний аналіз пункту 1, абзаців четвертого-шостого пункту 5 Порядку №1078 дає суду підстави зробити висновок, що нарахування й виплата суми індексації-різниці має щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
Верховний Суд неодноразово викладав правовий висновок, відповідно до якого у березні 2018 року як місяці підвищення доходу військовослужбовця відповідачу належало вирішити питання, чи має останній право на отримання індексації-різниці, а якщо так, то у якій сумі (постанови від 23 березня 2023 року у справі №400/3826/21, від 29 березня 2023 року у справі №380/5493/21, від 06 квітня 2023 року у справі №420/11424/21, від 20 квітня 2023 року у справі №320/8554/21, від 11 травня 2023 року у справі №260/6386/21 із подібними правовідносинами).
Верховний Суд вказав, що для вирішення питання про наявність підстав для виплати індексації у місяці підвищення доходу необхідно: визначити розмір підвищення грошового доходу особи у місяці підвищення (А); визначити суму індексації, що склалася у місяці підвищення грошового доходу (Б); порівняти розмір підвищення грошового доходу (А) з сумою індексації у місяці його підвищення (Б).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року.
В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення друге абзацу п'ятого пункт 5 Порядку №1078).
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року (Б) визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац п'ятий пункту 4 Порядку №1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року (А) дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (Б), то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Як уже було зазначено, у такому випадку відповідно до абзацу четвертого пункту 5 Порядку №1078 сума індексації-різниці в березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації (Б) і розміром підвищення доходу (А).
При цьому визначальним значенням для врахування видів грошового забезпечення при визначенні розміру доходу позивача у лютому та березні 2018 року для визначення різниці доходу має значення факт виплати у конкретних місяцях складових грошового забезпечення, а не період, за який вони виплачені (правові висновки за постановами Верховного Суду від 11 листопада 2021 року у справі №240/5760/19, 14 листопада 2021 року у справі №240/12040/19). У цих постановах Верховний Суд також зробив висновок про відповідність додаткової грошової винагороди ознакам додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців, яку враховував у місяці фактичної виплати.
З особистої картки грошового забезпечення та заробітної плати за 2018 рік (а.с.48) встановлено, що розмір нарахованого місячного грошового забезпечення (грошовий дохід) ОСОБА_1 з урахуванням постійних складових, які не мають разового характеру, становив: у лютому 2018 року - 8492,80 грн; у березні 2018 року - 8514,58 грн.
Отже, у випадку ОСОБА_1 підвищення грошового доходу (А) становило 21,78 грн (різниця між розміром нарахованого грошового забезпечення за лютий та березень 2018 року, тобто 8514,58 грн - 8492,80 грн).
Відповідно до абзацу п'ятого пункту 4 Порядку №1078 сума індексації грошового забезпечення за березень 2018 року (Б) розраховується так: прожитковий мінімум для працездатних осіб станом на 01 березня 2018 року помножити на величину приросту індексу споживчих цін і поділити на 100 відсотків (1762,00 грн х 253,30% / 100 = 4463,15 грн).
Наведене відповідає висновку у постановах Верховного Суду від 22 червня 2023 року у справі №520/6243/22, від 23 травня 2024 року у справі №160/15411/23.
Таким чином, розмір підвищення доходу позивача у березні 2018 року (21,78 грн) є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року (4463,15 грн), що вказує на наявність підстав для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці (становитиме 4441,37 грн) до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби. Невиплата індексації грошового забезпечення у відповідному розмірі є порушенням вимог Закону №1282-XII і Порядку №1078.
Військова частина НОМЕР_1 при обрахунку індексації грошового забезпечення позивача з 01 березня 2018 року по 28 квітня 2022 року приписів абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку №1078 не дотримала, що призвело до порушення прав позивача.
Необхідність і умови продовження виплати такої індексації у разі продовження військової служби визначаються нормативно і Військова частина НОМЕР_2 та Військова частина НОМЕР_3 також не наділені повноваженнями діяти на свій розсуд, вирішуючи питання про наявність чи відсутність підстав для нарахування й виплати позивачу цієї індексації.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 10 квітня 2024 року у справі №200/564/23.
Водночас суд зазначає, що абзацом вісімнадцятим пункту 3 Закону України від 03 листопада 2022 року №2710-IX “Про Держаний бюджет України на 2023 рік» установлено зупинити на 2023 рік дію Закону №1282-XII. Тобто, з 01 січня 2023 року в умовах дії воєнного стану на законодавчому рівні було обмежено нарахування і виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення). Вказана норма Закону є чинною та неконституційною не визнавалася.
Таким чином, з 01 січня 2023 року в умовах дії воєнного стану на законодавчому рівні було обмежено нарахування і виплату індексації заробітної плати (грошового забезпечення), отже підстави для зобов'язання нарахувати і виплатити індексацію грошового забезпечення за 2023 рік відсутні.
У постанові від 28 червня 2024 року в справі №200/2319/23 Верховний Суд погодився з висновком суду апеляційної інстанції про відсутність підстав для задоволення позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності військової частини щодо невиплати позивачу в повному розмірі індексації грошового забезпечення за період з 01 січня 2023 року по 02 березня 2023 року відповідно до абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078 та зобов'язання військову частину нарахувати та виплатити таку індексацію, оскільки пунктом 3 розділу “Прикінцеві положення» Закону України “Про Державний бюджет України на 2023 рік» зупинено на 2023 рік дію Закону України “Про індексацію грошових доходів населення».
Такої ж позиції дотримувався Верховний Суд і в постанові від 18 грудня 2025 року у справі №380/5270/24.
Закони України від 09 листопада 2023 року №3460-IX “Про Державний бюджет України на 2024 рік», від 19 листопада 2024 року №4059-IX “Про Державний бюджет України на 2025 рік» подібного обмеження не містять, а тому починаючи з 01 січня 2024 року обов'язок підприємств, установ та організацій щодо нарахування й виплати індексації грошових доходів, зокрема, оплати праці (грошового забезпечення) відновлено.
Отже, за встановлених обставин, надаючи правову оцінку аргументам сторін, в обсязі встановлених у цій справі фактичних обставин, враховуючи їхній зміст та юридичну природу, зважаючи на висловлену Верховним Судом правову позицію у такій категорії справ, суд дійшов висновку, що позовні вимоги у цій частині належить задовольнити частково у спосіб визнання протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати відповідно до абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078 ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 28 квітня 2022 року, Військової частини НОМЕР_2 - за періоди з 29 квітня 2022 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2024 року по 14 серпня 2024 року, а Військової частини НОМЕР_3 - за період з 15 серпня 2024 року по 27 серпня 2025 року та зобов'язання Військову частину НОМЕР_1 здійснити відповідно до абзаців четвертого, шостого пункту 5 Порядку №1078 нарахування та виплату позивачу індексації грошового забезпечення, що розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу (4441,37 грн в місяць), за період з 01 березня 2018 року по 28 квітня 2022 року, Військову частину НОМЕР_2 - за періоди з 29 квітня 2022 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2024 року по 14 серпня 2024 року, Військову частину НОМЕР_3 - за період з 15 серпня 2024 року по 27 серпня 2025 року.
При цьому на аргументи Військової частини НОМЕР_2 щодо пропуску позивачем місячного строку звернення до суду із позовом суд зазначає, що ОСОБА_1 виключено зі списків особового складу та всіх видів забезпечення з 26 серпня 2025 року (наказ від 26 серпня 2025 року №828-ОС), а звернулася вона до суду із цим позовом 19 листопада 2025 року, тобто у межах тримісячного строку звернення до суду, визначеного частиною другою статтею 233 Кодексу законів про працю України (у редакції Закону України від 01 липня 2022 року №2352-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин»).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 11 липня 2024 року у справі №990/156/23 зазначила, що норма статті 233 КЗпП України є нормою матеріального права, яка визначає строк судового захисту права працівника у разі порушення законодавства про працю. Указана норма поширює свою дію на всіх працівників і службовців підприємства, установи, організації та незалежно від характеру їх трудової діяльності, у тому числі на осіб, які проходять публічну чи державну службу.
Тож доводи Військової частини НОМЕР_2 про пропуск позивачем місячного строку звернення до суду, установленого частиною п'ятою статті 122 КАС України, до спірних правовідносин є помилковими.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ) до Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_2 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_7 ), Військової частини НОМЕР_8 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_9 ), Військової частини НОМЕР_3 ( АДРЕСА_4 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_10 ) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо непроведення ОСОБА_1 нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року зі встановленням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 грудня 2015 року по 28 лютого 2018 року зі встановленням січня 2008 року як місяця, за яким здійснюється обчислення індексу споживчих цін.
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 відповідно до абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 28 квітня 2022 року.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_1 відповідно до абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 28 квітня 2022 року, що розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу (з розрахунку 4441,37 грн в місяць).
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_8 щодо ненарахування та невиплати ОСОБА_1 відповідно до абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, індексації грошового забезпечення за періоди з 29 квітня 2022 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2024 року по 14 серпня 2024 року.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_8 відповідно до абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за періоди з 29 квітня 2022 року по 31 грудня 2022 року та з 01 січня 2024 року по 14 серпня 2024 року, що розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу (з розрахунку 4441,37 грн в місяць).
Визнати протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_3 ненарахування та невиплати ОСОБА_1 відповідно до абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, індексації грошового забезпечення за період з 15 серпня 2024 року по 27 серпня 2025 року.
Зобов'язати Військову частину НОМЕР_3 відповідно до абзаців четвертого - шостого пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року №1078, здійснити ОСОБА_1 нарахування та виплату індексації грошового забезпечення за період з 15 серпня 2024 року по 27 серпня 2025 року, що розраховується як різниця між сумою індексації та розміром підвищення доходу (з розрахунку 4441,37 грн в місяць).
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк