23 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/157/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі - ГУ ПФУ у Волинській області) про визнання протиправною бездіяльності щодо ненарахування та невиплати щомісячного підвищення до пенсії непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають на територіях радіоактивного забруднення, встановленого статтею 45 Закону України від 19 листопада 2024 року №4059-ІХ “Про Державний бюджет України на 2025 рік» (далі - Закон №4059-IX); зобов'язання здійснити в межах строку звернення до суду нарахування та виплату щомісячного підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, встановленому законом про Державний бюджет України на відповідний рік.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, є непрацюючим пенсіонером та проживає на території Камінь-Каширського району, усі населені пункти якого віднесено до зони гарантованого добровільного відселення.
Позивач стверджує, що згідно з рішенням суду у справі №140/31132/23 отримував підвищення до пенсії, передбачене статтею 39 Закону України від 28 лютого 1991 року №796-ХІІ “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Закон №796-ХІІ), а починаючи з 01 липня 2025 року відповідач припинив нарахування та виплату вказаного підвищення на підставі статті 45 Закону №4059-ІХ, якою визначено порядок виплати у 2025 році і розмір (2361,00 грн) доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення чи в зоні гарантованого добровільного відселення.
Позивач ці дії ГУ ПФУ у Волинській області вважає протиправними, оскільки він постійно проживав та проживає у зоні гарантованого добровільного відселення, зокрема, і до 01 січня 1993 року, й саме тому йому видано посвідчення потерпілого - спочатку категорії 3, а після встановлення інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з наслідками аварії на Чорнобильській АЕС, - категорії 1. Позивач зауважив, що він добровільно не змінював місця свого проживання за межі зони гарантованого добровільного відселення, а проходження обов'язкової строкової військової служби у 1996-1998 роках пов'язане з виконанням конституційного обов'язку.
З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 06 січня 2026 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
Відповідач, отримавши ухвалу про відкриття провадження у справі від 06 січня 2026 року (з урахуванням часу доставки в електронний кабінет - 07 січня 2026 року), відзив на позовну заяву не подав.
Відповідно до частини шостої статті 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши письмові докази та перевіривши доводи позову, суд встановив такі обставини.
Позивач ОСОБА_1 має статус потерпілого від Чорнобильської катастрофи (1 категорія); перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Волинській області як одержувач пенсії по інвалідності. Ці обставини підтверджуються посвідченням серії НОМЕР_1 (а.с.8), пенсійним посвідченням № НОМЕР_2 (а.с.13), довідкою МСЕК серії ААГ №877752 (а.с.14), листом ГУ ПФУ у Волинській області від 01 липня 2025 року №8594-7415/С-02/8-0300/25 (а.с.15-16).
Матеріали справи не містять доказів про те, що ОСОБА_1 перебуває у трудових відносинах чи є фізичною особою-підприємцем.
З довідки з Реєстру територіальної громади станом на 15 січня 2025 року №237 встановлено, що ОСОБА_1 з 17 вересня 1978 року по 20 листопада 1996 року, з 01 грудня 1998 року і до цього часу зареєстрований у селі Невір Волинської області (а.с.9).
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06 грудня 2023 року у справі №140/31132/23, яке набрало законної сили 06 січня 2024 року, зобов'язано ГУ ПФУ у Волинській області провести ОСОБА_1 з 28 березня 2023 року нарахування та виплату підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення, у розмірі, визначеному статтею 39 Закону №796-ХІІ, що дорівнює двом мінімальним заробітним платам (згідно із Законом про Державний бюджет на відповідний рік), до фактичної зміни обставин чи зміни нормативно-правових актів, що були застосовані судом під час вирішення спору.
Не є спірною та обставина, що з 01 липня 2025 року позивачу припинено виплату передбаченого статтею 39 Закону №796-ХІІ підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру.
На звернення позивача з питання встановлення доплати як непрацюючому пенсіонеру, який постійно проживає у зоні радіоактивного забруднення (вх. №7415/С-0300-25), ГУ ПФУ у Волинській області листом від 01 липня 2025 року №8594-7415/С-02/8-0300/25 повідомило про виконання рішення суду у справі №140/31132/23 та про умови встановлення у 2025 році доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення. Рекомендовано для встановлення доплати актуалізувати дані про проживання у зазначених зонах, для чого звернутися до органу реєстрації за місцем проживання (сільської, селищної ради тощо) (а.с.15-16).
При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.
Стаття 39 Закону №796-ХІІ у редакції, чинній до 01 січня 2015 року, була викладена так: “Громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах:
- у зоні безумовного (обов'язкового) відселення - три мінімальні заробітні плати;
- у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати;
- у зоні посиленого радіоекологічного контролю - одна мінімальна заробітна плата.
Пенсії непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях, і стипендії студентам, які там навчаються, підвищуються у розмірах, встановлених частиною першою цієї статті. Пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення, оплата праці додатково підвищується на 25 процентів від розміру мінімальної заробітної плати.
Громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів, за рішенням Адміністрації зони відчуження, встановлюється доплата згідно з положенням, затвердженим Кабінетом Міністрів України».
Підпунктом 7 пункту 4 розділу І Закону України від 28 грудня 2014 року №76-VIII “Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» (далі - Закон №76-VIII), який набрав чинності 01 січня 2015 року, внесено зміни до Закону №796-ХІІ шляхом виключення статей 31, 37, 39 та 45.
Законом України від 04 лютого 2016 року №987-VIII «Про внесення змін до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»» (далі - Закон №987-VIII), який згідно з розділом ІІ “Прикінцеві положення» набрав чинності з 01 січня 2016 року, до Закону №796-ХІІ включено статтю 39 “Доплата громадянам, які працюють у зоні відчуження» такого змісту: “Громадянам, які працюють у зоні відчуження, встановлюється доплата у порядку і розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України».
Стаття 39 Закону №796-ХІІ (у редакції Закону №987-VIII), яка чинна з 01 січня 2016 року, врегульовує питання доплат виключно особам, які працюють у зоні відчуження. Однак редакція статті 39, яка була чинна до 01 січня 2015 року, врегульовувала питання здійснення доплат таким категоріям громадян: 1) особам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення (у зоні безумовного (обов'язкового) відселення, у зоні гарантованого добровільного відселення, у зоні посиленого радіоекологічного контролю); 2) непрацюючим пенсіонерам, які проживають на цих територіях; 3) студентам, які там навчаються; 4) пенсіонерам, які працюють у зонах радіоактивного забруднення; 5) громадянам, які працюють у зоні відчуження, а також у зоні безумовного (обов'язкового) відселення після повного відселення жителів.
Рішенням Конституційного Суду України від 17 липня 2018 року №6-р/2018 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), зокрема, підпункт 7 пункту 4 розділу І Закону №76-VІІІ. Вирішено, що положення підпункту 7 пункту 4 розділу І Закону №76-VІІІ, визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду у рішенні від 21 січня 2019 року та Велика Палата Верховного Суду у постанові від 18 березня 2020 року у зразковій справі №240/4937/18 дійшли висновку, що з моменту ухвалення Конституційним Судом України рішення від 17 липня 2018 року №6-р/2018 відновлено право особи на отримання підвищення до пенсії як непрацюючому пенсіонеру, який проживає на території радіоактивного забруднення - у зоні гарантованого добровільного відселення, на підставі статті 39 Закону №796-ХІІ.
Між тим статтею 45 Закону №4059-ІХ установлено, що у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплата непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення, встановлюється за умови, що такі особи проживали або працювали у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення, станом на 26 квітня 1986 року чи у період з 26 квітня 1986 року до 1 січня 1993 року, у зв'язку з чим особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи. Доплата за проживання на зазначених територіях встановлюється у розмірі 2361 гривня.
Особам, які після аварії на Чорнобильській АЕС (26 квітня 1986 року) самостійно або у встановленому законодавством порядку за направленнями обласних державних адміністрацій змінили місце проживання за межі зон безумовного (обов'язкового) відселення або гарантованого добровільного відселення та в подальшому повернулися на постійне місце проживання до цих зон, а також особам, які зареєстрували своє місце проживання чи переїхали на постійне місце проживання до зазначених зон після аварії на Чорнобильській АЕС, доплата за проживання в таких зонах не встановлюється.
Виплата доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення непрацюючим пенсіонерам припиняється після залишення особою свого місця постійного проживання на зазначених територіях та декларування/реєстрації місця проживання за межами зон безумовного (обов'язкового) відселення та зон гарантованого добровільного відселення, що підтверджується відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів.
Для встановлення виплат, передбачених цією статтею, Пенсійному фонду України забезпечити звірення відомостей про постійне місце проживання одержувачів доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення із відомостями Єдиного державного демографічного реєстру та інших державних реєстрів для продовження чи припинення відповідних виплат, а також приведення розмірів доплати за проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення або в зоні гарантованого добровільного відселення та пенсійних виплат у відповідність із цією статтею.
Відповідно до статті 45 Закону №4059-IX Кабінет Міністрів України 27 грудня 2024 року прийняв Постанову №1524 “Деякі питання здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення» (набрала чинності з 01 січня 2025 року), пунктами 1, 1-1 якої (зі змінами) установлено, що у 2025 році факт проживання у зоні безумовного (обов'язкового) відселення та в зоні гарантованого добровільного відселення станом на 26 квітня 1986 р. чи у період з 26 квітня 1986 р. до 1 січня 1993 р. для встановлення, продовження чи припинення доплат, передбачених статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», у разі відсутності відповідних відомостей у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби, Реєстрі територіальної громади та в інших державних реєстрах встановлюється органами Пенсійного фонду України за сукупності таких обставин:
особі надано статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи;
у Єдиному державному демографічному реєстрі, відомчій інформаційній системі Державної міграційної служби відсутні відомості про зміну місця проживання такою особою у період після 1 січня 1993 року.
Установлено, що у 2025 році виплата за проживання на забруднених територіях встановлюється у розмірі, передбаченому статтею 45 Закону України “Про Державний бюджет України на 2025 рік», як самостійна доплата до пенсії, на яку має право особа згідно із законом.
Отже, у зв'язку із набранням чинності з 01 січня 2025 року Законом №4059-ІХ змінилося правове регулювання правовідносин щодо здійснення у 2025 році на період воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають в зоні гарантованого добровільного відселення. Статтею 45 Закону №4059-ІХ чітко регламентовано розмір та підстави виплати у 2025 році на період дії воєнного стану в Україні доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають в зоні гарантованого добровільного відселення. При цьому особам, які після 01 січня 1993 року змінили місце проживання за межі зон безумовного (обов'язкового) відселення або гарантованого добровільного відселення (самостійно або у встановленому законодавством порядку за направленнями обласних державних адміністрацій) та в подальшому повернулися на постійне місце проживання до цих зон, доплата за проживання в таких зонах не встановлюється.
З матеріалів справи вбачається, що позивачу у 2025 році доплата в розмірі 2361,00 грн відповідно до статті 45 Закону №4059-ІХ не виплачується.
За відомостями витягу з Реєстру територіальної громади станом на 15 січня 2025 року №237 (а.с.7) позивач з 17 вересня 1978 року по 20 листопада 1996 року, з 01 грудня 1998 року зареєстрований у селі Невір Волинської області (по 18 вересня 2009 року за адресою: АДРЕСА_1 , а після цієї дати - за адресою: вулиця Набережна, будинок 8).
Село Невір Камінь-Каширського (раніше Маневицького) району Волинської області відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 року №106, віднесене до зони гарантованого добровільного відселення.
На думку суду, відсутність у Єдиному демографічному реєстрі відомостей про місце реєстрації позивача з 21 листопада 1996 року по 30 листопада 1998 року немає правового значення при вирішенні спору, оскільки доплата за проживання не встановлюється особам, які самі після 01 січня 1993 року змінили місце проживання за межі зон безумовного (обов'язкового) відселення або гарантованого добровільного відселення, тобто здійснили зміну проживання з власної ініціативи, а не як у даному випадку у зв'язку з проходженням строкової військової служби, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_3 (а.с.10-12).
Факт зміни позивачем місця проживання за його власним рішенням після 01 січня 1993 року відповідачем не доведено.
Таким чином, оскільки позивач має статус особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, та з 01 січня 1993 року за власним рішенням не змінював свого місця проживання за межі зони гарантованого добровільного відселення (доказів про протилежне суду не надано), то він має право на встановлення з 01 січня 2025 року доплати у розмірі 2361,00 грн.
З врахуванням наведеного суд дійшов висновку, що відповідач протиправно не встановив позивачу доплату до пенсії в розмірі 2631,00 грн відповідно до статті 45 Закону №4059-ІХ. З цих підстав позовні вимоги належить задовольнити у спосіб визнання протиправною бездіяльність ГУ ПФУ у Волинській області щодо ненарахування та виплати позивачу доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 45 Закону №4059-ІХ, в сумі 2361,00 грн, та зобов'язання відповідача здійснити ОСОБА_1 з 01 липня 2025 року (у межах строку звернення до суду) нарахування та виплату доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 45 Закону №4059-ІХ, в сумі 2361,00 грн.
Зважаючи на відсутність документально підтверджених судових витрат, пов'язаних із розглядом справи, питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43027, Волинська область, місто Луцьк, Київський майдан, будинок 6, ідентифікаційний код юридичної особи 13358826) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області щодо ненарахування та виплати ОСОБА_1 доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 45 Закону України від 19 листопада 2024 року №4059-IX “Про Державний бюджет України на 2025 рік», в сумі 2361,00 грн.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області здійснити ОСОБА_1 з 01 липня 2025 року нарахування та виплату доплати непрацюючим пенсіонерам, які постійно проживають в зоні гарантованого добровільного відселення, у розмірі, визначеному статтею 45 Закону України від 19 листопада 2024 року №4059-IX “Про Державний бюджет України на 2025 рік», в сумі 2361,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя Ж.В. Каленюк