Справа №-613/279/26 Провадження №-3/613/200/26
24 лютого 2026 року м. Богодухів
Суддя Богодухівського районного суду Харківської області Сеник О.С., розглянувши матеріали, що надійшли від Богодухівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою : АДРЕСА_1 , за ст.173 КУпАП, -
До Богодухівського районного суду Харківської області надійшов для розгляду адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.173 ОСОБА_2 (протокол про адміністративне правопорушення серії ВБА № 202768 від 31.01.2026).
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення, ОСОБА_2 31 січня 2026 року за адресою : АДРЕСА_1 , вчинив дрібне хуліганство, а саме : в період часу з 15:36 год. по 17:00 год. з мобільного телефону НОМЕР_1 неодноразово телефонував на лінію оператора «102», та в ході розмови з оператором інспектором 1-ї категорії відділу служби «102» УОАЗОР ГУНП в Харківській області Кононовою О.В. лихословив та виражався на її адресу нецензурною лайкою, на зауваження припинити свої дії не реагував, тим самим здійснив образливе чіпляння до громадян, заважав продуктивній роботі оператора 102.
Відповідальність за вказане правопорушення передбачена ст.173 КУпАП.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя зазначає наступне.
Відповідно до п. 2 ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
За приписами ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
До протоколу про адміністративне правопорушення додано копію запиту начальника Богодухівського РВП ГУНП в Харківській області від 10.02.2026 на адресу УОАЗОР ГУНП в Харківській області про надання аудіозапису розмови 31.01.2026 о 15:35 год. інспектора 1 категорії відділу служби «102» ОСОБА_3 та гр. ОСОБА_1 , разом з тим, вказаний аудіо запис в матеріалах справи про адміністративне правопорушення відсутній.
За визначенням ч. 1 ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Виходячи зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ВБА № 202768 від 31.01.2026, склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст.173 КУпАП, орган поліції вбачає у діях ОСОБА_2 саме в зв'язку з порушенням правил громадського порядку під час розмови з оператором служби «102» ОСОБА_3 , проте, копії аудіо запису вказаної розмови до адміністративного матеріалу не додано; ОСОБА_3 в якості потерпілої в протоколі не зазначена.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюються на основі суворого додержання законності.
Згідно з ч. 1 ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Обов'язок щодо належного складення протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених у протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладений на суд. Наслідком недотримання цієї вимоги є повернення протоколу до відповідного органу для належного оформлення.
Наведені вище недоліки вказують на невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам ст. 256 КУпАП (неповне викладення суті адміністративного правопорушення) та унеможливлюють розгляд адміністративного матеріалу по суті.
Без усунення зазначеної вище неповноти і неправильності протоколу про адміністративне правопорушення неможливо виконати вимоги ст.ст. 245, 280 КУпАП щодо повного, всебічного і об'єктивного з'ясування фактичних обставин справи.
При цьому суд керується п.12 Постанови Пленуму ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 17.10.2014 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», якою визначено, що норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення, складеного не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог статті 256 цього Кодексу вмотивованою постановою суду для належного оформлення.
З урахуванням викладених обставин, адміністративний матеріал необхідно повернути до Богодухівського районного відділу поліції ГУНП в Харківській області для належного оформлення, оскільки вищезазначені недоліки перешкоджають всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи, у відповідності до ст. ст. 245, 280 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 7, 256, 278, 283 КУпАП, суддя -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 за ст.173 КУпАП повернути до Богодухівського районного відділу поліції Головного управління Національної поліції в Харківській області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя О.С. Сеник