Рішення від 18.02.2026 по справі 910/12451/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

18.02.2026Справа № 910/12451/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Пукшин Л.Г., за участі секретаря судового засідання Рябокінь Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали господарської справи

за позовом Київської міської ради (01001, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36, ідентифікаційний код 22883141)

до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕКТ.» (01024, м. Київ, вул. Басейна, буд. 6, ідентифікаційний код 39186380)

про стягнення 3 976 780, 80 грн,

за участі представників сторін:

від позивача: Самелюк К.О.

від відповідача: Салій М.В.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Господарського суду міста Києва звернулась Київська міська рада (далі - позивач) з позовом до Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕКТ.» (далі - відповідач) про стягнення 3 976 780, 80 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачу на підставі рішення Київської міської ради від 28.11.2024 №375/10183 та договору оренди земельних ділянок від 26.03.2025 №248 передано в оренду строком на 10 років земельні ділянки: площею 0, 0063 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0009) на вул. Антоновича, 180 у Голосіївському районі міста Києва, площею 0, 1745 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0017) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва та площею 0, 1573 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0109) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно. Однак до цього часу, відповідач фактично користувався вказаними земельними ділянками протягом періоду з липня 2021 року по 25 березня 2025 року, не здійснюючи орендну плату. Відтак, позивач звернувся до суду з даним позовом про стягнення з відповідача 3 976 780, 80 грн на підставі ч. 1 ст. 1212 ЦК України.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 910/12451/25, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 12.11.2025.

24.10.2025 відповідачем до суду подано відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив, що позовні вимоги не визнає повністю, вважає позовні вимоги позивача безпідставними, такими, що не ґрунтуються ані на законі, ані на фактичних обставинах справи. Так, за доводами відповідача вимога позивача про стягнення орендних платежів за користування у пільгові періоди фактично призводить до ситуації, коли відповідач сплачує компенсацію за користування землею у періоди, коли держава офіційно звільнила від сплати таких платежів.

Зокрема, як вказує відповідач, позивачем не було враховано, що рішення КМР від 09.12.2021 року № 3704/3745 «Про бюджет міста Києва на 2022 рік» (зі змінами, внесеними, зокрема, рішенням Ради від 13.09.2022 року № 5449/5490) з 01 березня 2022 року по 31 травня 2022 року застосовується ставка орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки в розмірі 0 відсотка, що призвело і до безпідставного заявлення про стягнення збережених коштів за період з 01.03.2022 по 31.12.2022.

Також відповідач зазначає, що за даними Головного у правління ДПС у місті Києві (лист від 18.09.2025 № 26395/5/26-15-04-15-03) інформація щодо задекларованих, сплачених податкових зобов'язань та заборгованості ТОВ «ПРОСПЕКТ.» (код ЄДРПОУ 39186380) по платі за землю за період з 01.07.2021 по 26.03.2025 до Центральної ДПІ у м. Києві (Голосіївський район) наведена у додатку 1 до листа, відповідно до якого сплачено податкових зобов'язань по земельному податку в такому розмірі: - 2023 рік - 1 942 365,55 грн; - 2024 рік - 1 033 809,23 грн; січень - березень 2025 року - 309 085,38 грн, що разом становить 3 285 260,16 грн.

Однак, як вказує відповідач у вказаному листі не враховано оплати здійснені за платіжними інструкціями: № 116 від 25.04.2025 на суму 115 391,84 грн зі сплати земельного податку за січень 2025 року; №118 від 25.04.2025 на суму на суму 115 391,84 грн зі сплати земельного податку за лютий 2025; № 119 від 28.04.2025 на суму на суму 93 063,52 грн зі сплати земельного податку за березень 2025.

Таким чином, за доводами відповідача позовні вимоги КМР мають бути зменшені до 2 146 588,59 грн.

Також відповідач зазначає, що ТОВ «ПРОСПЕКТ.» неодноразово зверталось до КМР з клопотаннями про оформлення права користування земельними ділянками, користування якими стало підставою для звернення КМР з даним позовом.

Зокрема, як вказує відповідача, відповідно до відомостей Державного земельного кадастру земельні ділянки зареєстровані в Державному земельному кадастрі на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 16.03.2020:

- кадастровий номер 8000000000:79:054:0009 - 05.07,2021;

- кадастровий номер 8000000000:79:054:0109 - 02.07.2021;

- кадастровий номер 8000000000:79:054:0017-09.07.2021.

Однак, як зазначає відповідач, технічна документація із землеустрою щодо, інвентаризації земель від 16.03.2020 була затверджена рішенням КМР №1717/9683 тільки 4 липня 2024 року, тобто через 4 роки.

Таким чином, відповідач зазначає, що не мав змоги оформити право користувань земельною ділянкою відповідно до вимог законодавства України через зволікань та перешкоди з боку власника земельної ділянки - Київської міської ради.

Відповідне рішення № 375/10183 «Про передачу ТОВ «ПРОСПЕКТ.» було прийняте лише 28.11.2024, а договір оренди № 248 укладений 26.03.2025.

Відтак, на думку відповідача, створюється ситуація, що позивач не укладає договір оренди під час дії пільгових періодів, забезпечуючи цим собі можливість стягнення орендних платежів, які б він не мав би можливості стягну під час дії договору, в порядку ст.1212 ЦК України, що безумовно суперечить, як меті кондикційного правовідношення і його юридичному змісту, а також наведеним положенням ст.6, 13 ЦК України.

А тому за доводами відповідача такий позов не підлягає задоволенню, оскільки спрямований на одержання судового захисту права, яким позивач зловживав.

29.10.2025 через підсистему «Електронний суд» ЄСІТС позивачем подано відповідь на відзив, в якому позивач на спростування доводів відповідача зазначив, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна відповідач, як власник такого майна, став фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, тому саме із цієї дати у відповідача виник обов'язок належно оформити правовідносини щодо користування земельною ділянкою (укласти відповідний договір та оформити речові права на земельну ділянку), а також обов'язок сплачувати за користування земельною ділянкою, на якій розташовано майно, у розмірі орендної плати.

Відтак, позивач зазначає, що відносини між позивачем та відповідачем, охоплені періодом, зазначеним в позовній заяві, є за своїм змістом кондикційними, а при розгляді даної категорії справ не мають жодного значення причини, з яких відповідач не оформив право користування земельною ділянкою, у тому числі, якщо це сталося в результаті поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

Зокрема, як вказує позивач, відповідно до правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду від 23.05.2018 року в справі № 629/4628/16-ц, від 20.11.2018 року в справі № 922/3412/17, від 04.12.2019 року в справі № 917/1739/17, позивач має довести лише існування протягом зазначеного в позові періоду земельної ділянки як об'єкта цивільних прав у розумінні та визначенні земельного законодавства, та обґрунтованість розрахунку стягуваної суми (збереженого відповідачем за рахунок позивача майна (коштів).

Крім цього, позивач на спростування доводів відповідача щодо не застосування пільг, з посиланням на правову позицію, викладену у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 27.04.2021 у справі № 922/2378/20 та у постанові Верховного Суду від 01.07.2025 у справі № 908/1301/24, зазначив, що Київська міська рада правомірно включила період з 01.03.2022 по 31.12.2022 до розрахунків суми, які підлягають стягненню в межах даної справи, адже відповідач в цей період не являвся власником, постійним користувачем або орендарем земельних ділянок.

Також позивач зазначив, що положення пункту 19.13 рішення Київської міської ради від 09.12.2021 № 3704/3745 (в редакції рішенням Київської міської ради від 13.09.2022 № 5449/5490) застосовується лише до орендарів земельних ділянок в розумінні земельного та податкового законодавства та не може бути застосоване до відповідача.

Окрім цього, позивач вказує, що пункт 5.3 Додатку 3 до рішення Київської міської ради від 23.06.2011 № 242/5629 не може бути застосований до даних правовідносинах, оскільки з Інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки, випливає, що земельна ділянка передавалася в орендне користування відповідачу із земель комунальної власності.

Київська міська рада також зазначила, що не погоджується із контррозрахунком відповідача, та вважає, що має бути стягнена сума безпідставно збережених коштів за весь період, заявлений у позові, а саме за земельну ділянку площею 0,0063 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0009) на вул. Антоновича, 180 у Голосіївському районі міста Києва за період з 05.07.2021 до 25.03.2025; земельну ділянку площею 0,1745 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0017) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва за період з 13.07.2021 до 25.03.2025; земельну ділянку площею 0,1573 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0109) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва за період з 02.07.2021 до 25.03.2025 у загальному розмірі 3 976 780,80 грн відповідно до розрахунку, наведеному Київською міською радою у позовній заяві.

03.11.2025 відповідачем до суду подано клопотання про подовження процесуального строку для подання заперечень на відповідь на відзив.

10.11.2025 відповідачем до суду подано заперечення на відповідь на відзив та долучено платіжні інструкції про сплату земельного податку за період з травня 2021 по березень 2025.

11.11.2025 відповідачем до суду подано клопотання про відкладення підготовчого засідання.

У судовому засіданні 12.11.2025 за результатами розгляду клопотань відповідача судом постановлено протокольні ухвали про задоволення клопотань відповідача, подовжено строк для подачі заперечень на відповідь на відзив, залучено заперечення на відповідь на відзив до матеріалів справи та відкладено підготовче засідання на 03.12.2025.

17.11.2025 через підсистему «Електронний суд» ЄСІТС позивачем подано заяву про зменшення позовних вимог, відповідно до якої позивачем зазначено, що відповідачем до заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву долучено платіжні інструкції про сплату ним земельного податку за період з травня 2021 року до березня 2025 року на загальну суму 3 609 107,36 грн.

Для підтвердження інформації щодо зарахування коштів до бюджету міста Києва за користування земельними ділянками згідно наданих платіжних інструкцій, було скеровано запит до Департаменту фінансів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) (далі - Департамент).

Листом від 14.11.2025 № 054-1-2-13/2586 Департамент підтвердив надходження коштів в сумі 3 609 107,36 грн до загального фонду бюджету м. Києва.

З урахуванням наведеного Київська міська рада зазначає, що сума, яка підлягає стягненню в межах даної позовної заяви складає 3 799 176,09 грн.

02.12.2025 відповідачем до суду подано клопотання про відкладення підготовчого засідання.

У підготовчому засіданні 03.12.2025 судом прийнято до розгляду заяву позивача про зменшення позовних вимог до розгляду та відкладено підготовче засідання на 14.01.2026.

08.01.2026 відповідачем до суду подано клопотання про приєднання до матеріалів справи засвідченої копії Індивідуальної податкової консультації ДПС України № 5948/ІПК/99-00-04-01-04 від 06.11.2025.

У судовому засіданні 14.01.2026 судом задоволено клопотання відповідача та долучено до матеріалів справи засвідчену копії Індивідуальної податкової консультації ДПС України № 5948/ІПК/99-00-04-01-04 від 06.11.2025, а також проголошено протокольну ухвалу про закриття підготовчого провадження у справі № 910/12451/25 та призначення її до судового розгляду по суті у судовому засіданні 28.01.2026.

У судовому засіданні 28.01.2026 судом заслухано пояснення представників сторін, досліджено матеріали справи та оголошено перерву до 18.02.206.

У судовому засіданні 18.02.2026 судом заслухано заключні слова представника позивача, який просив суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі та представника відповідача, який просив суд відмовити у позові повністю.

У судовому засіданні 18.02.2026 оголошено вступну та резолютивну частини рішення на підставі ст. 240 Господарського процесуального кодексу України.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив.

28.11.2024 Київською міською радою (надалі - позивач/Рада) прийнято рішення від № 375/10183 «Про передачу Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕКТ.» земельних ділянок в оренду для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель на вул. Антоновича, 180 та у пров. Руслана Лужевського, 3 у Голосіївському районі міста Києва»

Відповідно до п. 2 вказаного рішенням вирішено передати Товариству з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕКТ.» (далі - відповідач, Товариство), за умови виконання пункту 2 цього рішення, в оренду на 10 років земельні ділянки площею 0,0063 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0009) на вул. Антоновича, 180 у Голосіївському районі міста Києва (далі - Земельна ділянка - 1), площею 0,1745 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0017) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва (далі - Земельна ділянка - 2), площею 0,1573 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0109) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва (далі - Земельна ділянка - 3) для експлуатації та обслуговування нежитлових будівель (код виду цільового призначення - 03.10 для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку) із земель комунальної власності територіальної громади міста Києва у зв'язку з набуттям права власності на нерухоме майно (право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27 травня 2021 року, номери відомостей про речове право 42231277, 42231649, 13 липня 2021 року, номер відомостей про речове право 43020309).

На підставі цього рішення між Київською міською радою та ТОВ «ПРОСПЕКТ.» укладено договір оренди земельних ділянок від 26.03.2025 № 248.

Згідно з інформаційними довідками від 26.09.2025 №№ 445262368, 445262694, 445263148 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно договір оренди земельних ділянок зареєстровано 26.03.2025, орендодавець за яким Київська міська рада, орендар - ТОВ «ПРОСПЕКТ.».

Як зазначає позивач, що підтверджується матеріалами справи, відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку 21.01.2025 № НВ-0000079052025, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 площею 0,0063 га за адресою: вул. Антоновича, 180 у Голосіївському районі міста Києва, цільове призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, проведена 05.07.2021 Міськрайонним управлінням в Ізюмському районі та м. Ізюмі Головного управління Держгеокадастру у Харківській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 16.03.2020.

Тобто, Земельна ділянка-1 сформована та є об'єктом цивільних прав у розумінні ст. 79-1 Земельного кодексу України з 05.07.2021.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000078952025 державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 площею 0,1745 га за адресою: пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва, цільове призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, проведена 09.07.2021 Відділом у Миргородському районі Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 16.03.2020.

Отже, Земельна ділянка-2 сформована та є об'єктом цивільних прав у розумінні ст. 79-1 Земельного кодексу України з 09.07.2021.

Відповідно до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000078912025 державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 площею 0,1573 га за адресою: пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва, цільове призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, проведена 02.07.2021 Відділом у Костопільському районі Головного управління Держгеокадастру у Рівненській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель від 16.03.2020.

Тобто, Земельна ділянка-3 сформована та є об'єктом цивільних прав у розумінні ст. 79-1 Земельного кодексу України з 02.07.2021.

В той же час, як вбачається з інформаційної довідки від 26.09.2025 № 445264154 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на Земельній ділянці-1 з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 розташована нежила будівля (літ. Б) загальною площею 74,6 кв. м, яка на момент укладання договору оренди земельних ділянок від 26.03.2025 № 248, перебувала у власності ТОВ «ПРОСПЕКТ.» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2290277680000, право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.05.2021, номер відомостей про речове право 42231649).

Згідно з інформаційною довідкою від 26.09.2025 № 445264325 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на Земельній ділянці-2 з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 розташована нежила будівля (літ. В') загальною площею 429,7 кв. м, яка на момент укладання договору оренди земельних ділянок від 26.03.2025 № 248, перебувала у власності ТОВ «ПРОСПЕКТ.» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2290305280000, право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.07.2021, номер відомостей про речове право 43020309). На Земельній ділянці-3 з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 розташована нежила будівля (літ. А') загальною площею 1730,2 кв. м, яка перебувала у власності ТОВ «ПРОСПЕКТ.» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2290317280000, право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.05.2021, номер відомостей про речове право 42231277).

А тому, за твердженнями позивача, із дня набуття права власності на об'єкти нерухомого майна відповідач, як власник такого майна, став фактичним користувачем земельних ділянок, на яких розташовані ці об'єкти, тому саме із цих дати у відповідача виник обов'язок належно оформити правовідносини щодо користування земельними ділянками (укласти відповідний договір та оформити речові права на земельну ділянку), а також обов'язок сплачувати за користування земельними ділянками, на яких розташовано майно.

Оскільки, положення глави 15, статей 120, 125 Земельного кодексу України, статті 1212 Цивільного кодексу України дають підстави вважати, що до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об'єкт, ураховуючи принцип єдності юридичної долі земельної ділянки та розташованої на ній будівлі або споруди, особа яка придбала такий об'єкт стає фактичним користувачем тієї земельної ділянки, на якій такий об'єкт нерухомого майна розташований, а відносини з фактичного користування земельною ділянкою без оформлення прав на цю ділянку (без укладення договору оренди тощо) та недоотримання її власником доходів у виді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.01.2025 № НВ-9907295452025 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 на 2025 рік становить 860 036,78 грн.

Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.12.2024 № НВ-9960031952024 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 на 2024 рік становить 767 913,90 грн.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 20.12.2023 № НВ-6100749772023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 на дату її проведення - 15.02.2023, становить 730 650,72 грн.

Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель міститься на офіційному сайті Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, адже саме цей орган уповноважений реалізовувати державну політику у сфері земельних відносин, (https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyu-normatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2023-rik/), де зазначено: «Значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім сільськогосподарських угідь); 2023 рік - 1,051».

Як вказує позивач у позовній заяві, нормативна грошова оцінка земельної ділянки-1 визначалась з врахуванням чинного законодавства та за 2022 рік становить 635 348,45 грн (730 650,72/1,15); за 2021 рік становить 577 589,50 грн (635 348,45/1,1).

Київрада стверджує, що оскільки земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 (Земельна ділянка-1) сформована та є об'єктом цивільних прав у розумінні ст. 79-1 Земельного кодексу України 05.07.2021, доцільно стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з 05.07.2021 до 25.03.2025 (до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).

Оскільки, як вказує позивач, відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000079052025, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 належить до земель з видом цільового призначення - 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, то відповідно ставка орендної плати повинна визначається за період 05.07.2021 - 31.12.2021 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2021 рік» від 24.12.2020 № 24/24; за період з 01.01.2022 - 31.12.2022 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2022 рік» від 09.12.2021 № 3704/3745; за період 01.01.2023-31.12.2023 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2023 рік» від 08.12.2022 № 5828/5869; за період 01.01.2024-31.12.2024 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2024 рік» від 14.12.2023 № 7531/7572 та за період 01.01.2025 - 25.03.2025 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2025 рік» від 05.12.2024 № 426/10234, де визначені розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки). До земель з видом цільового призначення - 03.10 застосовується ставка орендної плати - 5%.

Отже, за розрахунком Київради, загальний розмір безпідставно утриманих коштів за фактичне користування земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 у період з 05.07.2021 до 25.03.2025 складає 130 833,90 грн, грн, зокрема:

з 05.07.2021 по 31.12.2021 577 589,50 *5%/365*180 днів = 14 241,93 грн;

з 01.01.2022 по 31.12.2022 635 348,45 *5%/365*365 днів = 31 767,42 грн;

з 01.01.2023 по 31.12.2023 730 650,72*5%/365*365 днів = 36 532,54 грн;

з 01.01.2024 по 31.12.2024 767 913,90*5%/366*366 днів = 38 395,70 грн;

з 01.01.2025 по 25.03.2025 860 036,78*5%/365*84 днів = 9 896,31 грн.

Крім цього, як вказує позивач, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 (Земельна ділянка-2) сформована та є об'єктом цивільних прав у розумінні ст. 79-1 Земельного кодексу України 09.07.2021, право власності на нерухоме майно зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.07.2021, а тому доцільно стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з 13.07.2021 до 25.03.2025 (до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).

Зокрема, відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.01.2025 № НВ-9907298952025 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 на 2025 рік становить 23 821 653,65 грн.

Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.12.2024 № НВ-9960032362024 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 на 2024 рік становить 21 269 996,17 грн.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.12.2023 № НВ-5900708762023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 на дату її проведення - 15.02.2023, становить 22 487 805,35 грн.

Як вказує позивач у позовній заяві, нормативна грошова оцінка земельної ділянки-2 визначалась з врахуванням чинного законодавства та за 2022 рік становить 19 554 613,35 грн (22 487 805,35/1,15); за 2021 рік становить 17 776 921,23 грн (22 487 805,35/1,1).

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000078952025, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 належить до земель з видом цільового призначення - 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, а відтак ставка орендної плати визначається за період 13.07.2021 - 31.12.2021 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2021 рік» від 24.12.2020 № 24/24; за період 01.01.2022 - 31.12.2022 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2022 рік» від 09.12.2021 № 3704/3745; за період 01.01.2023-31.12.2023 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2023 рік» від 08.12.2022 № 5828/5869; за період 01.01.2024-31.12.2024 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2024 рік» від 14.12.2023 № 7531/7572; за період 01.01.2025 - 25.03.2025 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2025 рік» від 05.12.2024 № 426/10234, де визначені розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки). До земель з видом цільового призначення - 03.10 застосовується ставка орендної плати - 5%.

Отже, за розрахунком Київради, загальний розмір безпідставно утриманих коштів за фактичне користування земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 у період з 13.07.2021 до 25.03.2025 складає 3 858 586,42 грн, зокрема: з 13.07.2021 по 31.12.2021 17 776 921,23*5%/365*172 дні = 418 853,49 грн; з 01.01.2022 по 31.12.2022 19 554 613,35*5%/365*365 днів = 977 730,67 грн; з 01.01.2023 по 31.12.2023 22 487 805,35*5%/365*365 днів = 1 124 390,27 грн; з 01.01.2024 по 31.12.2024 21 269 996,17*5%/366*366 днів = 1 063 499,81 грн; з 01.01.2025 по 25.03.2025 23 821 653,65*5%/365*84 днів = 274 112,18 грн.

Також позивач зазначає, що земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 (Земельна ділянка-3) сформована та є об'єктом цивільних прав у розумінні ст. 79-1 Земельного кодексу України 02.07.2021, а тому доцільно стягнути з відповідача безпідставно збережені кошти у розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою комунальної власності з 02.07.2021 до 25.03.2025 (до моменту реєстрації права оренди на земельну ділянку у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).

Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.01.2025 № НВ-9907307482025 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 на 2025 рік становить 21 473 616,73 грн.

Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.12.2024 № НВ-9960032852024 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 на 2024 рік становить 19 173 469,32 грн.

Як вказує позивач у позовній заяві, нормативна грошова оцінка земельної ділянки-3 визначалась з врахуванням чинного законодавства та за 2023 рік становить 18 243 072,62 грн (19 173 469,32/1,051); за 2022 рік становить 15 863 541,41 грн (18 243 072,62/1,15); за 2021 рік становить 14 421 401,28 грн (15 863 541,41/1,1).

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000078912025, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 належить до земель з видом цільового призначення - 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, а відтак ставка орендної плати визначається за період 02.07.2021 - 31.12.2021 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2021 рік» від 24.12.2020 № 24/24; за період 01.01.2022 - 31.12.2022 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2022 рік» від 09.12.2021 № 3704/3745; за період 01.01.2023-31.12.2023 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2023 рік» від 08.12.2022 № 5828/5869; за період 01.01.2024-31.12.2024 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2024 рік» від 14.12.2023 № 7531/7572; за період 01.01.2025 - 25.03.2025 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2025 рік» від 05.12.2024 № 426/10234, де визначені розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки). До земель з видом цільового призначення - 03.10 застосовується ставка орендної плати - 5%.

За розрахунком Київради, загальний розмір безпідставно утриманих коштів за фактичне користування земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 у період з 02.07.2021 до 25.03.2025 складає 3 272 620,64 грн, зокрема: з 02.07.2021 по 31.12.2021 14 421 401,28*5%/365*183 дні = 361 522,80 грн; з 01.01.2022 по 31.12.2022 15 863 541,41*5%/365*365 днів = 793 177,07 грн; з 01.01.2023 по 31.12.2023 18 243 072,62*5%/365*365 днів = 912 153,63 грн; з 01.01.2024 по 31.12.2024 19 173 469,32*5%/366*366 днів = 958 673,47 грн; з 01.01.2025 по 25.03.2025 21 473 616,73*5%/365*84 днів = 247 093,67 грн.

Відтак, загальна сума відшкодування за користування зазначеними земельними ділянка становить 7 262 040,96 грн (130 833,90 + 3 858 586,42 + 3 272 620,64).

Також позивач зазначив, що за даними Головного управління ДПС у місті Києві інформація щодо задекларованих, сплачених податкових зобов'язань та заборгованості ТОВ «ПРОСПЕКТ.» по платі за землю за період з 01.07.2021 по 26.03.2025 до Центральної ДПІ у м. Києві (Голосіївський район) сплачено податкових зобов'язань по земельному податку у сумі 3 285 260,16 грн, зокрема за 2023 рік - 1 942 365,55 грн; за 2024 рік - 1 033 809,23 грн; січень - березень 2025 року - 309 085,38 грн.

А тому за розрахунком позивача, сума, яка підлягає стягненню в межах даної позовної заяви складає 3 976 780,80 грн (7 262 040,96 - 3 285 260,16).

Позивачем, також подано заяву про зменшення розміру позовних вимог, відповідно до якої зазначено, що відповідачем до заперечення на відповідь на відзив на позовну заяву долучено платіжні інструкції про сплату ним земельного податку за період з травня 2021 року до березня 2025 року на загальну суму 3 609 107,36 грн. В свою чергу, листом від 14.11.2025 № 054-1-2-13/2586 Департамент підтвердив надходження коштів в сумі 3 609 107,36 грн до загального фонду бюджету м. Києва. А тому, враховуючи, що із вказаної суми сплачено 584 969,98 грн земельного податку за травень-грудень 2021 року згідно платіжної інструкції №112 від 20.06.2023, а спірний період, що є предметом спору - розраховується з липня 2021 року, Київська міська рада враховує 438 727,49 грн (584 969,98/8*6). А тому, сума сплаченого відповідачем земельного податку за спірний період становить 3 462 864,87 грн, і відповідно сума, яка підлягає стягненню в межах даної позовної заяви складає 3 799 176,09 грн (7 262 040,96 - 3 462 864,87).

Отже, оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Визначаючи суть і характер правовідносин, що виникли між сторонами, варто зазначити, що зобов'язання за підставами виникнення поділяються на договірні та позадоговірні.

Статтею 11 ЦК України визначено, що цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки.

Предметом регулювання глави 83 ЦК України є відносини, що виникають у зв'язку з безпідставним отриманням чи збереженням майна і не врегульовані спеціальними інститутами цивільного права.

Так, згідно з частиною 1 статті 1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Відповідно до частини 2 статті 1212 ЦК України набуте особою або збережене нею у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави майно відшкодовується незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.

За змістом статті 1214 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе без достатньої правової підстави, зобов'язана відшкодувати всі доходи, які вона одержала або могла одержати від цього майна з часу, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про володіння цим майном без достатньої правової підстави. З цього часу вона відповідає також за допущене нею погіршення майна.

Кондикційні зобов'язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.

У разі виникнення спору стосовно набуття майна або його збереження без достатніх правових підстав договірний характер спірних правовідносин виключає можливість застосування до них судом положень глави 83 ЦК України.

Отже, обов'язок набувача повернути потерпілому безпідставно набуте (збережене) майно чи відшкодувати його вартість не є заходом відповідальності, адже набувач зобов'язується повернути тільки майно, яке безпідставно набув (зберіг), або вартість цього майна.

Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) використання землі в Україні є платним. Об'єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.

Частинами 1 та 2 статті 93 ЗК України встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам, іноземцям і особам без громадянства, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам.

Відповідно до пункту в) частини 1 статті 96 ЗК України землекористувачі зобов'язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.

За змістом частини 1 статті 120 ЗК України, у разі набуття права власності на об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об'єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці (крім земель державної, комунальної власності), право власності на таку земельну ділянку одночасно переходить від відчужувача (попереднього власника) такого об'єкта до набувача такого об'єкта без зміни її цільового призначення.

Згідно із ч. 11 ст. 120 ЗК України, якщо об'єкт нерухомого майна (жилий будинок (крім багатоквартирного), інша будівля або споруда), об'єкт незавершеного будівництва розміщений на земельній ділянці державної або комунальної власності, що не перебуває у користуванні, набувач такого об'єкта нерухомого майна зобов'язаний протягом 30 днів з дня державної реєстрації права власності на такий об'єкт звернутися до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування із заявою про передачу йому у власність або користування земельної ділянки, на якій розміщений такий об'єкт, що належить йому на праві власності, у порядку, передбаченому статтями 118, 123 або 128 цього Кодексу.

Статтею 125 ЗК України закріплено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.

Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у постанові від 05.08.2022 у справі №922/2060/20 дійшов висновку, що із дня набуття права власності на об'єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем сформованої земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, а тому саме із цієї дати у власника об'єкта нерухомого майна виникає обов'язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташовано.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 22.06.2021 у справі №200/606/18 зазначила, що нормальне господарське використання земельної ділянки без використання розташованих на ній об'єктів нерухомості неможливе, як і зворотна ситуація - будь-яке використання об'єктів нерухомості є одночасно і використанням земельної ділянки, на якій ці об'єкти розташовані. Отже, об'єкт нерухомості та земельна ділянка, на якій цей об'єкт розташований, за загальним правилом мають розглядатися як єдиний об'єкт права власності.

Власник нерухомого майна має право на користування земельною ділянкою, на якій воно розташоване. Ніхто інший, окрім власника об'єкта нерухомості, не може претендувати на земельну ділянку, оскільки вона зайнята об'єктом нерухомого майна.

Аналогічну правову позицію виклав Верховний Суд у постанові від 15.12.2021 у справі №924/856/20.

Набувач нерухомого майна, не сплачуючи орендну плату за користування земельною ділянкою за відсутності укладеного договору, фактично збільшує свої доходи, а власник земельної ділянки (потерпілий) втратив належне йому майно (кошти від орендної плати). До моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондиційними. Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав сплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 ЦК України, постанови Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 у справі №922/3412/17, постанова Верховного Суду від 14.01.2019 у справі №912/1188/17.

Отже, для вирішення спору щодо стягнення з власника об'єкта нерухомого майна безпідставно збережених коштів на підставі положень статей 1212-1214 ЦК України за фактичне користування без належних на те правових підстав земельною ділянкою комунальної власності, на якій цей об'єкт розташований, необхідно, насамперед, з'ясувати: 1) фактичного користувача земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цих ділянок зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування ділянками у відповідний період, або наявність правової підстави для використання земельної ділянки у такого фактичного користувача; 2) площу земельної ділянки; 3) суму, яку мав би отримати власник земельної ділянки за звичайних умов, яка безпосередньо залежить від вартості цієї ділянки (її нормативно-грошової оцінки); 4) період користування земельною ділянкою комунальної власності без належної правової підстави. Встановлення саме таких обставин входить до предмета доказування у межах вирішення спору у цій справі.

Судом встановлено, що відповідно:

до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку 21.01.2025 № НВ-0000079052025, державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 площею 0,0063 га за адресою: вул. Антоновича, 180 у Голосіївському районі міста Києва, цільове призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, проведена 05.07.2021;

до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000078952025 державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 площею 0,1745 га за адресою: пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва, цільове призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, проведена 09.07.2021

до витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000078912025 державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 площею 0,1573 га за адресою: пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва, цільове призначення: 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, проведена 02.07.2021, при цьому власником вказаних земельних ділянок є територіальна громада міста Києва в особі Київської міської ради.

Окрім цього, як вбачається з інформаційної довідки від 26.09.2025 № 445264154 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 розташована нежила будівля (літ. Б) загальною площею 74,6 кв. м, яка на момент укладання договору оренди земельних ділянок від 26.03.2025 № 248, перебувала у власності ТОВ «ПРОСПЕКТ.» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2290277680000, право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.05.2021, номер відомостей про речове право 42231649).

Згідно з інформаційною довідкою від 26.09.2025 № 445264325 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 розташована нежила будівля (літ. В') загальною площею 429,7 кв. м, яка на момент укладання договору оренди земельних ділянок від 26.03.2025 № 248, перебувала у власності ТОВ «ПРОСПЕКТ.» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2290305280000, право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 13.07.2021, номер відомостей про речове право 43020309). На Земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 розташована нежила будівля (літ. А') загальною площею 1730,2 кв. м, яка перебувала у власності ТОВ «ПРОСПЕКТ.» (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 2290317280000, право власності зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 27.05.2021, номер відомостей про речове право 42231277).

З матеріалів справи вбачається та не заперечується сторонами, що договір оренди земельної ділянки укладено 26.03.2025 за №248 та зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно право відповідача користування зазначеною земельною ділянкою теж 26.03.2025.

Таким чином, матеріали справи не містять доказів належного оформлення права користування (оренди) зазначеними земельними ділянками ТОВ «ПРОСПЕКТ.» у спірний період.

За вказаних обставин, суд дійшов висновку, що відповідач у період з 05.07.2021 (державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009) до 26.03.2025 (до моменту реєстрації права оренди на цю земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), з 02.07.2021 (державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109) до 26.03.2025 (до моменту реєстрації права оренди на цю земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) та з 09.07.2021 (державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017) до 26.03.2025 (до моменту реєстрації права оренди на цю земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), користувався земельними ділянками комунальної власності площею 0,0063 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0009) на вул. Антоновича, 180 у Голосіївському районі міста Києва; земельної ділянки площею 0,1745 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0017) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва; земельної ділянки площею 0,1573 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0109) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва, на яких розташовані нерухоме майно, що належить ТОВ «ПРОСПЕКТ.» на праві власності, без оформлення правовстановлюючих документів на вказані земельні ділянки.

Згідно із частинами 1-5 статті 791 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв); за затвердженими комплексними планами просторового розвитку території територіальних громад, генеральними планами населених пунктів, детальними планами території. Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі.

Як зазначено вище, земельні ділянки, на яких розташовані об'єкти нерухомого майна ТОВ«ПРОСПЕКТ.» і за користування яких позивач просить стягнути безпідставно збережені кошти у вигляді орендної плати, сформовані відповідно: 05.07.2021, (земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 площею 0,0063 га за адресою: вул. Антоновича, 180 у Голосіївському районі міста Києва), 09.07.2021 (земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 площею 0,1745 га за адресою: пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва) та 02.07.2021 (земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 площею 0,1573 га за адресою: пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва), відомості про них внесено до Державного земельного кадастру, а відтак, можуть бути об'єктом цивільних прав.

Отже, спір у справі стосується сформованих земельних ділянок, що мають конкретну площу, грошову оцінку.

З огляду на наведене вище, суд дійшов висновку, що відповідач, здійснюючи фактичне користування вказаними земельними ділянками без оформлення правовстановлюючих документів на них, а відтак, без достатньої правової підстави, за рахунок власника цієї ділянки - територіальної громади міста Києва в особі Київради, фактично зберіг в себе кошти, які мав сплатити за користування земельною ділянкою, а тому, відповідно до положень статті 1212 ЦК України, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки - територіальній громаді міста Києва в особі Київради.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про оцінку земель» нормативно-методичне регулювання оцінки земель здійснюється у відповідних нормативно-правових актах, що встановлюють порядок проведення оцінки земель, організації і виконання землеоціночних робіт, склад і зміст технічної документації та звітів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, вимоги до них, порядок їх виконання.

Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності.

У відповідності до абзацу 1 пункту 289.1 ПК України для визначення розміру орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності нормативна грошова оцінка земель проводиться обов'язково (стаття 13 цього Закону); нормативно-грошова оцінка земельних ділянок у межах населених пунктів проводиться не рідше ніж на 5-7 років (стаття 18 Закону України «Про оцінку земель»).

Згідно з положеннями частини 3 статті 23 цього Закону витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.

Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди (частина 3 статті 21 Закону України «Про оренду землі»).

Відповідно до частини другої статті 20 та частини третьої статті 23 Закону України «Про оцінку земель» дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу (Держгеокадастру та його територіальних органів), який веде відповідний облік згідно з Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 17 жовтня 2012 року № 1051 (далі - Порядок №1051), про що зазначено в пункті 2 розділу III Порядку № 489.

Також суд зазначає, що земельне законодавство, й зокрема стаття 20 Закону України «Про оцінку земель», не містить обґрунтування обов'язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі. При цьому, витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі "реального часу", тобто на час звернення заявників, у зв'язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула.

Подібні правові позиції викладені у постановах Верховного Суду від 29.05.2020 у справі №922/2843/19, від 07.07.2020 у справі №922/3208/19.

Основою для визначення розміру орендної плати для земель державної і комунальної власності є нормативна грошова оцінка земель, а зміна нормативної грошової оцінки земельної ділянки є підставою для перегляду розміру орендної плати, який в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлено положеннями пункту 288.5.1 статті 288 ПК України.

Як вбачається із матеріалів спарив, відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.01.2025 № НВ-9907295452025 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 на 2025 рік становить 860 036,78 грн. Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.12.2024 № НВ-9960031952024 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 на 2024 рік становить 767 913,90 грн. Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 20.12.2023 № НВ-6100749772023, нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 на дату її проведення - 15.02.2023, становить 730 650,72 грн.

Відповідно до п. 289.2 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, за індексом споживчих цін за попередній рік щороку розраховує величину коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель (Кі), на який індексується нормативна грошова оцінка земель і земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), на 1 січня поточного року, що визначається за формулою: Кi = І:100, де І - індекс споживчих цін за попередній рік. У разі якщо індекс споживчих цін перевищує 115 відсотків, такий індекс застосовується із значенням 115.

Індекс споживчих цін встановлюється Державною службою статистики України, є загальнодоступним, розміщується на їх офіційному сайті, а тому не потребує доказування.

Відповідно до інформації з офіційного сайту Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, адже саме цей орган уповноважений реалізовувати державну політику у сфері земельних відносин (https://land.gov.ua/derzhgeokadastr-povidomlyaye-pro-indeksacziyunormatyvnoyi-groshovoyi-oczinky-zemel-za-2023-rik/) значення коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель за 2023 рік становить 1,051. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель у розрізі років становить: 2021 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,1 (для земель несільськогосподарського призначення); 2022 рік - 1,0 (для сільськогосподарських угідь (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги) та 1,15 (для земель і земельних ділянок (крім Документ сформований в системі «Електронний суд» 06.10.2025 10 сільськогосподарських угідь).

З огляду на наведене вище, суд погоджується з доводами позивача, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 за 2022 рік становить 635 348,45 грн (730 650,72/1,15); за 2021 рік становить 577 589,50 грн (635 348,45/1,1).

Як вірно визначив позивач, згідно з Витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000079052025, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 належить до земель з видом цільового призначення - 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, то відповідно ставка орендної плати повинна визначається за період 05.07.2021 - 31.12.2021 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2021 рік» від 24.12.2020 № 24/24; за період з 01.01.2022 - 31.12.2022 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2022 рік» від 09.12.2021 № 3704/3745; за період 01.01.2023-31.12.2023 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2023 рік» від 08.12.2022 № 5828/5869; за період 01.01.2024-31.12.2024 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2024 рік» від 14.12.2023 № 7531/7572 та за період 01.01.2025 - 25.03.2025 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2025 рік» від 05.12.2024 № 426/10234, де визначені розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки). До земель з видом цільового призначення - 03.10 застосовується ставка орендної плати - 5%.

Матеріалами справи також підтверджено, що згідно з Витягом із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.01.2025 № НВ-9907298952025 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 на 2025 рік становить 23 821 653,65 грн.

Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.12.2024 № НВ-9960032362024 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 на 2024 рік становить 21 269 996,17 грн.

Відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 12.12.2023 № НВ-5900708762023 нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 на дату її проведення - 15.02.2023, становить 22 487 805,35 грн.

Враховуючи наведене вище, суд погоджується з доводами позивача, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки-2 за 2022 рік становить 19 554 613,35 грн (22 487 805,35/1,15); за 2021 рік становить 17 776 921,23 грн (22 487 805,35/1,1).

Крім цього, враховуючи, що згідно з витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000078952025, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 належить до земель з видом цільового призначення - 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, а відтак ставка орендної плати визначається за період 13.07.2021 - 31.12.2021 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2021 рік» від 24.12.2020 № 24/24; за період 01.01.2022 - 31.12.2022 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2022 рік» від 09.12.2021 № 3704/3745; за період 01.01.2023-31.12.2023 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2023 рік» від 08.12.2022 № 5828/5869; за період 01.01.2024-31.12.2024 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2024 рік» від 14.12.2023 № 7531/7572; за період 01.01.2025 - 25.03.2025 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2025 рік» від 05.12.2024 № 426/10234, де визначені розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки). До земель з видом цільового призначення - 03.10 застосовується ставка орендної плати - 5%.

Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 21.01.2025 № НВ-9907307482025 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 на 2025 рік становить 21 473 616,73 грн.

Відповідно до Витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.12.2024 № НВ-9960032852024 вартість земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 на 2024 рік становить 19 173 469,32 грн.

З огляду на зазначене, нормативна грошова оцінка земельної ділянки-3 з врахуванням норм чинного законодавства за 2023 рік становить 18 243 072,62 грн (19 173 469,32/1,051); за 2022 рік становить 15 863 541,41 грн (18 243 072,62/1,15); за 2021 рік становить 14 421 401,28 грн (15 863 541,41/1,1).

Також враховуючи, що відповідно до Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку від 21.01.2025 № НВ-0000078912025, земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 належить до земель з видом цільового призначення - 03.10 Для будівництва та обслуговування адміністративних будинків, офісних будівель компаній, які займаються підприємницькою діяльністю, пов'язаною з отриманням прибутку, а відтак ставка орендної плати визначається за період 02.07.2021 - 31.12.2021 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2021 рік» від 24.12.2020 № 24/24; за період 01.01.2022 - 31.12.2022 відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2022 рік» від 09.12.2021 № 3704/3745; за період 01.01.2023-31.12.2023 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2023 рік» від 08.12.2022 № 5828/5869; за період 01.01.2024-31.12.2024 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2024 рік» від 14.12.2023 № 7531/7572; за період 01.01.2025 - 25.03.2025 - відповідно до Додатка 11 до рішення Київської міської ради «Про бюджет міста Києва на 2025 рік» від 05.12.2024 № 426/10234, де визначені розміри орендної плати за земельні ділянки комунальної власності територіальної громади міста Києва (у відсотках від нормативної грошової оцінки). До земель з видом цільового призначення - 03.10 застосовується ставка орендної плати - 5%.

Наведене спростовує твердження відповідач про застосування 3% від нормативної грошової оцінки земельних ділянок при здійсненні розрахунку за користування зазначеними вище земельними ділянками.

Отже, за розрахунком Київради у період з липня 2021 по 26.03.2025 (до моменту реєстрації права оренди на цю земельні ділянки в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно) відповідач повинен був сплатити орендну плату у загальному розмірі 7 262 040,96 грн, в тому числі:

- за фактичне користування земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0009 у період з 05.07.2021 до 25.03.2025 - 130 833,90 грн, грн, зокрема: з 05.07.2021 по 31.12.2021 577 589,50 *5%/365*180 днів = 14 241,93 грн; з 01.01.2022 по 31.12.2022 635 348,45 *5%/365*365 днів = 31 767,42 грн; з 01.01.2023 по 31.12.2023 730 650,72*5%/365*365 днів = 36 532,54 грн; з 01.01.2024 по 31.12.2024 767 913,90*5%/366*366 днів = 38 395,70 грн; з 01.01.2025 по 25.03.2025 860 036,78*5%/365*84 днів = 9 896,31 грн;

- за фактичне користування земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0017 у період з 13.07.2021 до 25.03.2025 - 3 858 586,42 грн, зокрема: з 13.07.2021 по 31.12.2021 17 776 921,23*5%/365*172 дні = 418 853,49 грн; з 01.01.2022 по 31.12.2022 19 554 613,35*5%/365*365 днів = 977 730,67 грн; з 01.01.2023 по 31.12.2023 22 487 805,35*5%/365*365 днів = 1 124 390,27 грн; з 01.01.2024 по 31.12.2024 21 269 996,17*5%/366*366 днів = 1 063 499,81 грн; з 01.01.2025 по 25.03.2025 23 821 653,65*5%/365*84 днів = 274 112,18 грн;

- за фактичне користування земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:79:054:0109 у період з 02.07.2021 до 25.03.2025 - 3 272 620,64 грн, зокрема: з 02.07.2021 по 31.12.2021 14 421 401,28*5%/365*183 дні = 361 522,80 грн; з 01.01.2022 по 31.12.2022 15 863 541,41*5%/365*365 днів = 793 177,07 грн; з 01.01.2023 по 31.12.2023 18 243 072,62*5%/365*365 днів = 912 153,63 грн; з 01.01.2024 по 31.12.2024 19 173 469,32*5%/366*366 днів = 958 673,47 грн; з 01.01.2025 по 25.03.2025 21 473 616,73*5%/365*84 днів = 247 093,67 грн.

Крім того, судом встановлено і не заперечується сторонами, що відповідачем за 2021-2025 роки сплатило земельний податок на землю у загальному розмірі 3 609 107,36 грн, що підтверджується, в тому числі платіжними інструкціями.

Як вірно визначено позивачем, що підтверджується матеріалами справи, сума сплаченого земельного податку за травень-грудень 2021, відповідно до платіжної інструкції №112 від 20.06.2023 у розмірі 584 969,98 грн, в той час, як початком спірного періоду у даному спорі є липень 2021 року, а відтак позивачем вірно розраховано, що за спірний період, згідно з платіжною інструкцією №112 від 20.06.2023 відповідачем сплачена сума 438 727,49 грн (584 969,98/8*6).

А відтак, загальна сума сплаченого відповідачем земельного податку за спірний період становить 3 462 864,87 грн.

За таких обставин, з урахуванням вищевикладеного у сукупності, суд дійшов висновку щодо обґрунтованості позовних вимог Київської міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕКТ.» про стягнення 3 799 176,09 грн (7 262 040,96 - 3 462 864,87).

При цьому, щодо аргументів відповідача, що ТОВ «ПРОСПЕКТ.» було звільнено від сплати орендної плати за період з 01.03.2022 по 31.12.2022 на підставі внесених змін до підпункту 69.14 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України Законом України від 11.04.2023 "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно", суд зазначає таке.

Пунктом 69 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24.02.2022 № 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Згідно з підпунктом 69.14 п. 69 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України (в редакції Закону України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" № 3050-IX від 11.04.2023, який набрав законної сили 06.05.2023) за період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих російською федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.

Суд зазначає про неможливість застосування до спірних правовідносин положень пп. 69.14 п. 69 підрозділу 10 "Інші перехідні положення" розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України, оскільки відповідач за вказаний позивачем період, був фактичним користувачем земельної ділянки, який не оформив право користування належним чином і не став її орендарем чи власником. Предметом цього позову є стягнення безпідставно збережених коштів на підставі ст. 1212 ЦК України у розмірі орендної плати.

При цьому, плата за землю, є загальнодержавним податком, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Земельним податком є обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів, а орендною платою за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (підпункти 14.1.72, 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України у вказаній редакції).

Відповідно до ч. 1 ст. 92 Земельного кодексу України право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку.

З наведеного вбачається, що чинним законодавством розмежовується поняття "земельний податок" і "орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності".

У розумінні положень підпунктів 14.1.72, 14.1.73 пункту 14.1 статті 14, підпунктів 269.1.1, 269.1.2 пункту 269.1, пункту 269.2 статті 269, підпунктів 270.1.1, 270.1.2 пункту 270.1 статті 270, пункту 287.7 статті 287 Податкового кодексу України платником земельного податку є власник земельної ділянки або землекористувач, якими може бути фізична чи юридична особа. Обов'язок сплати цього податку для його платника виникає з моменту набуття (переходу) в установленому законом порядку права власності на земельну ділянку чи права користування нею і триває до моменту припинення (переходу) цього права. Якщо певна фізична чи юридична особа набула право власності на будівлю або його частину, що розташовані на орендованій земельній ділянці, то до набувача переходить право користування земельною ділянкою, на якій вони розміщені, на тих самих умовах і в тому ж обсязі, що були у попереднього землекористувача.

Отже, власники і землекористувачі земельних ділянок сплачують плату за землю (в т.ч. земельний податок) з дня виникнення права власності, права постійного користування земельною ділянкою.

Оскільки за відповідачем будь-яке право на спірну земельну ділянку у спірний період не зареєстровано у встановленому законодавством порядку, у контролюючого органу в силу вимог пунктів 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України відсутні обов'язки та, відповідно, повноваження на стягнення податкових зобов'язань зі сплати земельного податку.

З урахуванням наведених положень Податкового кодексу України та встановлених судом фактичних обставин справи, суд дійшов висновку, що власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) і постійні землекористувачі є платниками земельного податку, а орендарі земель державної та комунальної власності - орендної плати за такі земельні ділянки, однак особа, яка є фактичним користувачем земельної ділянки, не маючи права власності або постійного користування на неї і використовуючи її без укладення договору оренди землі, не підпадає під правове регулювання наведених норм Податкового кодексу України.

Отже, судом враховано правову позицію Верховного Суду у постанові від 01.07.2025 у справі № 908/1301/24 в аналогічних правовідносинах.

За таких обставин, суд зазначає, що положення п. 69.14. підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України не підлягають застосуванню до спірних правовідносин. До таких висновків дійшов Північний апеляційний господарський суд у постановах від 24.04.2025 у справі №910/11558/24, від 03.04.2025 у справі №910/13062/24, від 19.03.2025 у справі №910/13042/24, від 12.11.2025 у справі №910/4404/25, від 13.11.2025 у справі №910/4286/25.

При цьому, в контексті доводів відповідача щодо бездіяльності позивача у вирішенні питання про надання позивачу в оренду вищевказаних земельних ділянок, суд зазначає, що при розгляді даної категорії справ не мають жодного значення причини, з яких відповідач не оформив право користування земельною ділянкою, у тому числі якщо це сталося в результаті поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події. Відповідно до правової позиції, викладеної у постановах Верховного Суду від 23.05.2018 в справі №629/4628/16-ц, від 20.11.2018 в справі №922/3412/17, від 04.12.2019 в справі №917/1739/17, позивач має довести лише існування протягом зазначеного в позові періоду земельної ділянки як об'єкта цивільних прав у розумінні та визначенні земельного законодавства, та обґрунтованість розрахунку стягуваної суми (збереженого відповідачем за рахунок позивача майна (коштів).

Згідно з частинами 1-3 статті 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Відповідно до частини 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

За змістом статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

З урахуванням вищевикладеного, оцінивши подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог Київської міської ради у повному обсязі.

Відповідно до вимог ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати позивача по сплаті судового збору покладаються на відповідача з огляду на задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 129, 236-238, 240 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ПРОСПЕКТ.» (01024, м. Київ, вул. Басейна, буд. 6, ідентифікаційний код 39186380) на користь Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36, ідентифікаційний код 22883141) безпідставно збережені кошти в розмірі орендної плати за користування земельною ділянкою площею 0,0063 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0009) на вул. Антоновича, 180 у Голосіївському районі міста Києва; земельною ділянкою площею 0,1745 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0017) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва; земельною ділянкою площею 0,1573 га (кадастровий номер 8000000000:79:054:0109) у пров. Лужевського Руслана, 3 у Голосіївському районі міста Києва у розмірі 3 799 176 грн 09 коп. та витрати зі сплати судового збору у сумі 45 590 грн 11 коп.

3. Після набрання рішенням суду законної сили видати позивачу наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 24.02.2026

Суддя Л. Г. Пукшин