Справа № 761/938/26
Провадження № 3/761/995/2026
26 січня 2026 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Мартинов Євген Олександрович, за участю прокурора Шкурпела Р.В., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду матеріали справи про адміністративне правопорушення, що надійшли з Управління стратегічних розслідувань в місті Києві Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за частиною 1 статті 172-6 КУпАП, -
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення від 05 січня 2026 року № 8, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», державним службовцем категорії «В» та обіймаючи посаду головного державного інспектора відділу супроводження діяльності Надавача управління забезпечення надання електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту Державної податкової служби України, в порушення вимог частини 1 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин 01 квітня 2025 року подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік.
Такі дії ОСОБА_1 були кваліфіковані за частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину у вчиненому адміністративному правопорушенні визнала та пояснила, що вчасно не подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік, у зв'язку з тим, що під час працевлаштування до ДПС України, нею 24 вересня 2024 року було подано декларацію кандидата на посаду за 2023 рік. В подальшому, будучи обізнаною про необхідність подання щорічної декларації за 2024 рік до 01 квітня 2025 року, 20 березня 2025 року нею було здійснено вхід до Реєстру з метою подання такої декларації. Увійшовши до Реєстру, ОСОБА_1 скористалася функцією створити декларацію на основі поданої декларації кандидата на посаду, до якої нею було внесено дані, що відповідали 2024 року, однак з власної неуважності не було змінено тип декларації на щорічну декларацію. В подальшому 01 квітня 2025 року Департамент з питань запобігання та виявлення корупції повідомив їй, що вказана декларація подана з помилкою та зауважили на необхідності виправити, що ОСОБА_1 зробила того ж дня о 22 год. 14 хв.
Дослідивши протокол про адміністративні правопорушення та додані до них матеріали, заслухавши думку ОСОБА_1 та прокурора Шкурпела Р.В., суд дійшов наступного висновку.
Так, відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Частиною 1 статті 172-6 КУпАП визначено, що несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є адміністративним правопорушенням, пов'язаним з корупцією.
Згідно з пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці.
Так, згідно наказу Державної податкової служби України № 1222-о від 02 жовтня 2024 року, ОСОБА_1 призначено на посаду головного державного інспектора відділу супроводження діяльності Надавача управління забезпечення надання електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту Державної податкової служби України з 04 жовтня 2024 року.
Зазначене вище свідчить про те, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного державного інспектора відділу супроводження діяльності Надавача управління забезпечення надання електронних довірчих послуг Інформаційно-довідкового департаменту Державної податкової служби України та будучи державним службовцем категорії «В», є суб'єктом відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Згідно ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану» від 08 липня 2022 року № 2381-IX, який набрав чинності 03 серпня 2022 року, суб'єкт декларування зобов'язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев'яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» від 20 вересня 2023 року № 3384-ІХ, який набрав чинності 12 жовтня 2023 року, установлено, що з дня набрання чинності вказаного закону здійснення заходів фінансового контролю, передбачених розділом VII цього Закону (зокрема подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування), відновлюється у повному обсязі та здійснюється у порядку та строки, визначені цим Законом (у тому числі з урахуванням особливостей, встановлених частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону).
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції від 08 листопада 2023 року № 252/23, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи суб'єктом подання щорічної декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави, зобов'язана була подати щорічну декларацію за 2024 рік до 01 квітня 2025 року.
Разом із цим, відповідно до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави за 2024 рік, лише 01 квітня 2025 року о 22 годині 14 хвилин, тобто несвоєчасно.
Згідно зі ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Враховуючи викладене, приходжу до висновку, що в діях ОСОБА_1 вбачається склад адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Відповідно до ст. 23 КУпАП метою адміністративного стягнення є виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Європейський Суд з прав людини у рішенні від 16 жовтня 2008 року у справі «Ізмайлов проти Росії» вказав, що при призначенні покарання для того, щоб втручання вважалося пропорційним, воно має відповідати тяжкості правопорушення і не становити особистий надмірний тягар для особи.
Відповідно до ст. 22 КУпАП при малозначності вчиненого адміністративного правопорушення орган (посадова особа), уповноважений вирішувати справу, може звільнити порушника від адміністративної відповідальності та обмежитись усним зауваженням.
Разом із цим, з урахуванням характеру вчиненого правопорушення, обставин справи, даних про особу порушника, ступінь її вини, беручи до уваги дії, наслідки та ставлення ОСОБА_1 до вказаних обставин, зважаючи на пропуск строку подачі вказаної декларації на 1 (один) день, а також той факт, що від вчинення даного адміністративного правопорушення не настало істотних негативних наслідків, в силу малозначності вчиненого, вважаю доцільним застосувати положення ст. 22 КУпАП та звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності, передбаченої частиною 1 статті 172-6 КУпАП, обмежившись усним зауваженням.
Керуючись ст.ст. 9, 22, 23, 33, 172-6, 280, 283-285, 287-291 КУпАП, -
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винною у вчиненні адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, передбаченого частиною 1 статті 172-6 КУпАП.
Звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від адміністративної відповідальності, обмежившись усним зауваженням.
Провадження у справі закрити.
На постанову суду по справі про адміністративне правопорушення може бути подана скарга до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення. У разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Суддя Мартинов Є.О.