Ухвала від 23.02.2026 по справі 759/4356/26

СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА

пр. № 1-кс/759/1497/26

ун. № 759/4356/26

УХВАЛА

про тимчасовий доступ до речей і документів

23 лютого 2026 року м. Київ

Слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 з участю секретаря ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання старшого слідчого СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні № 42025110000000473 від 08.12.2025, за ознаками складу злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України,

ВСТАНОВИВ:

У провадження слідчого судді надійшло вказане клопотання старшого слідчого, погоджене прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні Відокремленого підрозділу НУБіП України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ),

В обґрунтування клопотання слідчий зазначає, що в оперативному управлінні відокремленого підрозділу ІНФОРМАЦІЯ_1 » наявні виробничі потужності по розведенню та утриманню свійських тварин. Посадові особи вказаного відокремленого підрозділу могли зловжити службовим становищем під час здійснення закупівлі великої рогатої худоби (нетелі молочного напрямку продуктивності) за бюджетні кошти, з можливими ознаками завищення ціни та порушення порядку прийняття рішень і оформлення первинних документів.

Так, 31.10.2025 між Відокремленим підрозділом ІНФОРМАЦІЯ_1 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 , покупець) та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 , постачальник) укладено договір про закупівлю товару № 471 щодо постачання нетелів молочного напрямку продуктивності у кількості 60 голів за ціною за одиницю з ПДВ 105 000,00 грн на загальну суму з ПДВ 6 300 000,00 грн.

З огляду на значну вартість предмета закупівлі та використання бюджетних коштів, можливі відхилення від ринкового рівня цін, порушення порядку прийняття управлінських рішень чи оформлення первинних документів, можуть свідчити про надлишкове витрачання бюджетних коштів та спричинення тяжких наслідків, що підлягає перевірці у межах цього кримінального провадження.

За наявною у сторони обвинувачення інформацією, зазначена закупівля здійснювалася за бюджетні кошти та за ціною, що може не відповідати ринковому рівню, у зв'язку з чим виникла необхідність перевірки обґрунтованості очікуваної вартості, формування ціни, реальності та повноти поставки, а також правильності оприбуткування, оплати та відображення операцій у бухгалтерському обліку.

З матеріалів, отриманих у ході досудового розслідування (зокрема з публічного модуля електронної системи публічних закупівель та наявних у кримінальному провадженні копій документів), убачається, що закупівля нетелів молочного напряму продуктивності здійснювалася в межах закупівлі з ідентифікатором ІНФОРМАЦІЯ_3 , із подальшим укладенням договору № 471 від 31.10.2025 та здійсненням фінансування за рахунок бюджетних коштів.

Разом з тим, наявні у сторони обвинувачення відомості не містять повного комплексу первинних та внутрішніх документів, що супроводжували підготовку, погодження, проведення процедури закупівлі, визначення ціни, приймання та оприбуткування тварин, а також здійснення платежів.

Відсутність таких документів унеможливлює перевірку фактичної хронології і обсягу поставки, відповідності характеристик тварин умовам договору, правомірності підписання первинних документів і проведення розрахунків, а також визначення розміру можливих надлишково сплачених коштів.

Підлягає перевірці, ким саме ініційовано закупівлю, хто готував і погоджував розрахунок очікуваної вартості та джерела моніторингу ринку, хто приймав управлінські рішення у межах процедури, хто підписував договір, акти приймання-передачі, накладні та інші первинні документи, а також чи створювалися комісії з приймання і чи здійснювався фактичний контроль за кількістю та характеристиками поставлених тварин.

Встановлення наведених обставин потребує отримання документів у первісному вигляді (з додатками, підписами, печатками, відмітками про погодження, можливими виправленнями), а також електронних файлів, що створювалися при підготовці закупівлі (таблиці розрахунків, службові листи та погодження).

Такі матеріали є необхідними, зокрема, для призначення та проведення судових експертиз та для перевірки достовірності відомостей, викладених у первинних документах.

Місцезнаходження ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »: АДРЕСА_2 .

Місцезнаходження Відокремленого підрозділу НУБіП України « ІНФОРМАЦІЯ_1 »: АДРЕСА_1 ; керівник - ОСОБА_4 .

Для встановлення істотних обставин кримінального провадження, зокрема: обґрунтованості очікуваної вартості та ціни за договором, фактичного обсягу, характеристик і хронології поставки тварин, підстав прийняття управлінських рішень, руху бюджетних коштів та відображення операцій у бухгалтерському обліку, а також для призначення та проведення судових експертиз, виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, що перебувають у володінні вказаного Відокремленого підрозділу НУБіП України.

Крім того, з метою належної правової оцінки дій службових осіб необхідно встановити дотримання внутрішніх процедур та вимог законодавства під час планування і проведення закупівлі, наявність та зміст погоджень (фінансових, юридичних, керівництва), підстави визначення переможця, а також достовірність і повноту первинних документів щодо приймання та оприбуткування тварин.

Отримані документи можуть бути використані як докази, а також як об'єкти та джерела відомостей для проведення експертних досліджень, у тому числі для перевірки справжності підписів, відбитків печаток, наявності виправлень та послідовності складання документів.

Відповідно ч. 1 ст. 93 КПК України, збирання доказів здійснюється сторонами кримінального провадження, потерпілим, представником юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, у порядку, передбаченому цим Кодексом.

Відповідно ч. 2 ст. 93 КПК України, сторона обвинувачення здійснює збирання доказів шляхом проведення слідчих (розшукових) дій та негласних слідчих (розшукових) дій, витребування та отримання від органів державної влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, службових та фізичних осіб речей, документів, відомостей, висновків експертів, висновків ревізій та актів перевірок, проведення інших процесуальних дій, передбачених цим Кодексом.

Відповідно ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Вказане вище положення підтверджує неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.

Крім того, інших способів, визначених кримінальним процесуальним законодавством, отримати оригінали документів, ніж як отримання дозволу слідчого судді на тимчасовий доступ до речей та документів та можливість їх вилучити їх, у органу досудового розслідування немає.

Тимчасовий доступ до оригіналів документів, зазначених у клопотанні та вилучення їх не тягне негативних наслідків, передбачених п. 10 ч. 1 ст. 309 КПК України, оскільки ці документи не відносяться до поточної діяльності, їх виїмка жодним чином не вплине на діяльність, не звузить та не обмежить їх права та можливість реалізації прав та обов'язків, покладених на них чинним законодавством України.

Документи до яких планується отримати тимчасовий доступ самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, а саме з метою підтвердження чи спростування незаконних дій, а також якісного та різностороннього доказування злочину, виявлення та документування додаткових злочинних фактів.

Отримані внаслідок тимчасового доступу документи та відомості, що містяться в них, у подальшому будуть використані як докази обґрунтованості несанкціонованого втручання в роботу інформаційних (автоматизованих), електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем.

Слідчий просив розглянути клопотання за його відсутності, надав заяву, в якій клопотання з викладених у ньому підстав підтримав, просив задовольнити.

На підставі ч. 2 ст. 163 КПК України, слідчий суддя визнав за можливе проводити розгляд клопотання без виклику особи, у володінні якої знаходяться речі і документи.

Згідно з вимогами ч. 4 ст. 107 КПК України, фіксація за допомогою технічних засобів під час розгляду клопотання слідчим суддею не здійснювалась.

Слідчий суддя, проаналізувавши доводи поданого клопотання та дослідивши долучені до нього матеріали, дійшов таких висновків.

З наданих в обґрунтування клопотання матеріалів вбачається, що слідчим управлінням ГУНП в Київській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42025110000000473 від 08.12.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України

Іншим способом, ніж отримати тимчасовий доступ до вищевказаних речей та документів, що мають суттєве значення у кримінальному провадженні та можуть бути використані під час судового розгляду для встановлення обставин у кримінальному провадженні, неможливо.

Відповідно до ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходиться таку речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Частиною 5 статті 163 КПК України передбачено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи:

1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи;

2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні;

3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до аб. 1 ч. 6 та ч. 7 ст. 163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів. Слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів.

Враховуючи вищевикладене, слідчий суддя приходить до висновку, що документи, тимчасовий доступ до яких просить надати слідчий, які перебувають у володінні Відокремленого підрозділу НУБіП України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ),.самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подано клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, відомості, які містяться у цих документах, можуть бути використані як докази, іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо, а відтак є підстави для задоволення клопотання слідчого.

Керуючись ст. ст. 132, 163 - 164, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого задовольнити.

Надати дозвіл старшому слідчому СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_3 , заступнику начальника слідчого відділу ОСОБА_5 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_6 , старшому слідчому в ОВС СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_7 , начальнику відділу СУ ГУНП в Київській області ОСОБА_8 на тимчасовий доступ до речей та документів, які перебувають у володінні Відокремленого підрозділу НУБіП України « ІНФОРМАЦІЯ_1 » ( АДРЕСА_1 ), з можливістю ознайомлення, копіювання, а також вилучення оригіналів документів у частині, необхідній для досягнення мети тимчасового доступу, що стосуються укладення та виконання договору закупівлі товару № 471 від 31.10.2025 та закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_3 , а саме:

- службові записки, обґрунтування потреби закупівлі (кількість, характеристики, строки), ініціативні листи, погодження, рішення керівництва;

- кошторисні, фінансові документи щодо планування видатків на закупівлю, документи про взяття, реєстрацію бюджетних зобов'язань та фінансових зобов'язань;

- річний план закупівель та зміни до нього, план-графік закупівлі і документи щодо його затвердження;

- паспорт бюджетної програми, кошторис підрозділу, довідки про зміни до кошторису, бюджетні асигнування та ліміти, що використовувалися для фінансування цієї закупівлі (у частині, що стосується закупівлі);

- накази, розпорядження про створення комісій (тендерної, приймальної, інвентаризаційної), призначення відповідальних осіб за приймання, облік та збереження тварин;

- посадові інструкції та функціональні обов'язки службових осіб, які готували та погоджували документи закупівлі, здійснювали приймання, облік і оплату.

- тендерна документація (з усіма додатками), оголошення, звітні документи, роз'яснення та зміни;

- накази про утворення тендерного комітету, призначення уповноваженої особи, посадові інструкції, накази про повноваження;

- протоколи засідань, рішення (у повному обсязі) щодо підготовки, розгляду, оцінки, відхилення та визначення переможця;

- тендерні пропозиції учасників (у повному обсязі) з усіма додатками та підтвердними документами;

- документи, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріям та відсутність підстав для відмови (довідки, витяги, гарантійні листи, підтвердні документи) у складі пропозиції;

- протоколи та висновки щодо перевірки пропозицій учасників, розрахунки оцінки, таблиці порівняння, матеріали щодо відхилення чи допуску учасників;

- обґрунтування очікуваної вартості та/або ціни, розрахунки, порівняльні таблиці;

- джерела моніторингу ринку (комерційні пропозиції, прайси, запити/відповіді, інші матеріали), на підставі яких здійснювалося ціноутворення;

- службове листування щодо узгодження ціни та умов поставки та характеристик тварин;

- внутрішні погодження та візування фінансової служби, юридичної служби, керівництва щодо очікуваної вартості, ціни та умов договору (резолюції, візи, листи погодження);

- отримані від постачальника обґрунтування ціни, калькуляції, комерційні пропозиції, прайс-листи, інші матеріали, які використовувалися для формування та підтвердження ціни договору (за наявності);

- довідки та аналітичні записки щодо порівняння цін на ВРХ у відповідний період (якщо такі складалися), у тому числі матеріали моніторингу попередніх закупівель та ринкових пропозицій.

- договір № 471 від 31.10.2025 з усіма додатками та специфікаціями а також додатковими угодами;

- заявки на поставку, графіки/етапність поставки;

- акти приймання-передачі, видаткові накладні, товарно-транспортні накладні (ТТН), акти контрольного зважування, документи щодо претензій чи розбіжностей;

- акти, листи-претензії, повідомлення про недоліки, акти розбіжностей, вимоги щодо заміни чи доукомплектування, листування з постачальником щодо якості, кількості, строків поставки;

- документи щодо зміни істотних умов договору (за наявності) та обґрунтування таких змін;

- звіт про виконання договору (за наявності), акти звірки, підсумкові документи про закриття договору;

- ветеринарні документи на переміщення та походження тварин, документи ідентифікації (номери бірок, відомості про вік, вагу, породу, продуктивність);

- журнали, інші відомості обліку поголів'я, документи оприбуткування (інвентаризаційні описи, картки/відомості руху тварин), документи про розміщення тварин у підрозділі;

- акти інвентаризації поголів'я на дату (період) надходження та після оприбуткування; накази про проведення інвентаризації та інвентаризаційні комісії;

- накази та розпорядження про закріплення тварин за матеріально відповідальними особами, документи про прийняття МВО, договори про повну матеріальну відповідальність;

- документи про подальший рух тварин після поставки (переміщення між підрозділами, групами, вибуття, падіж, реалізація, вибракування) з первинними документами;

- акти та протоколи приймальної комісії, акти контрольного огляду, зважування, ідентифікації тварин у момент приймання;

- сертифікати якості, відповідності, гарантійні листи постачальника, документи про ветеринарні обробки, карантин, якщо такі передбачалися умовами договору або фактично проводилися;

- договори на перевезення чи поставку ВРХ, акти/рахунки за транспортні послуги;

- відомості про перевізника, транспортні засоби, власника транспорту, водіїв; замовлення перепусток, журнали реєстрації в'їзду/виїзду, дата і час заїзду/виїзду, маршрут і фактичне місце розвантаження;

- журнали реєстрації в'їзду/виїзду транспортних засобів та осіб на територію підрозділу, журнали КПП чи охорони, акти приймання чергування за період фактичної поставки;

- платіжні доручення, рахунки, виписки та реєстри Казначейства, інші документи, що підтверджують оплату за договором;

- документи бухгалтерського обліку, якими відображено господарську операцію (відомості, реєстри, проводки, оборотно-сальдові відомості по відповідних рахунках), акти звірки;

- оборотно-сальдові відомості та аналітичні розшифровки по рахунках бухгалтерського обліку, на яких відображено оприбуткування тварин, розрахунки з постачальником та проведення платежів (за період підготовки та виконання договору);

- договори, рахунки, акти, що підтверджують супутні витрати, пов'язані з поставкою (транспортні, посередницькі, страхові, ветеринарні послуги) та їх відображення у бухгалтерському обліку;

- податкові накладні та документи, що підтверджують їх реєстрацію/облік, а також первинні документи щодо ПДВ у частині операції;

- акти звірки взаєморозрахунків із постачальником, листування щодо розрахунків, заборгованості, штрафних санкцій.

- акти, довідки внутрішнього аудиту, ревізій, перевірок, інвентаризацій, що проводилися щодо закупівлі, поставки, обліку тварин (за наявності), а також документи щодо усунення виявлених порушень;

- службові записки, доповідні, пояснення посадових осіб, листи керівництва щодо обґрунтування потреби, вибору постачальника, ціноутворення, приймання та оплати (за наявності);

- листування з центральним апаратом чи іншими структурними підрозділами НУБіП України щодо погодження закупівлі, виділення коштів, контролю виконання договору;

- електронні файли розрахунків очікуваної вартості, ціни (таблиці, кошториси, порівняльні таблиці), що створювалися та використовувалися при підготовці закупівлі, у форматах, у яких вони зберігаються у володільця (наприклад, XLSX/ODS тощо);

- електронні версії проектів договору, додатків, протоколів, актів, накладних та інших первинних документів, а також їх скановані копії;

- реєстраційні картки та журнали системи електронного документообігу щодо руху документів з цієї закупівлі: дата створення, реєстрації, погодження, підписання, виконавці, резолюції;

- службове електронне листування (електронна пошта/офіційні канали) посадових осіб установи з постачальником та між собою щодо ціни, умов, строків, приймання, претензій та оплати за договором (за наявності) - у межах предмета цього клопотання.

Строк дії ухвали - один місяць з дня постановлення ухвали.

Відповідно до ч. 1 ст. 166 КПК України, у разі не виконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвали про тимчасовий доступ до речей та документів оскарженню не підлягають, крім ухвал про тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа - підприємець чи юридична особа

Слідчий суддя ОСОБА_1