Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Справа № 695/5024/25
номер провадження 1-кс/695/133/26
24 лютого 2026 рокум. Золотоноша
Слідчий суддя Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золотоноша клопотання слідчого СВ Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене начальником Чорнобаївського відділу Золотоніської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025250370001134 від 08.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України,
До слідчого судді Золотоніського міськрайонного суду Черкаської області надійшло клопотання слідчого СВ Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене начальником Чорнобаївського відділу Золотоніської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025250370001134 від 08.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що у провадженні СВ Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області перебуває кримінальне провадження № 12025250370001134 від 08.10.2025 за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 190 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що до Золотоніського РВП надійшло зверненням ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо можливих шахрайських дій, які потягли за собою фінансування з ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме на час формування медичних висновків категорії «Вагітність та пологи», ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , перебували у трудових відносинах за основним місцем роботи та були застрахованими особами, адже були ідентифіковані в Реєстрі застрахованих осіб. Зазначені листки непрацездатності профінансовано за рахунок коштів ІНФОРМАЦІЯ_2 в повному обсязі на підставі поданих страхувальниками (роботодавцями) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) заяв-розрахунків, які приймалися спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_2 за екстериторіальним принципом. Формально документи, подані страхувальниками, оформлені належним чином. Водночас характерна короткостроковість трудових відносин, завищені розміри заробітної плати та кількість подібних випадків дають підстави припускати, що незаконно заволоділи грошовими коштами ІНФОРМАЦІЯ_8 .
Відповідно до частини першої статті 12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 № 1105-XIV (далі - Закон № 1105), право на страхові виплати за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності мають застраховані особи - громадяни України, іноземці, особи без громадянства та члени їхніх сімей, які проживають в Україні, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України.
Це право виникає з настанням страхового випадку в період роботи (включаючи час випробування та день звільнення), зайняття підприємницькою та іншою діяльністю, якщо інше не передбачено законом.
Відповідно до частини першої статті 26 Закону № 1105, фінансування страхувальників для надання страхових виплат за страхуванням у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності застрахованим особам здійснюється територіальними органами уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Головним управлінням в межах своєї компетенції проведено моніторинг заяв-розрахунків, поданих у 2024-2025 роках страхувальниками для отримання коштів на оплату листків непрацездатності.
Одним з критеріїв для проведення моніторингу заяв-розрахунків є здійснення виплат матеріального забезпечення застрахованій особі в межах, наближених до максимальних розмірів у розрахунку на один день.
За результатами аналізу Електронного реєстру листків непрацездатності виявлено листки непрацездатності застрахованих осіб за категорією «Вагітність та пологи», які профінансовані в межах максимальної величини бази нарахування єдиного соціального внеску, а саме:
1) листки непрацездатності № 8574742-2016185719-1 за період із 07.08.2023 до 10.12.2023, № 8574742-2017185120-1 за період із 11.12.2023 до 24.12.2023, сформовані ОСОБА_5 на підставі медичних висновків про тимчасову непрацездатність Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_9 » (ЄДОПОУ НОМЕР_6 ), профінансовано на суму 408 366,00 грн та 45 374,00 грн;
2) листок непрацездатності № 11105289-2020784785-1 за період із 15.02.2024 до 19.06.2024, сформований ОСОБА_10 на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), профінансовано на суму 432 870,48 грн;
3) листки непрацездатності № 11155449-2020892478-1 за період із 19.02.2024 до 23.06.2024, № 11155449-2022273804-1 за період із 24.06.2024 до 07.07.2024, сформовані ОСОБА_6 на підставі медичних висновків про тимчасову непрацездатність Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), профінансовано на суму 432 870,48 грн та 48096,72 грн;
4) листок непрацездатності № 11577806-2021670550-1 за період із 20.03.2024 до 23.07.2024, сформований ОСОБА_9 на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), профінансовано на суму 430 920,00 грн;
5) листок непрацездатності № 12810520-2023960166-1 за період із 01.07.2024 до 03.11.2024, сформований ОСОБА_7 на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_11 » Золотоніської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), профінансовано на суму 485 730,00 грн;
6) листок непрацездатності № 14198257-2026481385-1 за період із 22.10.2024 до 24.02.2025, сформований ОСОБА_8 на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_11 » Золотоніської міської ради (ЄДРПОУ НОМЕР_8 ), профінансовано на суму 487 368,00 грн;
7) листок непрацездатності № 15272176-2028440975-1 за період із 13.01.2025 до 18.05.2025, сформований ОСОБА_11 на підставі медичного висновку про тимчасову непрацездатність Комунального некомерційного підприємства « ІНФОРМАЦІЯ_10 » (ЄДРПОУ НОМЕР_7 ), профінансовано на суму 642 600,00 грн.
Загальна сума виплачених бюджетних коштів становить 3 414 195,68 грн.
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 5 Закону № 1105 та Порядку проведення особами, уповноваженими правлінням ІНФОРМАЦІЯ_2 , перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2023 № 185, відділом перевірки обґрунтованості видачі листків непрацездатності управління контрольно-перевірочної роботи ІНФОРМАЦІЯ_1 проведено перевірки з питань обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності даним застрахованим особам.
На момент формування медичних висновків категорії «Вагітність та пологи», ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 вже перебували у трудових відносинах за основним місцем роботи та були застрахованими особами, адже були ідентифіковані в Реєстрі застрахованих осіб.
В ході перевірок встановлено, що будучи вагітними, всі особи проживали на території Чорнобаївської селищної громади Золотоніського району Черкаської області ( ОСОБА_5 - в селищі Чорнобай; ОСОБА_6 - в с. Малі Канівці; ОСОБА_7 - в с. Богодухівка; ОСОБА_8 - в с. Богодухівка; ОСОБА_9 - в селищі Чорнобай; ОСОБА_10 - в с. Богодухівка; ОСОБА_11 - в селищі Чорнобай).
Зазначені листки непрацездатності профінансовано за рахунок коштів ІНФОРМАЦІЯ_2 в повному обсязі на підставі поданих страхувальниками (роботодавцями) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ), ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) заяв-розрахунків, які приймалися спеціалістами ІНФОРМАЦІЯ_2 за екстериторіальним принципом.
За даними Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування (далі - Реєстр застрахованих осіб) та Електронного реєстру листків непрацездатності встановлено відомості про трудові відносини даних застрахованих осіб з такими страхувальниками (роботодавцями):
1) до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 »(ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) / ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) прийнято на роботу за основним місцем ОСОБА_5 із 04.08.2023 та звільнено 25.12.2023. Проте, первинний листок непрацездатності № 8574742-2016185719-1 із 07.08.2023 та продовжений листок непрацездатності № 8574742-2017185120-1 до 24.12.2023. Попередньо, ОСОБА_5 працювала із 29.06.2023 до 03.07.2023 в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) / ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
ОСОБА_6 прийнято на роботу за основним місцем із 08.02.2024 та звільнено 08.07.2024. Проте, первинний листок непрацездатності № 11155449-2020892478-1 із 19.02.2024 та продовжений листок непрацездатності № 11155449-2022273804-1 до 07.07.2024. Попередньо, ОСОБА_6 працювала із 03.10.2023 до 31.01.2024 в Фізичної особи-підприємця ОСОБА_12 (РНОКПП НОМЕР_9 ).
2) до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) / ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) прийнято на роботу за основним місцем ОСОБА_7 із 24.06.2024 та звільнено 04.11.2024. Проте, листок непрацездатності № 12810520-2023960166-1 із 01.07.2024 до 03.11.2024. Попередньо, ОСОБА_7 працювала із 20.02.2024 до 31.05.2024 в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) / ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
ОСОБА_8 прийнято на роботу за основним місцем із 23.09.2024 та звільнено 25.02.2025. Проте, листок непрацездатності № 14198257-2026481385-1 із 22.10.2024 до 24.02.2025. Попередньо, ОСОБА_8 працювала із 24.04.2024 до 10.09.2024 в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
3) до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) / ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) прийнято на роботу за основним місцем ОСОБА_9 із 12.03.2024 та звільнено 24.07.2024. Проте, листок непрацездатності № 11577806-2021670550-1 із 20.03.2024 до 23.07.2024. Попередньо, ОСОБА_9 працювала у ІНФОРМАЦІЯ_16 (ЄДРПОУ НОМЕР_11 ) до 11.01.2024.
4) до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) прийнято на роботу за основним місцем ОСОБА_10 із 08.02.2024 та звільнено 20.06.2024. Проте, листок непрацездатності № 11105289-2020784785-1 із 15.02.2024 до 19.06.2024. Попередньо, ОСОБА_10 працювала із 25.09.2023 до 02.01.2024 в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) / ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ).
5) до ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) прийнято на роботу за основним місцем ОСОБА_11 із 07.01.2025 та звільнено 19.05.2025. Проте, листок непрацездатності № 15272176-2028440975-1 із 13.01.2025 до 18.05.2025. Попередньо, ОСОБА_11 працювала із 23.09.2024 до 10.12.2024 в ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_15 » (ЄДРПОУ НОМЕР_10 ).
За даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань виявлено, що страхувальники (роботодавці) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 », ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » були зареєстровані в м. Києві. Однак, особливу увагу варто звернути на те, що у більшості страхувальників вже змінено назви, юридичні адреси та керівників.
Так, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) змінило назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_12 » (ЄДРПОУ НОМЕР_1 ). Юридична адреса змінилася на Кіровоградську область, м. Кропивницький. Керівник змінився з ОСОБА_13 на ОСОБА_14 .
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) змінило назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ). Юридична адреса змінилася на Черкаську область, м. Черкаси. Керівник змінився з ОСОБА_15 на ОСОБА_16 . Протягом 2024 - 2025 років на підприємстві працювало в різний час тільки три особи, які на момент зарахування на роботу були вагітними та через декілька робочих днів отримували листки непрацездатності за категорією «Вагітність та пологи».
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) змінило назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_13 » (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ). Юридична адреса змінилася на Житомирську область, м. Житомир. Керівник змінився з ОСОБА_17 на ОСОБА_18 .
ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) змінило назву на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ). Юридична адреса змінилася на Черкаську область, м. Черкаси. Керівник змінився з ОСОБА_13 на ОСОБА_19 .
У ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » (ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) змінився керівник з ОСОБА_20 на ОСОБА_21 .
Згідно із поданими страхувальниками звітами (Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску) середньооблікова чисельність працівників вищезазначених підприємств складала 1-2 особи.
Враховуючи зазначене, можна зробити висновок, що зазначені суб'єкти господарювання систематично працевлаштовували осіб на короткий термін, при цьому нараховувалася заробітна плата у максимально можливих розмірах. Після цього страхувальники отримували фінансування у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності через територіальні органи уповноваженого органу управління в порядку, встановленому правлінням ІНФОРМАЦІЯ_2 у вигляді допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами. Варто звернути увагу, що всі наймані працівники звільнені на наступний день після закінчення періоду листка непрацездатності за категорією «Вагітність та пологи».
Формально документи, подані страхувальниками, оформлені належним чином. Водночас характерна короткостроковість трудових відносин, завищені розміри заробітної плати та кількість подібних випадків дають підстави припускати наявність ознак фіктивності трудових відносин та можливого заволодіння бюджетними коштами.
26.09.2025 скеровано запит до ІНФОРМАЦІЯ_18 , з метою отримання інформації, а на підтвердження копії документів, на підставі яких здійснювалось нарахування та виплата бюджетних коштів у зв'язку з тимчасовою втратою непрацездатності (заяви-розрахунки, листки непрацездатності, платіжні інструкції про перерахування бюджетних коштів, тощо), особам, вказаним у зверненні: ОСОБА_5 , ОСОБА_10 , чи надходили заяви, скарги від ОСОБА_22 , ОСОБА_6 , ОСОБА_9 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 та ОСОБА_11
30.09.2025 отримано відповідь від ІНФОРМАЦІЯ_18 . В ході аналізу отриманих документів встановлено, що:
- в період роботи ОСОБА_8 на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) / ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_14 » (ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) з 23.09.2024 по 25.02.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_18 на рахунок НОМЕР_12 АТ « ІНФОРМАЦІЯ_19 », що належить вище зазначеній установі, надійшло коштів в сумі 487 368,00 грн.;
- в період роботи ОСОБА_10 на ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_6 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) / ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_17 » (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) з 08.02.2024 по 20.06.2024 від ІНФОРМАЦІЯ_18 на рахунок НОМЕР_13 АТ « ІНФОРМАЦІЯ_19 », що належить вище зазначеній установі, надійшло коштів в сумі 432 870,48 грн.
17.12.2025 в ході допиту в якості свідка ОСОБА_23 пояснила, що про працевлаштування до одного з ТОВ дізналась від ОСОБА_24 , яка в подальшому і допомагала в цьому. На запитання «Чи фактично ви виконували обов'язки, передбачені вашою високоплачуваною посадою (менеджер (управитель) в оптовій торгівлі) протягом того короткого періоду, за який вам була нарахована висока заробітна плата?», ОСОБА_23 відповіла, що ніякої роботи не виконувала, ні фізично, ні онлайн, про дану посаду дізналась вперше під час допиту. На запитання «Який був ваш графік роботи та фактичне місце виконання обов'язків? Чи були ви фізично присутні в офісі компанії?», ОСОБА_23 відповіла, що про графік роботи їй невідомо, місце виконання обов'язків невідоме, в офісі компанії в м. Києві вона не була та межі Черкаської області не покидала. Також в ході допиту ОСОБА_23 зазначила свій діючий на постійній основі мобільний номер телефону « НОМЕР_14 ».
02.01.2026 в ході допиту в якості свідка ОСОБА_10 пояснила, що раніше вже надавала покази слідчому СУ ГУНП в м. Києві, та на даний час покази відмовилась надавати. Також в ході допиту ОСОБА_10 зазначила свій діючий на постійній основі мобільний номер телефону « НОМЕР_15 ».
З огляду на показання свідка ОСОБА_23 , яка пояснила, що фактично трудові обов'язки за займаною посадою не виконувала, у службовому офісі підприємства в м. Києві не перебувала та межі Черкаської області не покидала, а також враховуючи зазначення нею мобільного номера телефону № НОМЕР_14 , і з урахуванням показань свідка ОСОБА_10 , яка відмовилась від надання показань, проте підтвердила користування мобільним номером телефону № НОМЕР_15 , з метою перевірки достовірності наданих та раніше наданих показань, встановлення фактичного місця перебування вказаних осіб у період їх офіційного працевлаштування, підтвердження або спростування перебування у м. Києві та в районі розташування офісу підприємства, а також з метою повного, всебічного та неупередженого дослідження обставин кримінального провадження, виникла необхідність у отриманні тимчасового доступу до відомостей про місцезнаходження мобільних терміналів, якими користувалися абоненти за вищевказаними номерами телефонів у відповідний період.
З огляду на вищевикладене, враховуючи те, що іншими шляхами встановити дані, які б підтверджували чи спростовували факт перебування ОСОБА_23 та ОСОБА_10 на робочому місці в офісах товариств з обмеженою відповідальністю, що знаходяться в м. Київ, неможливо іншим шляхом, слідчий просить надати тимчасовий доступ до інформації, яка знаходиться в розпорядженні ПРАТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » (код ЄРДПОУ: НОМЕР_16 ), юридична адреса: АДРЕСА_1 , про зв'язок кінцевих обладнань споживачів телекомунікаційних послуг номерів:
- за період з 01.08.2024 по 01.04.2025 із абонентським номером: « НОМЕР_14 »;
- за період з 01.02.2024 по 01.08.2024 із абонентським номером: « НОМЕР_15 ».
Надати інформацію, виготовлену на паперовому або електронному носії з наступними відомостями:
•Адреси розташування та номери базових станцій, які забезпечували зв'язок кінцевого обладнання з вказаними вище абонентськими номерами (абонент А);
•Ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання абонента А: унікальний ідентифікатор сім-картки, міжнародний ідентифікатор кінцевого обладнання (ІМЕІ), тощо;
•Типи з'єднань абонента А: вхідні та вихідні дзвінки, SMS, MMS, GPRS тощо;
•Дата, час та тривалість з'єднань, у тому числі з'єднання нульової тривалості (неприйняті виклики) абонента А;
•Ідентифікаційні ознаки кінцевого обладнання споживачів телекомунікаційних послуг, з яким відбувався сеанс зв'язку абонента А (абонент Б);
•Інформації щодо реєстрації абонентського номера в мережі оператора, у тому числі у випадках відсутності активних з'єднань (дані про сеанси реєстрації/перереєстрації в мережі);
•Наявних у оператора реєстраційних (абонентських) даних щодо власника (користувача) вказаних номерів, у разі їх укладення за контрактною формою обслуговування.
У судове засідання слідчий та прокурор не з'явились, у прохальній частині клопотання просили розглянути клопотання без їх участі.
У судове засідання предcтавник ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 » не з'явився з невідомих суду причин, про день, час та місце розгляду клопотання повідомлявся належним чином.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали кримінального провадження, слідчий суддя дійшов наступного.
Згідно з п. 5 ч. 2 ст. 131 КПК України заходами забезпечення кримінального провадження є тимчасовий доступ до речей і документів.
Частиною 3 ст.132 КПК України визначено, що застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, дізнавач, прокурор не доведе, що:
1) існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення такого ступеня тяжкості, що може бути підставою для застосування заходів забезпечення кримінального провадження;
2) потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права і свободи особи, про який ідеться в клопотанні слідчого, дізнавача, прокурора;
3) може бути виконане завдання, для виконання якого слідчий, дізнавач, прокурор звертається із клопотанням.
Крім цього, згідно з ч. 6 ст. 132 КПК України під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Згідно ч. 2 ст. 160 КПК України у клопотанні зазначаються: 1) короткий виклад обставин кримінального правопорушення, у зв'язку з яким подається клопотання; 2) правова кваліфікація кримінального правопорушення із зазначенням статті (частини статті) закону України про кримінальну відповідальність; 3) речі і документи, тимчасовий доступ до яких планується отримати; 4) підстави вважати, що речі і документи перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 5) значення речей і документів для встановлення обставин у кримінальному провадженні; 6) можливість використання як доказів відомостей, що містяться в речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів, у випадку подання клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю; 7) обґрунтування необхідності вилучення речей і оригіналів або копій документів, якщо відповідне питання порушується стороною кримінального провадження.
Відповідно до ст. 162 КПК України до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах, належать:
1) інформація, що знаходиться у володінні засобу масової інформації або журналіста і надана їм за умови нерозголошення авторства або джерела інформації;
2) відомості, які можуть становити лікарську таємницю;
3) відомості, які можуть становити таємницю вчинення нотаріальних дій;
4) конфіденційна інформація, в тому числі така, що містить комерційну таємницю;
5) відомості, які можуть становити банківську таємницю;
6) особисте листування особи та інші записи особистого характеру;
7) інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо;
8) персональні дані особи, що знаходяться у її особистому володінні або в базі персональних даних, яка знаходиться у володільця персональних даних;
9) державна таємниця;
10) таємниця фінансового моніторингу;
11) відомості, що становлять професійну таємницю відповідно до Закону України "Про ринки капіталу та організовані товарні ринки".
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Згідно ч. 6 ст. 163 КПК слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем, комп'ютерних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв'язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах, комп'ютерних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв'язку, без їх вилучення.
Пунктом 7 частини 1 статті 162 КПК України встановлено, що інформація, яка знаходиться в операторів та провайдерів телекомунікацій, про зв'язок, абонента, надання телекомунікаційних послуг, у тому числі отримання послуг, їх тривалості, змісту, маршрутів передавання тощо належать до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Отже, інформація, доступ до якої просить надати слідчий, становить охоронювану законом таємницю та знаходиться у розпорядженні оператора мобільного (рухомого) зв'язку - ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_20 ».
У клопотанні слідчий просить надати доступ до інформації за абонентськими номерами, які належать особам, допитаним в якості свідків по даному кримінальному провадженню. Слідчим не доведено суду можливість використання як доказів відомостей, які знаходяться в операторів та провайдерів телекомунікацій, по яких вона просить надати тимчасовий доступ, а також не обґрунтована необхідність отримання даної інформації за вказаний період часу - за період з 01.08.2024 по 01.04.2025 із абонентським номером: « НОМЕР_14 » та за період з 01.02.2024 по 01.08.2024 із абонентським номером: « НОМЕР_15 », та, відповідно, не обґрунтовано значення такої інформації, враховуючи що дані особи не мають статусу підозрюваного в даному кримінальному провадженні
Отже, слідчим не доведено, що витребувана інформація матиме доказове значення для розслідування даного кримінального провадження.
Слідчим суддею було встановлено, що стороною кримінального провадження в клопотанні не було дотримано вимог п. 1 ч. 3 ст. 132 КПК України, оскільки під час складання клопотання слідчий як суб'єкт, який безпосередньо здійснює досудове розслідування, повинен не лише констатувати наявність необхідності застосування заходу забезпечення кримінального провадження, а як суб'єкт, який найбільш обізнаний стосовно фактичних підстав їх застосування, навести суду відповідні аргументи, що підтверджують таку необхідність, переконати суд прийняти відповідне процесуальне рішення, а суд, ґрунтуючись на власному переконанні щодо наявності для цього достатніх підстав, постановляє рішення, яким задовольняє таке клопотання.
Оскільки такий захід забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ до речей і документів, зачіпає законні права та інтереси інших осіб (свідків), а законодавець визначає підстави та умови, за яких проведення даної слідчої дії вважається можливим, допустимим і правомірним, слідчий суддя вважає, що вмотивованих правових підстав для тимчасового доступу до документів та його мети, які мають бути покладені в основу проведення слідчих дій, клопотання не містить, а тому задоволенню зазначене клопотання не підлягає.
Таким чином, слідчий суддя доходить висновку, що у задоволенні клопотання слідчого необхідно відмовити, оскільки встановлено відсутність правових підстав, передбачених ч. 4, 5 ст. 132, ст. 160, ч. 5 ст. 163 КПК України для надання тимчасового доступу до зазначених документів/інформації.
У зв'язку з вище викладеним клопотання не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 110, 131-132, 159-166, 309, 370-372 КПК України, слідчий суддя,-
У задоволенні клопотання слідчого СВ Золотоніського РВП ГУНП в Черкаській області ОСОБА_3 , погоджене начальником Чорнобаївського відділу Золотоніської окружної прокуратури ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025250370001134 від 08.10.2025, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.4 ст.190 КК України - відмовити.
Ухвала оскарженню не підлягає, але заперечення проти неї можуть бути подані під час підготовчого провадження в суді.
Слідчий суддя ОСОБА_1