Справа № 308/2476/26
2-а/308/52/26
20 лютого 2026 року м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Деметрадзе Т.Р. ознайомившись із матеріалами позовної заяви ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення №1145-1 від 29.05.2025, -
ОСОБА_1 звернувся до Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення №1145-1 від 29.05.2025 року.
Нормами статті 160 КАС України регламентовано вимоги до форми і змісту позовної заяви.
Статтею 171 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 160 цього Кодексу.
Зі змісту позовної заяви вбачається, що відповідачем у справі зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 .
За приписами п. 1 розділу «Загальні питання» Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах. Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.
У пункті 2 абзаці 3 вказаного Положення зазначено, що районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки як структурні підрозділи територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя підпорядковуються відповідному територіальному центру комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, області, мм. Києва та Севастополя, на території відповідальності якого вони перебувають згідно з адміністративно-територіальним устроєм України.
Відповідно до п. 7 розділу «Загальні питання» Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Оскаржувана постанова винесена начальником ІНФОРМАЦІЯ_1 майора ОСОБА_2 , який є працівником органу ТЦК та СП. Відповідачем у справі зазначено ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Одночасно, ІНФОРМАЦІЯ_2 не є суб'єктом владних повноважень (юридичною особою публічного права, працівником якої винесено оскаржувану постанову).
В даному, випадку належним відповідачем у справі має бути ІНФОРМАЦІЯ_3 , як суб'єкт владних повноважень який має виступати відповідачем у зазначеній категорії справ, тобто позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом.
Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду у постанові №524/7691/23 від 12 листопада 2025 року.
Разом з тим, відповідно до ч. 3 ст. 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Згідно із ч. 6 ст. 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, враховуються іншими судами при застосуванні таких норм права.
У постанові Великої Палати Верховного Суду України від 18 березня 2020 року по справі №543/775/17 було викладено наступну позицію щодо застосування положень про сплату судового збору у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення.
Отже, за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов'язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень статей 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати статті 2-5 Закону №3674-VІ, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
З огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, за подання до адміністративного суду фізичною особою позову про оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення, позивачу необхідно сплатити судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що у 2026 році дорівнює 665.6 грн.
Крім того, відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Суд зауважує, що строк звернення до суду з адміністративним позовом це проміжок часу після виникнення спору у відносинах, протягом якого особа має право звернутися до суду із позовною заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів.
Нормами КУпАП та КАС України визначено порядок оскарження постанов по справі про адміністративне правопорушення.
Так, згідно ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Однак, позивач пропустив строк для звернення до суду із вказаним позовом, оскільки оспорювану постанову винесено 29.05.2025 року. В той же час, позивач з адміністративним позовом про скасування постанови звернувся до суду лише 16 лютого 2026 року, тобто звернувся до суду з даним позовом з пропуском строку звернення.
Як на поважність пропуску строку на звернення до суду з позовом представник позивача вказує, що копію оскаржуваної постанови він не отримував, у грудні 2025 виявив наявність запису про внеснення його гдо Єдиного реєстру боржників, натомість через уповноваженого представника отримав таку лише 06.02.2026, проте відповідних доказів на підтвердження таким доводами не надає. Більше того, суд наголошує, що про наявність такої постанови позивачу було відомо, як він сам вказує, у грудні 2025 року.
У відповідності до приписів ст. 169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Виходячи з наведеного приходжу до переконання, що позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви, а саме залучити до участі у справі належного відповідача та направити для нього копію позову з доданими документами, вказати належні підстави для поновлення строку звернення до суду, сплатити судовий збір у розмірі 665.6 (шістсот шістдесят п'ять грн. шістдесят коп.) гривень. На підтвердження оплати судового збору необхідно надати оригінал квитанції про оплату.
Інформація про платіжні реквізити щодо сплати судового збору відображена на офіційному веб-порталі Судової влади України на сторінці Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області за посиланням http://ug.zk.court.gov.ua/sud0712/gromadyanam/zbr/.
Роз'яснити, що в разі усунення недоліків у зазначений строк позовна заява вважається поданою в день первісного її подання до суду. Інакше позовна заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Керуючись ст.ст.160-161, 169 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення №1145-1 від 29.05.2025 - залишити без руху.
Позивачеві надати строк для усунення недоліків, що не може перевищувати трьох днів з дня отримання копії ухвали та роз'яснити, що в разі не усунення недоліків адміністративного позову, він буде повернутий.
Ухвала окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Т.Р. Деметрадзе