Ухвала від 19.02.2026 по справі 405/2261/25

Справа № 405/2261/25

провадження № 1-кс/405/498/26

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19.02.2026 м. Кропивницький

слідчий суддя Подільського районного суду міста Кропивницького ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурорів ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , захисника - адвоката ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кропивницькому клопотання слідчого відділу СУ ГУНП в Кіровоградській області ОСОБА_7 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025122010000036 від 24.01.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця міста Кіровограда, Кіровоградської області, українця, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , маючого на утриманні малолітню дитину, перебуваючого на посаді головного інженера КП «Електротранс» Кропивницької міської ради, раніше не судимого,

ВСТАНОВИВ:

слідчий ОСОБА_7 звернувся з даним клопотанням до слідчого судді Подільського районного суду міста Кропивницького, відповідно до якого, посилаючись на обставини кримінального провадження просив відсторонити від посади у вказаному вище кримінальному проваджені ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з підстав зазначених у клопотанні.

Прокурори в судовому засіданні надали пояснення, згідно з якими вказали на наявність підстав для задоволення клопотання. Разом із тим прокурор зазначив, що строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні ухвалою слідчого судді востаннє було продовжено до 01.02.2026 року, після чого стороні захисту відкриті матеріали досудового розслідування, з якими підозрюваний ОСОБА_5 ознайомився повністю, захисник продовжує ознайомлення. Строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного, відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України, триває до 23.02.2026 року. Крім того, за клопотанням слідчого про встановлення стороні захисту строку на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, слідчим суддею Подільського районного суду міста Кропивницького втретє було відмовлено у задоволенні вищезазначеного клопотання, при цьому прокурор просив відсторонити підозрюваного від посади строком на два місяці.

Захисник та підозрюваний, кожен окремо, надали пояснення, згідно з якими вказали на відсутність ризиків, відповідно до положень ст. 157 та ч. 2 ст. 158 КПК України, в задоволенні клопотання просили відмовити.

Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши сторін, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступних висновків.

Встановлено, що у провадженні СУ ГУНП в Кіровоградській області перебувають матеріали кримінального провадження, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025122010000036 від 24.01.2025, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України, відповідно до якого розпорядженням міського голови міста Кропивницького № 98-к від 04.03.2019, призначено ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на посаду начальника управління розвитку транспорту та зв'язку Міської ради міста Кропивницького (далі - Управління).

Згідно з Положенням про управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради (далі - Положення), затвердженого рішенням Кропивницької міської ради № 67 від 02.02.2021, Управління є виконавчим органом Кропивницької міської ради, їй підконтрольний і підзвітний, підпорядкований Виконавчому комітету Кропивницької міської ради, міському голові, з питань делегованих повноважень органам виконавчої влади.

Відповідно до п 1.2. Положення, начальник управління у своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, постановами Верховної Ради України, указами Президента України, постановами Кабінету Міністрів України, рішеннями Кіровоградської обласної ради та розпорядженнями голови Кіровоградської обласної державної адміністрації, рішеннями Кропивницької міської ради та її виконавчого комітету, розпорядженнями міського голови, цим Положенням, а також іншими нормативно - правовими актами.

Пункт 1.3 Положення передбачає, що начальник Управління у межах своїх повноважень забезпечує: виконання Конституції України, законів України, указів Президента України, постанов Кабінету Міністрів України, рішень Кропивницької міської ради, рішень Виконавчого комітету Кропивницької міської ради, розпоряджень міського голови та інших нормативно - правових актів; реалізацію прав та свобод громадян; подання розрахунків, відповідних матеріалів і документів, необхідних при підготовці та виконанні міського бюджету; реалізацію міських цільових програм; взаємодію з органами державної влади, місцевого самоврядування та самоорганізації населення; реалізацію інших, наданих державою, а також делегованих міською радою, повноважень.

Відповідно до п. 4.7 Положення, Управління очолює начальник, який призначається на посаду та звільняється з посади міським головою відповідно до чинного законодавства.

Так, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради, відповідно до п. 4.8 Положення про Управління був наділений наступними повноваженнями: здійснює керівництво діяльністю Управління, несе персональну відповідальність за виконання покладених на Управління завдань; представляє Управління у відносинах з державними органами та органами місцевого самоврядування, політичними партіями, громадськими та релігійними організаціями, підприємствами, установами та організаціями, громадянами та іншими особами - як в Україні, так і за її межами; забезпечує підготовку проектів рішень та внесення їх на розгляд міської ради та виконавчого комітету, доведення до виконавців нормативних та розпорядчих документів з питань, віднесених до їх компетенції; надає в установленому порядку та в строки, передбачені чинним законодавством, посадовим особам виконавчих органів документи, довідки та інші матеріали, необхідні для виконання покладених на них завдань; видає у межах своїх повноважень накази.

Крім того, відповідно до п. 5.1 Положення про Управління, ОСОБА_8 як начальник управління несе персональну відповідальність за роботу Управління та належне виконання покладених на нього завдань та функцій.

Також, для реалізації визначених завдань та функцій Управління, в особі її керівника - ОСОБА_8 , має права та повноваження для підприємств, що перебувають у комунальній власності: управляти об'єктами комунальної власності; контролювати виконання умов контрактів з керівниками підприємств, проводити аналіз фінансово - господарської діяльності підприємств комунальної власності та вносить пропозиції щодо покращання їх роботи, залучати підприємства (об'єднання), організації, установи та приватних підприємців до участі в обслуговуванні населення засобами транспорту та зв'язку.

Рішенням Кропивницької міської ради № 150 від 29.03.2016 створено комунальне підприємство «Електротранс» Кропивницької міської ради, засновником якого є Кропивницька міська територіальна громада, та затверджено статут підприємства.

Відповідно до положень статуту КП «Електротранс» Кропивницької міської ради (далі - Статут) метою діяльності вказаного підприємства є здійснення пасажирських перевезень електричним та автомобільним транспортом, підвищення якості транспортних послуг, забезпечення належного функціонування міського наземного транспорту загального користування та створення сприятливих умов для його розвитку тощо.

Органом, за яким закріплено функції управління вказаним підприємством, є управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради. Директор підприємства підзвітний та підконтрольний вказаному органу управління, питання господарської діяльності підприємства письмово погоджує з вказаним органом.

Таким чином, ОСОБА_8 , перебуваючи на посаді начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради, постійно обіймав посаду, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, тому, згідно з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою та відповідно спеціальним суб'єктами злочинів у сфері службової діяльності.

Розпорядженням Кропивницького міського голови № 435-к від 15.12.2022 призначено на посаду директора комунального підприємства «Електротранс» КМР на умовах контракту ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , який відповідно до Статуту без довіреності діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади та органах місцевого самоврядування, інших організаціях, підприємствах, установах, закладах, судових органах усіх рівнів, у відносинах з юридичними особами, громадянами.

Відповідно до п. 4.10 Статуту до компетенції директора КП «Електротранс» Кропивницької міської ради належить: відповідно до чинного законодавства України організовувати діяльність підприємства, нести повну відповідальність за його діяльність; затверджувати штатний розклад і визначати кількість працівників підприємства, його структуру за погодженням із органом управління; приймати на роботу, звільняти, заохочувати працівників підприємства, накладати стягнення, укладати угоди, видавати доручення, відкривати в установах банків поточні та інші рахунки підприємства за обов'язковим погодженням з органом управління; у межах своєї компетенції видавати накази, що стосуються діяльності підприємства; залучати спеціалістів для роботи за сумісництвом, на умовах підряду, визначати порядок та розміри оплати їх праці.

Таким чином, ОСОБА_9 , перебуваючи на посаді директора КП «Електротранс» КМР, постійно обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, тому, згідно з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.

Крім того, відповідно до наказу (розпорядження) директора комунального підприємства «Електротранс» КМР № ЕТ/К-00037 від 22.05.2023, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , призначено на посаду головного інженера КП «Електротранс» КМР.

Згідно з посадовою інструкцією, головний інженер КП «Електротранс» КМР ОСОБА_5 : належить до професійної групи «Керівники», підпорядковується директору підприємства, визначає науково-технічну політику розвитку підприємства і шляхи реалізації комплексних програм з усіх напрямі, керує розробкою перспективних планів розвитку підприємства, здійснює контроль за ремонтом та випуском тролейбусів, автомобільного транспорту на маршрути міста, керує діяльністю служб підприємства, контролює результати їх роботи , стан трудової та виробничої дисципліни в підпорядкованих підрозділах, забезпечує підготовку технічної документації служб підприємства. Має право: діяти від імені технічних служб підприємства, представляти інтереси підприємства у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами підприємства, іншими організаціями та органами державної влади, самостійно вести листування зі структурними підрозділами підприємства, а також іншими організаціями з питань, які належать до його компетенції. Несе відповідальність: за неналежне виконання або невиконання своїх посадових обов'язків, за правопорушення, скоєнні в процесі здійснення своєї діяльності - в межах, визначених чинним адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством України.

Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді головного інженера КП «Електротранс» КМР, постійно обіймав посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих і адміністративно-господарських функцій, тому, згідно з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.

Крім того, відповідно до наказу (розпорядження) директора комунального підприємства «Електротранс» КМР № ЕТ/К-00030 від 17.04.2023, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , призначено на посаду менеджер (управитель) з постачання КП «Електротранс» КМР.

Згідно з посадовою інструкцією, менеджер (управитель) з постачання КП «Електротранс» КМР ОСОБА_11 : є працівником служби матеріально-технічного забезпечення та належить до професійної групи «Професіонали»; керується Конституцією України і законами України, рішеннями вищестоящих органів управління, Статутом підприємства; забезпечує підприємство всіма необхідними для його виробничої діяльності матеріальними ресурсами відповідної якості та їх раціональне використання з метою скорочення витрат виробництва і одержання максимального прибутку; приймає участь в розробленні річних планів і балансів матеріально-технічного забезпечення підприємства на основі визначення потреб служб та відділів підприємства в матеріальних ресурсах (сировині, матеріалах, напівфабрикатах, обладнанні, комплектуючих виробах, паливі, енергії тощо) з використанням заявок на розподілені за планом матеріальні ресурси та їх обґрунтуваннями і необхідними розрахунками; забезпечує підготовку в узгодженні умов і укладанні договорів поставок з матеріально-технічного забезпечення підприємства, вивчає можливість і доцільність встановлення прямого довгострокового зв'язку щодо поставок матеріально-технічних ресурсів та розширення прямих постійних і довгострокових господарських зв?язків з постачальниками; забезпечує доставку матеріальних ресурсів згідно з передбаченими у договорах строками, контроль їх кількості, якості і комплектності для збереження на складах підприємства; забезпечує своєчасну і цілковиту реалізацію виділених фондів і планів забезпечення згідно з установленою кількістю, якістю та комплектністю; виконує роботу, пов'язану з підготовкою претензій до постачальників у разі порушення ними договірних зобов?язань, узгоджувати з постачальниками зміни умов договорів; організовує облік руху матеріальних ресурсів на склади підприємства, брати участь у проведенні інвентаризації матеріальних цінностей; контролює об?єми залишків товарно-матеріальних цінностей/робіт/послуг по діючим договорам; формує очікувану вартість предмета закупівлі відповідно до акумульованої потреби підрозділів підприємства та «Методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі»; проводить ринкові консультації при здійснені закупівель товарів, робіт і послуг без використання електронної системи закупівель, пошук постачальників; надає економічне обґрунтування ціни та документально підтверджувати вибір постачальника /виконавця/підрядника; погоджує проєкти договорів в юридичному відділі в установленому порядку з метою реєстрації для подальшої підготовки та оприлюднення звіту про укладені договори в електронній системі закупівель уповноваженою особою підприємства. Має право: ознайомлюватися з рішеннями керівництва підприємства, що стосуються діяльності служби матеріально-технічного забезпечення; здійснювати взаємодію з керівниками всіх структурних підрозділів підприємства у межах своєї компетенції; представляти інтереси підприємства у взаємовідносинах з іншими організаціями, постачальниками; у межах своєї компетенції підписувати і візувати документи; вести листування з іншими організаціями від імені підприємства з питань, що входять у його компетенцію. Несе відповідальність: за невиконання, неналежне виконання та неякісне виконання своїх посадових обов?язків, передбачених даною посадовою інструкцією - в межах, визначених чинним законодавством України про працю; за завдання матеріальної шкоди підприємству - в межах, визначених діючим трудовим, кримінальним і цивільним законодавством України.

Таким чином, ОСОБА_11 , перебуваючи на посаді менеджера (управителя) з постачання КП «Електротранс» КМР, постійно обіймав посаду, пов'язану з виконанням адміністративно-господарських функцій, тому, згідно з вимогами ч. ч. 2, 3 ст. 18 КК України та примітки 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою.

Досудовим розслідуванням встановлено, що мешканці міста Кропивницького, Кіровоградської області ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , в третій декаді квітня 2024 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вирішили створити організовану злочинну групу для здійснення злочинної діяльності спрямованої на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні КП «Електротранс» КМР у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами.

Обравши способом реалізації протиправних намірів вищевказані дії, ОСОБА_8 разом з ОСОБА_9 в кінці квітня 2024 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, стали на шлях здійснення злочинного задуму.

Так, ОСОБА_8 і ОСОБА_9 , для досягнення злочинного задуму розробили план, яким передбачили наступне:

- підбір в якості співучасників організованої групи довірених осіб;

- визначення чіткої схеми злочинної діяльності організованої групи;

- розподіл між учасниками групи злочинних функцій (ролей) перед виконанням кожного із протиправних намірів, спрямованих на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні службовими особами комунального підприємства у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами;

- керівництво діями кожного із учасників групи, координація таких дій та суворий контроль за дотриманням злочинного плану;

- створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки;

- підготовка та направлення листа до КП «Електротранс» КМР про надання пропозицій щодо придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно комерційної пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- складання та подання на розгляд заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради службової записки про надання дозволу КП «Електротранс» КМР на придбання автобусів великої пасажиромісткості за комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- підготовка та погодження проекту рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки, за заздалегідь завищеною вартістю;

- формування технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- проведення тендерної закупівлі щодо придбання автобусів за участю лише ТОВ «Торговий дім «ЛІТАН».

- укладення договору поставки автобусів, у кількості 10 штук, за завищеними цінами з ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- укладення кредитного договору з фінансовими установами на умовах фінансової державної підтримки за урядовою Програмою «Доступні кредити 5-7-9%».

Для здійснення протиправного задуму та досягнення злочинного результату, ОСОБА_8 разом із ОСОБА_9 не пізніше 30.04.2024, точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, залучили до складу організованої групи службових осіб КП «Електротранс» КМР - ОСОБА_10 та ОСОБА_5 .

У свою чергу, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_10 , обумовивши умови подальшої злочинної діяльності, досягнули добровільної згоди на участь в організованій злочинній групі, створеної з метою зловживання службовим становищем та як наслідок, одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», в результаті чого останні не пізніше 30.04.2024 свідомо вступили до складу організованої злочинної групи під керівництвом ОСОБА_8 та ОСОБА_9 .

Таким чином, добровільно зорганізувавшись у стійке об'єднання, ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , довели членам організованої групи ОСОБА_10 та ОСОБА_5 , детальний план спільної злочинної діяльності, розподілили ролі та функції кожного учасника, направлені на успішне його виконання та досягнення злочинної мети - одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», а також загальні правила поведінки та обумовленої конспірації.

Для надання членам організованої групи більш стійкої організованої форми співучасті, зґуртування їх в стійке об'єднання для досягнення єдиного злочинного результату ОСОБА_8 та ОСОБА_9 визначили собі роль керівників (співорганізаторів) організованої групи та виконання наступних функцій ОСОБА_8 , відводилась роль організатора (співорганізатора) та одночасно виконавця злочину, яка полягала у наступному:

- керівництво та координація діями учасників організованої групи;

- розподіл функцій (ролей) між усіма учасниками організованої групи, у відповідності до попередньо узгодженого ними плану та контроль за їх виконанням, забезпечуючи належну організованість групи, спільність та єдність їх дій у ході підготовки та вчинення кримінальних правопорушень;

- встановлення загальних, визначених правил поведінки та конспірації в групі та забезпечення дотримання їх учасниками;

- створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів, за заздалегідь завищеними цінами ;

- направлення на ім'я директора КП «Електротранс» ОСОБА_9 листа про необхідність направлення на адресу Управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради пропозицій щодо придбання автобусів, великої пасажиромісткості у ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- подача на розгляд заступника міського голови Кропивницької міської ради службової записки № 159/28 від 06.05.2024, про надання КП «Електротранс» дозволу придбання автобусів великої пасажиромісткості в ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- складання та подання на розгляд заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради службову записку про необхідність надання КП «Електротранс» дозволу на придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно з комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан» за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9»;

- підготовка та погодження проекту рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки», за заздалегідь завищеною вартістю в сумі 44 250 000 гривень.

ОСОБА_9 , відводилась роль організатора (співорганізатора) та одночасно виконавця злочину, яка полягала у наступному:

- керівництво та координація діями учасників організованої групи;

- розподіл функцій (ролей) між усіма учасниками організованої групи, у відповідності до попередньо узгодженого ними плану та контроль за їх виконанням, забезпечуючи належну організованість групи, спільність та єдність їх дій у ході підготовки та вчинення кримінальних правопорушень;

- встановлення загальних, визначених правил поведінки та конспірації в групі та забезпечення дотримання їх учасниками;

- направлення на ім'я начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_8 листа про необхідність закупівлі автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G у кількості 10 штук за завищеними цінами у ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- погодження підготовлених ОСОБА_10 листів до ТОВ «ТД «Літан», Car & Bus Service s.r.o, ТОВ «УкрЄвроМАЗ» про надання комерційної пропозиції на поставку автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G;

- затвердження технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан», за завищеними цінами;

- організація та проведення процедури закупівлі - автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G за визначеними параметрами та завищеними цінами у ТОВ «Торговий дім «Літан» і створення умов для визнання вказаного суб'єкта господарювання переможцем закупівлі;

- укладання договору поставки 10 автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G, за завищеними цінами, з ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- укладання кредитного договору з банківською установою;

- забезпечення безперешкодного прийняття поставлених на адресу КП «Електротранс» автобусів ТОВ «Торговий дім «Літан»;

ОСОБА_5 , відводилась роль учасника - виконавця вчинення злочину, яка полягала у наступному:

- виконання вказівок та доручень організаторів, керівників організованої групи;

- погодження технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан», за завищеними цінами;

- здійснення контролю за отриманням КП «Електротранс» автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G за відеозаписами надісланими ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- забезпечення безперешкодного прийняття поставлених на адресу КП «Електротранс» КМР автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G від ТОВ «Торговий дім «Літан», складення дефектних актів та подальший їх ремонт за кошти комунального підприємства;

- виконання інших вказівок, спрямованих на досягнення загального злочинного результату.

ОСОБА_11 , відводилась роль учасника - виконавця вчинення злочину, яка полягала у наступному:

- виконання вказівок та доручень організаторів, керівників організованої групи;

- формування параметрів автобусів з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан»;

- підготовка листів до ТОВ «ТД «Літан», Car & Bus Service s.r.o, ТОВ «УкрЄвроМАЗ» про надання комерційної пропозиції на поставку автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G, та надання їх для погодження директору КП «Електротранс» ОСОБА_9 ;

- формування технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан», за завищеними цінами;

- забезпечення безперешкодного прийняття поставлених на адресу КП «Електротранс» автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G від ТОВ «Торговий дім «Літан», складення дефектних актів та подальший їх ремонт за кошти комунального підприємства;

- виконання інших вказівок, спрямованих на досягнення загального злочинного результату;

Отже, створена ОСОБА_8 та ОСОБА_9 на тривалий період часу організована група характеризувалася:

- стабільністю і зґуртованістю свого складу, оскільки мала стійке об'єднання із 4 осіб - учасників злочинної діяльності, попередньо зорганізованих і зґуртованих до її початку, у складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 ;

- розробкою та узгодженням плану злочинної діяльності, відомого усім учасникам групи та схваленого ними, заздалегідь опрацьованого ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , з розподілом при цьому протиправних функцій (ролей), спрямованих на досягнення цього плану, відомого всім учасникам групи, спрямованого на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди для ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні комунальним підприємством у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами;

- наявністю організаторів (співорганізаторів) і керівників в особі ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , які створили організовану групу, спланували її діяльність, розподілили між членами злочинні функції, здійснювали, шляхом координації, їх взаємодію та забезпечували безперебійне функціонування групи;

- домовленістю та готовністю до вчинення кримінального правопорушення всіма членами організованої групи у будь-який час.

Так, організована група в складі ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 , зобов'язались створити видимість законних підстав з метою створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» КМР на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки та подальшого придбання комунальним підприємством вказаних автобусів у ТОВ «Торговий дім «Літан».

У ході досудового розслідування встановлено, що 30.04.2024, адресу Кропивницької міської ради надійшов лист-пропозиція ТОВ «Торговий дім «Літан» № 063 від 21.02.2024 щодо можливості поставки автобусів марки MERCEDES-BENZ CITARO O 530 за ціною 4 425 000,00 гривень та марки MERCEDES-BENZ CITARO O 530 за ціною 3 177 000,00 гривень, із роком випуску не раніше 2011 року, які експлуатувались у країнах Європейського Союзу за Державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».

Вказаний лист розписано на начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_8 , який діючи згідно розробленого плану, будучи об'єднаним злочинним умислом із ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 , перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, спрямував його для розгляду до КП «Електротранс» КМР.

Відповідно до протоколу № 14 від 30.04.2024 апаратної наради при заступнику міського голови ОСОБА_12 , заступнику міського голови ОСОБА_13 та начальнику управління транспорту та зв'язку ОСОБА_8 до 30.05.2024 доручено з'ясувати питання щодо умов надання банками кредитів на придбання автобусів великої місткості.

Так, ОСОБА_8 , реалізуючи злочинний план організованої групи, направлений на зловживання службовим становищем, діючи в інтересах заздалегідь визначеної юридичної особи, а саме ТОВ «Торговий дім «Літан», з метою створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки, усвідомлюючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, ОСОБА_8 , як начальник управління транспорту та зв'язку, 06.05.2024, перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, підготував та направив на ім'я директора КП «Електротранс» ОСОБА_9 лист № 115/28 про надання пропозицій щодо придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно комерційної пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан».

В свою чергу, ОСОБА_9 діючи згідно розробленого злочинного плану, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підготував та направив на ім'я начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_8 лист № 593 від 06.05.2024, у якому зазначив про доцільність розглянути закупівлю автобусів великої пасажиромісткості, а саме автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G у кількості 10 штук, та вказав про необхідність винести клопотання перед керівництвом Кропивницької міської ради щодо надання дозволу КП «Електротранс» на отримання кредиту за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».

Отримавши вказаний лист, ОСОБА_8 на виконання розробленого плану, діючи в інтересах заздалегідь визначеної юридичної особи, а саме ТОВ «Торговий дім «Літан», перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, склав та подав на розгляд заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради ОСОБА_12 службову записку № 159/28 від 06.05.2024, відповідно до якої зазначив про необхідність надання КП «Електротранс» дозволу придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно з комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан» за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».

В подальшому, в період з 06.05.2024 по 14.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_8 діючи згідно розробленого плану злочинної діяльності, перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, підготував та подав на підпис секретарю міської ради ОСОБА_14 проєкт рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки», зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та рішення виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 461 від 14.05.2024 про погодження вищевказаного проєкту, яке в цей же день було погоджено.

Так, в період з 14.05.2024 по 22.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_8 діючи згідно розробленого плану злочинної діяльності, подав на розгляд постійної комісії з питань житлово-комунального господарства та транспорту проєкт рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та № 2078 «Про внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 16.12.2021 № 1062 «Про затвердження програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв'язку у м. Кропивницькому на 2021-2024 роки (в новій редакції)» (зі змінами)» та в подальшому 22.05.2024 доповів вказані проєкти рішень на засіданні комісії.

За результатами засідання комісії 22.05.2024 прийнято рішення про погодження проєкта рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» та № 2078 «Про внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 16.12.2021 № 1062 «Про затвердження програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв'язку у м. Кропивницькому на 2021-2024 роки (в новій редакції)» (зі змінами)».

Крім того, в період з 14.05.2024 по 27.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_8 продовжуючи діяти відповідно розробленого плану злочинної діяльності, подав на розгляд постійної комісії з питань бюджету та податкової політики Кропивницької міської ради проєкт рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та 27.05.2024 доповів проєкт вказаного рішення на засіданні комісії.

За результатами засідання комісії 27.05.2024 прийнято рішення про погодження проєкта рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки».

Так, Кропивницькою міською радою прийнято рішення від 28.05.2024 № 1955 «Про надання дозволу комунальному підприємству «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової держаної фінансової підтримки», яким вирішено надати дозвіл КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання 10 автобусів великої пасажиромісткості виробництва країн Європейського Союзу, розрахованих для здійснення перевезень не менш як 130-160 пасажирів та укладання кредитного договору з фінансовими установами на умовах фінансової державної підтримки за урядовою Програмою «Доступні кредити 5-7-9%, а саме: з уповноваженими банками, згідно з чинним законодавством.

Відповідно до підпункту 2.1. рішення Кропивницької міської ради від 28.05.2024 № 1955 визначено цільове використання (мета) кредитних коштів: придбання 10 автобусів великої пасажиромісткості виробництва країн Європейського Союзу, розрахованих для здійснення перевезень не менш як 130-160 пасажирів, вартістю не більше 44 250 000,00 гривень.

Підпунктом 2.3. вищевказаного рішення Кропивницької міської ради визначено суму кредиту - не більше 39 825 000,00 гривень.

Крім того пунктом 3 даного рішення директора КП «Електротранс» Кропивницької міської ради уповноважено на вжиття заходів щодо оформлення необхідних документів для придбання зазначених вище транспортних засобів відповідно до вимог чинного законодавства.

Також, пунктом 4 вказаного рішення організаційне виконання цього рішення покладено на КП «Електротранс» та управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради.

У подальшому, ОСОБА_11 , 11.06.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, діючи на виконання розробленого ОСОБА_8 та ОСОБА_9 плану злочинної діяльності, з метою формування очікуваної вартості закупівлі автобусів у завищеному розмірі визначеному у листі-пропозиції ТОВ «ТД «Літан» № 063 від 21.02.2024, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підготовив та направив листи, які були погоджені та підписані ОСОБА_9 , до ТОВ «ТД «Літан» (лист № 750 від 11.06.2024) та Car & Bus Service s.r.o (лист № 750 від 11.06.2024), до ТОВ «УкрЄвроМАЗ» (лист № 752 від 11.06.2024) про надання комерційної пропозиції на поставку міського пасажирського автотранспорту, а саме автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан».

В свою чергу, ОСОБА_9 та ОСОБА_11 достовірно знаючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, з метою прикриття злочинної діяльності та надання видимості законності діям щодо придбання автобусів у ТОВ «ТД «Літан» за завищеними цінами, в листі № 752 від 11.06.2024 до ТОВ «УкрЄвроМАЗ», визначили інші параметри автобусів, які нібито КП «Електротранс» планує придбати, внаслідок чого ТОВ «УкрЄвроМАЗ» надано відповідь про орієнтовну вартість 1 автобуса у розмірі 5 970 000 гривень.

В свою чергу, у відповідь на лист № 750 від 11.06.2024 ТОВ «ТД «Літан» надало інформацію про те, що вартість автобуса MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G складатиме 4 425 000 гривень, а Car & Bus Service s.r.o. - 108 000 Євро, що згідно курсу національного банку становить 4 694 760 гривень.

У подальшому діючи відповідно розробленого плану злочинної діяльності, об'єднанні спільним умислом, ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_5 та ОСОБА_11 , достовірно знаючи, що закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням, однак з метою створення підстав для визнання пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан» переможною на етапі проведення закупівлі, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, створили технічне завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан».

Вказане технічне завдання було підготовлене, підписане та затверджене ОСОБА_10 , ОСОБА_5 та ОСОБА_9 , за вхідним номером № 1190 від 24.06.2024.

В подальшому, 24.06.2024 уповноваженою особою з публічних закупівель комунального підприємства «Електротранс» Кропивницької міської ради в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozzoro оприлюднене оголошення UA-2024-06-24-004804-a по предмету закупівлі код за ДК 021:2015:34120000-4: «Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб» (далі - закупівля), з очікуваною вартістю 44 250 000,00 гривень з ПДВ. Місце надання послуг: м. Кропивницький, пр. Університетський, 3. Кількість товару: 10 одиниць. Строк надання послуг: 31 грудня 2025 року.

Учасником тендерної закупівлі став лише ТОВ «Торговий дім «Літан».

Згідно протокольного рішення уповноваженої особи замовника від 11.07.2024 б/н, переможцем визнано пропозицію ТОВ «Торговий дім «Літан», як таку, що відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації та за відсутності підстав для відмови, установлених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», з вартістю закупівлі послуг: 44 070 000,00 гривень з ПДВ, а також прийнято рішення про намір укласти договір з оприлюдненням рішення в електронній системі закупівель.

Після цього, 17.07.2024 ОСОБА_9 діючи в складі організованої групи та на виконання заздалегідь узгодженого між учасниками плану злочинної діяльності, зловживаючи службовим становищем, достовірно знаючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підписав як директор КП «Електротранс» Кропивницької міської ради з ТОВ «ТД «Літан», в особі генерального директора товариства ОСОБА_15 договір поставки № 251/2024.

Відповідно до умов Договору поставки від 17.07.2024 № 251/2024, Постачальник зобов'язується у порядку та строки, визначені цим Договором, поставити Покупцю у власність предмет закупівлі (найменування товару) за кодом ДК 021:2015:34120000-4: «Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб», а саме: автобуси для перевезення пасажирів (далі - Товар), а Покупець зобов'язується оплатити і прийняти Товар в асортименті (номенклатурі), з основними технічними характеристиками (Додаток 2) в кількості та за ціною, згідно Специфікації (Додаток 1) до даного Договору, що є його невід'ємною частиною (п. 1.1).

Постачальник підтверджує, що Товар, що постачається, виробництва країн Європейського Союзу, пробіг не більше 800 тис. км, категорія М3, клас І, ІІ (згідно вимог класифікації Правил ЕЄК ООН № 107), що був у використанні в країнах ЄС, умови та термін їх зберігання не порушені (п. 2.1).

Ціна цього Договору складає 36 725 000,00 гривень без ПДВ, крім того ПДВ 20% - 7 345 000,00 гривень, разом з ПДВ 20% - 44 070 000,00 гривень (п. 3.1).

Оплата за Товар здійснюється в наступних розмірах і строках: попередня оплата в розмірі 10 (десять) відсотків ціни (суми) цього Договору протягом 10 (десяти) робочих днів з дати укладання цього Договору та отримання від Постачальника рахунку на передплату Товару. Постачальник зобов'язаний поставити Покупцеві Товар на суму отриманої попередньої оплати не пізніше 90 (дев'яносто) календарних днів з моменту її отримання від Покупця. У разі не поставки товару на суму попередньої оплати, отриманої від Покупця, до настання граничного строку, передбаченого цим пунктом Договору, Постачальник зобов'язаний повернути незакриту товарною поставкою суму попередньої оплати, протягом 3-х банківських днів з моменту спливу граничного строку передбаченого цим пунктом Договору.

Остаточний розрахунок по факту поставки кожної одиниці Товару в розмірі 90% вартості (ціни) кожної фактично поставленої одиниці Товару протягом 90 календарних днів з дати підписання відповідного (кожного) акту приймання-передачі Товару. Постачальник надає Покупцю рахунок-фактуру одночасно з поставкою Товару (п. 4.2).

Розрахунки за Товар здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника, наведений в рахунку-фактурі та на підставі видаткової накладної (п. 4.4).

Постачання Товару учасником здійснюється партіями з дати укладення цього Договору до 31 грудня 2025 року на підставі письмової заявки Покупця (п. 5.1).

07.11.2024, для оплати коштів за поставлені автобуси, КП «Електротранс» КМР в особі директора ОСОБА_9 та АБ «Укргазбанк» в особі директора Кіровоградської обласної дирекції АБ «Укргазбанк» ОСОБА_16 , укладено Генеральний кредитний договір № 1432/2024/КОД-МСБ-ГКД на загальну суму 38 370 500 гривень, за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» і заставою майна, а саме 15 тролейбусів з оціночною ринковою вартістю 39 528 000 гривень.

Так, 29.07.2024 КП «Електротранс» КМР на розрахунковий рахунок ТОВ «Торговий дім «ЛІТАН» № НОМЕР_1 , відкритий в філії Дніпропетровське обласне управління АТ «Ощадбанк», здійснено перерахування бюджетних коштів у розмірі 10 (десять) відсотків ціни (суми) Договору.

У подальшому, 20.09.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000077 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602164, в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР «Електротранс» ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 1.

Після чого, 07.11.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

У подальшому, 18.11.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000116 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602165, в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 02.

Після чого, 21.11.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

Крім того, 26.11.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000121 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602167, в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 03.

Після чого, 27.11.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

У подальшому, 29.11.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000123 на Товар автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602166, в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 04.

Після чого, 03.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

Також, 04.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000130 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602168 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 05.

Після чого, 10.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

Крім того, 17.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000143 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602172 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 06.

Після чого, 26.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс», здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

Також, 18.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000146 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602169 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 07.

Після чого, 26.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

У подальшому, 30.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000154 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828313119568 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 08.

Після чого, 30.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

У подальшому, 30.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000152 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828510602170 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 09.

Після чого, 17.02.2025 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

Крім того, 30.12.2024, постачальником ТОВ «Торговий дім «Літан» складено та підписано видаткову накладну № РН-0000153 на Товар - автобус MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G VIN:WEB62828313116522 в кількості 1 одиниця за ціною 4 407 000 гривень з ПДВ, який було прийнято цього ж дня директором КП «Електротранс» КМР ОСОБА_9 відповідно до акту прийому передачі Товару № 10.

Після чого, 30.12.2024 із розрахункового рахунку КП «Електротранс» КМР, здійснено перерахування коштів на розрахунковий рахунок ТОВ «ТД «Літан», відкритий у АБ «Укргазбанк» № НОМЕР_2 в сумі 3 966 300 гривень.

Згідно висновку проведеної судової економічної експертиз встановлено, що документально підтверджується проведений досудовим розслідуванням розрахунок економічного показника майнової шкоди (збитків), в частині, на загальну суму 11 745 400,80 гривень, від зайвих витрат/видатків надміру сплачених безготівковими коштами КП «Електротранс» Кропивницької міської ради в оплату товару за завищеною ціною у порівняні з ринковою ціною товару, з них:

- 1 174 540,08 гривень надміру сплачено у складі платежу за 29.07.2024 попередньої оплати 10% ціни Договору № 251/2024 від 17.07.2024 коштами від господарської діяльності КП «Електротранс» КМР;

- 10 570 860,72 гривень надміру отриманого кредиту та сплачено кредитними коштами у складі 10 платежів по 3 966 300,00 гривень у період з 07.11.2024 по 17.02.2025 одержаного кредиту Позичальником КП «Електротранс» КМР під 7% річних строком на 60 місяців (5 років).

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, вчинене в складі організованої групи.

16.01.2026 ОСОБА_5 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.

Згідно з ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:

1) правову підставу для відсторонення від посади;

2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;

3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.

Щодо обґрунтованості підозри:

обґрунтуванність підозри вчиненого ОСОБА_5 кримінального правопорушення підтверджується матеріалами даного клопотання.

Щодо ризиків перебування на посаді:

Відповідно до матеріалів клопотання та з урахуванням доводів прокурора прокурор вказує, що перебуваючи на посаді підозрюваного ОСОБА_5 , останній може здійснити тиск на працівників підприємства, свідків, з метою надання ними неправдивих відомостей органу досудового розслідування, щодо вчинення ним кримінального правопорушення, чи спонукатиме до складання та видачі документів, що можуть містити неправдиві відомості, підміни документів, їх виправлення тощо, при цьому будь-якого доказу наявності такого ризику не надав. Більш того, прокурор у судовому засіданні пояснив, що за час перебування підозрюваного на запобіжному заході підозрюваний жодного разу не вчиняв дій на порушення покладених на нього обов'язків.

Крім того, прокурор в судовому засіданні надав пояснення, відповідно до яких зазначив, що строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні ухвалою слідчого судді востаннє було продовжено до 01.02.2026 року, після чого стороні захисту відкриті матеріали досудового розслідування. Строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 , відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України триває до 23.02.2026 року. Крім того, за клопотанням слідчого про встановлення стороні захисту строку на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, слідчим суддею Подільського районного суду міста Кропивницького втретє було відмовлено у задоволенні вищезазначеного клопотання. Підозрюваний ОСОБА_5 з матеріалами досудового розслідування ознайомився повністю, захисник продовжує ознайомлення.

Слідчий суддя, суд відмовляє у задоволенні клопотання про відсторонення від посади, якщо слідчий, прокурор не доведе наявність достатніх підстав вважати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином (ч. 1 ст. 157 КПК України).

Отже, слідчим суддею враховуються позиції сторін та з урахуванням наданих прокурором пояснень відзначається, що оскільки за час перебування підозрюваного на запобіжному заході підозрюваний жодного разу не вчиняв дій на порушення покладених на нього обов'язків, враховуючи те, що стадія досудового розслідування у даному кримінальному провадженні доходить свого завершення, підстави стверджувати, що такий захід необхідний для припинення кримінального правопорушення, припинення або запобігання протиправній поведінці підозрюваного чи обвинуваченого, який, перебуваючи на посаді, може знищити чи підробити речі і документи, які мають значення для досудового розслідування, незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження або протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, відсутній.

Крім того, беручи до уваги те, що строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні ухвалою слідчого судді востаннє було продовжено до 01.02.2026 року, а в подальшому стороні захисту відкриті матеріали досудового розслідування, з якими підозрюваний ознайомився, а захисник продовжує знайомитися, те, що за клопотанням слідчого про встановлення стороні захисту строку на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, слідчим суддею Подільського районного суду міста Кропивницького втретє було відмовлено, слідчим суддею зроблено висновок про відсутність ризиків для забезпечення заходів кримінального провадження та виконання завдання кримінального провадження у разі перебування підозрюваного на посаді.

Підсумовуючи викладене, слідчий суддя дійшов думки, що у задоволенні клопотання слідчого слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 131, 132, 154-157, 376, 309 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні клопотання слідчого - відмовити.

Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_17