Справа № 405/2261/25
провадження № 1-кс/405/602/26
19.02.2026 м. Кропивницький
слідчий суддя Подільського районного суду міста Кропивницького ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , захисника - адвоката ОСОБА_4 , підозрюваного ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Кропивницькому клопотання начальника відділу Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_3 , у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №42025122010000036 від 24.01.2025року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України про продовження строку відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, уродженця радгоспу Карла Маркса, Долинського району, Кіровоградської області, обіймаючого посаду директора КП «Електротранс» Кропивницької міської ради, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , , раніше не судимого,
начальник відділу нагляду за додержанням законів органами, які ведуть боротьбу з організованою злочинністю Кіровоградської обласної прокуратури ОСОБА_3 звернувся з даним клопотанням до слідчого судді Подільського районного суду міста Кропивницького, відповідно до якого, посилаючись на обставини кримінального провадження просив продовжити строку відсторонення від посади у вказаному вище кримінальному проваджені ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з підстав зазначених у клопотанні.
Прокурор в судовому засіданні надав пояснення, у якому просив задовольнити клопотання, разом із тим зазначив, що строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні ухвалою слідчого судді востаннє було продовжено до 01.02.2026 року, після чого стороні захисту відкриті матеріали досудового розслідування. Строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України, триває до 23.02.2026 року. Крім того, за клопотанням слідчого про встановлення стороні захисту строку на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, слідчим суддею Подільського районного суду міста Кропивницького втретє було відмовлено у задоволенні вищезазначеного клопотання, при цьому прокурор просив продовжити строк відсторонення підозрюваного від посади строком на два місяці.
Захисник та підозрюваний, кожен окремо, надали пояснення, згідно з якими вказали на відсутність ризиків, відповідно до положень ст. 157 та ч. 2 ст. 158 КПК України, в задоволенні клопотання просили відмовити.
Вивчивши клопотання та додані до нього матеріали, заслухавши сторін, слідчий суддя за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, оцінивши кожний доказ з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність зібраних доказів - з точки зору достатності та взаємозв'язку для прийняття відповідного процесуального рішення, приходить до наступних висновків.
Встановлено, що у провадженні слідчих слідчого управління Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області перебуває кримінальне провадження № 42025122010000036 від 24.01.2025 за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України, відповідно до якого мешканці міста Кропивницького, Кіровоградської області ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , в третій декаді квітня 2024 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи їх суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, вирішили створити організовану злочинну групу для здійснення злочинної діяльності спрямованої на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні КП «Електротранс» КМР у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами.
Обравши способом реалізації протиправних намірів вищевказані дії, ОСОБА_6 разом з ОСОБА_5 в кінці квітня 2024 року, більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено, стали на шлях здійснення злочинного задуму.
Так, ОСОБА_6 і ОСОБА_5 , для досягнення злочинного задуму розробили план, яким передбачили наступне:
- підбір в якості співучасників організованої групи довірених осіб;
- визначення чіткої схеми злочинної діяльності організованої групи;
- розподіл між учасниками групи злочинних функцій (ролей) перед виконанням кожного із протиправних намірів, спрямованих на зловживання службовим становищем, з метою одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», що полягав у придбанні службовими особами комунального підприємства у вказаного суб'єкта господарювання автобусів за завищеними цінами;
- керівництво діями кожного із учасників групи, координація таких дій та суворий контроль за дотриманням злочинного плану;
- створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки;
- підготовка та направлення листа до КП «Електротранс» КМР про надання пропозицій щодо придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно комерційної пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- складання та подання на розгляд заступнику міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради службової записки про надання дозволу КП «Електротранс» КМР на придбання автобусів великої пасажиромісткості за комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- підготовка та погодження проекту рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки, за заздалегідь завищеною вартістю;
- формування технічного завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості, з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- проведення тендерної закупівлі щодо придбання автобусів за участю лише ТОВ «Торговий дім «ЛІТАН».
- укладення договору поставки автобусів, у кількості 10 штук, за завищеними цінами з ТОВ «Торговий дім «Літан»;
- укладення кредитного договору з фінансовими установами на умовах фінансової державної підтримки за урядовою Програмою «Доступні кредити 5-7-9%».
Для здійснення протиправного задуму та досягнення злочинного результату, ОСОБА_6 разом із ОСОБА_5 не пізніше 30.04.2024, точної дати в ході досудового розслідування не встановлено, залучили до складу організованої групи службових осіб КП «Електротранс» КМР - ОСОБА_8 та ОСОБА_7 .
У свою чергу, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_8 , обумовивши умови подальшої злочинної діяльності, досягнули добровільної згоди на участь в організованій злочинній групі, створеної з метою зловживання службовим становищем та як наслідок, одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», в результаті чого останні не пізніше 30.04.2024 свідомо вступили до складу організованої злочинної групи під керівництвом ОСОБА_6 та ОСОБА_5 .
Таким чином, добровільно зорганізувавшись у стійке об'єднання, ОСОБА_6 та ОСОБА_5 , довели членам організованої групи ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , детальний план спільної злочинної діяльності, розподілили ролі та функції кожного учасника, направлені на успішне його виконання та досягнення злочинної мети - одержання неправомірної вигоди ТОВ «Торговий дім «Літан», а також загальні правила поведінки та обумовленої конспірації.
Так, організована група в складі ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , зобов'язались створити видимість законних підстав з метою створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» КМР на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки та подальшого придбання комунальним підприємством вказаних автобусів у ТОВ «Торговий дім «Літан».
У ході досудового розслідування встановлено, що 30.04.2024, адресу Кропивницької міської ради надійшов лист-пропозиція ТОВ «Торговий дім «Літан» № 063 від 21.02.2024 щодо можливості поставки автобусів марки MERCEDES-BENZ CITARO O 530 за ціною 4 425 000,00 гривень та марки MERCEDES-BENZ CITARO O 530 за ціною 3 177 000,00 гривень, із роком випуску не раніше 2011 року, які експлуатувались у країнах Європейського Союзу за Державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».
Вказаний лист розписано на начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_6 , який діючи згідно розробленого плану, будучи об'єднаним злочинним умислом із ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, спрямував його для розгляду до КП «Електротранс» КМР.
Відповідно до протоколу № 14 від 30.04.2024 апаратної наради при заступнику міського голови ОСОБА_10 , заступнику міського голови ОСОБА_11 та начальнику управління транспорту та зв'язку ОСОБА_6 до 30.05.2024 доручено з'ясувати питання щодо умов надання банками кредитів на придбання автобусів великої місткості.
Так, ОСОБА_6 , реалізуючи злочинний план організованої групи, направлений на зловживання службовим становищем, діючи в інтересах заздалегідь визначеної юридичної особи, а саме ТОВ «Торговий дім «Літан», з метою створення підстав для прийняття Кропивницькою міською радою рішення про надання дозволу КП «Електротранс» на придбання автобусів на умовах фінансової держаної підтримки, усвідомлюючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, ОСОБА_6 , як начальник управління транспорту та зв'язку, 06.05.2024, перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, підготував та направив на ім'я директора КП «Електротранс» ОСОБА_5 лист № 115/28 про надання пропозицій щодо придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно комерційної пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан».
В свою чергу, ОСОБА_5 діючи згідно розробленого злочинного плану, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підготував та направив на ім'я начальника управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради ОСОБА_6 лист № 593 від 06.05.2024, у якому зазначив про доцільність розглянути закупівлю автобусів великої пасажиромісткості, а саме автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G у кількості 10 штук, та вказав про необхідність винести клопотання перед керівництвом Кропивницької міської ради щодо надання дозволу КП «Електротранс» на отримання кредиту за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».
Отримавши вказаний лист, ОСОБА_6 на виконання розробленого плану, діючи в інтересах заздалегідь визначеної юридичної особи, а саме ТОВ «Торговий дім «Літан», перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, склав та подав на розгляд заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів Кропивницької міської ради ОСОБА_10 службову записку № 159/28 від 06.05.2024, відповідно до якої зазначив про необхідність надання КП «Електротранс» дозволу придбання автобусів великої пасажиромісткості згідно з комерційною пропозицією ТОВ «Торговий дім «Літан» за державною програмою «Доступні кредити 5-7-9».
В подальшому, в період з 06.05.2024 по 14.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 діючи згідно розробленого плану злочинної діяльності, перебуваючи в адміністративному приміщенні Кропивницької міської ради, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, вулиця Велика Перспективна, будинок 41, підготував та подав на підпис секретарю міської ради ОСОБА_12 проєкт рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки», зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та рішення виконавчого комітету Кропивницької міської ради № 461 від 14.05.2024 про погодження вищевказаного проєкту, яке в цей же день було погоджено.
Так, в період з 14.05.2024 по 22.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 діючи згідно розробленого плану злочинної діяльності, подав на розгляд постійної комісії з питань житлово-комунального господарства та транспорту проєкт рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та № 2078 «Про внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 16.12.2021 № 1062 «Про затвердження програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв'язку у м. Кропивницькому на 2021-2024 роки (в новій редакції)» (зі змінами)» та в подальшому 22.05.2024 доповів вказані проєкти рішень на засіданні комісії.
За результатами засідання комісії 22.05.2024 прийнято рішення про погодження проєкта рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» та № 2078 «Про внесення змін до рішення Кропивницької міської ради від 16.12.2021 № 1062 «Про затвердження програми розвитку міського пасажирського транспорту та зв'язку у м. Кропивницькому на 2021-2024 роки (в новій редакції)» (зі змінами)».
Крім того, в період з 14.05.2024 по 27.05.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_6 продовжуючи діяти відповідно розробленого плану злочинної діяльності, подав на розгляд постійної комісії з питань бюджету та податкової політики Кропивницької міської ради проєкт рішення Кропивницької міської ради «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки» зазначивши в ньому заздалегідь завищену вартість 10 автобусів у сумі 44 250 000 гривень та 27.05.2024 доповів проєкт вказаного рішення на засіданні комісії.
За результатами засідання комісії 27.05.2024 прийнято рішення про погодження проєкта рішення міської ради № 2054 «Про надання дозволу КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової державної підтримки».
Так, Кропивницькою міською радою прийнято рішення від 28.05.2024 № 1955 «Про надання дозволу комунальному підприємству «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання автобусів на умовах надання фінансової держаної фінансової підтримки», яким вирішено надати дозвіл КП «Електротранс» Кропивницької міської ради на придбання 10 автобусів великої пасажиромісткості виробництва країн Європейського Союзу, розрахованих для здійснення перевезень не менш як 130-160 пасажирів та укладання кредитного договору з фінансовими установами на умовах фінансової державної підтримки за урядовою Програмою «Доступні кредити 5-7-9%, а саме: з уповноваженими банками, згідно з чинним законодавством.
Відповідно до підпункту 2.1. рішення Кропивницької міської ради від 28.05.2024 № 1955 визначено цільове використання (мета) кредитних коштів: придбання 10 автобусів великої пасажиромісткості виробництва країн Європейського Союзу, розрахованих для здійснення перевезень не менш як 130-160 пасажирів, вартістю не більше 44 250 000,00 гривень.
Підпунктом 2.3. вищевказаного рішення Кропивницької міської ради визначено суму кредиту - не більше 39 825 000,00 гривень.
Крім того пунктом 3 даного рішення директора КП «Електротранс» Кропивницької міської ради уповноважено на вжиття заходів щодо оформлення необхідних документів для придбання зазначених вище транспортних засобів відповідно до вимог чинного законодавства.
Також, пунктом 4 вказаного рішення організаційне виконання цього рішення покладено на КП «Електротранс» та управління транспорту та зв'язку Кропивницької міської ради.
У подальшому, ОСОБА_9 , 11.06.2024, більш точного часу в ході досудового розслідування не встановлено, діючи на виконання розробленого ОСОБА_6 та ОСОБА_5 плану злочинної діяльності, з метою формування очікуваної вартості закупівлі автобусів у завищеному розмірі визначеному у листі-пропозиції ТОВ «ТД «Літан» № 063 від 21.02.2024, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підготовив та направив листи, які були погоджені та підписані ОСОБА_5 , до ТОВ «ТД «Літан» (лист № 750 від 11.06.2024) та Car & Bus Service s.r.o (лист № 750 від 11.06.2024), до ТОВ «УкрЄвроМАЗ» (лист № 752 від 11.06.2024) про надання комерційної пропозиції на поставку міського пасажирського автотранспорту, а саме автобусів MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан».
В свою чергу, ОСОБА_5 та ОСОБА_9 достовірно знаючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, з метою прикриття злочинної діяльності та надання видимості законності діям щодо придбання автобусів у ТОВ «ТД «Літан» за завищеними цінами, в листі № 752 від 11.06.2024 до ТОВ «УкрЄвроМАЗ», визначили інші параметри автобусів, які нібито КП «Електротранс» планує придбати, внаслідок чого ТОВ «УкрЄвроМАЗ» надано відповідь про орієнтовну вартість 1 автобуса у розмірі 5 970 000 гривень.
У відповідь на лист № 750 від 11.06.2024 ТОВ «ТД «Літан» надало інформацію про те, що вартість автобуса MERCEDES-BENZ CITARO O 530 G складатиме 4 425 000 гривень, а Car & Bus Service s.r.o. - 108 000 Євро, що згідно курсу національного банку становить 4 694 760 гривень.
Діючи відповідно розробленого плану злочинної діяльності, об'єднанні спільним умислом, ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_7 та ОСОБА_9 , достовірно знаючи, що закупівлі здійснюються за принципами добросовісної конкуренції серед учасників; максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням, однак з метою створення підстав для визнання пропозиції ТОВ «Торговий дім «Літан» переможною на етапі проведення закупівлі, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, створили технічне завдання на придбання вживаних автобусів великої пасажиромісткості з перевагами для ТОВ «Торговий дім «Літан».
Вказане технічне завдання було підготовлене, підписане та затверджене ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та ОСОБА_5 , за вхідним номером № 1190 від 24.06.2024.
В подальшому, 24.06.2024 уповноваженою особою з публічних закупівель комунального підприємства «Електротранс» Кропивницької міської ради в інформаційно-телекомунікаційній системі закупівель Prozzoro оприлюднене оголошення UA-2024-06-24-004804-a по предмету закупівлі код за ДК 021:2015:34120000-4: «Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб» (далі - закупівля), з очікуваною вартістю 44 250 000,00 гривень з ПДВ. Місце надання послуг: м. Кропивницький, пр. Університетський, 3. Кількість товару: 10 одиниць. Строк надання послуг: 31 грудня 2025 року.
Учасником тендерної закупівлі став лише ТОВ «Торговий дім «Літан».
Згідно протокольного рішення уповноваженої особи замовника від 11.07.2024 б/н, переможцем визнано пропозицію ТОВ «Торговий дім «Літан», як таку, що відповідає кваліфікаційним критеріям, встановленим в тендерній документації та за відсутності підстав для відмови, установлених ст. 17 Закону України «Про публічні закупівлі», з вартістю закупівлі послуг: 44 070 000,00 гривень з ПДВ, а також прийнято рішення про намір укласти договір з оприлюдненням рішення в електронній системі закупівель.
Після цього, 17.07.2024 ОСОБА_5 діючи в складі організованої групи та на виконання заздалегідь узгодженого між учасниками плану злочинної діяльності, зловживаючи службовим становищем, достовірно знаючи, що ціна на аналогічні автобуси на ринку є значно нижчою, перебуваючи в адміністративному приміщенні КП «Електротранс» КМР, що розташоване за адресою: місто Кропивницький, проспект Університетський, будинок 3, підписав як директор КП «Електротранс» Кропивницької міської ради з ТОВ «ТД «Літан», в особі генерального директора товариства ОСОБА_13 договір поставки № 251/2024.
Відповідно до умов Договору поставки від 17.07.2024 № 251/2024, Постачальник зобов'язується у порядку та строки, визначені цим Договором, поставити Покупцю у власність предмет закупівлі (найменування товару) за кодом ДК 021:2015:34120000-4: «Мототранспортні засоби для перевезення 10 і більше осіб», а саме: автобуси для перевезення пасажирів (далі - Товар), а Покупець зобов'язується оплатити і прийняти Товар в асортименті (номенклатурі), з основними технічними характеристиками (Додаток 2) в кількості та за ціною, згідно Специфікації (Додаток 1) до даного Договору, що є його невід'ємною частиною (п. 1.1).
Постачальник підтверджує, що Товар, що постачається, виробництва країн Європейського Союзу, пробіг не більше 800 тис. км, категорія М3, клас І, ІІ (згідно вимог класифікації Правил ЕЄК ООН № 107), що був у використанні в країнах ЄС, умови та термін їх зберігання не порушені (п. 2.1).
Ціна цього Договору складає 36 725 000,00 гривень без ПДВ, крім того ПДВ 20% - 7 345 000,00 гривень, разом з ПДВ 20% - 44 070 000,00 гривень (п. 3.1).
Оплата за Товар здійснюється в наступних розмірах і строках: попередня оплата в розмірі 10 (десять) відсотків ціни (суми) цього Договору протягом 10 (десяти) робочих днів з дати укладання цього Договору та отримання від Постачальника рахунку на передплату Товару. Постачальник зобов'язаний поставити Покупцеві Товар на суму отриманої попередньої оплати не пізніше 90 (дев'яносто) календарних днів з моменту її отримання від Покупця. У разі не поставки товару на суму попередньої оплати, отриманої від Покупця, до настання граничного строку, передбаченого цим пунктом Договору, Постачальник зобов'язаний повернути незакриту товарною поставкою суму попередньої оплати, протягом 3-х банківських днів з моменту спливу граничного строку передбаченого цим пунктом Договору.
Остаточний розрахунок по факту поставки кожної одиниці Товару в розмірі 90% вартості (ціни) кожної фактично поставленої одиниці Товару протягом 90 календарних днів з дати підписання відповідного (кожного) акту приймання-передачі Товару. Постачальник надає Покупцю рахунок-фактуру одночасно з поставкою Товару (п. 4.2).
Розрахунки за Товар здійснюються шляхом перерахування грошових коштів на рахунок Постачальника, наведений в рахунку-фактурі та на підставі видаткової накладної (п. 4.4).
Постачання Товару учасником здійснюється партіями з дати укладення цього Договору до 31 грудня 2025 року на підставі письмової заявки Покупця (п. 5.1).
07.11.2024, для оплати коштів за поставлені автобуси, КП «Електротранс» КМР в особі директора ОСОБА_5 та АБ «Укргазбанк» в особі директора Кіровоградської обласної дирекції АБ «Укргазбанк» ОСОБА_14 , укладено Генеральний кредитний договір № 1432/2024/КОД-МСБ-ГКД на загальну суму 38 370 500 гривень, за програмою «Доступні кредити 5-7-9%» і заставою майна, а саме 15 тролейбусів з оціночною ринковою вартістю 39 528 000 гривень.
Згідно висновку проведеної судової економічної експертиз встановлено, що документально підтверджується проведений досудовим розслідуванням розрахунок економічного показника майнової шкоди (збитків), в частині, на загальну суму 11 745 400,80 гривень, від зайвих витрат/видатків надміру сплачених безготівковими коштами КП «Електротранс» Кропивницької міської ради в оплату товару за завищеною ціною у порівняні з ринковою ціною товару, з них:
- 1 174 540,08 гривень надміру сплачено у складі платежу за 29.07.2024 попередньої оплати 10% ціни Договору № 251/2024 від 17.07.2024 коштами від господарської діяльності КП «Електротранс» КМР;
- 10 570 860,72 гривень надміру отриманого кредиту та сплачено кредитними коштами у складі 10 платежів по 3 966 300,00 гривень у період з 07.11.2024 по 17.02.2025 одержаного кредиту Позичальником КП «Електротранс» КМР під 7% річних строком на 60 місяців (5 років).
Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України - зловживання службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для іншої юридичної особи використання службовою особою службового становища всупереч інтересам служби, що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, вчинене в складі організованої групи.
01.08.2025 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28, ч. 2 ст. 364 КК України.
16.01.2026 ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вручено повідомлення про зміну раніше повідомленої підозри у вчиненні кримінального правопорушення у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 27, ч. 3 ст. 28 ч. 2 ст. 364 КК України.
Ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Кропивницького від 09.02.2025, клопотання слідчого про відсторонення від посади підозрюваного ОСОБА_5 - задоволено частково. Строк дії ухвали про відсторонення підозрюваного ОСОБА_5 від посади директора КП «Електротранс» Кропивницької міської ради встановлено до 19.02.2026 включно.
Згідно з ч. 2 ст. 157 КПК України при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини:
1) правову підставу для відсторонення від посади;
2) достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення;
3) наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Щодо обґрунтованості підозри:
обґрунтування підозри вчиненого ОСОБА_5 кримінального правопорушення підтверджується матеріалами даного клопотання, у тому числі ухвалою слідчого судді Подільського районного суду міста Кропивницького від 07.08.2025 року, на яку посилався у своїй промові захисник.
Щодо ризиків перебування на посаді:
Відповідно до матеріалів клопотання та з урахуванням доводів прокурора прокурор вказує, що перебуваючи на посаді директора КП «Електротранс» Кропивницької міської ради ОСОБА_5 , може здійснити тиск на працівників підприємства, з метою надання ними неправдивих відомостей органу досудового розслідування, щодо вчинення ним кримінального правопорушення, чи спонукатиме до складання та видачі документів, що можуть містити неправдиві відомості, підміни документів, їх виправлення тощо, при цьому будь-якого доказу наявності такого ризику не надав. Більш того, прокурор у судовому засіданні пояснив, що за час перебування підозрюваного на запобіжному заході підозрюваний жодного разу не вчиняв дій на порушення покладених на нього обов'язків.
Крім того, прокурор в судовому засіданні надав пояснення, відповідно до яких зазначив, що строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні ухвалою слідчого судді востаннє було продовжено до 01.02.2026 року, після чого стороні захисту відкриті матеріали досудового розслідування. Строк дії обов'язків, покладених на підозрюваного ОСОБА_5 відповідно до ч. 7 ст. 194 КПК України, триває до 23.02.2026 року. Крім того, за клопотанням слідчого про встановлення стороні захисту строку на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, слідчим суддею Подільського районного суду міста Кропивницького втретє було відмовлено у задоволенні вищезазначеного клопотання.
Відповідно до ч. 2 ст. 158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що:
1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати;
2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців.
Згідно з ч. 2 ст. 158 КПК України слідчий суддя, суд відмовляє у продовженні строку відсторонення від посади, якщо прокурор не доведе, що:
1) обставини, які стали підставою для відсторонення від посади, продовжують існувати;
2) сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали.
Отже, слідчим суддею враховуються позиції сторін та з урахуванням наданих прокурором пояснень відзначається, що оскільки за час перебування підозрюваного на запобіжному заході підозрюваний жодного разу не вчиняв дій на порушення покладених на нього обов'язків, підстави стверджувати, що обставини, які стали підставою для відсторонення підозрюваного від посади, продовжують існувати, відсутні. Крім того, беручи до уваги те, що строк досудового розслідування у даному кримінальному провадженні ухвалою слідчого судді востаннє було продовжено до 01.02.2026 року, а в подальшому стороні захисту відкриті матеріали досудового розслідування, з якими підозрюваний та захисник ознайомлюються, те, що за клопотанням слідчого про встановлення стороні захисту строку на ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, слідчим суддею Подільського районного суду міста Кропивницького втретє було відмовлено, cлідчим суддею відзначається, що об'єктивні причини стверджувати про те, що сторона обвинувачення не мала можливості забезпечити досягнення цілей, заради яких було здійснено відсторонення від посади, іншими способами протягом дії попередньої ухвали також відсутні.
Таким чином, з огляду на викладене слідчим суддею зроблено висновок про відсутність ризиків для забезпечення заходів кримінального провадження та виконання завдання кримінального провадження у разі перебування підозрюваного на посаді.
Підсумовуючи викладене, слідчий суддя дійшов думки, що у задоволенні клопотання прокурора слід відмовити.
Керуючись ст.ст. 131, 132, 154-157, 376, 309 КПК України,
в задоволенні клопотання прокурора - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_15