Золотоніський міськрайонний суд Черкаської області
Справа № 695/3164/25
номер провадження 2-о/695/33/26
20 лютого 2026 року м. Золотоноша
Золотоніський міськрайонний суд Черкаської областi в складi:
головуючого - судді Середи Л.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Оніщенко Н.В.,
прокурора - Циганник Я.Л.,
представника Гельмязівської сільської ради - адвоката Сизька Д.Б.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Золотоноша Черкаської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Гельмязівської ради про передачу безхазяйного нерухомого майна, у комунальну власність,
Керівник Золотоніської окружної прокуратури Тарас Черненко звернувся до Золотоніського міськрайонного суду в інтересах держави в особі Гельмязівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області ради із заявою, в якій просить передати в комунальну власність Гельмязівської сільської територіальної громади в особі Гельмязівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області безхазяйний об'єкт нерухомого майна, а саме: нежитлову будівлю Центру розвитку творчості та роботи з обдарованими дітьми, з підвалом, площею 781.8 кв. м, котельню з гаражем, площею 40.5 кв. м, що розташовані за адресою: АДРЕСА_1 .
Свої вимоги мотивує тим, що на території Гельмязівської територіальної громади за вказаною вище адресою знаходиться об'єкт нерухомого майна - нежитлова будівля Центру розвитку творчості та роботи з обдарованими дітьми з котельнею, яка є безхазяйним майном та взята як така на облік 16.04.2024 року. В газеті «Златокрай» № 7 (12426) від 15.02.2024 року було розміщене інформаційне повідомлення про виявлення на території села безхазяйного нерухомого майна. З моменту публікації оголошення в газеті звернень з приводу підтвердження права власності на нерухоме майно від фізичних чи юридичних осіб не надходило.
Незважаючи на вжиті органом місцевого самоврядування заходи щодо обліку безхазяйного нерухомого майна, територіальна громада не набула права власності на таке майно, оскільки до суду з відповідною заявою не звертався.
Золотоніською окружною прокуратурою скеровано до Гельмязівської сільської ради повідомлення про підготовку прокуратурою заяви в інтересах держави в особі Гельмязівської сільської ради про передачу у комунальну власність територіальної громади безхазяйного майна: нежитлової будівлі Центру розвитку творчості та роботи з обдарованими дітьми.
У зв'язку з обмеженим фінансуванням та відсутністю коштів на сплату судового збору Гельмязівська сільська рада до суду з відповідною заявою не зверталась.
За таких обставин на підставі ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» керівник Золотоніської окружної прокуратури звернувся до суду з вищезазначеною заявою.
Ухвалою суду від 23.07.2025 року відкрито провадження у даній справі та визначено проводити розгляд справи за правилами окремого провадження, призначено дату судового розгляду.
У судовому засіданні прокурор подану заяву підтримала, просила суд її задовольнити з підстав, вказаних у письмовому варіанті.
Представник Гельмязівської сільської ради в судовому засіданні заяву підтримав та просив передати у комунальну власність Гельмязівської територіальної громади в особі Гельмязівської сільської ради безхазяйний об'єкт нерухомого майна, а саме: нежитлову будівлю Центру розвитку творчості та роботи з обдарованими дітьми, з підвалом, площею 781.8 кв. м, котельню з гаражем, площею 40.5 кв. м, що розташовані за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Гельмязів, вул. Центральна, 4-Б.
Суд, заслухавши учасників справи та дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі обставини, на яких ґрунтуються заявлені вимоги, об'єктивно оцінивши докази, що мають значення для вирішення справи по суті, суд зазначає про таке.
15.02.2024 року головою Гельмязівської сільської ради прийнято розпорядження «Про проведення обстеження об'єкта за адресою: АДРЕСА_1 » за № 22.
Відповідно до акта обстеження безхазяйного майна від 21.02.2024 постійно діючою комісією з виявлення, обстеження та взятття на облік безхазяйного майна та майна відумерлої спадщини на території населених пунктів Гельмязівської сільської ради проведено обстежена об'єкта безхазяйного майна, за адресою: АДРЕСА_1 . Комісія встановила, що за вказаною адресою на земельній ділянці комунальної форми власності з кадастровим номером 7121582301:03:004:0507, площею 0,194 га, з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування будівель закладів освіти знаходиться об'єкт безхазяйного майна, який являє собою майновий комплекс та включає в себе наступні нежитлові будівлі: Центр розвитку творчості та роботи з обдарованими дітьми з підвалом площею 781,8 кв.м., побудованими у 1957 році; котельню з гаражем площею 40,5 кв.м., побудованими у 1957 році (сарай, вбиральня, огорожа, ворота з хвірткою, замощення).
На замовлення відділу освіти виконавчого комітету Гельмязівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області ТОВ «ЕЛІТ ПАРТНЕР-ПЛЮС» проведено інвентаризацію указаного майна та 24.05.2023 виготовлено технічний паспорт на вказаний об'єкт безхазяйного майна, за адресою: вул. Центральна, 4-Б, с. Гельмязів, Золотоніського району, Черкаської області.
Гельмязівською сільською радою вжито заходів щодо обліку виявленого нерухомого майна як безхазяйного та пошуку його потенційних власників.
Гельмязівська сільська рада 16.04.2024 звернулася із заявою реєстраційний номер 60517525 до державного реєстратора про взяття на облік цього майна як безхазяйного.
Згідно з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо об'єкта нерухомого майна від 16.07.2025 право власності на нерухоме майно за адресою: АДРЕСА_1 не зареєстровано.
Крім того, Гельмязівською сільською радою, на виконання вимог ч. 2 ст. 335 Цивільного кодексу України, подано оголошення в засоби масової інформації, а саме: 15.02.2024 в газету «Златокрай» № 7 (12426) про виявлення на території села безхазяйного нерухомого майна.
З моменту публікації оголошення в газеті звернень від фізичних та/чи юридичних осіб з приводу підтвердження права власності на вказане безхазяйне майно до сільської ради не надходило.
Отже, особи, які б претендували на вказану безхазяйну річ, своїх прав на неї у встановлені законом терміни не пред'явили та врахрвуючи те, що сплив один рік з дня взяття нерухомої речі на облік, вбачаються підстави для її передачі у комунальну власність територіальної громади.
Згідно інформації Гельмязівської сільської ради від № 02-12/1822 від 20.06.2025 протягом одного року з дня взяття на облік вказаного безхазяйного майна звернення від фізичних, юридичних осіб з приводу підтвердження права власності на вказаний об'єкт нерухомого майна не надходили.
Золотоніська окружна прокуратура до подання заяви до суду на адресу Гельмязівської сільської ради направляла повідомлення про необхідність вжиття заходів щодо передачі у власність територіальної громади безхазяйного майна та повідомила Гельмязівську сільску раду про звернення до суду із заявою про передачу безхазяйої нерухомої речі у комунальну власність 17.07.2025 року за вих. № 51-1616вих-25.
Суд, проаналізувавши доводи представника заявника, враховуючи позицію представника органу місцевого самоврядування, який не заперечував проти задоволення заяви, дослідивши та оцінивши докази в їх сукупності, долучені на обґрунтування заяви, з'ясувавши таким чином фактичні обставини справи, вважає, що заява підлягає до задоволення, виходячи з такого.
Згідно зі ст. 131-1 Конституції України, прокуратура здійснює представництво інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Частиною 4 ст. 56 ЦПК України визначено, що прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.
Відповідно до ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафiв.
У рішенні «Трегубенко проти України» від 02.11.2004 (п. 53) Європейський Суд з прав людини наголошує, що правильне застосування законодавства незаперечно становить «суспільний інтерес». Позбавлення майна може бути виправданим лише у випадку, якщо буде показаний, inter alia, «інтерес суспільства» та «умови, передбачені законом». Більше того, будь-яке втручання у право власності обов'язково повинно відповідати принципу пропорційності. Як неодноразово зазначав Суд, «справедливий баланс» має бути дотриманий між вимогами загального інтересу суспільства та вимогами захисту основних прав людини.
Також Європейський суд з прав людини у своїй практиці звертав увагу, що при визначенні суспільних інтересів завдяки безпосередньому знанню суспільства та його потреб національні органи мають певну свободу розсуду, оскільки вони першими виявляють проблеми, які можуть виправдовувати позбавлення власності в інтересах суспільства та знаходять засоби для їх вирішення (вказане випливає зі змісту рішень у справах «Хендісайд проти Сполученого Королівства» від 7 грудня 1976 року, «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» від 21 січня 1986 року).
За приписами ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», місцеве самоврядування в Україні - це гарантоване державою право та реальна здатність територіальної громади - жителів села чи добровільного об'єднання у сільську громаду жителів кількох сіл, селища, міста - самостійно або під відповідальність органів та посадових осіб місцевого самоврядування вирішувати питання місцевого значення в межах Конституціїі законів України.
Частиною 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» передбачено, що сільські, селищні, міські ради є органом місцевого самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Статтею 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належить управління в межах, визначених радою, майном, що належить до комунальної власності відповідних територіальних громад.
Відповідно до ч. 2 ст. 327 ЦК України, управління майном, що є у комунальній власності, здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.
Під час розгляду справи суд установив, що на території Гельмязівської сілької територіальної громади, органом місцевого самоврядування якої є Гельмязівська сільська рада Золотоніського району Черкаської області, знаходиться нежитлова будівля Центру розвитку творчості та роботи з обдарованими дітьми, з підвалом, площею 781.8 кв. м, котельню з гаражем, площею 40.5 кв. м, що розташовані за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Гельмязів, вул. Центральна, 4-Б, та взята 16.04.2024 на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, як безхазяйне майно, що підтверджується відповідним витягом. З метою виявлення власника вказаного безхазяйного майна Гельмязівська сільська рада в районній газеті опублікувала оголошення про те, що на території Гельмязівської сільської ради виявлено безхазяйне нерухоме майно. Однак, пошук власника майна результатів не дав.
Незважаючи на те, що з дня взяття на облік нежитлового приміщення минуло більше одного року, власника не встановлено, орган місцевого самоврядування не вжив достатньо заходів щодо передачі його у комунальну власність територіальної громади.
Зважаючи на викладене, Калуська окружна прокуратура у межах повноважень, наданих п. 3 ст. 131-1 Конституції України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», звернулась до суду як орган, уповноважений звертатися до суду в інтересах держави, оскільки органом місцевого самоврядування, до відання якого належить право володіти, ефективно користуватися і розпоряджатися майном, що належить територіальній громаді, допущено бездіяльність при вирішенні питання про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності.
Згідно із ч. 1ст. 335 ЦК України, безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий.
Відповідно до ч. 14 ст. 18 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень", взяття на облік безхазяйного нерухомого майна проводиться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність (ч. 2ст. 335 ЦК України).
Згідно зі ст. 333 ЦПК України, суд, встановивши, що нерухома річ є безхазяйною та взята на облік органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також що сплив один рік з дня взяття на облік нерухомої речі, ухвалює рішення про передачу безхазяйної нерухомої речі у власність відповідної територіальної громади.
Викладені вище обставини та факти в їх сукупності надають суду можливість зробити висновок про те, що вимоги керівника прокуратури, який звернувся до суду в інтересах держави в особі Гельмязівської сільської ради, є обґрунтованими, оскільки суд установив, що нежитлове приміщення Центру розвитку творчості та роботи з обдарованими дітьми, з підвалом, площею 781.8 кв. м, котельню з гаражем, площею 40.5 кв. м, що розташовані за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Гельмязів, вул. Центральна, 4-Б, є безхазяйною річчю, яка взята на облік як така органом, який здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, а також з дня взяття на облік такої безхазяйної речі сплив один рік, його власника не виявлено, а тому вказане нежитлове приміщення підлягає передачі у комунальну власність територіальної громади, у зв'язку з чим заява підлягає задоволенню.
На підставі зазначеного та керуючись ст. 131-1 Конституції України, ст.ст. 327, 335 ЦК України, ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», ст.ст. 2, 10, 29 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 18 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», ст.ст. 258-259, 263-265, 268, 272, 329-333 ЦПК України, суд
Заяву керівника Золотоніської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Гельмязівської ради про передачу безхазяйного нерухомого майна, у комунальну власність задовольнити.
Передати безхазяйне нерухоме майно нежитлову будівлю Центру розвитку творчості та роботи з обдарованими дітьми, з підвалом, площею 781.8 кв. м, котельню з гаражем, площею 40.5 кв. м, що розташовані за адресою: Черкаська область, Золотоніський район, с. Гельмязів, вул. Центральна, 4-Б, у комунальну власність Гельмязівської територіальної громади в особі Гельмязівської сільської ради Золотоніського району Черкаської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня проголошення судового рішення до Черкаського апеляційного суду.
Учасники справи:
Заявник: Золотоніська окружна прокуратура, вул. Шевченка, 153, м. Золотоноша Черкаської області, код ЄДРПОУ 02911119,
Заінтересована особа: Гельмязівська сільська рада Золотоніського району Черкаської області, вул. Центральна, буд. 1, с. Гельмязів Золотоніського району Черкаської областіі, код ЄДРПОУ 26358880.
Суддя: Середа Л.В.