Постанова від 20.02.2026 по справі 140/1340/25

ВОСЬМИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2026 рокуЛьвівСправа № 140/1340/25 пров. № А/857/23528/25

Восьмий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

судді-доповідача: Гінди О.М.

суддів: Заверухи О.Б., Матковської З.М.,

розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області на рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 року (головуючий суддя: Димарчук Т.М., місце ухвалення - м. Луцьк) за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» до Головного управління ДПС у Волинській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,-

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ», 10.02.2025 звернулося до суду з адміністративним позовом в якому просило:

- скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Волинській області від 15.01.2025 № 12356930/43415500 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10.12.2024 № 46 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати подану Товариством з обмеженою відповідальністю «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» податкову накладну від 10.12.2024 № 46 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання її на реєстрацію.

Обґрунтовує позов тим, що позивач є фінансовою установою, яка здійснює діяльність у сфері фінансового лізингу на підставі витягу з Державного реєстру фінансових установ. У межах господарської діяльності ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» було укладено договір фінансового лізингу з Ківерцівським комунальним підприємством водопровідно-каналізаційних мереж «Ківерціводоканал» (далі - КП «Ківерціводоканал»), що підтверджено договором, актом приймання-передачі та фінансовими документами, за наслідками якого складено податкову накладну (далі - ПН) від 10.12.2024 № 46.

Позивач вказав, що у відповідь на повідомлення податкового органу про зупинення реєстрації ПН від 10.12.2024 № 46 та повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та документів надав усі необхідні пояснення і документи, включаючи банківські виписки, договори, платіжні доручення.

На думку позивача, податковим органом було порушено вимоги Податкового кодексу України та Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165, а висновки про ненадання документів є необґрунтованими та неправомірними. Позивач просить суд скасувати оскаржуване рішення та зобов'язати ДПС зареєструвати ПН від 10.12.2024 № 46 в ЄРПН.

Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправними та скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Волинській області від 15 січня 2025 року № 12356930/43415500 про відмову в реєстрації податкової накладної від 10 грудня 2024 року № 46 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» податкову накладну від 10 грудня 2024 року № 46 датою її фактичного подання на реєстрацію.

З цим рішенням суду першої інстанції не погодилася Головне управління ДПС у Волинській області та оскаржило його в апеляційному порядку. Вважає, що таке прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права, а тому просить його скасувати та прийняти нове судове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Обґрунтовуючи апеляційні вимоги апелянт покликається на те, що у податкового органу були всі законні підстави для відмови у реєстрації вказаних накладних, оскільки позивачем не було подано усіх належних документів та пояснень на підтвердження здійснення господарських операцій згідно з Порядком № 520.

Позивач, 24.07.2025 подав відзив на апеляційну скаргу, в якому просив апеляційну скаргу відхилити.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає з таких мотивів.

Судом першої інстанції встановлено, що ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» зареєстроване як юридична особа 18.12.2019, видами діяльності якого є: 64.99 Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н. в. і. у. (основний); 64.19 Інші види грошового посередництва; 64.91 Фінансовий лізинг; 64.92 Інші види кредитування; 64.99 Надання інших фінансових послуг (крім страхування та пенсійного забезпечення), н.в.і.у., що підтверджується даними в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Позивач є небанківською фінансовою установою, яка здійснює діяльність у сфері фінансового лізингу, що підтверджується витягом із Державного реєстру фінансових установ від 03.12.2024 № 21/1662-рк.

Між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» (лізингодавець) та КП «Ківерціводоканал», 10.12.2024 (лізингоодержувач) укладено договір фінансового лізингу № 101224Л, відповідно до умов якого лізингодавець приймає на себе зобов'язання придбати у власність продавця предмет лізингу відповідно до технічних характеристик (специфікацій), викладених у додатку 1 до цього договору, та передати його лізингоодержувачу на умовах фінансового лізингу (надалі - лізинг) на строк та на умовах, визначених цим договором. Лізингоодержувач зобов'язується прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингодавцю лізингові платежі, які зазначені в додатку 2 до цього договору, який є його невід'ємною частиною. Вартість об'єкта лізингу за цим договором становить 1 950 000,00 грн та відповідно до додатку № 1 до договору фінансового лізингу №1 01224Л від 10.12.2024 (замовлення на отримання ТЗ) є спеціалізований вантажний (транспортний засіб) цистерна асенізаційна DAF LF, заводський номер XLRAE45FF0L348684, 2008 року випуску.

За результатами здійснення цієї господарської операції складено акт приймання-передачі об'єкту лізингу від 10.12.2024 до договору фінансового лізингу № 101224Л від 10 грудня 2024 року (додаток 3 до цього договору), відповідно до якого ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» передало КП «Ківерціводоканал» вищевказаний транспортний засіб вартість 1 950 000,00 грн (в т.ч. ПДВ на суму 325 000,00 грн).

Позивач, відповідно до вимог статті 201 Податкового кодексу України (далі - ПК України), по факту першої події - поставки товару (об'єкта лізингу) склав на адресу лізингоодержувача КП «Ківерціводоканал» податкову накладну від 10.12.2024 № 46 на суму 1 950 000,00 грн (в т.ч. ПДВ а суму 325 000,00 грн), яку надіслав в електронному вигляді до ДПС України для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН).

Згідно з квитанцією від 26.12.2024 № 9393687304 податкова накладна доставлена до ДПС України, однак відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України її реєстрація зупинена з тих підстав, що обсяг постачання товару/послуги 64.91, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, а саме: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» з метою реєстрації податкової накладної від 10.12.2024 № 46 надіслало листом від 30.12.2024 вих. № 45/24 до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів на підтвердження реальності здійснення господарської операції в кількості 15 додатків, зокрема: договір фінансового лізингу № 101224Л від 10.12.2024; акт приймання-передачі об'єкту лізингу від 10.12.2024 до договору фінансового лізингу № 101224Л від 10 грудня 2024 року; рахунок № 1 від 10.12.2024 на сплату авансового (першого) лізингового платежу згідно цього договору; банківську виписку від 18.12.2024, що підтверджує сплату авансового (першого) лізингового платежу у розмірі 636 862,03 грн від КП «Ківерціводоканал»; договір купівлі-продажу № 11086/8684 від 18.11.2024 між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» та ТОВ «ТКАЛАР»; видаткову накладну № ТК-00000914 від 18.11.2024; рахунок на оплату № ТК-09/2783 від 18.11.2024; платіжний документ № 217 від 19.12.2024, що підтверджує часткову сплату платежу за транспортний засіб у розмірі 600 000,00 грн ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» на користь ТОВ «ТКАЛАР»; свідоцтво на реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 ; договір добровільного страхування транспортного засобу КАСКО № 1Ю-02234074 від 18.12.2024 між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» та AT «СГ «ТАС»; договір обов'язкового страхування транспортного засобу ОСЦПВ № ЕР-224925802 від 21.11.2024 між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» та AT «СГ «ТАС»; акт огляду транспортного засобу - додаток до договору добровільного страхування транспортного засобу КАСКО № ГО-02234074 від 18.12.2024 між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» та AT «СГ «ТАС»; платіжний документ № 215 від 19.12.2024, що підтверджує сплату страхових платежів ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» на користь AT «СГ «ТАС»; платіжний документ № 201 від 21.11.2024, що підтверджує сплату страхових платежів ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» на користь AT «СГ «ТАС».

Вказані пояснення та документи були отримані ГУ ДПС у Волинській області, що не заперечується відповідачами.

Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН позивачу надіслано повідомлення від 03.01.2025 № 12310676/43415500 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, а саме: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: договорів, зокрема зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання та транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури / інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних; первинних документів щодо постачання, придбання товарів, послуг; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків; інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, а в графі “додаткова інформація» зазначено: надати ліцензію на право провадження господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню; надати документи, наявність яких передбачена умовами договору фінансового лізингу № 101224Л від 10.12.2024 та договору купівлі-продажу № 11086/8684 від 18.11.2024; надати розрахункові документи (банківські виписки, платіжні доручення), що підтверджують здійснення оплати по операції з придбання транспортного засобу ТОВ «ТКАЛАР».

Позивач, з метою реєстрації ПН від 10.12.2024 № 46 в ЄРПН, листом від 10.01.2025 вих. № 4/25 подав контролюючому органу додаткові письмові пояснення та копії документів в кількості 26 додатків, зокрема: витяг із Державного реєстру фінансових установ від 03.12.2024 № 21/1662-рк; акт приймання-передачі об'єкту лізингу від 10.12.2024; графік платежів від 10.12.2024; договір фінансового лізингу № 101224Л від 10.12.2024; виписки по особовому рахунку за 19.12.2024, 21.12.2024, 27.12.2024, 24.12.2024, 31.12.2024; договір страхування наземних транспортних засобів; договір купівлі-продажу № 11086/8684 від 18.11.2024; поліс №ЕР-224925802; повідомлення про намір укласти договір про закупівлю № UA-2024-11-21-014518-а; рахунок на оплату № 1 від 10.12.2024; рахунок-фактуру № ТК-09/2783 від 18.11.2024; договір приєднання до регламенту авторизованого електронного майданчику «Держзакупівлі.Онлайн» № 4341550007102024-6 від 07.10.2024; акт огляду транспортного засобу; акт наданих послуг № 4341550007102024-6/ДЗО/11 від 30.11.2024; видаткову накладну №ТК-0000091 від 18.11.2024; додаток № 4341550007102024-6/4 до договору приєднання до рeгламенту № 4341550007102024-6 від 26.11.2024; техпаспорт; протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 6 від 02.12.2024; замовлення на ТЗ від 10.12.2024.

Рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області від 15.01.2025 № 12356930/43415500 про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відмовлено у реєстрації податкової накладної від 10.12.2024 № 46 у зв'язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в ЄРПН, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, платником податку. У графі «додаткова інформація» не зазначено конкретного переліку документів, які не надано платником податку.

Позивач, не погоджуючись із рішенням комісії ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування в ЄРПН, звернувся із цим позовом до суду.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що зважаючи на наявність у позивача передбачених законодавством документів стосовно господарської операції, яка обумовлює складання податкової накладної від 10.12.2024 № 46, надання ним достатніх документів для прийняття рішення про реєстрацію такої податкової накладної в ЄРПН, в контролюючого органу не було обґрунтованих причин для відмови у її реєстрації.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити наступне.

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Відповідно до пункту 1 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних» № 520 від 12.12.2019 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 грудня 2019 року за № 1245/34216, в редакції чинній на момент подання спірної накладної на реєстрацію) (далі Порядок № 520), цей Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня) (п. 2 Порядку № 520).

Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку на додану вартість (далі - платник податку) засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» і «Про електронні довірчі послуги» (пункт 3 Порядку № 520).

За правилами пункту 4 Порядку № 520, у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 5 Порядку № 520 встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі.

Письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електрон (п. 7 Порядку № 520).

Відповідно до п. 9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв'язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Суд апеляційної інстанції звертає увагу, що пункт 5 Порядку № 520 визначає перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, однак такий перелік не є вичерпним та не передбачає необхідності надання платником податку усіх документів згідно такого переліку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 19 липня 2023 року у справі № 420/7850/22.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Суб'єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку № 520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб'єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу. Саме за результатами детального дослідження змісту документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.

У постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку № 520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.

При цьому, в залежності від виду господарської операції, за наслідками якої подається податкова накладна для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, а також відповідних договірних зобов'язань між суб'єктами господарювання, обсяг документів може бути відмінним.

Судом апеляційної інстанції встановлено, що позивачем подано на розгляд комісії контролюючого органу пояснення та документи, щодо укладеного договору фінансового лізингу № 101224Л від 10.12.2024 між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» (лізингодавець) та КП «Ківерціводоканал» (лізингоодержувач), відповідно до умов якого лізингодавець приймає на себе зобов'язання придбати у власність продавця предмет лізингу відповідно до технічних характеристик (специфікацій), викладених у додатку 1 до цього договору, та передати його лізингоодержувачу на умовах фінансового лізингу (надалі - лізинг) на строк та на умовах, визначених цим договором. Лізингоодержувач зобов'язується прийняти предмет лізингу та сплачувати лізингодавцю лізингові платежі, які зазначені в додатку 2 до цього договору, який є його невід'ємною частиною. Вартість об'єкта лізингу за цим договором становить 1 950 000,00 грн та відповідно до додатку № 1 до договору фінансового лізингу № 101224Л від 10.12.2024 (замовлення на отримання ТЗ) є спеціалізований вантажний (транспортний засіб) цистерна асенізаційна DAF LF, заводський номер XLRAE45FF0L348684, 2008 року випуску.

Зокрема, позивачем надано контролюючим органом копії документів наступних документів: договір фінансового лізингу № 101224Л від 10.12.2024; акт приймання-передачі об'єкту лізингу від 10.12.2024 до договору фінансового лізингу № 101224Л від 10 грудня 2024 року; рахунок № 1 від 10.12.2024 на сплату авансового (першого) лізингового платежу згідно цього договору; банківську виписку від 18.12.2024, що підтверджує сплату авансового (першого) лізингового платежу у розмірі 636 862,03 грн від КП «Ківерціводоканал»; договір купівлі-продажу № 11086/8684 від 18.11.2024 між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» та ТОВ «ТКАЛАР»; видаткову накладну № ТК-00000914 від 18.11.2024; рахунок на оплату № ТК-09/2783 від 18.11.2024; платіжний документ № 217 від 19.12.2024, що підтверджує часткову сплату платежу за транспортний засіб у розмірі 600 000,00 грн ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» на користь ТОВ «ТКАЛАР»; свідоцтво на реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 ; договір добровільного страхування транспортного засобу КАСКО № 1Ю-02234074 від 18.12.2024 між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» та AT «СГ «ТАС»; договір обов'язкового страхування транспортного засобу ОСЦПВ № ЕР-224925802 від 21.11.2024 між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» та AT «СГ «ТАС»; акт огляду транспортного засобу - додаток до договору добровільного страхування транспортного засобу КАСКО № ГО-02234074 від 18.12.2024 між ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» та AT «СГ «ТАС»; платіжний документ №215 від 19.12.2024, що підтверджує сплату страхових платежів ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» на користь AT «СГ «ТАС»; платіжний документ № 201 від 21.11.2024, що підтверджує сплату страхових платежів ТОВ «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» на користь AT «СГ «ТАС».

За результатами розгляду поданих позивачем пояснень та копій документів Комісією ГУ ДПС у Волинській області з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, скеровано позивачу повідомлення про необхідність надання платником податку письмових пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем надіслало додаткові пояснення разом з документами, якими підтверджуються господарські операції, на підставі яких складено спірні податкові накладні.

Зокрема: витяг із Державного реєстру фінансових установ від 03.12.2024 № 21/1662-рк; акт приймання-передачі об'єкту лізингу від 10.12.2024; графік платежів від 10.12.2024; договір фінансового лізингу № 101224Л від 10.12.2024; виписки по особовому рахунку за 19.12.2024, 21.12.2024, 27.12.2024, 24.12.2024, 31.12.2024; договір страхування наземних транспортних засобів; договір купівлі-продажу № 11086/8684 від 18.11.2024; поліс №ЕР-224925802; повідомлення про намір укласти договір про закупівлю № UA-2024-11-21-014518-а; рахунок на оплату № 1 від 10.12.2024; рахунок-фактуру № ТК-09/2783 від 18.11.2024; договір приєднання до регламенту авторизованого електронного майданчику «Держзакупівлі.Онлайн» № 4341550007102024-6 від 07.10.2024; акт огляду транспортного засобу; акт наданих послуг № 4341550007102024-6/ДЗО/11 від 30.11.2024; видаткову накладну № ТК-0000091 від 18.11.2024; додаток №4341550007102024-6/4 до договору приєднання до рeгламенту № 4341550007102024-6 від 26.11.2024; техпаспорт; протокол щодо прийняття рішення уповноваженою особою № 6 від 02.12.2024; замовлення на ТЗ від 10.12.2024.

Однак, контролюючий орган оскаржуваним рішенням відмовив у реєстрації наведеної вище податкової накладної.

Відповідно до п. 10, 11 Порядку № 520, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.

Аналіз наведених норм, надає суду апеляційної інстанції підстави для висновку, що наведеним нормативно-правовим актом визначено вичерпний перелік підстав, які можуть слугувати підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 18 листопада 2021 року у справі № 380/3498/20 та 19 липня 2023 року у справі № 420/7850/22.

Як встановлено судом апеляційної інстанції та не спростовано відповідачем, що позивачем було виконано вимоги контролюючого органу, а саме надано відповідні пояснення до яких долучено копії наявних документів, що підтверджують проведення господарських операцій.

Разом з тим, суд апеляційної інстанції зауважує, що доказів та обґрунтувань щодо того, що подані позивачем документи складені/оформлені з порушенням вимог чинного законодавства відповідачем не надано, а судом апеляційної інстанції не встановлено.

Крім цього, суд апеляційної інстанції звертає увагу, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Аналогічні висновки у подібних спірних правовідносинах викладено у постанові Верховного Суду від 07.12.2022 справа № 500/2237/20.

За встановлених обставин справи, у контексті наведених вимог законодавства, яким врегульовані спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції, проаналізувавши подані документи, дійшов висновку, що позивачем надано необхідні документи, які підтверджують інформацію, зазначену у податкових накладних, та які є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію спірної податкової накладної.

Зважаючи на наявність передбачених законодавством документів, які свідчать про проведення господарської операції позивачем, та на те, що такі документи були надані контролюючому органу, останній не мав правових підстав для відмови позивачу у реєстрації податкових накладних.

Враховуючи вищенаведене, оскільки в ході розгляду цієї справи судом апеляційної інстанції встановлено, що комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних при Головному управлінні ДПС у Волинській області будь-які підставні та правомірні зауваження до поданих позивачем документів не зазначено, а тому суд першої інстанції дійшов правильного висновку, що порушені права позивача підлягають захисту шляхом зобов'язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану Товариством з обмеженою відповідальністю «БІГ ФІНАНС КОМПАНІ» податкову накладну від 10 грудня 2024 року № 46 датою її фактичного подання на реєстрацію.

Таким чином, апеляційна скарга Головного управління ДПС у Волинській області не спростовує правильність доводів, яким мотивовано судове рішення, зводиться по суті до переоцінки проаналізованих судом доказів та не дає підстав вважати висновки суду першої інстанції помилковими.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального права, тому відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а рішення суду без змін.

Відповідно до ст. 139 КАС України, судові витрати в суді апеляційної інстанції розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 311, 316, 321, 322, 325, 328, КАС України, суд -

постановив:

апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Волинській області залишити без задоволення, а рішення Волинського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2025 року у справі № 140/1340/25 - без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених пунктом другим частини п'ятої статті 328 КАС України.

Головуючий суддя О. М. Гінда

судді О. Б. Заверуха

З. М. Матковська