Постанова від 19.02.2026 по справі 420/32580/23

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 лютого 2026 р.м. ОдесаСправа № 420/32580/23

Головуючий в 1 інстанції: Білостоцький О.В.

Місце та час укладення судового рішення «--:--», м. Одеса

Повний текст судового рішення складений 11.11.2025

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Крусяна А.В.,

суддів Дегтярьової С.В., Яковлєва О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2025 року про закриття провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, треті особи Міністерство оборони України, Одеська міська рада, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Одеси про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

24.06.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, треті особи Міністерство оборони України, Одеська міська рада, Квартирно-експлуатаційний відділ міста Одеси про визнання протиправними дій щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки за адресою: м.Одеса, вул.Дача Ковалевського, 125 в Державному земельному кадастрі, що полягають у вжитті заходів щодо перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:46:002:0117 до архівного шару програмного забезпечення Державного земельного кадастру; зобов'язання вчинити дії щодо відновлення державної реєстрації земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 з кадастровим номером 5110136900:46:002:0117 в Державному земельному кадастрі, шляхом поновлення у Поземельній книзі запису щодо земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:46:002:0117 внесенням до Державного земельного кадастру відомостей про його поновлення; вилучення з архівного шару даних Державного земельного кадастру, відомостей (запису) про земельну ділянку з кадастровим 5110136900:46:002:0117 з одночасним поновленням в Державному земельному кадастрі відомостей (запису) про земельну ділянку з кадастровим номером 5110136900:46:002:0117.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 06.12.2023 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2025, на підставі ч.1 ст.238 КАС України, закрито провадження у справі, оскільки позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Не погоджуючись з ухваленим у справі судовим рішенням, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи та порушення норм процесуального права, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить ухвалу суду скасувати та направити справу до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Апелянт зазначає, що суд першої інстанції порушив норми процесуального права застосувавши положення ч.1 ст.238 КАС України, та дійшов до безпідставного висновку про те, що позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, законність та обґрунтованість ухвали суду в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що вона підлягає задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.4 КАС України адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.

Згідно з п.2 ч.1 ст.4 КАС України публічно-правовий спір - спір, у якому хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи.

Основними ознаками публічно-правових відносин називають: обов'язкову участь у цих відносинах суб'єкта, який наділений публічно-владними повноваженнями; підпорядкованість одного учасника публічно-правових відносин іншому - суб'єкту владних повноважень (що проявляється у можливості суб'єкта владних повноважень вирішувати питання про права і обов'язки підпорядкованої особи); імперативність публічно-правових відносин; домінування публічно-правового інтересу у цих відносинах.

Адміністративно-правовий спір має певні ознаки. Такі спори виникають у сфері державного управління, в процесі здійснення органами виконавчої влади своїх управлінських функцій. Для цих спорів характерно особливе становище його суб'єктів (учасників спірного правовідношення). Обов'язковим учасником адміністративно-правового спору є наділений владними повноваженнями орган виконавчої влади, місцевого самоврядування, посадові особи, наділені державно-владними повноваженнями. Адміністративно-правовий спір має особливий предмет, що пов'язано з широтою і різноплановістю діяльності управлінського характеру.

Обов'язковою ознакою позовної форми захисту права в адміністративному суді має бути наявність спору про право публічне, тобто спору про права і обов'язки в публічних правовідносинах.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з ч.1 ст.5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: 1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень; 2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; 3) визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; 4) визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; 5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень; 6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Отже, розгляду адміністративними судами підлягають спори, що мають в основі публічно-правовий характер, тобто випливають із владно-розпорядчих функцій або виконавчо-розпорядчої діяльності публічних органів.

Так, предметом розгляду даної справи є дії Головного управління Держгеокадастру в Одеській області щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 125 в Державному земельному кадастрі, що полягають у вжитті заходів щодо перенесення земельної ділянки з кадастровим номером 5110136900:46:002:0117 до архівного шару програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Відповідно до ч.1 ст.238 КАС України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Закриваючи провадження у справі суд першої інстанції дійшов висновку про те, що існує спір про право на земельну ділянку площею 0,0800 га за адресою: АДРЕСА_1 , з кадастровим номером 5110136900:46:002:0117, між позивачем та Міністерством оборони України.

Колегія суддів не погоджується з таким висновком суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням Одеської міської ради від 08.02.2017 №1625-VII надано дозволи громадянам на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у м. Одесі згідно з переліком, зокрема, ОСОБА_1 , за адресою: вул. Дача Ковалевського, 125, для індивідуального дачного будівництва. /т.1 а.с.18/

18.10.2017 проведено державну реєстрацію земельної ділянки із присвоєнням кадастрового номеру 5110136900:46:002:0117, загальною площею 0,0800га, цільове призначення для індивідуального дачного будівництва, яка розташована за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 125 на підставі проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, який розроблено ТОВ «Земельне кадастрове бюро», відповідно до рішення Одеської міської ради від 08.02.2017 №1625-VII. /т.1 а.с.70-74/

Доповідною запискою начальника Управління Державного земельного кадастру від 31.07.2023 №331/3-23-0.82 повідомлено начальника Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про відсутність реєстрації речового права у земельної ділянки із кадастровим номером 5110136900:46:002:0117 протягом одного року з моменту державної реєстрації Державному земельному кадастрі. /т.1 а.с.149/

01.08.2023 державним реєстратором Відділу №5 Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру в Одеській області здійснено виправлення у відомостях Державного земельного кадастру допущеної під час державної земельної ділянки шляхом закриття поземельної книги за номером 5110136900460020117. /т.1 а.с.121/

Отже, фактично державним реєстратором скасовано державну реєстрацію земельної ділянки із кадастровим номером 5110136900:46:002:0117 на підставі ч.10 ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр» у зв'язку з тим, що протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника.

Згідно ч.10 ст.24 Закону України «Про державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі: поділу чи об'єднання земельних ділянок; якщо протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника; ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.

Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).

Колегія суддів звертає увагу суду першої інстанції на те, що скасування державної реєстрації земельної ділянки з підстав того, що протягом одного року з дня здійснення державної реєстрації земельної ділянки речове право на неї не зареєстровано з вини заявника залежить виключено від прийняття державним кадастровим реєстратором рішення в ході здійснення ним владно-розпорядчих функцій.

Тобто, у даній справі позивачем оскаржуються дії щодо скасування державної реєстрації земельної ділянки за адресою: м. Одеса, вул. Дача Ковалевського, 125 в Державному земельному кадастрі, які пов'язані виключено із здійсненням Головним управлінням Держгеокадастру в Одеській області владно-розпорядчих функцій, а тому даний спір є публічно-правовим.

Щодо твердження суду першої інстанції про наявність майнового спору між ОСОБА_1 та Міністерством оборони України, слід зазначити наступне.

Згідно ч.6 ст.118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають заяву до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу. У заяві зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До заяви додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Тобто, земельна ділянка із земель державної або комунальної власності, що перебуває у користуванні, може бути передана у межах норм безоплатної приватизації за погодженням такого землекористувача.

При цьому, державним актом на право користування землею за номером Б №056875, надано для державних потреб у безстрокове і безоплатне користування земельну ділянку загальною площею 286 гектарів, на якій розташоване військове містечко «Чорноморка-237». Вказаний Державний акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право користування землею за №7-б-90 від 1990 року. /т.4 а.с.28-30/

На підставі наказу Міністерства оборони України від 12.07.2005 року №58 та розпорядження Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних сил України від 02.09.2005 №303/1/4/4170 щодо перерозподілу фондів за територіальним принципом з урахуванням рівномірного закріплення фондів між відповідними квартирно-експлуатаційними відділами міст та квартирно-експлуатаційними частинами районів, актом прийому передачі казарменно-житлового фонду, комунальних споруд та обладнання, квартирного майна палива і території військових містечок №№ НОМЕР_1 , НОМЕР_1 а, 13, НОМЕР_2 військової частини НОМЕР_3 Чорноморського гарнізону від 12.06.2006, спірна земельна ділянка передана Квартирно-експлуатаційному відділу м. Одеси.

В свою чергу, 13.10.2017 ОСОБА_1 звертався до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеси із заявою про погодження проекту землеустрою щодо відведення у його власність земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 . /т.1 а.с.90/

Листом Квартирно-експлуатаційного відділу м. Одеса від 11.12.2017 №4288 повідомлено ОСОБА_1 про погодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою: АДРЕСА_1 , для індивідуального дачного будівництва, загальною площею 0,0800 га, дозвіл на розробку якого надано рішенням Одеської міської ради від 08.02.2017 №1625-VII, та не заперечення щодо приватизації вказаної земельної ділянки. /т.1 а.с.91/

Тобто, Квартирно-експлуатаційним відділом м. Одеса, як користувачем земельної ділянки згідно державного акту на право користування землею за номером Б №056875, розглядалася та погоджувалася відповідна проектна документація, розроблена на підставі рішення Одеської міської ради від 08.02.2017 №1625-VII.

Більше того, листом Відділу у м. Одесі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області від 27.04.2017 №731/112-17 повідомлено, що згідно звіту про наявність земель та розподіл їх за власниками землі, землекористувачами, угіддями та видами економічної діяльності станом на 01.01.2016 (форма 6-зем) вищезазначена земельна ділянка ОСОБА_1 відводиться за рахунок земель комунальної власності територіальної громади м. Одеси. /а.с.21/

Таким чином, висновок суду першої інстанції про наявність майнового спору між Міністерством оборони України та ОСОБА_1 є передчасним.

Враховуючи викладене, колегія суддів вважає безпідставним висновок суду першої інстанції про закриття провадження у справі в зв'язку з тим, що позов не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства, а тому ухвала суду першої інстанції в порядку ст.320 КАС України підлягає скасуванню, з направленням матеріалів справи до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Керуючись ст.ст.311, 315, 320, 321, 322, 325, 328 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити, ухвалу Одеського окружного адміністративного суду від 11 листопада 2025 року про закриття провадження у справі скасувати, справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили негайно після її проголошення, та оскарженню не підлягає.

Суддя-доповідач А.В. Крусян

Судді С.В. Дегтярьова О.В. Яковлєв