19 лютого 2026 року м. Дніпросправа № 280/8115/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Лукманової О.М. (доповідач),
суддів: Божко Л.А., Дурасової Ю.В.,
розглянувши у письмовому провадженні в м. Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1 на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2025 року (суддя Татарінов Д.В., м. Запоріжжя, повний текст рішення виготовлено 21.11.2025 року) у адміністративній справі №280/8115/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру «Оберіг», «Резерв+») даних про порушення правил військового обліку та оголошення в розшук, зобов'язання повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ТЦК, суд -
У вересні 2025 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся до суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі по тексту - відповідач), в якому просив визнати протиправними дії відповідача, які полягають у внесенні його до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку; зобов'язати відповідача виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру «Оберіг», «Резерв +») даних про порушення ним правил військового обліку та оголошення його у розшук; зобов'язати відповідача повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення його до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2025 року у задоволенні позовних вимог відмовлено.
З рішенням суду першої інстанції не погодився ОСОБА_1 та подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення суду, яким задовольнити позовні вимоги. Свої вимоги обґрунтував тим, що рішення суду прийняте з порушенням норм матеріального та процесуального права. Апелянт зазначив, що такий запис як «порушення правил військового обліку» не відповідає положенням ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів». Апелянт вважав, що для внесення інформації про особу як про порушника законодавства, необхідно спочатку його притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності, і лише після цього вносити такі персональні відомості до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів», тобто предметом позову є внесення до Реєстру відносно ОСОБА_1 даних про його розшук я порушника правил військового обліку за статтями 210, 210-1 КУпАП, однак, ОСОБА_1 не був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП, а тому дані внесені до Реєстру безпідставно. Апелянт зазначив, що станом на дату подання позовної заяви і апеляційної скарги строк притягнення до адміністративної відповідальності сплинув (24.08.2024 року).
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Відмовляючи у задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що згідно з відомостями з електронного військово-облікового документа, сформованого 14.07.2025 року з мобільного застосунку від Міністерства оборони України Резерв +, ОСОБА_1 є військовозобов'язаним, номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів Оберіг - 040520251458450707739, перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 ; відомості щодо звання - рекрут, адреса проживання: м. Київ, наявний запис - порушення правил військового обліку. 21.07.2025 року представник ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Національної поліції у м. Київ із адвокатським запитом про надання інформації стосовно направлення відповідачем у відношенні нього документів, предметом яких є розшук та/або доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Листом Головного управління Національної поліції у м. Київ від 06.08.2025 року № 304123-2025 у відповідь на адвокатський запит представника ОСОБА_1 повідомлено про відсутність звернень ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо необхідності доставлення ОСОБА_1 з метою складення адміністративного правопорушення передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП. 21.07.2025 року представник ОСОБА_1 через Оперативне командування « ІНФОРМАЦІЯ_4 » (військова частина НОМЕР_1 ) звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 із адвокатським запитом у якому просив надати інформацію про наявність порушень правил військового обліку з боку ОСОБА_1 , щодо суті таких порушень та в чому вони полягають. Також просив надати інформацію з приводу того, чи притягувався до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , однак, відповідь не надійшла. Вирішуючи спір по суті, суд першої інстанції керувався частинами 1, 2, 9 ст.1, частинами 1, 6, 14 ст.2, ч.3 ст.33, ч.1 ст.34, частинами 3, 4 ст.37, ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу»; Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану» статтями 1, 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»; пунктами 5, 79 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487; п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів; ч.1 ст.ч.1 ст.2, частинами 8, 9 ст.5, ч.1 ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів»; статтями 210, 210-1, 235 КУпАП; п.4 Порядку оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів №559 та прийшов до висновку про те, що до персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема, місце проживання та місце перебування; номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 КУпАП (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення). До повноважень територіального центру комплектування та соціальної підтримки належить притягнення військовозобов'язаного до відповідальності за порушення правил військового обліку з прийняттям відповідної постанови, а також внесення до Реєстру таких даних про притягнення військовозобов'язаного до адміністративної відповідальності. Суд врахував, що порушення правил військового обліку полягало у тому, що ОСОБА_1 змінив місце проживання та не став на військовий облік до ТЦК та СП за місцем фактичного проживання у семиденний термін, що передбачено ч.3 ст.37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», проте відносно ОСОБА_1 а ні протоколу про адміністративне правопорушення за ст.210 КУпАП, а ні постанови про притягнення до адміністративної відповідальності складено не було, отже, ОСОБА_1 не був притягнутий до адміністративної відповідальності на підставі ст.210 КУпАП за порушення правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Відповідно до п.79 Порядку №1487, районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, зокрема, але не виключно, звертаються в установленому законом порядку до органів Національної поліції (у разі неможливості складення протоколу про адміністративне правопорушення на місці його вчинення) для доставлення осіб, які скоїли адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, з метою складення протоколів про адміністративні правопорушення, до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, в якому ця особа перебуває (повинна перебувати) на військовому обліку, з урахуванням вимог абзацу третього п.56 цього Порядку. Суд врахував, що ОСОБА_1 до початку серпня 2024 року був зобов'язаний стати на облік військовозобов'язаних за місцем свого фактичного проживання, яке особисто вказав у мобільному застосунку РЕЗЕРВ+, проте, відповідних дій не вчинив, чим допустив порушення правил військового обліку, а тому відсутні підстави для визнання протиправними дій ІНФОРМАЦІЯ_2 , що полягає у внесенні до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних і резервістів відомостей про відсутність порушення ОСОБА_1 , правил військового обліку.
Матеріалами справи встановлено, що згідно з відомостями з електронного військово-облікового документа, сформованого 14.07.2025 року з мобільного застосунку від Міністерства оборони України Резерв +, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є військовозобов'язаним, номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів Оберіг - 040520251458450707739, місце проживання: АДРЕСА_1 , телефон НОМЕР_2 ; дата уточнення даних 24.07.2024 року; адреса електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_6 ; перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Наявний запис - Порушення правил військового обліку.
Відповідно до відповіді на адвокатський запит Головного управління Національної поліції м. Києві від 06.08.2025 року №304123-2025, станом на 05.08.2025 року за базою Інформаційно-комунікаційної системи «Інформаційний портал Національної поліції України» встановлено, що ОСОБА_1 Дніпровським районним управлінням поліції Головного управління поліції в м. Києві за зверненням ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшло звернення щодо необхідності доставлення особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП.
Як вбачається з відзиву ІНФОРМАЦІЯ_2 , який надійшов до суду 06.11.2025 року, в ході реалізації постанови Кабінету Міністрів України від 16.08.2024 року №932 ОСОБА_1 , автоматично взято на військовий облік в ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до даних Реєстру ОСОБА_1 є військовозобов'язаний. На теперішній час протокол про адміністративне правопорушення не складався, Національною поліцією ОСОБА_1 не доставлявся, місце перебування не відомо. Облікові документи ІНФОРМАЦІЯ_7 не складалися особисто ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_7 не відвідав%; можливості перевірити оригінали документів не надав.
Аналогічні пояснення ІНФОРМАЦІЯ_7 надав суду першої інстанції (лист від 07.11.2025 року №ЩТ/2298).
Відповідно до ч.1 ст.33, ч.1 ст.34, частин 3, 4 ст.37, ч.11 ст.38 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» військовий облік усіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів ведеться за місцем їх проживання і відповідно до обсягу та деталізації поділяється на персонально-якісний, персонально-первинний та персональний. Персонально-якісний облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів передбачає облік відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів, які узагальнюються в облікових документах та вносяться до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Ведення персонально-якісного обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів покладається на відповідні районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки. Призовники, військовозобов'язані та резервісти після прибуття до нового місця проживання зобов'язані в семиденний строк стати на військовий облік. У разі декларування місця проживання особи за декларацією про місце проживання, поданою в електронній формі засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, взяття на військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки на підставі відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів в електронній формі, надісланих органами реєстрації через Єдину інформаційну систему Міністерства внутрішніх справ України до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії воєнного стану призовники, військовозобов'язані та резервісти, які залишили або покинули своє місце проживання, зобов'язані в семиденний строк з дати взяття на облік внутрішньо переміщеної особи стати на військовий облік у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на обліку внутрішньо переміщеної особи (військовозобов'язані та резервісти Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, а військовозобов'язані та резервісти розвідувальних органів України - у зазначений строк повідомити про зміну місця проживання відповідному підрозділу розвідувальних органів України). Призовники, військовозобов'язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров'я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв'язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов'язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Відповідно Указом Президента України від 24.02.2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану» у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації в Україні введений воєнний стан з 24 лютого 2022 року, який триває до теперішнього часу.
Відповідно до ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» під час мобілізації військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.
Відповідно до пунктів Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 року №1487, п.1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів військовозобов'язані та резервісти повинні: перебувати на військовому обліку: за задекларованим (зареєстрованим) місцем проживання - у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки; особисто в семиденний строк з дня прибуття до нового місця проживання прибувати із паспортом громадянина України і військово-обліковими документами до відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», повідомляти про такі зміни в семиденний строк через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста або особисто шляхом прибуття до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки чи його відділу (для військовозобов'язаних та резервістів СБУ чи розвідувальних органів - до відповідного органу СБУ чи розвідувального органу України). Такі персональні дані можуть повідомлятися не частіше ніж один раз на сім днів через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста. До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: місце проживання та місце перебування; номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти; відомості про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого статтями 210, 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення (дата, номер, короткий зміст протоколу та/або постанови про адміністративне правопорушення).
Відповідно до статей 210, 210-1, 235 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку - тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Примітка. Положення статей 210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію - тягне за собою накладення штрафу на громадян від трьохсот до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Повторне протягом року вчинення порушення, передбаченого частиною першою цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню, - тягне за собою накладення штрафу на громадян від п'ятисот до семисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від однієї тисячі п'ятисот до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період - тягне за собою накладення штрафу на громадян від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб органів державної влади, органів місцевого самоврядування, юридичних осіб та громадських об'єднань - від двох тисяч до трьох тисяч п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України). Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.
Аналізуючи докази у справі та законодавство. яке регулює спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновками суду першої інстанції та зазначає.
Суд апеляційної інстанції враховує, що згідно з відомостями з електронного військово-облікового документа, сформованого 14.07.2025 року з мобільного застосунку від Міністерства оборони України Резерв +, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 є військовозобов'язаним, номер в Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів Оберіг - 040520251458450707739, місце проживання: АДРЕСА_1 , телефон НОМЕР_2 ; дата уточнення даних 24.07.2024 року; адреса електронної пошти ІНФОРМАЦІЯ_6 ; перебуває на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_3 . Наявний запис - Порушення правил військового обліку.
Як вбачається з відзиву ІНФОРМАЦІЯ_2 протокол стосовно ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення, передбачене статтями 210, 210-1 КУпАП не складався. ОСОБА_1 24.07.2024 року самостійно через «Резерв+» уточнив данні, вказавши адресу проживання: АДРЕСА_1 , вказав свій мобільний телефон та свою електронну адресу, отже не переховується.
Матеріали справи не містять інформації про те, що ОСОБА_1 за вказаною адресою направлялася повістка про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 і останній не з'явився по повістці. Отже, відсутні підстави для розшуку ОСОБА_1 та доставлення його органами поліції до ІНФОРМАЦІЯ_2 та відсутні підстави для внесення до Єдиного державного реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів інформації про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку.
Враховуючи вищевикладене, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції слід скасувати та прийняти нове про задоволення позовних вимог.
Відповідно до ч.6 ст.139 КАС України якщо суд апеляційної чи касаційної інстанції, не повертаючи адміністративної справи на новий розгляд, змінить судове рішення або ухвалить нове, він відповідно змінює розподіл судових витрат.
Встановлено, що ОСОБА_1 сплатив судовий збір за подачу позовної заяви у розмірі 968,96 грн. та за подачу апеляційної скарги у розмірі 1453,44 грн.; всього 2422,40 грн., які підлягають стягненню з власних бюджетних коштів ІНФОРМАЦІЯ_2 на користь ОСОБА_1 .
Керуючись статтями 315, 317, 321, 322 КАС України, суд -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21.11.2025 року у адміністративній справі №280/8115/25 - скасувати.
Ухвалити нове рішення.
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання дій протиправними, зобов'язання виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру «Оберіг», «Резерв+») даних про порушення правил військового обліку та оголошення в розшук, зобов'язання повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення до ТЦК - задовольнити.
Визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 , які полягають у внесенні ОСОБА_1 до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів даних про порушення правил військового обліку.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 виключити з Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (реєстру «Оберіг», «Резерв +») даних про порушення ОСОБА_1 правил військового обліку та оголошення його у розшук.
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_8 повідомити органи Національної поліції України про відсутність підстав для адміністративного затримання та доставлення ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Стягнути за рахунок власних бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_4 ) судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять чотири) грн. 40 копійок.
Постанова Третього апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня її проголошення у порядку статей 328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя О.М. Лукманова
суддя Л.А. Божко
суддя Ю. В. Дурасова