Ухвала від 23.02.2026 по справі 460/6689/20

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

щодо заміни сторони виконавчого провадження

23 лютого 2026 року Р і в н е№460/6689/20

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Т.О. Комшелюк, розглянувши матеріали адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа № 460/6689/20 за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинення певних дій.

Рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 11.02.2021, позовні вимоги задоволено, зокрема, зобов'язано Управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації Рівненської області здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_2 як учаснику бойових дій недоплачену щорічну разову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведених виплат.

Позивачу 25.03.2021 по справі № 460/6689/20 виданий виконавчий лист.

Ухвалою суду від 30.06.2021 у виконавчому листі у справі № 460/6689/20 боржника - Управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації замінено його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації.

09.02.2026 Відділ примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України звернувся до суду із заявою про заміну боржника у виконавчому провадженні № 67898982. В обґрунтування заяви вказав, що наразі виплату до Дня Незалежності України здійснює Пенсійний фонд України. З 01.07.2025 набули чинності постанови КМУ № 695 і № 765, якими функції з призначення та виплати 39 видів соціальних допомог перейшли від органів соцзахисту до Пенсійного фонду України. Просить заяву задовольнити та замінити у виконавчому провадженні № 67898982, боржника - Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації на правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Ухвалою суду від 16.02.2026 заяву про заміну сторони виконавчого провадження призначено до розгляду в судовому засіданні 23.02.2026 об 08:30год.

Учасники справи в судове засідання не прибули, про дату , час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені, про причину неприбуття суд не повідомили.

Відповідно до ч. 2 ст. 379 КАС України, неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Враховуючи наведену норму права, суд здійснює розгляд заяви за відсутності сторін у письмовому провадженні.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість мотивів, покладених в основу заяви про заміну боржника у виконавчому провадженні, суд зазначає наступне.

Як наведено вище по тексту, рішенням Рівненського окружного адміністративного суду від 11.02.2021, позовні вимоги задоволено, зокрема, зобов'язано Управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації Рівненської області здійснити перерахунок, нарахувати та виплатити ОСОБА_2 як учаснику бойових дій недоплачену щорічну разову допомогу до 5 травня за 2020 рік відповідно до частини п'ятої статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком, з урахуванням проведених виплат.

Наведене рішення суду набрало законної сили 16.03.2021.

Позивачу 25.03.2021 по справі № 460/6689/20 виданий виконавчий лист.

Ухвалою суду від 30.06.2021 у виконавчому листі у справі № 460/6689/20 боржника - Управління соціального захисту населення Зарічненської районної державної адміністрації замінено його правонаступником - Управлінням соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації.

Відповідно до постанови державного виконавця від 15.12.2021, відкрито виконавче провадження ВП № 67898982, з примусового виконання рішення суду.

Згідно з ч. 1 ст. 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи, суд може замінити сторону виконавчого провадження її правонаступником.

За змістом ч. 4 ст. 379 КАС України, положення цієї статті застосовуються також у випадку необхідності заміни боржника або стягувача у виконавчому листі до відкриття виконавчого провадження.

Відповідно ст. 1 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон №1404-VIII), під виконавчим провадженням як завершальною стадією судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

За приписами частини 5 статті 15 Закону № 1404-VIII у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Відповідно до усталеної практики Верховного Суду заміна сторони у відносинах, щодо яких виник спір (процесуальне правонаступництво) можлива на будь-якій стадії адміністративного процесу, як на стадії розгляду справи, так і на стадії виконання судового рішення, яке набрало законної сили, зокрема, і до видання виконавчого листа, і відбувається виключно за відповідним рішенням суду (що стосується заміни сторони виконавчого провадження), незалежно від того виданий судом виконавчий лист на момент звернення із заявою про правонаступництво та чи пред'явлений він (виконавчий лист) до примусового виконання.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 24.04.2018 у справі №2а/0612/649/11, від 03.05.2018 у справі №2-а-1864/10, від 13.12.2018 у справі №2-а-1710/11, від 29.01.2020 у справі №815/1303/17.

Так, Кабінетом Міністрів України 25.06.2025 було прийнято Постанову № 765 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України».

Дана постанова набрала законної сили 01.07.2025.

Підпунктом 1, 2 пункту 7 Постанови № 765 встановлено, що Пенсійному фонду необхідно забезпечити з 01.07.2025 призначення та виплату державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій згідно з переліком, затвердженим даною постановою.

Забезпечити протягом трьох місяців починаючи з 01.07.2025 продовження виплати державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій, які до 30.06.2025 здійснювались структурними підрозділами, на підставі електронних списків отримувачів станом на 01.07.2025, за винятком отримувачів, стосовно яких наявна інформація про обставини, що є підставою для припинення або зупинення виплат, або у яких закінчився строк призначення державних соціальних допомог, здійснення фінансування соціальних стипендій згідно із законодавством.

Отже на органи Пенсійного фонду України з 01.07.2025 покладено повноваження щодо призначення та виплати державних допомог.

Проте, суд звертає увагу, що постановами Кабінету Міністрів України № 695 від 11.06.2025 «Деякі питання надання окремих видів державної соціальної допомоги Пенсійного фонду України» та № 765 від 25.06.2025 «Деякі питання призначення та виплати державних соціальних допомог, соціальних стипендій органами Пенсійного фонду України» не передбачено, що на органи Пенсійного фонду України покладається обов'язок щодо виконання рішень суду з виплати щорічної разової допомоги до 5 травня за відповідний рік, відповідачем у яких були Управління соціального захисту населення.

Як стверджує Управління ПФУ в Рівненській області, Управління соціального захисту населення не передавали органам Пенсійного фонду України відомості щодо заборгованості за такими рішеннями суду.

Тобто заборгованість за такими рішеннями суду обліковувалась саме в Управліннях соціального захисту населення, що підтверджує і лист Департаменту соціальної та ветеранської політики від 02.002.2026 № 08-01-402/26.

Крім того, Управління соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації до свого листа від 19.01.2026 № 57/05-09/26 не надало жодних підтверджень того, що ним було передано Головному управлінню Пенсійного фонду України в Рівненській області інформацію щодо виконання рішень суду та сум, що нараховані на їх виконання та чим це передбачено.

Наведене підтверджує той факт, що Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області не є правонаступником у даній справі.

Доречним буде зазначити, що до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області а ні рішення суду у справі 460/6689/20, а ні будь яка інша інформація щодо даної справи не надходила.

Більше того, суд зауважує, що постановою КМУ № 538 від 07.05.2022 внесено зміни до постанови КМУ № 902 від 26.08.2021, визначивши, що всі витрати, пов'язані з розглядом справ по виплатам державної допомоги до 5 травня, сплачуються за рахунок коштів державного бюджету України. При цьому, постановою КМУ № 902 від 26.08.2021 затверджений Порядок використання коштів, передбачених у державному бюджеті для забезпечення виконання рішень суду.

Згідно із визначеннями, наведеними у п. 2 даного порядку:

боржник - Мінсоцполітики, Нацсоцслужба та її територіальні органи, Пенсійний фонд України та його територіальні органи, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім м. Києва) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центри з нарахування та здійснення соціальних виплат, які відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри з нарахування та здійснення соціальних виплат), визначені судом боржниками у виконанні рішення суду;

стягувач - фізична особа, на користь якої винесено рішення; рішення - рішення суду, що набрали законної сили.

Положенням пп.2) п 5 Порядку № 902 встановлено, що бюджетні кошти спрямовуються з дотриманням такої пріоритетності напрямів: забезпечення виконання грошових зобов'язань щодо виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань разової грошової допомоги до 5 травня у розмірах, визначених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та «Про жертви нацистських переслідувань», боржниками у виконанні яких визначено регіональні органи соціального захисту населення, районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат, територіальні органи Пенсійного фонду України, а також відшкодування моральної шкоди та судових витрат.

Так, п. 7-9 Порядку № 902 встановлено, що черговість виконання рішень визначається боржником за датою їх надходження до боржника, в межах однієї дати - за датою набрання рішенням законної сили, якщо рішення, які виконуються за датою набрання ними законної сили, прийнято стосовно декількох позивачів, - за прізвищами в алфавітному порядку.

Боржник формує окремі списки за черговістю виконання рішень відповідно до пріоритетності спрямування коштів, визначеної пунктом 5 цього Порядку (далі - списки).

Розподіл бюджетних коштів між боржниками здійснюється Мінсоцполітики з дотриманням пріоритетності напрямів пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, наданої Мінсоцполітики Нацсоцслужбою, Пенсійним фондом України та регіональними органами соціального захисту населення за встановленою Мінсоцполітики формою.

Регіональні органи соціального захисту населення розподіляють бюджетні кошти між районними органами соціального захисту населення та центрами з нарахування та здійснення соціальних виплат з дотриманням пріоритетності їх спрямування пропорційно потребі в забезпеченні виконання рішень на підставі інформації, сформованої відповідно до черговості.

Нацсоцслужба розподіляє бюджетні кошти між територіальними органами з дотриманням пріоритетності їх спрямування пропорційно потребі за списками, сформованими на підставі рішень.

Пенсійний фонд України розподіляє бюджетні кошти між Пенсійним фондом України та його територіальними органами з дотриманням пріоритетності їх спрямування пропорційно потребі за списками, сформованими на підставі рішень.

Якщо районні органи соціального захисту населення, центри з нарахування та здійснення соціальних виплат не можуть виконувати свої повноваження або відновити свою роботу на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, перерахування коштів стягувачам відповідно до визначених пріоритетності та черговості виконання рішень за сформованими списками проводять регіональні органи соціального захисту населення.

Пунктами 11-13 Порядку № 902 визначено, що районні органи соціального захисту населення та центри з нарахування та здійснення соціальних виплат щомісяця до 5 числа подають регіональним органам соціального захисту населення інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень, підготовлену відповідно до пріоритетності з дотриманням черговості їх виконання за встановленою Мінсоцполітики формою.

Регіональні органи соціального захисту населення узагальнюють отриману від районних органів соціального захисту населення та центрів з нарахування та здійснення соціальних виплат інформацію про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень і не пізніше ніж протягом п'яти робочих днів подають Мінсоцполітики узагальнену інформацію про потребу в бюджетних асигнуваннях на зазначені цілі в розрізі адміністративно-територіальних одиниць.

Мінсоцполітики після надходження від регіональних органів соціального захисту населення узагальненої інформації про потребу в бюджетних коштах для забезпечення виконання рішень не пізніше ніж протягом трьох робочих днів перераховує бюджетні кошти регіональним органам соціального захисту населення відповідно до розподілу бюджетних коштів у межах помісячного розпису асигнувань.

Наведені норми права дають підстави для висновку про те, що допомога до 5 травня, у даному випадку, на виконання рішення суду, яке набрало законної сили, має виплачуватися саме Управлінням соціального захисту населення Вараської районної державної адміністрації відповідно до Порядку № 902, а не Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області.

Зважаючи на викладене суд уважає, що правові підстави для заміни боржника у виконавчому провадженні, у даному випадку, відсутні.

За наведених обставин, суд дійшов висновку про залишення заяви заявника без задоволення.

Керуючись статтями 248, 256, 379, 294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву Відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Рівненській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про заміну боржника у виконавчому провадженні ВП № 67898982 з примусового виконання рішення суду у адміністративній справі № 460/6689/20, залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст ухвали складений 23 лютого 2026 року.

Суддя Т.О. Комшелюк