23 лютого 2026 року м. ПолтаваСправа № 440/5781/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бевзи В.І. розглянувши матеріали заяви Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення суду у справі №440/5781/25, -
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 задоволено позов.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо проведення виплати пенсії ОСОБА_1 після її перерахунку з 01.01.2025 із застосуванням понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану".
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити виплату ОСОБА_1 з 01.01.2025 пенсії без застосування понижуючих коефіцієнтів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану", а також без обмеження загального розміру пенсії максимальним розміром, за вирахуванням фактично сплачених сум.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн.
09.10.2025 видано 2 виконавчі листи.
Ухвалою суду від 14.11.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено, встановлено судовий контроль за виконанням рішення від 11.06.2025 у справі №440/5781/25. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області у тримісячний строк з дня отримання копії цієї ухвали подати до Полтавського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №440/5781/25 з підтверджуючими доказами про його виконання.
11.02.2025 до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому відповідач просить прийняти звіт про виконання рішення суду від 11.06.2025 у даній справі.
В обґрунтування заяви зазначено, що Розмір пенсії на виконання вищезазначеного рішення суду визначається без обмеження його максимального розміру (з урахуванням надбавок, підвищень,
цільової грошової допомоги) станом на 01.01.2025 - 69840,00 грн. Сума доплати нарахована на виконання судового рішення за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 складає 364128,00 грн, з якої відповідно до Порядку № 821 виплачено: у листопаді 2025 року 8043,40 грн (доплата за жовтень 2025 року); у грудні 2025 року 7461,42 грн (доплата за жовтень 2025 року). Враховуючи вищевикладене, залишок доплати 348623,18 грн (364128,00 грн - 8043,40 грн - 7461,42 грн) за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 буде виплачуватись на умовах вищезазначених Порядком. Залишок не погашеної суми за період з 01.01.2025 по 31.10.2025 складає 348 623,18 грн. 348 623,18 грн + 36412,80 грн + 36412,80 грн =421448,78 грн (де 36412,80 грн сума перерахованої пенсії на виконання рішення суду за листопад та грудень 2025 року). Станом на 11.02.2026 рішення суду у справі обліковується в підсистемі “Реєстр судових рішень» Інтегрованої комплексної інформаційної системи Пенсійного фонду України за № 821-19845.
Ухвалою суду від 12.02.2026 розгляд звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №440/5781/25 призначений судом у письмовому провадженні.
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв'язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб'єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Відповідно до частин першої та другої статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
Суд зазначає, що звіт ГУ ПФУ в Кіровоградській області складений з дотриманням статті 382-2 КАС України.
Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
До звіту суду не надані відомості про виконання рішення суду щодо виплати заборгованості за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 у сумі 421448,78 грн.
У той же час представником відповідача повідомлено суду про те, що З урахуванням статей 10 та 22 БК України, додатка №3 до Закону України “Про Державний бюджет України на 2026 рік», відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду», є Міністерство соціальної політики України, а Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Згідно з частинами 1, 2 статті 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та
платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Відповідно до пунктів 20, 29 частини 1 статті 116 БК України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. З огляду на наведене, саме Мінсоцполітики України забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 “Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду». Отже виділення коштів із державного бюджету на фінансування бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Джерела формування коштів Пенсійного фонду України визначені у статті 72 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-IV Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - Закон №1058).
Бюджет Пенсійного фонду формується за рахунок двох джерел:
- власні кошти (частина ЄСВ на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, власні кошти, адміністрування яких забезпечується органами Пенсійного фонду України);
- кошти Державного бюджету України. Кошти Держаного бюджету на фінансування пенсійних програм є одним із основних джерел формування доходів Пенсійного фонду.
Таким чином, Кабінет Міністрів України є органом, який забезпечує проведення державної політики у соціальній сфері, а Пенсійний фонд України органом, який реалізує означену політику, в тому числі за рахунок коштів Державного бюджету України.
Нарахована позивачу, на виконання рішення суду, сума заборгованості має бути виплачена за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування, - поза межами бюджетних асигнувань поточного року.
Тобто щомісячні страхові виплати здійснюються Головним управлінням виключно за рахунок коштів Державного бюджету та проведення такої виплати не може бути здійснене за рахунок власних коштів Пенсійного фонду України, що надійшли від сплати єдиного соціального внеску, і проводиться лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань на відповідний бюджетний рік.
Судові рішення, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою, обліковуються Головним управлінням.
Головним розпорядником коштів, що мають соціальне спрямування, зокрема бюджету Пенсійного фонду України, є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня Пенсійний фонд України.
Суд враховує доводи відповідача, викладені у звіті про виконання рішення суду, стосовно вчинення дій, направлених на виконання рішення суду у повному обсязі.
При цьому, Головним управлінням Пенсійного фонду України не заперечується обов'язок виплати нарахованих позивачу на виконання рішення суду виплат.
Суд звертає увагу, що до суду не надані докази того, що відповідачем невиконання судового рішення у цій справі здійснюється умисно.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що рішення суду у справі в частині виплати заборгованості не виконано з незалежних від відповідача причин.
Згідно з частиною одинадцятою статті 382-3 КАС України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, оскільки не здійснена виплата заборгованості за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 у сумі 421448,78 грн.
Відповідно до частини третьої статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Таким чином, суд доходить висновку про наявність підстав для встановлення ГУ ПФУ в Полтавській області нового строку для подання звіту про виконання рішення суду.
Керуючись статтями 241-243, 248, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України,
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №440/5781/25.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Кіровоградській області новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №440/5781/27 та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подати звіт про виконання рішення Полтавського окружного адміністративного суду від 11.06.2025 у справі №440/5781/25 у строк до трьох місяців з відповідними відомостями та підтверджуючими доказами щодо його виконання, згідно із мотивувальної частини цієї ухвали суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала може бути оскаржена до Другого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Головуючий суддя В.І. Бевза