Ухвала від 23.02.2026 по справі 420/1641/26

Справа № 420/1641/26

УХВАЛА

23 лютого 2026 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Катаєва Е.В., вивчивши адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду через підсистему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України, в якому позивачка просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України щодо не проведення перерахунку пенсії їй - ОСОБА_1 , шляхом збільшення показника середньої заробітної плати ( доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески ,та який враховується для обчислення пенсії позивачки, за 2020-2022 роки в розмірі 12236,71грн. на коефіцієнти у розмірі 1,0796 з 1 березня 2024 року та у розмірі 1,115 з 1 березня 2025 року для забезпечення індексації пенсії;

зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України провести починаючи з 1.03.2025 року перерахунок пенсії їй - ОСОБА_1 у відповідності до ч.2 ст. 42 Закону України №1058-ІV « Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески , та який враховувався для обчислення пенсії позивачки за 2020-2022 роки у розмірі 12236,71 грн. на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 відповідно до пункту 1 постанови КМУ від 23.02.2024 №185 « Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році», на коефіцієнт збільшення 1,115 відповідно до пункту 1 постанови КМУ від 25.02.2025 №209 « Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2025 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії.

Відповідно до ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, крім іншого, чи відповідає заява вимогам, встановленим ст.ст.160, 161, 172 цього Кодексу.

Відповідно до вимог ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються, крім іншого, повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету (п.2); зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів (п.4); виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини (п.5); перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви (п.8).

Частиною 1 ст. 25 КАС України встановлено, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Позивачка у позові вказала адресу місця реєстрації - АДРЕСА_1 , у той же час адресу свого фактичного місця проживання - АДРЕСА_2 .

Між тим, будь-яких доказів на підтвердження фактичного місця проживання позивачка у встановленому законом порядку не надає (реєстрація як внутрішньо переміщеної особи, тимчасова реєстрація тощо).

Також позивачка зазначила, що з 21.05.2023 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Донецькій області.

У якості відповідача позивачка визначила Головне управління Пенсійного фонду України без визначення області.

Адресу відповідача вказала - вул. Бульварно-Кудрявська, 16, м. Київ, код ЄДРПОУ 42098368. Вказаний код ЄДРПОУ та адреса місцезнаходження належать Головному управлінню Пенсійного фонду України в м. Києві. Отже позивачці необхідно чітко визначити відповідача по справі.

Від правильного визначення відповідача та зазначення у відповідності до вимог КАС України зареєстрованого в установленому порядку місця проживання позивача залежить визначення територіальної підсудності для розгляду цієї справи.

Всі докази на які посилається позивач повинні бути додані до позову у належній якості та у повному обсязі. Позивачка вказує , що двічі зверталась до відповідача із заявами, проте до позову надає лише фото частини повторного звернення.

Крім цього, згідно з ч.6 ст.161 КАС України у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.

Досліджуючи питання дотримання строку звернення до суду з цим позовом, суд дійшов висновку, що строк звернення позивачкою пропущено, з огляду на наступне.

Частинами 1, 2 статті 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

У цій справі позивачка 22.01.2026 року звернулась до суду з позовом, у якому вона просить зобов'язати відповідача здійснити щорічну індексацію та перерахунок пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) з 01.03.2025 року у розмірі 1,0796 та у розмірі 1,115.

Верховний Суд у подібних правовідносинах в постанові від 13.01.2025 по справі №160/28752/23 залишив частину позовних вимог без розгляду, у зв'язку з пропуском позивачем строку звернення до суду. ВС зазначив, що звернувшись до суду з цим позовом 02.11.2023 року, позивачка заявила позовні вимоги з 01.03.2022 року, у зв'язку із чим вони можуть бути захищені судом з 02.05.2023 року, тобто в межах шестимісячного строку з дня звернення.

Вказана правова позиція підтримана Верховним Судом у постановах від 25.02.2025 у справах №160/2250/24 та №160/14043/24, а також у постановах від 26.02.2025 у справах №160/6686/24 та №120/1241/24.

Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

На підставі ч.5 ст.242 КАС України суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду, та вважає, що саме з 22.07.2025 року обчислюється шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом.

Згідно з ч.1 ст.123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.

Таким чином, позивачу необхідно подати заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з цим позовом із зазначенням причин поважності його пропуску, а саме об'єктивних перешкод для звернення до адміністративного суду, які не залежали від її волевиявлення та пов'язані з дійсними істотними перешкодами та труднощами, що перешкоджали звернутись до суду в межах встановленого строку.

Згідно зі ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених ст. ст. 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, який не може перевищувати 10 днів з дня вручення ухвали.

Суд вважав необхідним залишити адміністративний позов без руху та надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви, зазначених в ухвалі суду, та роз'яснює, що недоліки повинні бути усунуті шляхом надання до суду належним чином оформленого позову;належних доказів в обґрунтування позовних вимог.

Ухвалою суду від 27.01.2026 року позов залишено без руху, наданий 10-денний строк на усунення недоліків позову. Роз'яснено, що справа розглядається в електронній формі та повідомлено, що заяви по суті, клопотання та інші заяви необхідно направляти до суду через систему «Електронний суд».

Ухвала суду доставлена в електронний кабінет позивача 27.01.2026 року.

Станом на 23.02.2026 року позивач недоліки не усунув, в автоматизованій системі діловодства суду заяв, клопотань не зареєстровано.

Відповідно до п.1 ч.4 ст. 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.

Згідно ч.5,6,8 КАС України суддя повертає позовну заяву і додані до неї документи без розгляду не пізніше п'яти днів з дня її надходження або з дня закінчення строку на усунення недоліків. Про повернення позовної заяви суд постановляє ухвалу. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху або про повернення позовної заяви надсилається особі, яка подала позовну заяву, не пізніше наступного дня після її постановлення. Копія позовної заяви залишається в суді. Повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.

При таких обставинах в силу п.1 ч.4 ст.169 КАС України позов підлягає поверненню.

Керуючись ст.169 КАС України, суд,-

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - повернути позивачу без розгляду.

Роз'яснити позивачу, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом

Ухвала набирає законної сили у порядку ст.256 КАС України.

Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст. ст. 293-295 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва