Рішення від 23.02.2026 по справі 420/19180/25

Справа № 420/19180/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді Аракелян М.М.

Розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

17 червня 2025 року до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (сформована в системі «Електронний суд» 16.06.2025 року) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, у якій представник позивача просить суд:

визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про призупинення виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2025 р.;

поновити з 01.04.2025 року виплати ОСОБА_1 по інвалідності відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Згідно витягу з протоколу автоматизованого розподілу справи між суддями адміністративна справа розподілена на суддю Аракелян М.М.

Ухвалою суду від 23.06.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін згідно ст.262 КАС України; витребувано у ГУПФ України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи ОСОБА_1 , що стосуються предмету та підстав позову; зобов'язано позивача надати суду копію його звернення до відповідача, на яке отримано відповідь від 06.05.2025 року.

В обґрунтування вимог позову зазначено, що 12.06.2025 року на електронну адресу позивача надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області наступного змісту: «На Ваше звернення через вебпортал Пенсійного фонду України № ВЕБ-15001-Ф-C25-064591, яке надійшло до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області 09.04.2025, повідомляємо. Пенсія по інвалідності Вам була призначена Головним управлінням відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.09.2015 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Листом голови комісій з припинення комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» від 16.01.2025 № 23 повідомлено, що на підставі виявлених фактів підробки документів, які були підставою для встановлення інвалідності, Вам було скасовано рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності. З огляду на зазначене, виплату Вашої пенсії з 01.04.2025 призупинено». Позивач вважає рішення відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про призупинення виплати йому пенсії з 01.04.2025 р., протиправним та таким, що підлягає безумовному скасуванню.

08.07.2025 року представник відповідач подав відзив на позов, у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог, та, зокрема, зазначає, що ОСОБА_1 , перебував на обліку в Головному управлінні та з 01.09.2015 отримував пенсію по інвалідності відповідно Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.09.2015 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Листом голови комісій з припинення комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» від 16.01.2025 № 23 повідомлено, що на підставі виявлених фактів підробки документів, які були підставою для встановлення інвалідності, позивачу було скасовано рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності. Згідно вищезазначеного Головним управлінням з 01.04.2025 було призупинено виплату пенсії. Згідно листа від 16.01.2025 №23 було скасовано рішення МСЕК про встановлення груп інвалідності. Позивач повинен був звернутися до суду з позовною заявою саме до ДУ «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності» МОЗ України, оскільки саме його висновки впливають на право отримання пенсії по інвалідності згідно Закону №2262. Оскільки, на даний час, позивачем не надано жодного документу, який би підтверджував наявність інвалідності після скасування рішень МСЕК, у Головного управління відсутні законні підстави для поновлення виплати пенсії по інвалідності. Позовні вимоги мають бути залишені без задоволення. Щодо вимог позивача, в частині зобов'язання Головне управління поновити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності з дати припинення, тобто з 01.04.2025 не підлягає задоволенню також з тих підстав, що судом не може прийматися відповідне рішення, оскільки це є втручанням в дискреційні повноваження Головного управління.

09.07.2025 року відповідач на виконання ухвали суду від 23.06.2025 року подав до суду лист, в якому зазначив, що Головне управління позбавлене можливості надати матеріали, що містяться в паперовій пенсійній справі, оскільки пенсійна справа позивача на час військового стану знаходиться на зберіганні за межами Одеської області.

10.07.2025 року представник позивача подав відповідь на відзив, обґрунтовував його тим, що на підставу призупинення з 01.04.2025 року виплати пенсії ОСОБА_1 представник посилається на лист голови комісій з припинення комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» від 16.01.2025 № 23 повідомлено, що на підставі виявлених фактів підробки документів, які були підставою для встановлення інвалідності, позивачу було скасовано рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності. У ліквідаційної комісії Комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» відсутні повноваження ініціювати перед територіальними органами Пенсійного фонду України питання призупинення пенсійних виплат. Ліквідаційна комісія Комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» є спеціальним тимчасовим органом зазначеної юридичної особи, а тому не має самостійної цивільної правоздатності. Цивільний кодекс України не наділяє ліквідаційну комісію юридичної особи статусом суб'єкта права. А враховуючи ту обставину, що лист ліквідаційної комісії Комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» з таким повідомленням до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області був датований від 16.01.2025 № 23, - то призупиняючи з 01.04.2025 року виплату пенсії позивачу, відповідач порушив вимоги ст. 35 п. 3 абз. 3 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції 19.12.2024 р.), які діяли вже з 01.01.2025 року.

08.10.2025 року представник позивача подав до суду клопотання про долучення доказів, а саме копії постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2025 року у справі №420/39141/24.

02.12.2025 року представник позивача подав до суду клопотання про долучення доказів - відповідь відповідача на звернення позивача від 21.10.2025 року.

Вимоги ухвали суду про відкриття провадження у справі позивачем не виконані, тому справа розглядається за наявними у ній доказами згідно ч.9 ст.80 КАС України.

Розглянувши у письмовому провадженні наявні матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд дійшов наступного.

З матеріалів справи встановлено, що ОСОБА_1 перебував на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та з 01.09.2015 отримував пенсію по інвалідності відповідно Закону України від 09.04.1992 №2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» з 01.09.2015 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.

09.04.2025 року позивач звернувся із зверненням до відповідача, на яке отримав лист відповідача від 06.05.2025 року, в якому зазначив, що пенсія по інвалідності була призначена Головним управлінням відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262 "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з 01.09.2015 у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення. Листом голови комісій з припинення комунальної установи «Одеський обласний центр медико-соціальної експертизи» від 16.01.2025 № 23 повідомлено, що на підставі виявлених фактів підробки документів, які були підставою для встановлення інвалідності, було скасовано рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності. З огляду на зазначене, виплату вашої пенсії з 01.04.2025 призупинено (а.с.8).

Також позивач отримав лист відповідача від 28.05.2025 року, у якому зазначено, що у зв'язку із скасуванням рішення МСЄК про встановлення групи інвалідності (лист КУ «Одеський обласний центр медико- соціальної експертизи» від 16.01.2025 № 23), по особовій справі утворилась переплата за період з 01.02.2025 по 30.04.2025 в сумі 3947,63 грн, яка підлягає поверненню на рахунок Пенсійного фонду України. Суму зайво отриманої пільги в розмірі 3947,63 грн необхідно повернути на розрахунковий рахунок НОМЕР_1 , відкритий в АТ "Ощадбанк" МФО 300465, код ЄДРПОУ 00035323, отримувач: Пенсійний фонд України. Призначення платежу: повернення переплати пільги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_2 ) (а.с.7).

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2025 року у справі №420/39141/24 визнано протиправним та скасовано рішення розширеної експертної комісії (РЕК) комунальної установи "Одеський обласний центр медико - соціальної експертизи", оформленим протоколом від 05.12.2024 року, в тій частині, якою відмінено попереднє рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності ОСОБА_1 , 1971 р.н., в решті вимог відмовлено.

21.10.2025 року позивач звернувся із заявою, на яку отримав відповідь, де зазначено, що постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2025 по справі №420/39141/24 на Головне управління не покладено жодних зобов'язань щодо поновлення виплати пенсії по інвалідності згідно Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб.

Не погоджуючись з призупиненням йому виплати пенсії з 01.04.2025 року, позивач звернувся до суду з позовом.

Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.8 Конституції України, Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.

Згідно ст.22 Конституції України, права і свободи людини і громадянина, закріплені цією Конституцією, не є вичерпними. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України, виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, визначає Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 (далі - Закон №1058-ІV), який розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Цей Закон також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Згідно до ст. 32 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» особи, яким установлено інвалідність, мають право на пенсію по інвалідності, залежно від групи інвалідності.

Згідно до ст. 35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» визначено правове регулювання строку виплати пенсії по інвалідності в разі зміни групи інвалідності або відновлення працездатності, а саме:

« 1. У разі зміни групи інвалідності пенсія в новому розмірі виплачується з дня зміни групи інвалідності.

Якщо особі встановлено інвалідність нижчої групи, пенсія виплачується за попередньою групою до кінця місяця, в якому змінено групу інвалідності.

У разі визнання особи, яка пройшла повторний огляд, здоровою пенсія виплачується до кінця місяця, по який встановлено інвалідність.

2. У разі якщо особа не з'явилася в органи медико-соціальної експертизи на повторний огляд у визначений для цього строк, виплата пенсії по інвалідності зупиняється з першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому вона мала з'явитися на повторний огляд.

3. У разі якщо строк повторного огляду медико-соціальної експертизи особою з інвалідністю пропущено з поважних причин або в разі визнання її знову особою з інвалідністю виплата пенсії по інвалідності відновлюється з дня, з якого припинено виплату, до дня повторного огляду, але не більш як за три роки, якщо орган медико-соціальної експертизи визнає її за цей період особою з інвалідністю. При цьому якщо під час повторного огляду особи з інвалідністю переведено на іншу групу інвалідності (вищу або нижчу), пенсія за зазначений період виплачується за попередньою групою інвалідності.

Якщо виплату пенсії особі з інвалідністю було припинено у зв'язку з відновленням здоров'я або якщо вона не отримувала пенсії внаслідок нез'явлення на повторний огляд без поважних причин, то в разі наступного визнання її особою з інвалідністю виплата раніше призначеної пенсії поновлюється з дня встановлення інвалідності знову за умови, що після припинення виплати пенсії минуло не більше п'яти років. Якщо минуло більше п'яти років, пенсія призначається знову на загальних підставах.

Органи медико-соціальної експертизи зобов'язані повідомляти територіальні органи Пенсійного фонду в порядку, встановленому законодавством, про результати повторного огляду осіб, яким призначена пенсія по інвалідності, та про нез'явлення цих осіб на зазначений огляд.».

Відповідно до ч. 1 ст. 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страхувальником недостовірних даних, можуть бути повернуті пенсіонером добровільно або стягуються на підставі рішень територіальних органів Пенсійного фонду чи в судовому порядку.

Згідно до ч. 1 ст. 49 Закон №1058-IV зазначено, що: «Виплата пенсії за рішенням територіальних органів Пенсійного фонду або за рішенням суду припиняється:

1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості;

2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України;

2-1) за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном;

3) у разі смерті пенсіонера, визнання його безвісно відсутнім або оголошення померлим у встановленому законом порядку;

3-1) у разі надання пенсіонеру статусу особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин";

4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд;

4-1) у разі непроходження фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством;

5)в інших випадках, передбачених законом.»

Згідно до ч. 1 ст. 49 Закон №1058-IV зазначено, що: «У разі виявлення недостовірних даних у документах та відомостях, на підставі яких було встановлено та/або здійснюється виплата пенсії, рішенням територіального органу Пенсійного фонду України розмір та підстави для виплати пенсії переглядаються відповідно до цього Закону без урахування таких даних.»

Згідно встановлених обставин справи, Головне управління отримало лист від 16.01.2025 № 23, в якому заначено, що на підставі виявлених фактів підробки документів, які були підставою для встановлення інвалідності, було скасовано рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності. З огляду на зазначене, виплату пенсії з 01.04.2025 призупинено (а.с.8).

Судом встановлено, що наразі визнано протиправним та скасовано рішення розширеної експертної комісії (РЕК) Комунальної установи "Одеський обласний центр медико - соціальної експертизи", оформленого протоколом від 05.12.2024 року, в тій частині, якою відмінено попереднє рішення МСЕК про встановлення групи інвалідності ОСОБА_1 , 1971 р.н. (постанова П'ятого апеляційного адміністративного суду від 03.10.2025 року у справі №420/39141/24)

Отже наразі статус позивача як особи з інвалідністю поновлений, а покликання відповідача на підробку медичних документів на даний час не підтверджується належними та допустимими доказами.

Суд зауважує, що пенсійний орган не уповноважений на встановлення фактів чи обставин того, чи є позивач особою з інвалідністю.

Постанова від 03.10.2025 року встановлює обставини, які не підлягають доказуванню у даній справі згідно ч.4 ст.78 КАС України.

Отже позивач має право на отримання пенсії по інвалідності.

При ухваленні рішення суд також враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів позивача), сформовану у справі «Серявін та інші проти України» (№ 4909/04), згідно з якою з огляду на усталену практику, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (RuizTorijav. Spain) № 303-A, пункт 29).

За змістом пункту 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень, обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення.

Суд констатує, що рішення про призупинення виплати пенсії позивачу в матеріалах справи відсутнє, його копія відповідачем не надана суду (у разі прийняття такого рішення).

Відповідач не надав жодного доказу на доведення своєї правової позиції

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про у вигляді призупинення виплати пенсії позивачу з 01.04.2025 року, оформлених листом від 06.05.2025 року.

Відповідно до ч.2 ст.9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Суд вважає, що для ефективного захисту прав позивача належним способом захисту його порушених прав є визнання протиправними дій відповідача з призупинення виплати пенсії позивачу та зобов'язання відповідача поновити з 01.04.2025 року виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення, оскільки законність та обгрунтованість таких дій відповідачем не доведена.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Доводи відповідача суд відхиляє з вищенаведених мотивів.

Враховуючи вищевикладене, позов підлягає задоволенню повністю.

Згідно ч. 1 ст. 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Позивачем сплачено судовий збір за подання даного позову у сумі 1211,20грн., витрати у сумі 968,96 грн.( позовну заяву подано через систему “Електронний суд») суд покладає на відповідача згідно ч.1 ст.139 КАС України.

Підстави для встановлення судового контролю, передбачені ч.ч.5,6 ст.382 КАС України, згідно п.6-1 ч.1 ст.244 КАС України наразі відсутні.

Керуючись ст. ст.9, 139, 241-246, 250, 255, 260-262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у вигляді призупинення виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.04.2025 р.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області поновити з 01.04.2025 року виплату ОСОБА_1 пенсії по інвалідності відповідно до статті 21 Закону України від 09.04.1992 № 2262 “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 80% відповідних сум грошового забезпечення.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у сумі 968(дев'ятсот шістдесят вісім)грн. 96коп.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст.293,295 КАС України, до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 ; зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385; місцезнаходження: вул.Канатна,83, Одеса, Одеська область, 65107).

Суддя М.М. Аракелян