Справа № 420/18775/24
20 лютого 2026 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Хлімоненкова М.В., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21.07.202 по справі №420/18775/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11.09.2024 відмовлено у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо відмови у проведенні індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, у розмірі 1,197 та у розмірі 1,0796; зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок (індексацію) та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини другої статті 42 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV від 09.07.2003 шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн. на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 з 01.03.2022 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 “Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 з 01.03.2023 відповідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 з 01.03.2024 відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2024 №185 “Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» та у зв'язку з цим провести виплату недоотриманих сум пенсії, починаючи з 01.03.2022, - в повному обсязі.
Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 частково задоволено апеляційну скаргу ОСОБА_1 .
Скасовано рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 вересня 2024 року, з ухваленням у справі нового рішення про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 . Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо проведення з 14 грудня 2023 року індексації пенсії ОСОБА_1 із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,14, 1,197 та з 01 березня 2024 року із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 14 грудня 2023 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 14 грудня 2023 року. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 березня 2024 року індексацію пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,0796 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 01 березня 2024 року. Позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії за період з 01 березня 2022 року по 13 грудня 2023 року залишено без розгляду. В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_1 - відмовлено. Стягнуто на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області судові витрати на сплату судового збору в сумі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн 40 коп.
Ухвалою суду (головуючий суддя Левчук О.А.) задоволено частково заяву представника позивача ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській у 30-денний строк з дати отримання копії даної ухвали подати до Одеського окружного адміністративного суду звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14 лютого 2025 року по справі № 420/18775/24, в порядку, визначеному ст. 382-2 КАС України. В іншій частині заяви представника позивача ОСОБА_1 , - відмовлено.
На виконання вказаної ували 20.08.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надійшов звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 21.07.2025 по справі №420/18775/24.
08.09.2025 від представника позивача надійшли заперечення на звіт, у яких просить відмовити у прийнятті звіту ГУ ПФУ в Одеській області про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі № 420/18775/24 та накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за невиконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі № 420/18775/24.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 20.08.2025 для розгляду звіту органу ПФУ про виконання судового рішення у даній справі визначено головуючого суддю - Хлімоненкову М.В.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 05.11.2025 у задоволенні заяви ОСОБА_1 про встановлення або зміну способу та порядку виконання судового рішення у справі №420/18775/24 відмовлено.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 23.10.2025 у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 по справі №420/18775/24 відмовлено. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання до Одеського окружного адміністративного суду звіту про виконання П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 по справі №420/18775/24 - 30 днів з дня отримання даної ухвали. віт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення повинен відповідати.
Також, вказаною ухвалою суд попередив Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що відповідно до ч. 3, 10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень. Зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду по справі №420/18775/24. У задоволенні заяви представника позивача про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за невиконання рішення суду у даній справі - відмовив.
На виконання вказаної вище ухвали суду, 02.12.2025 від Головного управління до суду надійшов звіт про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 по справі №420/18775/24 у якому вказує, що вказане судове рішення відповідач виконав в повному обсязі, в порядку, встановленому чинним законодавством та в межах повноважень, наданих Головному управлінню. Так, за доводами відповідача у справі, Головним управлінням проведено перерахунок з 14.12.2023 року індексація пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні в розмірі 1,14 та 1,197, з якої сплачено страхові внески, та яка враховується для обчислення пенсії і з 01 березня 2024 року індексація пенсії з урахуванням коефіцієнта у розмірі 1,0796, що підтверджується розпорядженням від 14.11.2025 №155350008559. Розмір пенсії за віком (стаття 27 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») збільшено: з 14.12.2023 становить 1727,20 грн; з 01.03.2024 - 1866,07 грн. Розмір пенсійних виплат не змінився: з 14.12.2023 - 2520,00 грн та з 01.03.2024 - 2725,00 грн (копії перерахунків пенсії додаються). Сума доплати по перерахунку пенсії на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 по справі № 420/18775/24 за період з 14.12.2023 по 30.11.2025 відсутня.
Відтак, Головне управління просить прийняти звіт та завершити процедуру судового контролю.
Від представника позивача до суду надійшли заперечення на звіт, у яких вказує про неналежне виконання відповідачем рішення суду у даній справі, яке полягає у тому, що на виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі №420/18775/24 Відповідач здійснює Позивачу перерахунок (індексацію) пенсії із застосовуванням показника середньої заробітної плати для призначення пенсій у 2017 році (за 2014-2016 роки), а не показник, з якого Позивачу здійснено призначення пенсії (за 2018-2020 роки). Тобто замість показника у розмірі 9118,81 грн Відповідач застосовує 3764,40 грн. Проте, саме шляхом послідовного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, в розмірі 9118,81 грн на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,14 згідно з Постановою КМУ № 118, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,197 згідно з Постановою КМУ № 168, на коефіцієнт збільшення у розмірі 1,0796 згідно з Постановою КМУ № 185, пенсія буде збільшуватись. У рішенні суду міститься вимога щодо здійснення індексації пенсії з 14.12.2023, 01.03.2024 саме із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсії. Отже, відповідно до висновків суду, викладених у рішенні Одеського окружного адміністративного суду у справі № 420/18775/24 індексація пенсії Позивачу повинна здійснюватися шляхом підвищення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 9118,81 грн на показники індексації у розмірі 1,14 відповідно до постанови КМУ від 16.02.2022 №118, у розмірі 1,197 відповідно до постанови КМУ від 24.02.2023 №168 починаючи з 14.12.2023 та у розмірі 1,0796 відповідно до постанови КМУ від 23.02.2024 №185 починаючи з 01.03.2024.
Розглянувши звіт пенсійного органу, заперечення представника позивача, суд зазначає таке.
Відповідно до частини 1 статті 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
За змістом статті 13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Обов'язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом.
Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом. Судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, за винятком рішень про амністію та помилування.
Відповідно до частин 2 та 3 статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Положеннями статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Статтею 382-3 КАС України передбачено, що за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 3821 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України.
Суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Суд на підставі відповідних доказів зменшує розмір штрафу, накладеного на керівника суб'єкта владних повноважень, на суму штрафу, який було накладено за такі самі дії державним виконавцем відповідно до законодавства про виконавче провадження.
Ухвалу суду про накладення штрафу може бути оскаржено в апеляційному порядку до суду апеляційної інстанції за правилами статті 149 цього Кодексу.
З наступного дня після набрання ухвалою законної сили на суму штрафу без додаткового судового рішення нараховується пеня у розмірі три відсотки річних з урахуванням індексу інфляції.
Суд розглядає питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення за правилами статті 378 цього Кодексу.
У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 3821 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Як вбачається зі змісту постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025, суд апеляційної інстанції зобов'язав відповідача здійснити з 14.12.2023 пенсії ОСОБА_1 з урахуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії у розмірі 1,14, 1,197 та у зв'язку з чим провести перерахунок та виплату пенсії з 14 грудня 2023 року, а з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнта 1,0796, та у зв'язку з цим провести перерахунок і виплату пенсії.
При цьому судом зобов'язано здійснити індексацію шляхом підвищення показника середньої заробітної плати, яка враховується для обчислення пенсії, шляхом послідовного застосування передбачених постановами КМУ коефіцієнтів збільшення.
З поданого відповідачем звіту та наведених у ньому розрахунків вбачається, що індексацію пенсії позивачу проведено із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016рр. - 3764,40 грн.
Водночас, пенсія позивачу призначена виходячи із показника середньої заробітної плати в розмірі 9118, 81 грн.
За таких обставин суд доходить висновку, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо застосування показника середньої заробітної плати для здійснення індексації пенсії позивача виходячи з 3764,40 грн не свідчать про належне виконання покладених судом зобов'язань згідно постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 у справі №420/18775/24.
Враховуючи зазначене, підстави для прийняття звіту Головного управління ПФУ в Одеській області про виконання рішення суду відсутні.
Відповідно до ч. 5 ст. 382-3 КАС України, суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
За таких обставин, суд ураховує, що керівником відповідача вчинено дії, спрямовані на виконання постанови апеляційного суду, зокрема проведено індексацію пенсії позивача з 14.12.2023 та з 01.03.2024 із застосуванням коефіцієнтів збільшення 1,14, 1,197, 1,079 та подано звіт у встановлений строк. Водночас, оскільки у рішенні суду не було вказано який показник середньої заробітної плати необхідно застосовувати у даному випадку, відповідач помилково під час виконання рішення суду використав такий показник - 3764,40 грн (середній показник за 2014-216) з урахуванням вимог постанов про проведення перерахунку пенсій відповідно до ч. ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затверджених відповідними постановами КМУ, в яких йдеться про збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні з якої сплачено страхові внески та який враховується для обчислення пенсій станом на 01.10.2017, що свідчить про часткове виконання судового рішення і відсутність умисного ухилення від нього, а тому відповідно до ч.5 ст.382-3 КАС України наявні підстави для звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від сплати штрафу, водночас, оскільки наведені у звіті розрахунки не відповідають способу виконання рішення у частині послідовного застосування коефіцієнтів індексації, суд відмовляє у прийнятті такого звіту та з метою забезпечення повного й належного виконання постанови суду зобов'язує відповідача подати новий звіт про виконання рішення.
З урахуванням наведеного, та враховуючи те, що рішення суду залишається повністю не виконаним, суд вважає за необхідне встановити відповідачу новий строк для надання звіту про виконання судового рішення на тридцять днів з дня отримання цієї ухвали суду.
Керуючись ст.248, 256, 295, 382, 382-2, 382-3 КАС України, суд
У прийнятті та затвердженні звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 по справі №420/18775/24 відмовити.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області новий строк для подання до Одеського окружного адміністративного суду звіту про виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 14.02.2025 по справі №420/18775/24 - 30 днів з дня отримання даної ухвали.
Звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення повинен відповідати вимогам частини 2 та 3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Одеській області, що наслідком не додержання вимог частини 2 та 3 статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України при подачі звіту про виконання судового рішення є постановлення судом ухвали про відмову в його прийнятті.
Попередити Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, що відповідно до ч. 3, 10 ст.382-3 КАС України у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення. У разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч.3 ст.382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області надати до суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення суду по справі №420/18775/24.
У задоволенні заяви представника позивача про накладення штрафу на керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за невиконання рішення суду у даній справі - відмовити.
Копію ухвали суду направити сторонам у справі.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 294-297 КАС України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА