Рішення від 23.02.2026 по справі 826/7938/17

Справа № 826/7938/17

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Харченко Ю.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом Фермерського господарства «Ранет» до Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Департаменту агропромислового розвитку Закарпатської обласної державної адміністрації, Відділу агропромислового розвитку Ужгородської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

Фермерське господарство «Ранет» звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Міністерства аграрної політики та продовольства України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Департаменту агропромислового розвитку Закарпатської обласної державної адміністрації, Відділу агропромислового розвитку Ужгородської районної державної адміністрації, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Мінагрополітики України щодо не спрямування ФГ «Ранет» бюджетних коштів на компенсацію витрат, пов'язаних із будівництвом холодильника з регульованим газовим середовищем, у розмірі 6804000,00 грн за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними»;

- зобов'язати Мінагрополітики України у встановленому законодавством порядку перерахувати ФГ «Ранет» бюджетні кошти для виплати компенсації витрат, пов'язаних із будівництвом холодильника з регульованим газовим середовищем ємністю 600 т для зберігання плодів власного виробництва, у розмірі 6804000,00 (шість мільйонів вісімсот чотири тисячі) грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 29 липня 2014 року Міністерством аграрної політики та продовольства України прийнято наказ № 277, згідно з яким Фермерське господарство «Ранет» включено до «Переліку суб'єктів господарювання, які мають право на отримання компенсації витрат, пов'язаних з будівництвом холодильників з урегульованим газовим середовищем». Згідно з вищевказаним наказом сума нормативного обігу компенсації, що підлягає сплаті на користь Фермерського господарства «Ранет», як часткове відшкодування вартості проведеного будівництва «Холодильника з РГС ємністю 600 тон для зберігання плодів власного виробництва», складає 6 804 000,00 гривень та підлягає відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету в рамках Бюджетної програми 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними». Правовою підставою для включення Позивача до вищевказаної Державної бюджетної програми підтримки аграріїв за кодом: 2801350, а також прийняття Відповідачем Відповідного розпорядчого наказу на рівні профільного Міністерства з правом отримання Бюджетної компенсації, є Постанова Кабінету Міністрів України №587 від 15.07.2005 року «Про затвердження Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» (із урахуванням змін в редакції Постанов КМУ №285 від 02.04.2012 року, №201 від 27.03.2013р., №274 від 01.04.2013р., №233 від 08.04.2013р.). Отже, на здійснення бюджетної Програми 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» (згідно з наказом Відповідача №277 від 29.07.2014 року) Позивачу була передбачена сума цільового бюджетного асигнування, яка визначена Відповідачем на підставі нормативів, затверджених наказом Мінагрополітики України №759 від 11.12.2012 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.12.2012 року за №2060/22372, та є частковим відшкодуванням загальної вартості проведеного будівництва. Так, наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 277 від 29.07.2014 року затверджено «Розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування вартості будівництва холодильників з регульованим газовим середовищем», відповідно до якого сума грошових коштів, що підлягає відшкодуванню в користь Позивача - ФГ «Ранет», складає 6804 000,00 гривень. Однак, 01.06.2017 року вказана сума Позивачу не відшкодована, та Відповідачем не перераховано кошти у порядку, визначеному пунктом 14 Постанови Кабінету Міністрів України №587 від 15.07.2005 року.

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду м. Києва Арсірія Р. О. від 05 липня 2017 року було відкрито провадження в адміністративній справі.

У судовому засіданні 15.11.2017 представник відповідача заявив клопотання про залишення адміністративного позову без розгляду з підстав, визначених статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року), мотивуючи тим, що позивачу було відомо про порушення його права ще 22.10.2015, однак із позовом останній звернувся лише у 2017 році.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2018 року задоволено клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду. Справу за позовом ФГ «Ранет» до Мінагрополітики України, за участю третіх осіб, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Департаменту агропромислового розвитку Закарпатської обласної державної адміністрації, Відділу агропромислового розвитку Ужгородської районної державної адміністрації - про визнання дій та бездіяльності протиправною, зобов'язання перерахування коштів - залишено без розгляду.

Залишаючи без розгляду адміністративну справу, суд першої інстанції керувався тим, що строк звернення до суду для позивача розпочався з 22.10.2015, що підтверджується листом Мінагрополітики України від 22.10.2015 №37-13-4-13/17353 (том 1, а.с. 24). Вказаний лист свідчить про обізнаність позивача щодо відсутності бюджетних асигнувань у 2014 та 2015 роках, у зв'язку з чим компенсація понесених витрат суб'єктів господарювання не проводиться, а тому кредиторська заборгованість не реєструється.

Постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2019 року апеляційну скаргу ФГ «Ранет» залишено без задоволення, - Ухвалу Окружного адміністративного суду м. Києва від 14 грудня 2018 року - без змін.

Постановою Верховною суду від 26 лютого 2020 року касаційну скаргу ФГ «Ранет» задоволено, - Ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 14 грудня 2018 року в справі №826/7938/17 та Постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 13 лютого 2019 року, - скасовано, справу направлено для продовження розгляду до Окружного адміністративного суду міста Києва.

Законом України № 2825-IX від 13.12.2022 року, що набрав чинності 15.12.2022 року, ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.

Згідно з розділом II «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону, адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду, але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена частиною першою статті 27, частиною третьою статті 276, статтями 289-1, 289-4 Кодексу адміністративного судочинства України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.

За результатами автоматизованого розподілу адміністративних справ, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, між окружними адміністративними судами України, дана справа передана на розгляд та вирішення Одеському окружному адміністративному суду, та за наслідками автоматизованого розподілі судових справ між суддями, справу передано на розгляд судді Харченко Ю. В.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 31.03.2025 року прийнято адміністративний позов до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження у справі №826/7938/17 за адміністративним позовом Фермерського господарства «Ранет» до Міністерства аграрної політики та продовольства України, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.

У відзиві на позовну заяву відповідачем, зокрема, наголошено на відсутність передбачених законом підстав для задоволення позовних вимог Фермерського господарства «Ранет», так як вимоги є безпідставними, та такими, що не підлягають задоволенню, оскільки з боку позивача мало місце несвоєчасне подання документів про завершення будівництва холодильника для отримання компенсації, на підставі наказу Мінагрополітики «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, страдників та ягідників і нагляд за ними» від 29.07.2014 № 277.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 09 січня 2026 року, враховуючи наявність відповідного письмового погодження позивача на заміну відповідача по справі, задоволено клопотання представника Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України про заміну відповідача по справі № 826/7938/17, та замінено відповідача по справі у справі № 826/7938/17 Міністерство аграрної політики та продовольства України його правонаступником - Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України. Розгляд справи № 826/7938/17 розпочато спочатку.

26.01.2026 року до суду від Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідачем, серед іншого, наголошено, що Наказом Мінагрополітики «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, страдників та ягідників і нагляд за ними» від 29.07.2014 № 277 затверджено перелік суб'єктів господарювання, які мають право на отримання компенсації витрат, пов'язаних із будівництвом холодильників із регульованим газовим середовищем, відповідно до якого за ФГ «Ранет» було затверджено нормативний обсяг компенсації 6 804 000,00 грн. Відповідно до підпункту 6 пункту 5 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 № 587, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2012 № 285 (далі - Порядок № 587) бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, незалежно від їх організаційно правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум податку на додану вартість) за такими напрямами, зокрема будівництво холодильників з регульованим газовим середовищем та ємністю від 500 тон для зберігання столових сортів винограду та плодів власного виробництва, придбання ліній товарної обробки плодів (до 35 відсотків бюджетних коштів, передбачених на розвиток виноградарства та садівництва) - в межах установлених Мінагрополітики нормативів. Відповідно до пункту 11 Порядку № 587 компенсація вартості будівництва холодильників, водо накопичувальних басейнів, лабораторних комплексів для забезпечення виробництва безвірусного садивного матеріалу, об'єкта із заморожування плодово-ягідної продукції здійснюється після введення об'єктів в експлуатацію. Компенсація вартості ліній товарної обробки плодів, обладнання для сублімаційного висушування фруктів, модернізації холодильного та газового режимів зберігання у реконструйованих холодильниках здійснюється після їх монтажу та запуску. Водночас, холодильник із регульованим газовим середовищем ємністю 600 тонн для зберігання плодів власного виробництва був введений в експлуатацію тільки 20.11.2015. Документи про завершення будівництва холодильника для отримання компенсації витрат ФГ «Ранет» надійшли на адресу Мінагрополітики України лише 26.01.2016. Тобто, Позивачем пропущено строк на подання документів про завершення будівництва для отримання компенсації на підставі наказу Мінагрополітики «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, страдників та ягідників і нагляд за ними» від 29.07.2014 № 277. Окрім того, Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2025 № 950 затверджено перелік Постанов, які втратили чинність, зокрема Постанову Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 № 587 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства». Отже, відповідач наголосив, що підстави для перерахування ФГ «Ранет» бюджетних коштів для виплати компенсації витрат, пов'язаних із будівництвом холодильника з регульованим газовим середовищем ємністю 600 т для зберігання плодів власного виробництва, у розмірі 6804000,00 грн., відсутні, що в свою чергу є підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.

Дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в сукупності, та системно проаналізувавши приписи чинного законодавства, суд встановив наступне.

29 липня 2014 року Міністерством аграрної політики та продовольства України прийнято наказ № 277, згідно з яким Фермерське господарство «Ранет» включено до «Переліку суб'єктів господарювання, які мають право на отримання компенсації витрат, пов'язаних з будівництвом холодильників з урегульованим газовим середовищем».

Згідно з вищевказаним наказом № 277 від 29.07.2014р. сума нормативного обігу компенсації, що підлягає сплаті на користь Фермерського господарства «Ранет», як часткове відшкодування вартості проведеного будівництва «Холодильника з РГС ємністю 600 тон для зберігання плодів власного виробництва», складає 6 804 000,00 гривень та підлягає відшкодуванню за рахунок коштів державного бюджету в рамках Бюджетної програми 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними».

Зокрема, факти початку та ведення будівництва об'єкту під назвою «Холодильник з РГС ємністю 600 тон для зберігання плодів власного виробництва» документувалися Позивачем та доводились до відома Відповідача з урахуванням нормативно-правових вимог вищезазначеної Урядової постанови, в тому числі щодо завершення будівництва, яке оформлено комісійним «Звітом» за участю представників головного управління агропромислового розвитку обласної державної адміністрації від 29.12.2015 року за формою, затвердженою наказом Міністерства АПК України №759 від 11.12.2012 року, зареєстрованим в Мінюсті України 12.12.2012 року за №2060/22372.

Включенню Позивача до вищевказаної бюджетної програми, яка передбачає відшкодування будівництва в межах затверджених нормативів та прийняття відповідного розпорядчого документу, а саме наказу за №277 від 29.07.2014 року, слугувало виконання Позивачем урядових вимог, а саме: положень пункту 9 Постанови Кабінету Міністрів України №587 від 15.07.2005 року зобов'язання суб'єкта господарювання подати пакет відповідних підтвердних документів, серед яких:

- погоджена Мінагрополітики проектно-кошторисна документація на будівництво холодильного фруктосховища з РГС для потреб ФГ «Ранет», розроблена Державним підприємством «Діпромісто» (м. Луцьк);

- експертний звіт Державного підприємства «Укрдержбудекспертиза» у Закарпатській області щодо розгляду обґрунтованості кошторисної частини. проектної документації;

- позитивне рішення конкурсної комісії Закарпатської облдержадміністрації з питань використання коштів на розвиток виноградарства і садівництва про погодження намірів ФГ «Ранет» здійснювати відповідне будівництво (протокол №1 від 10.04.2013 року);

- декларація про початок виконання будівельних робіт, зареєстрована ДАБІ (3 урахуванням наявності земельної ділянки відповідного цільового призначення та погоджених в установленому законом порядку «Містобудівних умов та обмежень земельної ділянки», виданих Державним Інститутом «Закарпаагропроект» та погоджених головним архітектором Ужгородського району Закарпатської області);

- копії первинних бухгалтерських документів та договорів з ліцензованими підрядними організаціями у підтвердження вартості фактично проведених робіт з будівництва «Холодильника з РГС» в розрізі витрат;

- акт інвентаризації саду, затверджений місцевим управлінням АПР;

- звіт комісії Закарпатської облдержадміністрації, складений 29.12.2015 року за результатами за виїзної перевірки збудованого об'єкта формою, затвердженою наказом Міністерства АПК України №759 від 11.12.2012 року, зареєстрованого України 12.12.2012 року в Міністерстві юстиції за №2060/22372;

- документ, що підтверджує завершення будівництва «Холодильника з регульованим газовим середовищем» та готовність його до експлуатації, зокрема, декларація про готовність до експлуатації об'єкта, який належить до І-ІІІ категорії складності, зареєстрована ДАБІ 20.11.2015 року;

- документ, що підтверджує право власності на збудований об'єкт, а саме: свідоцтво про право власності позивача на нерухоме майно під назвою «Холодильник з регульованим газовим середовищем ємністю 600 тон для зберігання плодів власного виробництва», видане 30.11.2015 року державним реєстратором Ужгородського міськрайонного управління юстиції в Закарпатській області (під індексним номером: 48722957).

На здійснення бюджетної Програми 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, виноградників та ягідників і нагляд за ними» (згідно з наказом Відповідача №277 від 29.07.2014 року) Позивачу була передбачена сума цільового бюджетного асигнування, яка визначена Відповідачем на підставі нормативів, затверджених наказом Мінагрополітики України №759 від 11.12.2012 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12.12.2012 року за №2060/22372, та є частковим відшкодуванням загальної вартості проведеного будівництва.

Наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 277 від 29.07.2014 року було затверджено «Розподіл коштів, передбачених у державному бюджеті для часткового відшкодування вартості будівництва холодильників з регульованим газовим середовищем».

Так, дослідивши наявні у справі письмові докази, та встановивши фактичні обставини по суті заявлених позовних вимог, суд вважає позовні вимоги Фермерського господарства «Ранет», такими, що не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

За приписами частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правовідносини, пов'язані з виконанням бюджетних зобов'язань за бюджетними програмами фінансової підтримки суб'єктів господарювання агропромислового комплексу шляхом компенсації їх витрат у садівництві та виноградарстві регулюються Бюджетним кодексом України та Порядком справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 № 578, в редакції на дату виникнення правовідносин (далі - Порядок № 578).

За приписами частини третьої статті 20 Бюджетного кодексу України бюджетні програми визначаються головними розпорядниками бюджетних коштів з урахуванням положень частини другої статті 21 і пункту 2 частини п'ятої статті 22 цього Кодексу.

Частиною четвертою статті 20 Бюджетного кодексу України встановлено, що відповідальний виконавець бюджетних програм визначається головним розпорядником бюджетних коштів за погодженням з Міністерством фінансів України (місцевим фінансовим органом). Відповідальним виконавцем бюджетних програм може бути головний розпорядник бюджетних коштів за бюджетними програмами, виконання яких забезпечується його апаратом, та/або розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня, який виконує бюджетні програми у системі головного розпорядника. Відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.

Згідно з частиною першою статті 22 Бюджетного кодексу України для здійснення програм та заходів, які реалізуються за рахунок коштів бюджету, бюджетні асигнування надаються розпорядникам бюджетних коштів. За обсягом наданих прав розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.

Повноваження головного розпорядника бюджетних коштів визначені частиною п'ятою статті 22 Бюджетного кодексу України. Зокрема, пунктами 3-5 цієї норми встановлено, що головний розпорядник бюджетних коштів: отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань; затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством; розробляє проекти порядків використання коштів державного бюджету за бюджетними програмами, передбаченими частиною сьомою статті 20 цього Кодексу.

За приписами пунктів 7, 9 частини п'ятої статті 22 Бюджетного кодексу України головний розпорядник бюджетних коштів: здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень та оцінку ефективності бюджетних програм, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі; здійснює внутрішній контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов'язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів.

Відповідно до абзацу 2 частини другої статті 57 Бюджетного кодексу України бюджетні зобов'язання за бюджетними програмами спеціального фонду державного бюджету, не передбаченими проектом закону про Державний бюджет України на наступний бюджетний період, поданим на розгляд до Верховної Ради України, головні розпорядники бюджетних коштів зобов'язані виконати до кінця поточного бюджетного періоду в межах і за рахунок відповідних фактичних надходжень до спеціального фонду бюджету, не допускаючи наявності за такими зобов'язаннями кредиторської заборгованості на початок наступного бюджетного періоду.

Так, Наказом Мінагрополітики «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, страдників та ягідників і нагляд за ними» від 29.07.2014 № 277 було затверджено перелік суб'єктів господарювання, які мають право на отримання компенсації витрат, пов'язаних із будівництвом холодильників із регульованим газовим середовищем, відповідно до якого за ФГ «Ранет» було затверджено нормативний обсяг компенсації 6 804 000,00 грн.

Відповідно до підпункту 6 пункту 5 Порядку справляння збору та використання коштів на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 № 587, у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2012 № 285 (далі - Порядок № 587) бюджетні кошти надаються суб'єктам господарювання, які займаються виноградарством, садівництвом і хмелярством, незалежно від їх організаційно правової форми та форми власності для компенсації здійснених у поточному бюджетному році витрат (без урахування сум податку на додану вартість) за такими напрямами, зокрема будівництво холодильників з регульованим газовим середовищем та ємністю від 500 тон для зберігання столових сортів винограду та плодів власного виробництва, придбання ліній товарної обробки плодів (до 35 відсотків бюджетних коштів, передбачених на розвиток виноградарства та садівництва) - в межах установлених Мінагрополітики нормативів.

Пунктом 9 Порядку № 587 передбачено, що для отримання компенсації витрат за напрямами, передбаченими підпунктами 6 і 7 пункту 5 цього Порядку, суб'єкти господарювання подають утвореній Мінагрополітики комісії: - до 1 травня документи щодо відведення суб'єктові господарювання земельної ділянки під будівництво об'єкта; документи, які дають право розпочати будівництво; завірені в установленому порядку копії проектної документації на будівництво холодильника (лабораторного комплексу, камер швидкого заморожування плодів та ягід), затвердженої відповідно до вимог законодавства, та експертного звіту щодо розгляду кошторисної частини проектної документації; клопотання комісії, утвореної Міністерством аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, Севастопольською міською держадміністрацією, або обласної комісії щодо включення суб'єкта господарювання до переліку суб'єктів господарювання, які мають право на отримання компенсації витрат, пов'язаних з будівництвом холодильників (лабораторних комплексів, камер швидкого заморожування плодів та ягід), з відповідним обґрунтуванням; договори про проведення будівельних робіт, постачання та монтування відповідного обладнання разом із завіреними копіями передбачених законодавством ліцензій, підрядних організацій на проведення таких робіт; за встановленими Мінагрополітики формами акти інвентаризації виноградників та садів і погоджену з органами статистики довідку про валове виробництво винограду та плодів за останні три роки; - до 1 серпня, 1 жовтня і 1 грудня - інформацію про хід будівництва холодильника (лабораторного комплексу, камер швидкого заморожування плодів та ягід) у разі незавершеного будівництва; - після завершення будівництва документ, що підтверджує завершення будівництва об'єкта та готовності його до експлуатації; звіт про результати виїзної Документ сформований в системі «Електронний суд» 23.01.2026 4 перевірки, проведеної комісією, що утворена Міністерством аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, Севастопольською міською держадміністрацією, або обласною комісією, за встановленою Мінагрополітики України формою; первинні бухгалтерські документи, що підтверджують відповідні витрати суб'єкта господарювання; довідки про відсутність (наявність) заборгованості з виплати заробітної плати, сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), видані відповідними органами державної податкової служби, Пенсійного фонду України та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування; зобов'язання щодо повернення до державного бюджету у місячний строк бюджетних коштів у разі встановлення контролюючими органами факту їх незаконного одержання та/або нецільового використання.

Згідно з пунктом 11 Порядку № 587 компенсація вартості будівництва холодильників, водо накопичувальних басейнів, лабораторних комплексів для забезпечення виробництва безвірусного садивного матеріалу, об'єкта із заморожування плодово-ягідної продукції здійснюється після введення об'єктів в експлуатацію. Компенсація вартості ліній товарної обробки плодів, обладнання для сублімаційного висушування фруктів, модернізації холодильного та газового режимів зберігання у реконструйованих холодильниках здійснюється після їх монтажу та запуску. Пунктом 12 Порядку № 587 передбачено, що комісія, утворена при Мінагрополітики, вивчає до 1 числа місяця, що настає за місяцем отримання документів, інформацію про попередні обсяги компенсації, подану комісіями, утвореними Міністерством аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, обласними та Севастопольською міською держадміністраціями, та визначає остаточний обсяг компенсації, що затверджується наказом Мінагрополітики у розрізі кожного суб'єкта господарювання із застосуванням знижувального коефіцієнта, який обчислюється на відповідний період, та з урахуванням узагальнених попередніх обсягів компенсації.

У разі виникнення розбіжностей під час визначення обсягів компенсації між суб'єктами господарювання та відповідними комісіями остаточне рішення приймає утворена при Мінагрополітики комісія. На підставі поданої до 1 серпня суб'єктами господарювання інформації щодо будівництва холодильників (лабораторних комплексів, об'єкта із заморожування плодово-ягідної продукції), за наявності передбачених пунктом 9 цього Порядку документів та з урахуванням можливостей виробництва стандартної продукції, що закладається на зберігання відповідним суб'єктом господарювання, утворена при Мінагрополітики комісія складає перелік суб'єктів господарювання, які мають право на отримання компенсації витрат, пов'язаних з будівництвом холодильників (лабораторних комплексів, об'єкта із заморожування плодово-ягідної продукції), у межах затверджених Мінагрополітики нормативів таких витрат з визначенням гранично допустимого обсягу компенсації, що затверджується Мінагрополітики. Інформація про обсяг компенсації розміщується на офіційному веб-сайті Міністерства. Після надходження від суб'єктів господарювання інформації про завершення будівництва холодильників (лабораторних комплексів, об'єкта із заморожування плодово-ягідної продукції) утворена комісія за результатами розгляду такої інформації здійснює розподіл бюджетних коштів між суб'єктами господарювання для компенсації витрат, пов'язаних з будівництвом холодильників (лабораторних комплексів, об'єкта із заморожування плодово-ягідної продукції), але не більше гранично допустимого обсягу. Зазначений розподіл бюджетних коштів затверджувався Мінагрополітики. У разі незавершення до 15 грудня будівництва холодильника (лабораторного комплексу, об'єкта із заморожування плодово-ягідної продукції) суб'єктом господарювання, що включений до зазначеного переліку в поточному бюджетному році, його витрати не компенсуються.

За умови подання не пізніше ніж 1 грудня наступного бюджетного року звіту про завершення будівництва холодильника (лабораторного комплексу, об'єкта із заморожування плодово-ягідної продукції) витрати суб'єкта господарювання компенсуються в такому бюджетному році. На підставі інформації, поданої відповідно до пункту 10 цього Порядку, Мінагрополітики України утворена комісія, що здійснює пропорційний розподіл бюджетних коштів для компенсації витрат із придбання обладнання, техніки та механізмів, що затверджується Мінагрополітики України. Підставами для відмови Мінагрополітики України у виплаті компенсації витрат суб'єктам господарювання є: визнання їх банкрутами або порушення щодо них справи про банкрутство, перебування у процесі реорганізації чи ліквідації або наявність простроченої більш як півроку заборгованості за податковими зобов'язаннями, платежами до Пенсійного фонду України та заборгованості з виплати заробітної плати; подання неповного пакета документів; подання недостовірної інформації; встановлення контролюючими органами факту нецільового та/або неефективного використання бюджетних коштів; виявлення порушень технології створення та зрошення багаторічних насаджень; невідповідність розрахунків попередніх обсягів компенсації затвердженим Мінагрополітики нормативам витрат; відсутність врожаю з насаджень, які закладалися за рахунок бюджетних коштів, або їх низька врожайність (нижче 50 відсотків врожайності, передбаченої проектом) протягом трьох років з моменту вступу їх у плодоношення (пункт 13 Порядку №587).

Відповідно до пункту 14 Порядку №587 на підставі затверджених остаточних обсягів компенсації, розподілу бюджетних коштів між суб'єктами господарювання для компенсації витрат, пов'язаних з будівництвом холодильників (лабораторних комплексів, камер швидкого заморожування плодів та ягід), та розподілу коштів для компенсації витрат з придбання обладнання, техніки та механізмів Мінагрополітики України спрямовує бюджетні кошти Міністерству аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим, головним управлінням агропромислового розвитку обласних, управлінню промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрацій Міністерство аграрної політики та продовольства Автономної Республіки Крим та головні управління агропромислового розвитку обласних держадміністрацій спрямовують бюджетні кошти управлінням агропромислового розвитку районних держадміністрацій.

Управління промисловості, розвитку інфраструктури та агропромислового комплексу Севастопольської міської держадміністрації, управління агропромислового розвитку районних держадміністрацій на підставі відповідних наказів Мінагрополітики України подають управлінням Казначейства реєстр підприємств і платіжні доручення на виплату компенсацій шляхом перерахування бюджетних коштів із власного реєстраційного рахунка на поточні рахунки суб'єктів господарювання, відкриті в банках.

Отже, компенсація вартості будівництва холодильника із регульованим газовим середовищем ємністю 600 т для зберігання плодів власного виробництва ФГ «Ранет» повинна бути здійснена Мінагрополітики України після введення його в експлуатацію. При цьому, суб'єкт господарювання повинен був звернутися до відповідача з пакетом відповідних документів з метою отримання компенсації витрат, перелік яких встановлено Порядком №587, та за наслідками чого Мінагрополітики України повинно було прийняти остаточне рішення про виплату компенсації або відмову у її виплаті.

Таким чином, для отримання компенсації у 2014 році ФГ «Ранет» повинно було своєчасно подати пакет документів щодо завершення будівництва об'єкта, а саме до 15.12.2014, а в разі неподання суб''єктом господарювання, що включений до зазначеного переліку в поточному бюджетному році, його витрати не компенсуються.

При цьому, якщо суб'єкт декларування подає пакет документів до 01.12.2015, йому мали компенсуватися кошти у 2015 році, на підставі наказу Мінагрополітики «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, страдників та ягідників і нагляд за ними» від 29.07.2014 № 277.

Натомість, як з'ясовано судом, вбачається з матеріалів справи, та, у тому числі, у відзиві на позовну заяву наголошено відповідачем - Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України, холодильник із регульованим газовим середовищем ємністю 600 тонн для зберігання плодів власного виробництва позивачем був введений в експлуатацію лише 20.11.2015, та відповідні документи про завершення будівництва холодильника з метою отримання компенсації витрат ФГ «Ранет» було надіслано на адресу Мінагрополітики України, зокрема, 26.01.2016. Тобто, з пропуском встановленого строку на подання документів про завершення будівництва для отримання компенсації, на підставі Наказу Мінагрополітики «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, страдників та ягідників і нагляд за ними» від 29.07.2014 № 277.

Водночас, Порядком № 587 не передбачено вчинення Мінагрополітики окремих дій щодо відмови у наданні компенсації, оскільки вказаним Порядком врегульовано питання несвоєчасного подання документів про завершення будівництва до Мінагрополітики України, що у свою чергу має наслідком відсутність компенсації витрат.

Відтак, враховуючи наведене, суд доходить висновку щодо відсутності протиправної бездіяльності з боку Мінагрополітики України, позаяк Порядком № 587, як зазначено вище, було передбачено, що несвоєчасне подання суб'єктом господарювання, який включений до переліку розподілу коштів, до Мінагрополітики України документів про завершення будівництва, автоматично знівельовує можливість отримання відповідної компенсації.

Отже, у зв'язку з несвоєчасним поданням ФГ «Ранет» до Мінагрополітики України документів про завершення будівництва, а саме 26.01.2016, тоді як останній термін був до 01.12.2015, відповідно до вимог Порядку № 587 не підлягали компенсації понесені позивачем витрати, визначенні наказом Мінагрополітики України «Про розподіл коштів за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, страдників та ягідників і нагляд за ними» від 29.07.2014 № 277.

Бюджетним кодексом України визначено правові засади функціонування бюджетної системи України, її принципи, основи бюджетного процесу і міжбюджетних відносин та відповідальність за порушення бюджетного законодавства. Відповідно до статті 1 Бюджетного кодексу України бюджетне асигнування - повноваження розпорядника бюджетних коштів, надане відповідно до бюджетного призначення, на взяття бюджетного зобов'язання та здійснення платежів, яке має кількісні, часові та цільові обмеження; бюджетне зобов'язання - будь-яке здійснене відповідно до бюджетного асигнування розміщення замовлення, укладення договору, придбання товару, послуги чи здійснення інших аналогічних операцій протягом бюджетного періоду, згідно з якими необхідно здійснити платежі протягом цього ж періоду або у майбутньому; бюджетне призначення - повноваження головного розпорядника бюджетних коштів, надане цим Кодексом, законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет), яке має кількісні, часові і цільові обмеження та дозволяє надавати бюджетні асигнування.

Частиною четвертою статті 20 БК України передбачено, що відповідальний виконавець бюджетних програм у процесі їх виконання забезпечує цільове та ефективне використання бюджетних коштів протягом усього строку реалізації відповідних бюджетних програм у межах визначених бюджетних призначень.

Згідно з пунктом 3 частини п'ятої статті 22 БК України головний розпорядник бюджетних коштів отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань.

Згідно з частинами першою та другою статті 23 БК України будь-які бюджетні зобов'язання та платежі з бюджету здійснюються лише за наявності відповідного бюджетного призначення, якщо інше не передбачено законом про Державний бюджет України. Бюджетні призначення встановлюються законом про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) у порядку, визначеному цим Кодексом.

Відповідно до пункту 2 Порядку № 587 головним розпорядником бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми було Мінагрополітики.

Відповідно до частини першої статті 48 БК України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов'язань минулих років, узятих на облік органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.

Судом встановлено, що Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2025 № 950 затверджено перелік Постанов, які втратили чинність, у тому числі, Постанова Кабінету Міністрів України від 15.07.2005 № 587 «Про затвердження Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства».

При цьому, Законом України «Про Державний бюджет України на 2026 рік» не передбачено фінансування Мінекономіки за бюджетною програмою 2801350 «Державна підтримка розвитку хмелярства, закладення молодих садів, страдників та ягідників і нагляд за ними», та окрім того, відповідна бюджетна програма втратила чинність.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно зі статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, беручи до уваги вищевикладене, та оцінюючи наявні в матеріалах справи письмові докази в сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ФГ «Ранет» до Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Департаменту агропромислового розвитку Закарпатської обласної державної адміністрації, Відділу агропромислового розвитку Ужгородської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, є такими, що не підлягають задоволенню, з вище окреслених підстав.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 257-262, 295, 297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «Ранет» до Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Департаменту агропромислового розвитку Закарпатської обласної державної адміністрації, Відділу агропромислового розвитку Ужгородської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки встановлені ст.ст.293, 295 КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст.255 КАС України.

Суддя Ю.В. Харченко

У задоволенні адміністративного позову Фермерського господарства «Ранет» до Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства України, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, Департаменту агропромислового розвитку Закарпатської обласної державної адміністрації, Відділу агропромислового розвитку Ужгородської районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, - відмовити

23.02.2026.