Рішення від 20.02.2026 по справі 420/40300/25

Справа № 420/40300/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ'ЯКОВОЇ, розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - відповідач), в якій позивач просить:

визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні за заявою ОСОБА_1 від 13.11.2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 14.11.2025 , до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів змін до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , номер в реєстрі АІТС «Оберіг» -050220240640429500004, про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії 07.10.2022 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про результати медичного огляду військово-лікарської комісії - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_2 , який здійснює свою діяльність за адресою: АДРЕСА_3 внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів за заявою ОСОБА_1 від 13.11.2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 14.11.2025 року, зміни до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , номер в реєстрі АІТС «Оберіг» - 050220240640429500004, про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії 07.10.2022 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про результати медичного огляду військово-лікарської комісії -непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 ;

судові витрати розподілити згідно Кодексу адміністративного судочинства України.

Позов обґрунтований позивачем тим, що під час проходження ВЛК встановлена непридатність його до військової служби з виключенням з військового обліку. Позивач звернувся до відповідача із зверненням про внесення даних щодо виключення позивача з військового обліку до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Однак листом відповідача від 24.11.2025 року повідомлено, що для вирішення зазначеного питання необхідно прибути особисто. Таким чином, позивач просить визнати бездіяльність відповідача щодо не внесення даних про виключення з військового обліку до реєстру та зобов'язати відповідача вчинити такі дії.

Ухвалою суду від 08.12.2025 року відкрито спрощене провадження у справі без виклику сторін.

Від відповідача відзив на позовну заяву до суду не надходив.

Дослідивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню, виходячи з наступного.

З наданих до суду доказів вбачається, що ОСОБА_1 07.10.2022 року пройшов медичний огляд ВЛК при ІНФОРМАЦІЯ_2 та йому видана довідка ВЛК №5649 від 27.10.2022 року про те, що він не придатний до військової служби з виключенням з військового обліку, про що проставлена відмітка у військовому квитку НОМЕР_3 .

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 13.11.2025 року, в якій просив внести дані до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку.

Позивач зазначає, що у відповідь на цю заяву отримав лист відповідача від 24.11.2025 року № 11216, в якому зазначено, що для вирішення зазначеного питання необхідно прибути особисто, тому позивач, вважаючи бездіяльність протиправною, звернувся до суду з цим позовом для захисту своїх порушених прав.

Відповідно до ч. 1-3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України.

Військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.

Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» №64/2022 від 24.02.2022 року в Україні введено воєнний стан, який на підставі Указів Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» продовжувався та станом на час розгляду справи триває.

Відповідно до ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» громадяни зобов'язані з'являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці для взяття на військовий облік військовозобов'язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду; проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

«Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. №1487, визначає механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності.

Відповідно до п. 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави. Він полягає у цілеспрямованій діяльності державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій щодо: фіксації, накопичення та аналізу наявних людських мобілізаційних ресурсів за військово-обліковими ознаками; здійснення заходів із забезпечення виконання встановлених правил військового обліку призовниками, військовозобов'язаними та резервістами; подання відомостей (персональних та службових даних) стосовно призовників, військовозобов'язаних та резервістів до органів ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Згідно з п. п. 8 п. 1 «Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів») (в редакції на час виникнення спірних правовідносин) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

В той же час, обов'язок «особисто повідомити/особисто подати» та «особисто прибути» не є тотожнім у спірних правовідносинах.

При цьому, відповідачем не ставиться під сумнів, що заява позивача від 13.11.2025 була направлена ним особисто.

З огляду на наведене, суд вважає необґрунтованими, зазначеними у листі від 24.11.2025 року, доводи відповідача щодо неналежного звернення позивача із заявою та про те, що необхідно з'явитися особисто.

Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. №154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, тощо.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, зокрема: ведуть військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов'язаним та резервістам; забезпечують захист цілісності бази Реєстру, його апаратного та програмного забезпечення, достовірності даних Реєстру, захист від несанкціонованого доступу, незаконного використання, копіювання, спотворення, знищення даних Реєстру, безпеку персональних даних відповідно до Законів України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів», «Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах», «Про захист персональних даних» та міжнародних договорів у сфері захисту інформації, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.

Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема: організовують з визначеною періодичністю (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) проведення медичних оглядів та психологічних обстежень військово-лікарськими комісіями військовозобов'язаних і резервістів; оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних; забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних відповідно до законодавства та в порядку, визначеному Міноборони; надають громадянам України інформацію відповідно до статті 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» шляхом взаємодії (обміну інформацією) через інформаційні (інформаційно-телекомунікаційні) системи Мінцифри в порядку, визначеному спільним наказом Мінцифри з Міноборони.

Відповідно до ст. 1, ч. 1, 5, 8, 9 ст. 5 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.

Держателем Реєстру є Міністерство оборони України, розпорядником Реєстру є Генеральний штаб Збройних Сил України, а Служба безпеки України та розвідувальні органи України є органами адміністрування та ведення Реєстру. Адміністратором Реєстру є Держатель Реєстру.

Органами адміністрування Реєстру в межах своїх повноважень є: уповноважений орган адміністрування держателя Реєстру; оперативні командування; територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя; Центральне управління Служби безпеки України; відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

Органи ведення Реєстру забезпечують ведення Реєстру та актуалізацію його бази даних.

Таким чином, відповідач - ІНФОРМАЦІЯ_4 є органом ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та повинен забезпечувати актуалізацію його бази даних.

Згідно з положеннями ч. 1 ст. 6, ч. 1 ст. 7, ч. 1, 2 ст. 9 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» до Реєстру вносяться, обробляються та зберігаються в базі даних Реєстру такі відомості: 1) персональні дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

До персональних даних призовника, військовозобов'язаного та резервіста належать, зокрема: відомості про встановлення, зміну групи інвалідності; відомості про результати медичних оглядів, що проводяться з метою визначення придатності до виконання військового обов'язку.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст має право: 1) отримувати інформацію про своє включення (невключення) до Реєстру та відомості про себе, внесені до Реєстру, в тому числі через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста; 2) звертатися в порядку, встановленому адміністратором Реєстру, до відповідного органу ведення Реєстру з мотивованою заявою щодо неправомірного включення (невключення) до Реєстру запису про себе, виправлення недостовірних відомостей Реєстру.

Призовник, військовозобов'язаний та резервіст зобов'язаний подавати до органу ведення Реєстру достовірну інформацію про свої персональні дані, що вносяться до Реєстру.

Позивач звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із заявою від 13.11.2025 року про внесення даних до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів «Оберіг» стосовно визнання його непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку. Листом відповідача від 24.11.2025 року повідомлено, що для вирішення зазначеного питання необхідно прибути особисто.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, однак відповідач відзив на позовну заяву не подав, не довів належний розгляд заяви позивача, яку він має право подати для виправлення відомостей в Реєстрі.

Належним способом захисту прав позивача, в даному випадку, буде визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні за заявою ОСОБА_1 від 13.11.2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка отримана засобами поштового зв'язку 14.11.2025 року, про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів змін до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , номер в реєстрі АІТС «Оберіг» -050220240640429500004, про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії 07.10.2022 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про результати медичного огляду військово-лікарської комісії - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військового обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Крім того, враховуючи протиправність бездіяльності відповідача, у суду є всі підстави для зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів за заявою ОСОБА_1 від 13.11.2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 , яка отримана засобами поштового зв'язку 14.11.2025 року, про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, зміни до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , номер в реєстрі АІТС «Оберіг» - 050220240640429500004, про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії 07.10.2022 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про результати медичного огляду військово-лікарської комісії - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Наявною у матеріалах справи доказами підтверджено, що позивач під час звернення до суду з вказаними позовом сплатив судовий збір у загальному розмірі 1211,20 грн.

Позивачу відшкодовуються витрати по сплаті судового збору за рахунок відповідача.

Керуючись ст. ст. 2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 - задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка полягає у невнесенні за заявою ОСОБА_1 від 13.11.2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 14.11.2025 року, змін до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , номер в реєстрі АІТС «Оберіг» -050220240640429500004, про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії 07.10.2022 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про результати медичного огляду військово-лікарської комісії - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_4 внести в Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів за заявою ОСОБА_1 від 13.11.2025 року на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про внесення відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, яка отримана засобами поштового зв'язку 14.11.2025 року, зміни до персональних та службових даних ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , який зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , однак який фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , номер в реєстрі АІТС «Оберіг» - 050220240640429500004, про проходження медичного огляду військово-лікарської комісії 07.10.2022 року з метою визначення ступеня придатності до військової служби, про результати медичного огляду військово-лікарської комісії - непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку, та про виключення з військової обліку військовозобов'язаних у ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн. 20 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Вікторія ХОМ'ЯКОВА