справа № 380/11805/25
з питань встановлення судового контролю
20 лютого 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравціва О.Р. розглянув у порядку письмового провадження заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
У провадженні Львівського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа №380/11805/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.06.2025 (залишено без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 13.11.2025) позов задоволено повністю; визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо застосування з 01.01.2025 під час нарахування та виплати пенсії ОСОБА_1 понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану». Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.01.2025 здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 без застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», з урахування виплачених сум.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 з 01.03.2025 максимальним розміром. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області з 01.03.2025 здійснити нарахування та виплату пенсії ОСОБА_1 , з врахуванням проведеної індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №209 від 25.02.2025 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат.
Позивач подав заяву про встановлення судового контролю за виконання рішення суду, в якій просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до Львівського окружного адміністративного суду письмовий звіт про виконання рішення суду у справі №380/11805/25 в частині нездійснення нарахованої до виплати пенсії в сумі 29890,86 грн. без обмеження максимальним розміром, з урахуванням проведених виплат, а також, розрахунку на доплату до пенсії за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 в загальній сумі 47639,04 грн.
В обґрунтування заяви вказав, що на виконання рішення суду від 30.06.2025 у справі №380/11805/25 відповідач здійснив перерахунок пенсії з 01.01.2026, однак рішення виконав частково, оскільки з 01.01.2026 визначив розмір пенсії з урахуванням максимального розміру, а в грудні здійснено виплату пенсії в сумі 25608,44 грн. Також, відповідач провів розрахунок на доплату за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 в загальній сумі 47639,04 грн і включив до переліку на погашення заборгованості. Проте в січня-лютому 2026 року розмір пенсії склав 26982 грн, що менше нарахованого.
Відповідач подав до суду заперечення, в яких вказав, що на виконання рішення суду позивачу проведено перерахунок пенсії з 01.01.2025, розмір якої склав 28015,86 грн з надбавками та без обмеження максимальним розміром, без застосування понижуючих коефіцієнтів; з 01.03.2025 розмір пенсії склав 29890,86 грн з надбавками та без обмеження максимальним розміром, без застосування понижуючих коефіцієнтів. Сума доплати до пенсії з 01.01.2025 по 31.12.2025 склала 47639,40 грн, у тому числі 40787,17 грн - відкладена (ретроспективна виплата з 01.01.2025 по 12.11.2025) та 6851,87 грн - поточна (з 13.11.2025 по 31.12.2025). Станом на 01.01.2026 розмір пенсії з надбавками склав 29984,46 грн, з урахування максимального розміру - 2980,86 грн, пониження суми згідно з Постановою №1778 від 30.12.2025 - 27785,84 грн. У зв'язку із прийняттям постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану» пенсія позивача з 01.01.2026 виплачується з застосуванням понижуючих коефіцієнтів, а дії відповідача в цій частині не були предметом розгляду у справі №380/11805/25.
Вирішуючи заяву про встановлення судового контролю суд застосовує такі норми права.
Відповідно до частин 1, 2 статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Згідно з статтею 370 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Суд зауважує, що 19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX (далі - Закон №4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Отже, розгляд заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду здійснено з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ.
Відповідно до положень статті 381-1 КАС України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції (частина 1).
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу (частина 2).
Положеннями статті 382 КАС України передбачено, що суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частиною 1 статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини 3 статті 382-1 КАС України встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Суд може зобов'язати подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення особисто керівника суб'єкта владних повноважень (частина 4 статті 382-1 КАС України).
За наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (частина 1 статті 382-3 КАС України).
З викладених норм права слід виснувати, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції щодо до суб'єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення.
Водночас такі повноваження суду повинні реалізовуватися з урахуванням статті 129-1 Конституції України, і такі повноваження надані суду з метою забезпечення права особи на ефективний судовий захист в адміністративному судочинстві.
Суд звертає увагу, що судовий контроль за виконанням судових рішень здійснюється судом шляхом зобов'язання надати звіт про виконання судового рішення, розгляду поданого звіту про виконання судового рішення, а в разі неподання такого звіту - встановленням нового строку для подання звіту та накладенням штрафу.
Водночас зобов'язання суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, є правом суду, а не його обов'язком.
Викладене узгоджується із висновками Верховного Суду, викладеними у постанові від 25.07.2018 у справі №823/1265/16 (адміністративне провадження №К/9901/16261/18).
Окрім цього, Верховний Суд у постанові від 20.02.2019 у справі №806/2143/15 (адміністративне провадження №К/9901/5159/18) звертав увагу, що статті 382 і 383 КАС України мають на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами їх застосування є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Також, Європейський суд з прав людини у пункті 18 рішення від 12.05.2011 у справі “Ліпісвіцька проти України» (заява №11944/05) звернув увагу й на те, що судове та виконавче провадження є першою та другою стадіями у загальному провадженні (див. пункт 197 рішення у праві “Скордіно проти Італії» (Scordino v. Italy), №36813/97). Таким чином, виконання рішення не відокремлюється від судового розгляду і провадження повинно розглядатися загалом (див. пункти 24-27 рішення від 13.06.2006 у справі “Сіка проти Словаччини» (Sika v. Slovaki), №2132/02).
Таким чином, правовою підставою для зобов'язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення є наявність об'єктивних підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов'язків згідно із судовим рішенням та можливості суб'єкта владних повноважень їх виконати.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 27.02.2020 у справі №0640/3719/18, від 11.06.2020 у справі №640/13988/19 та від 23.12.2020 у справі №704/1167/19.
Отже, при вирішенні питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з'ясувати, чи виконано судове рішення, причини, які спричинили невиконання такого рішення та чи є вони об'єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.
Суд встановив, що відповідач на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду у справі №380/11805/25 здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.01.2025 та з 01.03.2025 без обмеження максимальним розміром, без застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Позивач звернувся із заявою про встановлення судового контрою, оскільки після виконання рішення суду в січня-лютому 2026 року розмір пенсії склав 26982 грн, що менше нарахованого.
Згідно з перерахунком пенсії позивача з 01.01.2025 розмір пенсії склав 28015,86 грн з надбавками та без обмеження максимальним розміром, без застосування понижуючих коефіцієнтів; з 01.03.2025 розмір пенсії склав 29890,86 грн з надбавками та без обмеження максимальним розміром, без застосування понижуючих коефіцієнтів.
Водночас згідно з перерахунком пенсії з 01.01.2026 підсумок пенсії з надбавками склав 29984,46 грн; з урахуванням максимального розміру пенсії - 29890,86 грн; понижена сума, що підлягає виплаті згідно з Постановою №1778 з 01.01.2026 - 27785,84 грн.
Також, позивачу розраховано суму доплати за період з 01.01.2025 по 31.12.2025 у сумі 47639,40 грн. При цьому, відповідно до вимог Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, відповідачем проводиться виплата заборгованості, що виникання після виконання рішення суду. Так, зокрема, у жовтні, листопаді, грудні 2025 року позивачу здійснено виплату відкладеної заборгованості у розмірі 187,35 грн за кожен місяць, що підтверджується відомостями про виплати за пенсійною справою позивача.
Суд зазначає, що підставою для встановленні судового контролю є саме невиконання судового рішення, ухваленого на користь особи-позивача та обставини, що свідчать про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень, пов'язаних з невиконанням судового рішення в цій справі.
Однак згідно із заявою позивача та заперечень відповідача рішення суду у справі №380/11805/25 виконано, а позивачу здійснено перерахунок пенсії, розраховано суму доплати та провадиться її виплата.
Позивачем же подав заяву про встановлення судового контролю, оскільки під час виконання рішення суду розмір пенсії з січня 2026 року визначено з обмеженням максимальним розміром.
Водночас відповідач вказав, що з 01.01.2026 розмір пенсійної виплати позивача визначено з врахуванням максимального розміру та понижуючих коефіцієнтів згідно з приписами постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану».
Отже, судове рішення виконано відповідачем, а позивач, по суті, не згоден із тим, яким чином відповідач його виконав.
Слід зауважити, що під час розгляду справи по суті, суд вирішував питання щодо наявності у позивача права на отримання пенсії без обмеження максимальним розміром та без застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Однак під час вирішення спору суд не досліджував питання правомірності застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану», оскільки рішення у справі прийняте 30.06.2025 і на момент прийняття такого суд не міг передбачити зміну правового регулювання спірних правовідносин та прийняття Урядом нової постанови.
Суд вказує, що вирішуючи питання щодо встановлення судового контролю за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання відповідача подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення, суд не вправі вносити будь-які зміни в існуюче рішення, а тому процесуальна процедура вирішення питання щодо встановлення судового контролю за рішення суду, виключає можливість будь-яким чином змінювати зміст цього судового рішення.
Надання правової оцінки діям відповідача, які не охоплювалися предметом спору, в межах процедури судового контролю є недопустимим, оскільки за таких обставин суд фактично вирішить новий публічно-правовий спір між сторонами.
Тобто, в даному випадку позивач не погоджується із діями відповідача щодо застосування до розміру пенсії обмеження максимальним розміром та понижуючих коефіцієнтів під час виконання рішення суду, що не було предметом розгляду справи №380/11805/25. Викладене свідчить, що між сторонами виник новий спір, який стосується розміру пенсії позивача, встановленого пенсійним органом після перерахунку пенсії на виконання рішення суду за умови зміни правового регулювання правовідносин та прийняття Урядом нових постанов після прийняття рішення у справі.
Таким чином, рішення суду фактично виконано відповідачем, а позивач не погоджується із обставинами, які не були предметом дослідження при розгляді справи по суті і щодо яких судовим рішенням при зобов'язанні суб'єкта владних повноважень до вчинення дій не наводились відповідні висновки.
За таких обставин суд вказує, що вирішення порушених питань можливе шляхом ухвалення рішення суду за наслідком розгляду вимог у порядку позовного провадження, а не в порядку статті 382 КАС України.
Враховуючи викладене, суд висновує про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі 380/11805/25. Отже, у задоволенні заяви позивача слід відмовити.
Керуючись статтями 241-243, 248, 256, 294, 295, 370, 382-382-3 КАС України, суд
1. У задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю - відмовити.
2. Копію ухвали надіслати учасникам справи.
Ухвала може бути оскаржена протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання, якщо інше не передбачено Кодексом адміністративного судочинства України.
Суддя Кравців О.Р.