про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі
23 лютого 2026 рокусправа № 380/2381/26
Суддя Львівського окружного адміністративного суду Морська Галина Михайлівна, перевіривши у м. Львові матеріали позову ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною, -
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Військової частини НОМЕР_1 (далі - відповідач), в якому просить:(мовою оригіналу)
"1. Визнати бездіяльність військової частини НОМЕР_1 протиправною.
2. Зобов'язати НОМЕР_1 надати облікові документи, що стосуються моїх невикористаних днів відпустки.
3. Зобов'язати НОМЕР_1 нарахувати та письмово підтвердити 23 дні невикористаної щорічної відпустки за 2025 рік та надати порядок виплати компенсації, навіть якщо фактична виплата відбудеться після завершення служби.
4. Розрахувати суму компенсації виходячи з денного грошового забезпечення та стягнути її на мою користь."
Крім того, 13.02.2026 позивач подав додаткові пояснення, у яких просив "Врахувати мою додаткову вимогу та стягнути з військової частини НОМЕР_1 компенсацію моральної шкоди, завданої протиправною бездіяльністю, що унеможливила реалізацію моїх прав на відпустку та створила тривалий стан правової невизначеності".
Ухвалою від 16.02.2026 позовну заяву залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків.
На виконання вимог ухвали суду позивач подав заяву, у якій сформував позовні вимоги в наступній редакції:
« 1. Визнати бездіяльність військової частини НОМЕР_1 щодо непередачі облікових документів та ненадання відповіді на запити військової частини НОМЕР_2 протиправною.
2. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 передати облікові та службові документи, що стосуються проходження мною військової служби.
3. Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 нарахувати та письмово підтвердити 23 дні невикористаної щорічної відпустки за 2025 рік та надати розрахунок компенсації.
4. Стягнути з військової частини НОМЕР_1 моральну шкоду за порушення мого права на відпустку, спричиненого протиправною бездіяльністю відповідача.».
Разом з тим, 23.02.2026 позивач надіслав до суду заяву про уточнення позовних вимог: «На виконання ухвали суду від 16.02.2026 року та для усунення недоліків, повідомляю наступне:
1. Відкликання попередніх вимог. Усі попередні прохання, зазначені у раніше поданій позовній заяві (зокрема, щодо зобов'язання військової частини НОМЕР_1 надати облікові документи, нарахувати та письмово підтвердити 23 дні невикористаної відпустки та розрахувати компенсацію), відкликаю.
2. Залишена вимога. Залишаю лише вимогу про стягнення моральної шкоди з військової частини НОМЕР_1 .»
Відповідно до ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Згідно з пунктом 4 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
Статтею 19 КАС України визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема: 1) спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до ст.20 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:
1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;
2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:
оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій; уточнення списку виборців; оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум; оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;
3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо: примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства; примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України; затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства; затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;
4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;
5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставі Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";
6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.
Окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначених частинами першою та третьою цієї статті.
Згідно із ч.5 ст.21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.
Необхідно зауважити, що в заяві про уточнення позовних вимог від 23.02.2026 позивач відкликав позовні вимоги в частині вирішення публічного-правового спору та залишив лише вимогу про стягнення моральної шкоди.
Відтак, у даній справі суд не вирішує публічно-правовий спір, тому позовні вимоги про відшкодування майнової та моральної шкоди не можуть розглядатися в порядку адміністративного судочинства.
Відповідно до ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
З урахуванням викладеного наявні підстави для відмови у відкритті провадження у справі на підставі пункту 1 частини 1 статті 170 КАС України.
Відмовити у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання бездіяльності протиправною.
Роз'яснити позивачеві його право на звернення із цим позовом у порядку цивільного судосинства.
Роз'яснити позивачеві, що повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Позовну заяву разом із усіма доданими до неї документами повернути позивачу.
Копію ухвали направити позивачу.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду в 15-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження апеляційна скарга подається протягом 15 днів з дня складання повного судового рішення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення (підписання) суддею.
СуддяМорська Галина Михайлівна