Рішення від 23.02.2026 по справі 360/2366/25

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ

Іменем України

23 лютого 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/2366/25

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Свергун І.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

10.12.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі - відповідач), в якій позивач просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови в розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Луганській області провести розрахунок та виплату призначеної пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст. 8 Закону України підвищення престижності шахтарської праці», а саме у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, з урахуванням раніше виплачених сум, з дати призначення пенсії, а саме з 09.12.2024.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що після виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 року у справі №360/79/25 відповідачем, пільговий (підземний) стаж роботи позивача відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» складає 25 років 1 місяць 3 дні, що підтверджується протоколом/розпорядженням про призначення/перерахунку пенсії від 10.11.2025, що дає позивачу право на обчислення та виплату пенсії шахтаря з урахування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

12.11.2024 позивач звернувся до Відповідача із заявою щодо перерахунку пенсії та просив зробити розрахунок пенсії відповідно ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та відповідно до ч. 1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Однак 26.11.2025 отримав від Відповідача лист відмову від 26.11.2025, в якій заначено, що на виконання судового рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 по справі №360/79/25, яке набрало законної сили 01.09.2025, призначено з 09.12.2024 пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу першого частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», та зараховано до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період військової служби під час мобілізації в особливий період з 24 серпня 2023 по 30 жовтня 2024 року. Рішення суду виконано Головним управлінням в межах покладених повноважень.

Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.

Ухвалою суду від 15.12.2025 відкрито провадження у справі, вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

25.12.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в обґрунтування якого зазначено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 09.12.2024 отримує пенсію, призначену за рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 у справі № 360/79/25, відповідно до частини 3 статті 114 Закону України від 09.07.2003 № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За результатом зарахування за рішенням суду періоду військової служби під час мобілізації в особливий період до пільгового стажу на підземних роботах страховий стаж ОСОБА_1 складає 43 роки 10 місяців 1 день, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 1 рік 15 днів, за Списком № 2 - 8 місяців 27 днів, пільговий стаж на підземних роботах за провідними професіями - 12 років 1 місяць 27 днів, пільговий стаж за провідними професіями в металургійному виробництві - 6 років 4 місяці, військова служба в особливий період - 1 рік 2 місяці 7 днів.

Головне управління зазначає, що обчислити розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 статті 28 Закону України № 1058 у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, підстав немає, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж на підземних роботах 15 років.

12.11.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив з 09.12.2024 провести йому перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, яку розраховано відповідно до абз.3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

У відповідь на вказане звернення Головне управління листом від 26.11.2025 за вих.№ 12486-13616/М-02/8-1200/25 повідомило позивача, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 по справі № 360/79/25, яке набрало законної сили 01.09.2025, Головним управлінням йому призначено з 09.12.2024 пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля, період військової служби під час мобілізації в особливий період з 24 серпня 2023 року по 30 жовтня 2024 року. Рішення суду виконано Головним управлінням в межах покладених повноважень.

Крім того, позивачу листом Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області від 10.11.2025 за вих. № 0400-010313-8/211888 повідомлено, що на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 по справі №360/79/25 йому призначено пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з 09.12.2024 та проведено масовий перерахунок з 01.03.2025 «Індексація заробітку».

Головне управління зазначає, що пенсію позивачу обчислено відповідно до норм чинного законодавства, підстави для проведення перерахунку відсутні.

Відповідач вважає, що вирішуючи цю справу, слід врахувати, що за зверненням позивача від 12.11.2025 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Луганській області рішення про відмову у проведенні перерахунку пенсії не приймалось. Лист відповідача від 26.11.2025 за вих. № 12486-13616/М-02/8-1200/25 не є актом (рішенням) суб'єкта владних повноважень, виданим (прийнятим) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг.

З урахуванням викладеного відповідач просив відмовити у задоволені позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов такого.

ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) є пенсіонером та отримує пенсію за віком на пільгових умовах.

Так, 09 грудня 2024 року позивач засобами вебпорталу електронних послуг Пенсійного фонду України звернувся з заявою про призначення пенсії за віком.

Рішенням Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 17 грудня 2024 року № 046350013882 про відмову в призначенні пенсії позивачу відмовлено у призначенні пенсії, оскільки за наданими документами страховий стаж позивача складає 43 роки 02 місяці 01 день, у тому числі відпрацьований страховий стаж становить 24 роки 02 місяці 01 день, в тому числі робота за Списком № 1 - 1 рік 15 днів, робота за Списком № 2 - 8 місяців 27 днів, військова служба в особливий період - 1 рік 1 місяць 17 днів, стаж на провідних професіях - 18 років 5 місяців 27 днів, стаж згідно з Постановою № 202 - 24 роки 1 місяць 15 днів. У зв'язку з викладеним, позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу 25 років, передбаченого Постановою № 202.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 по справі № 360/79/25 задоволено частково позов ОСОБА_1 . Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 17 грудня 2024 року № 046350013882 про відмову в призначенні пенсії; зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області призначити ОСОБА_1 за його заявою від 09 грудня 2024 року, поданою через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України, пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 09 грудня 2024 року, зарахувавши до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період військової служби під час мобілізації в особливий період з 24 серпня 2023 року по 30 жовтня 2024 року.

На виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 по справі № 360/79/25 Головним управлінням період військової служби ОСОБА_1 під час мобілізації в особливий період з 24.08.2023 по 30.10.2024 зараховано до пільгового стажу, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за нормами частини 3 статті 114 Закону № 1058.

Як зазначає відповідач у відзиві на позов, за результатом зарахування зазначеного періоду військової служби під час мобілізації в особливий період до пільгового стажу на підземних роботах страховий стаж ОСОБА_1 складає 43 роки 10 місяців 1 день, у тому числі пільговий стаж за Списком № 1 - 1 рік 15 днів, за Списком № 2 - 8 місяців 27 днів, пільговий стаж на підземних роботах за провідними професіями - 12 років 1 місяць 27 днів, пільговий стаж за провідними професіями в металургійному виробництві - 6 років 4 місяці, військова служба в особливий період - 1 рік 2 місяці 7 днів. Обчислити розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абзацу 3 статті 28 Закону України № 1058 у розмірі 80 % його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, підстав не має, оскільки відсутній необхідний пільговий стаж на підземних роботах 15 років.

12.11.2025 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив з 09.12.2024 провести йому перерахунок та виплату пенсії за віком на пільгових умовах, яку розраховано відповідно до абз.3 ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у розмірі 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Листом від 26.11.2025 № 12486-13616/М-02/8-1200/25 відповідач повідомив позивача, що рішення суду виконано Головним управлінням в межах покладених повноважень. Для більш детальної інформації запропоновано звернутися до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, де позивач перебуваєте на обліку.

Спірним питання в даній справі є перевірка правомірності підстав щодо розрахунку пенсії позивача відповідно до абзацу 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з урахуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Суд зазначає, що відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Тобто, з аналізу вказаної статті слідує, що право на мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, мають виключно шахтарі, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.

Позивач в позові вказує про наявність у нього 25 річного підземного стажу роботи з повним робочим днем під землею, що дає йому право на обчислення та виплату пенсії шахтаря з урахування ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

При цьому суд вважає безпідставним, необґрунтованим та нічим не підтвердженим посилання позивача на наявність у нього 25 річного підземного стажу роботи з повним робочим днем під землею, оскільки відповідно до записів у трудовій книжці від 07 лютого 2002 року (дата заповнення) серії НОМЕР_2 ОСОБА_1 з 04.04.2003 по 03.08.2009 працював в ЗАТ «Донецьксталь» на посаді підручний сталевара, яка не відноситься до підземних робіт.

Трудова книжка серії НОМЕР_2 від 07.02.2002 щодо пільгових підземних періодів роботи позивача містить такі записи:

ВП «Шахта імені О.О. Скочинського» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія»:

запис №10 від 17.08.2009 - прийнятий учнем гірника підземного з повним робочим днем в шахті;

запис № 11 від 31.08.2009 - направлено на двомісячні курси гірників підземних з відривом від роботи;

запис № 12 від 21.10.2009 - переведено гірником підземним з повним робочим днем в шахті;

запис № 13 від 27.09.2010 - переведено учнем гірника очисного вибою підземним з повним робочим днем в шахті;

запис № 14 від 08.11.2010 - переведено гірником очисного вибою підземним з повним робочим днем в шахті;

запис № 17 від 30.07.2015 - звільнено за власним бажанням;

ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»:

запис № 18 від 31.08.2015 - прийнято гірником очисного вибою з повним робочим днем на підземних роботах;

запис № 19 від 04.01.2020 - звільнено за переводом;

ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»:

запис № 20 від 05.01.2020 - прийнято гірником очисного вибою з повним робочим днем під землею;

ВСП «Шахтоуправління ім. Героїв Космосу» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля»:

запис № 21 від 01.01.2022 - прийнято гірником очисного вибою з повним робочим днем в шахті.

Запису про звільнення трудова книжка не містить.

Записи у трудовій книжці проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.

Як встановлено судом, рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 04.04.2025 по справі № 360/79/25 зобов'язано відповідача зарахувати до стажу роботи із безпосередньою зайнятістю повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля період військової служби під час мобілізації в особливий період з 24.08.2023 по 30.10.2024.

Тобто, судом встановлено, що позивач в період з 17.08.2009 по 30.08.2009 та з 21.10.2009 по 30.10.2024 (за вирахуванням періоду перебування на курсах гірників з відривом від роботи з 12.09.1995 по 20.10.2009, який не може бути включено до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею) працював повний робочий день на підземних гірничих роботах з видобутку вугілля, що загалом становить 15 років 24 дня.

При цьому дослідженням розрахунку стажу, судом встановлено, що відповідачем при призначенні позивачу пенсії не зараховано до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періоди роботи позивача з 17.08.2009 по 30.08.2009, з 21.10.2009 по 31.10.2010, з 01.06.2011 по 30.06.2011, з 01.06.2012 по 30.06.2012, з 29.04.2021 по 29.04.2021.

З яких саме підстав вказані періоди роботи позивача не зараховано відповідачем до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею при призначенні пенсії матеріали справи не містять та відповідачем у відзиві не зазначено.

Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Призначення, виплата та перерахунок призначеної пенсії регулюється Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788), «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058).

Відповідно до частини першої, другої статті 5 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV) цей Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного та соціального страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом та Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Виключно цим Законом визначаються: принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування; коло осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню; види пенсійних виплат; умови набуття права та порядок визначення розмірів пенсійних виплат; пенсійний вік чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на призначення пенсії за віком; мінімальний розмір пенсії за віком; порядок здійснення пенсійних виплат за загальнообов'язковим державним пенсійним страхуванням; порядок використання коштів Пенсійного фонду та накопичувальної системи пенсійного страхування; організація та порядок здійснення управління в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

Відповідно до частини першої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. […].

Частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Абзацами 9, 10 частини 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначено, що страховий стаж враховується в одинарному розмірі, крім випадків, передбачених цим Законом. За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.

Порядок звернення за призначенням пенсії, строки призначення та виплати пенсії, припинення та поновлення виплати пенсії передбачені статтями 44, 45, 49 Закону № 1058.

Відповідно до статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Частиною першою статті 114 Закону № 1058 визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

Відповідно до пункту 1 частини другої статті 114 Закону № 1058 на пільгових умовах пенсія за віком призначається працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 50 років і за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків, з них не менше 10 років на зазначених роботах, і не менше 20 років у жінок, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону № 1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Щодо незарахування відповідачем до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею, який дає право на розрахунок пенсії у відповідності до ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» періодів роботи позивача з 17.08.2009 по 30.08.2009, з 21.10.2009 по 31.10.2010, з 01.06.2011 по 30.06.2011, з 01.06.2012 по 30.06.2012 в ВП «Шахта імені О.О. Скочинського» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», з 29.04.2021 по 29.04.2021 в ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» суд зазначає таке.

З яких саме підстав вказані періоди не зараховано до пільгового стажу позивача, відповідачем не вказано, а матеріали справи таких відомостей не містять.

У відповідності до статті 62 Закону № 1788 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 1 Порядку № 637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

У відповідності до абзацу сьомого пункту 20 Порядку № 637 у разі коли підприємства, установи, організації або їх правонаступники розміщуються на тимчасово окупованій території України або в районах проведення антитерористичної операції, спеціальний трудовий стаж може підтверджуватися за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Таким чином, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а уточнюючі довідки підприємств необхідні в разі відсутності відповідних відомостей у трудовій книжці.

Як встановлено судом, відповідно до записів трудової книжки позивача в період з 17.08.2009 по 30.08.2009 ОСОБА_1 працював учнем гірника підземного з повним робочим днем в шахті, з 21.10.2009 по 31.10.2010 учнем гірника очисного вибою підземним з повним робочим днем в шахті, з 01.06.2011 по 30.06.2011, з 01.06.2012 по 30.06.2012 гірником очисного вибою підземним з повним робочим днем в шахті в ВП «Шахта імені О.О. Скочинського» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія»; 29.04.2021 ОСОБА_1 працював гірником очисного вибою з повним робочим днем під землею в ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

Записи щодо спірних періодів у трудовій книжці проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.

Вищевказані посади, на яких ОСОБА_1 працював у спірні періоди, були передбачені: списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.01.2003 № 36, списком № 1, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 № 461.

Таким чином, судом установлено, що в спірний період Марков С.І. працював в ВП «Шахта імені О.О. Скочинського» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія» та в ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля» на посадах, які дають йому право на пенсію на пільгових умовах за списком № 1.

Записи у трудовій книжці проведено у відповідності до вимог Інструкції про порядок ведення трудових книжок, затвердженої наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального забезпечення України від 29.07.1993 № 58.

Суд зазначає, оскільки трудова книжка позивача містить всі необхідні відомості, що визначають право позивача на пенсію на пільгових умовах, тому підтвердження спеціального трудового стажу уточнюючими довідками є зайвим.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що вказані період роботи позивача, які з невідомих суду причин не враховані відповідачем до пільгового стажу позивача, мають бути зараховані відповідачем до пільгового стажу позивача.

Відповідно до статті 28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» від 02 вересня 2008 року № 345-VI (далі - Закон № 345-VI) дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.

Статтею 8 Закону № 345-VI передбачено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

З аналізу зазначених норм вбачається, що необхідною умовою для набуття права на отримання пенсії в порядку передбаченому Законом України «Про підвищення престижності шахтарської праці» є зайнятість на підземних роботах повний робочий день не менш як 15 років.

Матеріалами справи підтверджено, що з врахуванням спірного стажу та стажу, який не заперечується відповідачем (12 років 1 місяць 27 днів), пільговий стаж позивача складає більше 15 років, тому суд дійшов висновку, що позивач має достатній стаж для реалізації прав, передбачених статтею 8 Закону № 345-VІ та абз. 3 ст. 28 Закону № 1058-ІV.

Що стосується інших обставин, якими сторони обґрунтовують свої вимоги та заперечення, суд вважає за необхідне зауважити, що у пункті 25 Рішення Європейського суду з прав людини у справі Проніна проти України зазначено, що суд зобов'язаний надавати відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів заявника. Виходячи з позиції цього суду, що висловлена в пункті 42 рішення Бендерський проти України, судові рішення мають в достатній мірі висвітлювати мотиви, на яких вони базуються.

Вказані вимоги зобов'язують суди при вирішенні справи у кожному конкретному випадку вживати передбачені законом заходи з метою з'ясування всіх обставин у справі, що мають значення для вирішення спору, встановити та надати вичерпну оцінку фактичним обставинам у межах спірних правовідносин з метою з'ясування об'єктивних причин та факторів, що зумовили настання для платника негативних наслідків у вигляді порушеного права, що підлягає захисту, та в достатній мірі висвітлити мотиви прийняття конкретних рішень.

З урахуванням зазначеного суд не надає оцінку іншим доводам сторін, оскільки вищевикладені факти та обставини є безумовною підставою для висновків суду про протиправність дій відповідача, а інші доводи не мають суттєвого впливу на рішення суду за результатами вирішення цього спору.

Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.

Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Частиною другою статті 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Згідно із загальними засадами права, дії суб'єкта владних повноважень це активна поведінка суб'єкта владних повноважень, а бездіяльність це пасивна поведінка суб'єкта владних повноважень. Як дії, так і бездіяльність можуть мати вплив на реалізацію прав, свобод, інтересів фізичної чи юридичної особи.

Зважаючи на встановлені обставини, суд дійшов висновку, що відповідач безпідставно не зарахував до пільгового підземного стажу позивача за списком № 1 спірні періоди його роботи, чим допустив бездіяльність, що призвела до протиправного незастосування відповідачем до спірних правовідносин статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та отримання позивачем пенсії в розмірі, меншому ніж 80 % заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону № 1058-IV, оскільки сукупний стаж роботи позивача шахтарем з урахуванням спірного періоду є більшим 15 років.

Таким чином, оскільки суд встановив, що порушення прав позивача відбулося внаслідок протиправної бездіяльності відповідача щодо незарахування до пільгового стажу позивача за списком № 1 спірних періодів його роботи, то це свідчить саме про протиправну бездіяльність відповідача, а не дії відповідача, як вказує позивач, у зв'язку з чим суд, керуючись положеннями статті 9 КАС України, вважає за необхідне обрати належний спосіб захисту порушених прав позивача та визнати таку бездіяльність протиправною з наведених вище підстав.

Як наслідок, підлягає задоволенню й похідна від цієї вимоги вимога щодо зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії із зарахуванням до пільгового підземного стажу за списком №1 спірних періодів роботи позивача.

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Підсумовуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та належать до часткового задоволення з обранням належного способу захисту порушених прав позивача.

Питання про розподіл судових витрат відповідно до вимог статті 139 КАС України судом не вирішується, оскільки позивач згідно із пунктом 13 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір» від сплати судового збору звільнений.

Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (код за ЄДРПОУ 21782461, місцезнаходження: вул. Шевченка, буд. 9, м. Сєвєродонецьк, Луганська область) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо незарахування ОСОБА_1 до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею за списком № 1, який дає право на розрахунок пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», періодів роботи з 17.08.2009 по 30.08.2009, з 21.10.2009 по 31.10.2010, з 01.06.2011 по 30.06.2011, з 01.06.2012 по 30.06.2012 в ВП «Шахта імені О.О. Скочинського» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», з 29.04.2021 по 29.04.2021 в ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області здійснити розрахунок пенсії позивача в розмірі пенсії за віком з урахуванням норм статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», зарахувавши до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею, який дає право на розрахунок пенсії у відповідності до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», періоду роботи ОСОБА_1 з 17.08.2009 по 30.08.2009, з 21.10.2009 по 31.10.2010, з 01.06.2011 по 30.06.2011, з 01.06.2012 по 30.06.2012 в ВП «Шахта імені О.О. Скочинського» ДП «Донецька вугільна енергетична компанія», з 29.04.2021 по 29.04.2021 в ВСП «Шахтоуправління Павлоградське» ПрАТ «ДТЕК Павлоградвугілля», та здійснити перерахунок та виплату пенсії з дати її призначення, тобто з 09.12.2024, з урахуванням раніше виплачених сум та з урахуванням правової оцінки, наданої судом у рішенні.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Суддя І.О. Свергун