23 лютого 2026 року м. Кропивницький Справа № 640/18709/21
провадження № 2-іс/340/611/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом PANAVIATIC AS до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови, -
PANAVIATIC AS (далі - позивач) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Державної авіаційної служби України (далі - відповідач), у якому просить визнати протиправною та скасувати постанову №000028 серії АГ від 20.04.2021 про накладення штрафу на PANAVIATIC AS за правопорушення у галузі цивільної авіації в сумі 85000,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що 26.03.2021 на електронну адресу компанії надійшло повідомлення від відповідача про припинення здійснення процедур сертифікації, реєстрації, перереєстрації супроводження діяльності та надання прав на експлуатацію повітряних ліній PANAVIATIC AS та необхідність явки уповноваженого представника для надання пояснень щодо факту перегляду та підписання звіту про дане правопорушення в галузі цивільної авіації. Після ознайомлення із вказаним повідомленням з'ясувалось, що 05.10.2020 на електронну адресу info@panaviatic.eu, яку позивач не використовує протягом тривалого часу, надійшов від відповідача рахунок-фактура №1176 від 22.09.2020 на суму 1,5 долара США за трьох пасажирів, які відлітали з аеропорту України. Оскільки раніше будь-які взаєморозрахунки між PANAVIATIC AS та Державною авіаційною службою України не проводились, надісланий на неофіційну електронну адресу рахунок-фактура був розцінений як спам та оплаті не підлягав.
Вказує, що за результатами проведеної начальником відділу бюджетного фінансування управління бухгалтерського обліку та звітності, бюджетного фінансування Державної авіаційної служби України ОСОБА_1. перевірки інформації щодо сплати PANAVIATIC державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України за серпень 2020 року складено протокол №003683 серії АА від 07.04.2021, у якому встановлено порушення PANAVIATIC строків сплати державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, що є порушенням частини 11 статті 12-1 Повітряного кодексу України. На підставі даного протоколу 20.04.2021 Голова Державної авіаційної служби України Більчук О.В. виніс постанову №000028 серії АГ про застосування до позивача штрафних санкцій у розмірі 85000,00 грн.
Вважає спірну постанову протиправною, адже рахунок-фактуру №1176 від 22.09.2020 було сплачено 30.03.2021 у повному обсязі, а порушення строку оплати відбулось тільки внаслідок направлення відповідачем такого рахунку на неофіційну електронну адресу PANAVIATIC AS. Протокол №003683 направлений PANAVIATIC AS лише 06.05.2021, тобто після винесення постанови про накладення штрафу, що позбавило можливості надати пояснення з відповідними доказами. При цьому, у начальника відділу бюджетного фінансування Державної авіаційної служби України ОСОБА_1. були відсутні повноваження на проведення перевірки та складання протоколів про правопорушення в галузі цивільної авіації. Крім цього, сума фінансової санкції у розмірі 85000 грн є неспівмірною з розміром державного збору - 1,5 долара США, що за офіційним курсом НБУ становило 40,96 грн.
З цих підстав просить позов задовольнити.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 13.07.2021 відкрито провадження в адміністративній справі. Постановлено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
Представник відповідача надав суду відзив на позовну заяву, у якому заперечив проти задоволення позовних вимог.
На обгрунтування заперечень зазначає, що електронна адреса info@panaviatic.eu була зазначена на сайті PANAVIATIC AS за посиланням https://panaviatic.eu/en. Інша інформація стосовно адреси електронної пошти, як на сайті компанії, так і у Комерційному реєстрі відсутня.
Зауважує, що PANAVIATIC AS не заперечує проти порушення строку оплати рахунку-фактури від 22.09.2020 №1176 та не наводить доводів щодо їх спростування. Водночас положеннями Повітряного кодексу України встановлено фіксований строк оплати державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України.
Наголошує на дискреційних повноваженнях Державної авіаційної служби України щодо визначення розміру санкцій, встановлених пунктом 1 частини 1 статті 12-7 Повітряного кодексу України. Водночас, до позивача застосовано мінімальну фінансову санкцію у розмірі п'яти тисяч неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 85000,00 грн.
Вказує, що підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації, які мають право складати Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники. Від імені Державіаслужби України розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право Голова Державіаслужби України, його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи Державіаслужби України.
Так, уповноваженою особою ОСОБА_1. при здійсненні перевірки інформації щодо сплати позивачем державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України за серпень 2020 року було встановлено правопорушення: PANAVIATIC порушено строки сплати державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, що є порушенням частини одинадцятої статті 12-1 Повітряного кодексу України та складено протокол №003683 серія АА про правопорушення у галузі цивільної авіації. За результатами розгляду вказаного протоколу Головою Державіаслужби було винесено постанову про накладення штрафу №000028 серії АГ від 20.04.2021, якою PANAVIATIC AS притягнуто до відповідальності на підставі абзацу 15 пункту 1 частини 1 статті 127 Повітряного кодексу України та накладено штраф у сумі 85000,00 грн.
Вважає, що Державіаслужба, здійснюючи розгляд справи про правопорушення діяла правомірно, на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.
З цих підстав просить відмовити у задоволенні позову.
13.08.2021 представник позивача надав суду відповідь на відзив, у якій більш детально конкретизує доводи та обґрунтування, зазначені у позовній заяві, а також наводить свої аргументи на спростування тверджень відзиву відповідача. Додатково вказує, що належною електронною адресою, яка зазначена у Комерційному регістрі, для надсилання інвойсів станом на дату оформлення рахунку-фактури від 22.09.2020 № 1176 була адреса «a.zukova a panaviatic.eu». Оскільки вказаний рахунок не був надісланий на офіційну електронну адресу, позивач не був обізнаний із наявністю грошових зобов'язань, а тому не може нести відповідальність за несвоєчасне їх виконання.
Звертає увагу, що за одним і тим самим рахунком-фактурою від 22.09.2020 № 1176 на суму 42,30 UAH було сплачено збір 28.10.2020 "Jet wings limited" та 30.03.2021 PANAVIATIC AS, що вказує на недобросовісність дій відповідача. При цьому, заперечує, що уповноважував "Jet wings limited" на оплату збору замість PANAVIATIC AS.
28.08.2021 представник відповідача подав суду заперечення на відповідь на відзив, згідно яких зазначає, що начальник відділу бюджетного фінансування ОСОБА_1 був уповноважений на проведення перевірок інформації про правопорушення у галузі цивільної авіації та адміністративні правопорушення на повітряному транспорті наказом Державіаслужби від 18.03.2021 №454 «Про проведення перевірки інформації про правопорушення у галузі цивільної авіації та адміністративні правопорушення на повітряному транспорті». Тому твердження позивача про відсутність доказів наявності повноважень у ОСОБА_1. на складання протоколу № 003683 серія АА від 07.04.2021 про правопорушення у галузі цивільної авіації є безпідставними.
Звертає увагу суду, що листом від 26.03.2021 №9/9.2-63-21 було запропоновано керівнику або уповноваженому представнику PANAVIATIC прибути 07.04.2021 о 10:45 до Державіаслужби для надання пояснень щодо факту правопорушення, ознайомлення та підписання протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації, однак позивач таким правом не скористався. Отримання даного листа позивачем не заперечується.
Наголошує, що у протоколі №003683 серія АА від 07.04.2021 детально описано правопорушення: « 22.10.2020 PANAVIATIC порушено строки сплати державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, що є порушенням частини одинадцятої статті 12-1 ПК України». Натомість у постанові від 20.04.2021 №000028 серії АГ формулювання порушення відповідає змісту частини 11 статті 12-1 КАС України.
Оплата рахунку-фактури від 22.09.2020 №1176 Jet Wings Limited здійснена згідно листа від 26.10.2020, однак з порушенням визначених строків (28.10.2020).
Зауважує, що відповідно до наданого позивачем Витягу з Комерційного регістру офіційний сайт PANAVIATIC знаходиться за посиланням: www.panaviatic.eu. У свою чергу, згідно розміщеної на вказаному сайті інформації, офіційною електронною адресою позивача є info@panaviatic.eu, на яку і направлявся рахунок-фактура від 22.09.2020 №1176.
19.09.2021 представник PANAVIATIC AS надав суду додаткові письмові пояснення.
Законом України від 13.12.2022 №2825-IX "Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду" (далі - Закон №2825-IX) Окружний адміністративний суд міста Києва ліквідовано, утворено Київський міський окружний адміністративний суд із місцезнаходженням у місті Києві.
На виконання положень пункту 2 розділу II Прикінцевих та перехідних положень Закону України №2825-IX Окружним адміністративним судом міста Києва скеровано за належністю матеріали адміністративної справи №640/18709/21 до Кіровоградського окружного адміністративного суду.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Кіровоградського окружного адміністративного суду від 24.03.2025 головуючим суддею по розгляду справи №640/18709/21 визначено суддю Савонюка М.Я.
Ухвалою суду від 28.03.2025 адміністративну справу №640/18709/21 прийнято суддею до свого провадження. Розгляд справи постановлено здійснювати одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено відповідачу строк для подання відзиву на позовну заяву.
31.03.2025 представник позивача подав суду додаткові письмові пояснення, згідно яких повністю підтримує свої позовні вимоги та просить їх задовільнити з підстав, наведених у позові. При вирішенні спору просив врахувати доводи, наведені у відповіді на відзив та поясненні.
01.04.2025 представник Державіаслужби подав суду заяву, у якій просив подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням позиції Державіаслужби, викладеної у наявних у матеріалах справи відзиві на позов та запереченнях на відповідь на відзив, у задоволенні позову відмовити.
Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Державна авіаційна служба Україна виставила PANAVIATIC AS рахунок-фактуру (інвойс) від 22.09.2020 №1176 на оплату державного збору за кожного пасажира, що вилітає з аеропорту в Україні, за кожну тонну вантажу, що вилітає або прибуває до аеропорту в Україні відповідно до даних, наданих аеропортами України за період з 07.08.2020 по 31.08.2020 в сумі 1,50 доларів США (а.с. 17, 58).
Вказаний рахунок-фактуру від 22.09.2020 № 1176 відповідач направив 05.10.2020 на електронну адресу позивача info@panaviatic.eu (а.с. 60).
Наказом Державної авіаційної служби України №1615 від 21.10.2020 відповідно до абзацу другого частини дванадцятої статті 12-1 Повітряного кодексу України та у зв'язку з виникненням 22.10.2020 простроченої заборгованості перед Державним спеціалізованим фондом фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях за серпень 2020 року на підставі рахунка-фактури на сплату державного збору від 22.09.2020 №1176 наказано припинити з 00 годин 00 хвилин 22.10.2020 здійснення процедур сертифікації, реєстрації, перереєстрації супроводження діяльності та надання прав на експлуатацію повітряних ліній РANAVIATIC (а.с. 68).
Згідно отриманого 26.10.2020 відповідачем на свою електронну адресу листа від Jet Wings Limited рахунок-фактуру від 22.09.2020 № 1176 було перенаправлено останньому для оплати в гривні (а.с. 121, 123).
У зв'язку з погашенням 28.10.2020 простроченої заборгованості перед Державним спеціалізованим фондом фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях за серпень 2020 року на підставі рахунка-фактури на сплату державного збору від 22.09.2020 №1176 наказом Державної авіаційної служби України №1725 від 29.10.2020 відновлено здійснення процедур сертифікації, реєстрації, перереєстрації, супроводження діяльності та надання прав на експлуатацію повітряних ліній PANAVIATIC (а.с. 69).
При цьому, оплату рахунку-фактури від 22.09.2020 №1176 у сумі 42,30 грн здійснено 28.10.2020 компанією Jet Wings Limited, що підтверджується випискою по групі рахунків: 6-1 Державіаслужби за 28.10.2020 (а.с. 70).
18.03.2021 Державною авіаційною службою України видано наказ №454 "Про проведення перевірки інформації про правопорушення у галузі цивільної авіації та адміністративній правопорушення", яким уповноважено на проведення перевірок інформації про правопорушення у галузі цивільної авіації та адміністративні правопорушення на повітряному транспорті працівників управління бухгалтерського обліку та звітності, бюджетного фінансування, у складі згідно з додатком, у тому числі і на начальника відділу бюджетного фінансування ОСОБА_1 (а.с. 119-120).
Листом від 26.03.2021 №9/9.2-63-21 Державіаслужба повідомила PANAVIATIC AS, що через порушення порядку та строків сплати державного збору за кожного пасажира, що вилітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що вилітає з аеропортів України або прибуває до них, та, відповідно, прострочену заборгованість зі сплати цих зборів, Державна авіаційна служба України наказом від 21.10.2020 № 1615 зупинила виконання процедур сертифікації, реєстрації, перереєстрації, забезпечення діяльності та надання прав експлуатантам PANAVIATIC. Враховуючи факт правопорушення у сфері цивільної авіації, а саме порушення порядку або строків сплати державних зборів від суб'єктів авіаційної діяльності, визначених статтею 12-1 Повітряного кодексу України, запропоновано керівнику або уповноваженому представнику PANAVIATIC прибути до Державної авіаційної служби України 07.04.2021 о 10:45 в кімнату 1509 для надання пояснень за фактом правопорушення, ознайомлення та підписання протоколу про правопорушення у сфері цивільної авіації (а.с. 13).
Факт отримання вказаного листа на свою електронну адресу позивачем не заперечується.
30.04.2021 PANAVIATIC AS зі свого банківського рахунку оплатив рахунок-фактуру від 22.09.2020 № 1176 у сумі 1,50 дол. США (а.с. 18-19).
07.04.2021 уповноваженою особою Державної авіаційної служби України ОСОБА_1. складено протокол 003683 серія АА про правопорушення у галузі цивільної авіації, згідно якого проведено перевірку інформації щодо сплати PANAVIATIC державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України за серпень 2020 року та встановлено наступне правопорушення: 22.10.2020 PANAVIATIC порушено строки сплати державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, що є порушенням частини одинадцятої статті 12-1 Повітряного кодексу України. До протоколу долучено копію рахунку-фактури від 22.09.2020 №1176 та листа Державіаслужби від 26.03.2021 №9/9.2-63-21 (а.с. 12).
Надалі, Державною авіаційною службою України на підставі статей 127-130 Повітряного кодексу України, а саме абзацу 15 пункту 1 частини 1 статті 127 Повітряного кодексу України винесено постанову № 000028 серія АГ від 20.04.2021 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, якою постановлено накласти на PANAVIATIC штраф у сумі 85000,00 грн (а.с. 8).
Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державне регулювання діяльності в галузі авіації та використання повітряного простору України спрямоване на гарантування безпеки авіації, забезпечення інтересів держави, національної безпеки та потреб суспільства і економіки у повітряних перевезеннях та авіаційних роботах регулюється Повітряним кодексом України від 19.05.2011 №3393-VI (далі - ПК України, у редакції на дату виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до частини 5 статті 4 ПК України державне регулювання у сфері цивільної авіації та використання повітряного простору України здійснюють у межах повноважень: центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері транспорту; центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики в галузі цивільної авіації (далі - уповноважений орган з питань цивільної авіації); національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері транспорту.
Згідно з частиною 4 статті 12 ПК України для забезпечення реалізації основних напрямів державної політики у сфері авіаційної діяльності та використання повітряного простору України, утримання та забезпечення діяльності уповноваженого органу з питань цивільної авіації з метою виконання покладених на нього завдань та функцій, участі та представництва України у міжнародних авіаційних організаціях та інших заходах діє Державний спеціалізований фонд фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.
При цьому, відповідно до пункту 3 частини 5 статті 12 ПК України надходженнями Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях є державні збори із суб'єктів авіаційної діяльності за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України.
Приписами частини 7 статті 12 ПК України та підпунктом 19 пункту 4 Положення про Державну авіаційну службу України, яке затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.2014 №520 (далі - Положення №520) передбачено, що Державіаслужба забезпечує надходження та використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.
Згідно з частиною 9 статті 12 ПК України перелік, розмір та порядок сплати державних зборів, порядок використання коштів Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях визначаються Кабінетом Міністрів України.
За приписами статті 12-1 ПК України державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, - це обов'язкові неподаткові платежі до Державного спеціалізованого фонду фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях, що справляються з авіаперевізників у порядку, визначеному цим Кодексом.
Державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, не справляються у разі здійснення: 1) перевезень вищих посадових осіб та офіційних делегацій України та інших держав; 2) перевезень товарів гуманітарної допомоги з/до України згідно з актами Кабінету Міністрів України; 3) польотів, пов'язаних із забезпеченням проведення робіт з ліквідації наслідків стихійного лиха, авіаційних та інших подій, санітарних авіарейсів (у тому числі перевезень тіла (останків, праху) померлого); 4) перевезень пасажирів, які належать до категорії осіб, звільнених від сплати зборів згідно із законом; 5) перевезень дітей віком до двох років; 6) перевезень транзитних пасажирів.
Ставка державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, встановлюється у таких розмірах: 1) у разі здійснення повітряних перевезень у межах України - 0,5 долара США; 2) у разі здійснення міжнародних повітряних перевезень з України - 2 долари США.
Розрахунок розміру державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, здійснює уповноважений орган з питань цивільної авіації щомісяця на підставі інформації про пасажирів, які відлітають з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, за офіційним курсом валют, установленим Національним банком України на день оформлення авіаперевізнику відповідного рахунка-фактури.
Інформацію про пасажирів, які відлітають з аеропорту України, та про вантаж, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, експлуатант аеропорту (аеродрому) подає до уповноваженого органу з питань цивільної авіації щомісяця до 20 числа місяця, що настає за звітним.
Інформація, зазначена в абзаці першому цієї частини, подається окремо щодо регулярних і нерегулярних перевезень та повинна містити: 1) найменування авіаперевізника; 2) вид повітряних перевезень (регулярні або нерегулярні, повітряні перевезення у межах України або міжнародні повітряні перевезення з/до України); 3) період (із зазначенням місяця та року), за який подається інформація.
Для виявлення та усунення можливих неточностей і помилок у такій інформації авіаперевізник проводить з експлуатантом аеропорту (аеродрому) до 10 числа місяця, що настає за звітним, звірку щодо кількості пасажирів, які відлетіли з аеропорту, та кількості тонн вантажу, що відправлений чи прибув до аеропорту.
Під час розрахунку розміру державного збору не враховуються витрати, пов'язані із сплатою державного збору.
Рахунок-фактура на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, оформлюється протягом двох робочих днів з дня надходження до уповноваженого органу з питань цивільної авіації від експлуатанта аеропорту (аеродрому) інформації, передбаченої частинами п'ятою і шостою цієї статті.
Платником за рахунком-фактурою на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, є авіаперевізник, який виконував повітряні перевезення.
Від імені іноземного авіаперевізника рахунок-фактура може бути оплачений його представником чи іншою належним чином уповноваженою ним особою.
Рахунок-фактура на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, надсилається платнику засобами факсимільного зв'язку або електронною поштою в день оформлення, а на вимогу авіаперевізника - поштою (рекомендованим поштовим відправленням) протягом двох робочих днів з дня оформлення.
Рахунок-фактура на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, оплачується протягом 30 днів з дати його оформлення.
Державний збір за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, та державний збір за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України, не сплачений авіаперевізником протягом 30 днів з дати оформлення рахунка-фактури, вважається простроченою заборгованістю перед Державним спеціалізованим фондом фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях.
У разі виникнення у авіаперевізника простроченої заборгованості перед Державним спеціалізованим фондом фінансування загальнодержавних витрат на авіаційну діяльність та участь України у міжнародних авіаційних організаціях передбачені законодавством України процедури сертифікації, реєстрації, перереєстрації об'єктів та суб'єктів авіаційної діяльності, супроводження його діяльності та надання йому прав на експлуатацію повітряних ліній уповноваженим органом з питань цивільної авіації не здійснюються.
Аналіз вказаних норм права дає суду підстави дійти до висновку, що розрахунок державних зборів здійснює Державіаслужба та оформляє відповідний рахунок-фактуру. Державні збори згідно з рахунком-фактурою на сплату державних зборів сплачуються протягом 30 днів з дати його оформлення, а у разі не сплати протягом встановленого строку сума державних зборів, визначена рахунком-фактурою вважається простроченою заборгованістю.
Відповідно до частин 1-3 статті 129 ПК України підставою для розгляду справи про правопорушення в галузі цивільної авіації, які зазначені в статті 127 цього Кодексу, є протокол.
Протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.
Справа про правопорушення в галузі цивільної авіації розглядається в п'ятнадцятиденний строк з дня одержання уповноваженим органом з питань цивільної авіації протоколу про правопорушення в галузі цивільної авіації.
Приписами статті 128 ПК України встановлено, що справи про правопорушення у галузі цивільної авіації розглядаються уповноваженим органом з питань цивільної авіації, за результатами розгляду приймається постанова.
Від імені уповноваженого органу з питань цивільної авіації розглядати справи про правопорушення і накладати стягнення мають право керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації.
Державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації мають право накладати стягнення у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Штраф може бути накладено на юридичну особу - суб'єкта авіаційної діяльності протягом шести місяців з дня виявлення правопорушення, але не пізніше ніж через три роки з дня його вчинення.
У разі вчинення юридичними особами - суб'єктами авіаційної діяльності двох або більше правопорушень штрафи накладаються за кожне вчинене правопорушення окремо.
Згідно із абзацом 15 пункту 1 частини 1 статті 127 ПК України за правопорушення в галузі цивільної авіації до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі порушення порядку або строків сплати державних зборів із суб'єктів авіаційної діяльності, визначених законодавством.
Отже, порушення порядку або строків сплати державних зборів із суб'єктів авіаційної діяльності, визначених законодавством має своїм наслідком застосування до юридичних осіб - суб'єктів авіаційної діяльності фінансових санкцій у вигляді штрафу у розмірі від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Поряд з цим постанову про накладення штрафу може бути прийнято Головою Державіаслужби України за результатами розгляду справи на підставі складеного уповноваженою особою протоколу про правопорушення у галузі цивільної авіації.
Як встановлено судом, 22.09.2020 Державна авіаційна служба Україна виставила PANAVIATIC AS рахунок-фактуру (інвойс) №1176 на оплату державного збору за кожного пасажира, що вилітає з аеропорту в Україні відповідно до даних, наданих аеропортами України за період з 07.08.2020 по 31.08.2020 в сумі 1,50 доларів США. Вказаний рахунок-фактура був направлений 05.10.2020 на електронну адресу info@panaviatic.eu та сплачений 28.10.2020 Jet Wings Limited, а у наступному також 30.04.2021 PANAVIATIC AS. Наведені обставини сторонами не заперечуються.
За фактом порушення частини 11 статті 12-1 ПК України, а саме, порушення строків сплати державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, 07.04.2021 уповноваженою особою Державної авіаційної служби України ОСОБА_1. був складений протокол 003683 серія АА про правопорушення у галузі цивільної авіації, згідно якого проведено перевірку інформації щодо сплати PANAVIATIC державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України за серпень 2020 року та встановлено наступне правопорушення: 22.10.2020 PANAVIATIC порушено строки сплати державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України.
У подальшому, на підставі абзацу 15 пункту 1 частини 1 статті 127 ПК України, відповідачем було прийнято оскаржувану постанову № 000028 серія АГ від 20.04.2021 про накладення штрафу за правопорушення у галузі цивільної авіації, якою постановлено накласти на PANAVIATIC штраф у сумі 85000,00 грн.
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що електронна пошта info@panaviatic.eu не є офіційною адресою компанії, електронні інвойси PANAVIATIC AS не оплачує, що підтверджується долученим до матеріалів справи витягом з Комерційного Регістру.
Разом з тим, зі змісту позовної заяви слідує, що PANAVIATIC AS не заперечує належність їй адреси електронної пошти info@panaviatic.eu. Також, по суті не заперечує факту отримання рахунку-фактури відповідача від 22.09.2020 № 1176 та ознайомлення з його змістом. Однак вказує, що у зв'язку з надходженням рахунку не на офіційну електронну адресу без супровідного листа, такий не пройшов фінансовий контроль та не був акцептований бухгалтерією для оплати.
Таким чином, після отримання від Державіаслужби належним чином оформленого рахунку на оплату державних зборів із суб'єктів авіаційної діяльності позивач зобов'язаний був його сплатити протягом 30 днів з дати оформлення. У разі сумнівів стосовно дійсності рахунка, правильності проведених нарахувань не був позбавлений можливості звернутися до відповідача для уточнення таких відомостей, однак з незрозумілих причин цього не зробив та допустив порушення строків сплати державного збору.
Суд відхиляє доводи позивача про те, що адреса електронної пошти info@panaviatic.eu є неактуальною та тривалий час не викоритовується PANAVIATIC, адже на дату винесення рішення у цій справі на сайті «panaviatic.eu» у розділі «соntact us» вказано саме цю електронну адресу.
Зазначення у Комерційному Регістрі про неприйняття до оплати електронних інвойсів не може слугувати підставою для відмови в оплаті визначених національним законодавством України державних зборів на її території. Тим більше, що нормами частини 10 статті 12-1 ПК України чітко визначено порядок надсилання рахунка-фактури на сплату державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України - засобами факсимільного зв'язку або електронною поштою в день оформлення, а на вимогу авіаперевізника - поштою (рекомендованим поштовим відправленням) протягом двох робочих днів з дня оформлення.
Позивачем не надано суду доказів звернення до Державіаслужби вимоги про про надсилання відповідних рахунків рекомендованим поштовим відправленням.
Стосовно позбавлення PANAVIATIC AS можливості надати свої обгрунтовані пояснення з відповідними доказами, які могли бути враховані Державіаслужбою при винесенні оскаржуваної постанови, суд зазначає наступне.
Листом від 26.03.2021 №9/9.2-63-21 Державіаслужба повідомила PANAVIATIC AS, що через порушення порядку та строків сплати державного збору за кожного пасажира, що вилітає з аеропорту України, та державного збору за кожну тонну вантажу, що вилітає з аеропортів України або прибуває до них, та, відповідно, прострочену заборгованість зі сплати цих зборів, наказом від 21.10.2020 №1615 зупинила виконання процедур сертифікації, реєстрації, перереєстрації, забезпечення діяльності та надання прав експлуатантам PANAVIATIC. Запропонувала керівнику або уповноваженому представнику PANAVIATIC прибути до Державної авіаційної служби України 07.04.2021 о 10:45 в кімнату 1509 для надання пояснень за фактом правопорушення, ознайомлення та підписання протоколу про правопорушення у сфері цивільної авіації.
Факт отримання вказаного листа позивачем не заперечується. Водночас на вказану дату представник позивача не з'явився, про причини неможливості явки не повідомив, тому відповідні доводи позивача є необгрунтованими та відхиляються судом.
Що ж стосується тверджень позивача про складення 07.04.2021 протоколу 003683 серія АА неуповноваженою особою, то згідно із частиною 2 статті 129 ПК України протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати керівник уповноваженого органу з питань цивільної авіації та його заступники, державні інспектори та уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.
Аналогічні положення були закріплені у пунктах 2.1-2.2 Порядку накладення і стягнення штрафів за порушення вимог законодавства на повітряному просторі. Затвердженого наказом Міністерства інфраструктури України від 26.12.2011 №637 (чинному на час виникнення спірних правовідносин).
Отже, протоколи про правопорушення в галузі цивільної авіації мають право складати, зокрема уповноважені на проведення перевірок посадові особи уповноваженого органу з питань цивільної авіації, керівники аеропортів, начальники служб авіаційної безпеки аеропортів або їх заступники.
Судом встановлено, що наказом Державіаслужби від 18.03.2021 №454 «Про проведення перевірки інформації про правопорушення у галузі цивільної авіації та адміністративні правопорушення на повітряному транспорті» уповноважено на проведення перевірок інформації про правопорушення у галузі цивільної авіації та адміністративній правопорушення на повітряному транспорті працівників управління бухгалтерського обліку та звітності, бюджетного фінансування, зокрема начальника відділу бюджетного фінансування - ОСОБА_1 .
З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що протокол про правопорушення у галузі цивільної авіації складено уповноваженою на те особою, а доводи позивача в цій частині є безпідставними.
Суд також відхиляє доводи позивача, про притягнення його до відповідальності за правопорушення яке у протоколі від 07.04.2021 зазначено не було, адже у спірній постанові відповідачем сформульовано суть порушення відповідно до змісту частини 11 статті 12-1 ПК України з посиланням на рахунок-фактуру - "порушення строків сплати державних зборів за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України та за кожну тонну вантажу, що відправляється чи прибуває до аеропорту України згідно з рахунку-фактури від 22.09.2020 №1176". Вказане не суперечить суті виявленого порушення, детально відображеного у протоколі 003683 серія АА.
Стосовно неспівмірності розміру фінансової санкції з розміром державного збору 1,5 дол.США, то приписами ПК України чітко встановлено обсяг відповідальності за порушення строків сплати державних зборів, а саме - від п'яти до восьми тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у разі.
Зазначені положення законодавства є чинними та підлягають застосуванню при вирішенні справ про правопорушення у галузі цивільної авіації.
Оскаржуваними постановами до позивача застосовано штраф у розмірі 85000,00 грн., що дорівнює п'яти тисячам неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто застосовано мінімальний розмір санкції, передбачений пунктом 1 частини 1 статті 127 ПК України.
При цьому, відповідач наділений дискреційними повноваженнями щодо визначення розміру санкцій, лише у межах встановлених пунктом 1 частини 1 статті 127 ПК України. Підстави ж для закриття провадження у справі про правопорушення у галузі цивільної авіації станом на час розгляду справи про правопорушення, не було, оскільки позивачем дійсно було порушено строк сплати збору, що ним не заперечується.
За таких обставин, суд дійшов до висновку, що позивачем порушено вимоги частини 11 статті 12-1 ПК України, а саме, порушено строки сплати державного збору за кожного пасажира, який відлітає з аеропорту України, тому постанова Державної авіаційної служби України №000028 серії АГ від 20.04.2021 про накладення штрафу за правопорушення в галузі цивільної авіації є правомірною та не підлягає скасуванню.
Частинами 1 та 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За наведеного вище суд вважає, що заявлені позовні вимоги не знайшли свого підтвердження матеріалами справи, є не обґрунтованими, а надані сторонами письмові докази є належними та достатніми для постановлення судового рішення про відмову у задоволенні адміністративного позову.
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини, сформовану, зокрема у справах "Салов проти України" (заява №65518/01; від 06.09.2005 року; пункт 89), "Проніна проти України" (заява №63566/00; 18.07.2006 року; пункт 23) та "Серявін та інші проти України" (заява №4909/04; від 10.02.2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09.12.94 року, пункт 29).
Отже, інші доводи сторін не потребують правового аналізу, оскільки не мають вирішального значення.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд виходить з того, що відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи висновки суду про відсутність підстав для задоволення позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У задоволенні позову PANAVIATIC AS до Державної авіаційної служби України про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду.
Повне судове рішення складено 23 лютого 2026 року.
Повне найменування учасників справи:
Позивач - PANAVIATIC AS (реєстраційний код 1125673111101, Таллін Естонія. Леннуяама тез 13).
Відповідач: Державна авіаційна служба України (код ЄДРПОУ 37536026, пр. Перемоги, 14 м. Київ, 01135 ).
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК