про встановлення строку для подання звіту
20 лютого 2026 року справа № П/320/12802/20
Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії,
До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач) з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (далі - відповідач) з вимогами:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області щодо відмови ОСОБА_1 перерахувати та виплатити пенсію в розмірі 71% грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.09.2020 №2/5/2194, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн.; оклад за військовим званням - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 3065,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (88%) - 8091,60 грн.; надбавка за кваліфікацію особам 1 кл. (7%) - 335,30 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) (15%) - 718,50 грн.; премія (40%) - 1916,00 грн.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію в розмірі 71% від суми грошового забезпечення на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.09.2020 №2/5/2194, яка включає в себе наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 4790,00 грн.; оклад за військовим званням - 1340,00 грн.; надбавка за вислугу років (50%) - 3065,00 грн.; надбавка за особливості проходження служби (88%) - 8091,60 грн.; надбавка за кваліфікацію особам 1 кл. (7%) - 335,30 грн.; надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (за роботу з таємними виробами, носіями, документами) (15%) - 718,50 грн.; премія (40%) - 1916,00 грн., з урахуванням 100% суми підвищення без обмеження максимального розміру пенсії з урахуванням проведених раніше виплат, починаючи з 01.04.2019.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України у Київської області у перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.04.2019 на підставі оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.09.2020 №2/5/2194, викладену у листі від 18.11.2020 №1000-0203-8/92814.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.01.2020 №2/5/174, з урахуванням раніше виплачених сум.
В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Стягнуто на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) судові витрати в сумі 4340,80 грн. (чотири тисячі триста сорок грн. 80 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40).
Ухвалою Шостого апеляційного адміністративного суду від 02.08.2021 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 20 квітня 2021 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії - повернуто апелянту.
Отже рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 набрало законної сили 02.08.2021.
31.08.2021 на адресу суду від представника позивача надійшла заява від 30.08.2021 про виправлення описки у п. 2 та п. 3 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 у справі №320/12802/20, шляхом правильного зазначення номеру довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.09.2020 №2/5/2196", взамін неправильно вказаних - "від 24.01.2020 №2/5/174" та "від 28.09.2020 №2/5/2194".
Вказану заяву передано судді Кушновій А.О. для розгляду 21.10.2021 згідно з Актом відділу канцелярію суду від 21.10.2021.
Також, 27.10.2021 на адресу суду від представника позивача повторно надійшла заява від 12.10.2021 про виправлення описки у п. 2 та п. 3 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 у справі №320/12802/20 аналогічного змісту.
Крім того, 27.10.2021 на адресу суду від представника відповідача надійшла заява від 12.10.2021 №1000-0902-7/103131 про виправлення описки в судовому рішенні від 20.04.2021 у справі №320/12802/20 замість помилково зазначеного номеру довідки "2/5/174 від 24.01.2020" зазначити вірне - "2/5/2194 від 28.09.2020".
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 16.11.2021 заяви представника позивача від 30.08.2021 та від 12.10.2021 про виправлення описки - задоволено частково, представника відповідача від 12.10.2021 №1000-0902-7/103131 про виправлення описки задоволено. Виправлено описку у п. 3 резолютивної частини рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 в адміністративній справі № 320/12802/20, зазначивши правильні реквізити оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 , відповідно до якої відповідача зобов'язано здійснити перерахунок пенсії позивачу - "від 28.09.2020 №2/5/2194".
03.12.2021 Київським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист №320/12802/20, зокрема, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.09.2020 №2/5/2194, з урахуванням раніше виплачених сум.
11.09.2023 на адресу суду від представника позивача надійшла заява від 30.08.2023, в якій позивач просить суд:
- встановити судовий контроль за виконанням рішення, яке Київський окружний адміністративний суд ухвалив 20.04.2021;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області подати до суду звіт про виконання рішення, яке Київський окружний адміністративний суд ухвалив 20.04.2021 у 10-денний строк з моменту отримання відповідної ухвали суду, зокрема, щодо не включення в список на зарахування пенсій (допомог) на поточні (карткові) рахунки одержувачів в АТ "ОЩАДБАНК" Філія - Головне управління по м. Києву та Київській області на наступний виплатний період на поточний (картковий) рахунок ОСОБА_1 суму пенсії у розмірі 216180,03 грн на підставі рішення, яке Київський окружний адміністративний суд ухвалив 20.04.2021 відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.1999 №1596.
Згідно протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду вказану заяву було передано судді Кушновій А.О. для розгляду - 25.03.2025, про що складено відповідний акт відділу канцелярії суду.
Розглянувши заяву представника позивача від 30.08.2023 про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в даній адміністративній справі, суд зазначає наступне.
19.12.2024 набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень» від 21.11.2024 №4094-IX (далі Закон №4094-ІХ), яким статтю 382 КАС України викладено у новій редакції, а КАС України доповнено статтями 381-1, 382-1, 382-2, 382-3.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №4094-ІХ справи у судах першої, апеляційної та касаційної інстанцій, провадження у яких відкрито до набрання чинності цим Законом, розглядаються з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності цим Законом.
При цьому, відповідно до частини 3 статті 3 КАС України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Отже, розгляд заяви про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду здійснено з урахуванням особливостей, що діють після набрання чинності Законом №4094-ІХ.
Згідно з частинами першою та другою статті 381-1 Кодексу адміністративного судочинства України судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснює суд, який розглянув справу як суд першої інстанції.
Суд може здійснювати судовий контроль за виконанням судового рішення у порядку, встановленому статтями 287, 382-382-3 і 383 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно з частинами першою-другою статті 382-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
За наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Визначаючись щодо наявності підстав для встановлення судового контролю суд зважає на таке.
Так, за ч. 1 ст. 129-1 Конституції України суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до ст. 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
У рішенні від 30.06.2009 №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб'єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абз. 1 пп. 3.2 п. 3, абз. 2 п. 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід'ємна частина "судового процесу" для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
В рішенні Європейського суду з прав людини від 19.03.1997 у справі "Горнсбі проти Греції" суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід'ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов'язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов'язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (п. 40).
Аналіз зазначеного дає підстави для висновку, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб'єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов'язковості судового рішення. З набранням чинності нової редакції КАС України, законодавцем розширено повноваження суду та надано судам право встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення після ухвалення ним рішення, у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що органом влади порушується принцип обов'язковості судового рішення.
Отже, вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з'ясувати, чи виконано судове рішення, причини, які призвели до невиконання такого рішення та чи є вони об'єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.
Як уже зазначалося судом вище, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 у справі №320/12802/20 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 28.09.2020 №2/5/2194, з урахуванням раніше виплачених сум.
З листа відповідача від 14.03.2023 №1000-0203-8/38688 позивача за результатами звернення його представника повідомлено, що на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 у справі №320/12802/20 ОСОБА_1 було нараховано кошти за період з 01.04.2019 по 31.12.2021 в сумі 216180,03 грн. Сума пенсії після виконання рішення становить - 14179,48, яка виплачується з 01.01.2022.
Натомість у матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази на підтвердження обставин здійснення перерахунку пенсії на виконання рішення суду.
При цьому, обґрунтовуючи причини не виплати позивачеві даних коштів, відповідач у листі від 14.03.2023 №1000-0203-8/38688 повідомив представника позивача про те, що кошти, нараховані на виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 у справі №320/12802/20 ОСОБА_1 будуть виплачені після надходження відповідного фінансування в межах коштів, передбачених у Державному бюджеті України на фінансування пенсійних програм. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ним законної сили. Кошти, які нараховані на виконання рішень суду, виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень на погашення заборгованості з пенсійних виплат.
Суд зазначає, що доказів, які б підтверджували виконання судового рішення у даній справі, яке набрало законної сили 02.08.2021, матеріали справи не містять.
Отже судом встановлено, що на стадії розгляду питання про необхідність встановлення судового контролю за виконанням рішення суду відповідач Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області не надав суду достатніх та належних доказів, які б свідчили про виконання рішення суду у повному обсязі.
Дослідивши доводи заявника, суд дійшов висновку, що в даному випадку наявні підстави для задоволення заяви позивача про встановлення судового контрою щодо виконання рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №320/12802/20 (у порядку ст. 382 КАС України) та зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області як суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення.
У зв'язку з цим, суд встановлює відповідачу Головному управлінню Пенсійного фонду України у Київській області строк для подання звіту про виконання судового рішення, який становить 30 (тридцять) календарних днів з дня отримання відповідачем цієї ухвали.
Водночас суд наголошує, що в разі невиконання відповідачем рішення суду після спливу нового строку на виконання судового рішення, судом можуть бути вжиті заходи, передбачені частиною 2 статті 382-3 КАС України, а саме за результатами розгляду звіту може бути накладено на керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання рішення, штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Крім того, суд зазначає, що сплата штрафу не звільняє від обов'язку виконати рішення суду і подати звіт про його виконання.
Відповідно до частини 6 статті 382-1 КАС України ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Керуючись статтями 243, 248, 294, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Заяву представника позивача про встановлення судового контролю щодо виконання рішення Київського окружного адміністративного суду в адміністративній справі №320/12802/20 (у порядку ст. 382 КАС України) від 30.08.2023 - задовольнити.
2. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області надати звіт про виконання рішення Київського окружного адміністративного суду від 20.04.2021 в адміністративній справі №320/12802/20 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (ідентифікаційний код 22933548; місцезнаходження: 04071, м. Київ, вул. Ярославська, 40) здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) з 01.04.2019, з урахуванням розміру грошового забезпечення, визначеного відповідно до оновленої довідки ІНФОРМАЦІЯ_1 від 24.01.2020 №2/5/174, з урахуванням раніше виплачених сум - 30 (тридцять) календарних днів з дня набрання законної сили даною ухвалою суду, із доказами на підтвердження виконання судового рішення, зокрема, але не виключно, всі проведені перерахунки пенсії на виконання судового рішення у справі №320/12802/20, довідку про розмір пенсії починаючи з 01.04.2019, довідку про суму заборгованості за судовим рішенням, розрахунок заборгованості за судовим рішенням, докази включення такої заборгованості до відповідного реєстру на виплату.
3. Копію ухвали надіслати (видати) сторонам по справі, зокрема, шляхом направлення тексту ухвали електронною поштою, факсимільним повідомленням (факсом, телефаксом), телефонограмою.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її проголошення.
Ухвала суду про задоволення заяви та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення є остаточною і оскарженню не підлягає. Заперечення на таку ухвалу включаються до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 382-3 цього Кодексу.
Суддя Кушнова А.О.