20 лютого 2026 рокуСправа № 280/10734/24 м. Запоріжжя
Суддя Запорізького окружного адміністративного суду Конишева О.В розглянувши в порядку письмового провадження заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі
за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )
до Військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) ( АДРЕСА_2 , ЄДРПОУ НОМЕР_4 )
про визнання протиправним та скасування рішення,
20.11.2024 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до військової частини НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) (далі - відповідач), в якій позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати Висновок №49-24 від 25.01.2024 року про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168, членам сім'ї загиблого майстер-сержанта (старшого майстер-сержанта (посмертно) ОСОБА_2 ), затвердженого начальником НОМЕР_3 прикордонного загону 25 січня 2024 року;
зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України (ЄДРПОУ НОМЕР_4 )) прийняти рішення про призначення та виплату ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразової грошової допомоги у зв'язку із загибеллю ІНФОРМАЦІЯ_2 її чоловіка військовослужбовця ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», в розмірі 1/2 частини 15 000 000 грн, в сумі 7 500 000 грн (сім мільйонів п'ятсот тисяч гривень).
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 року адміністративний позов ОСОБА_1 було задоволено.
На виконання рішення суду стягувачу видано виконавчий лист.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 29.01.2026 апеляційну скаргу Військової частини НОМЕР_2 задоволено частково.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 в адміністративній справі №280/10734/24 - змінено, викладено абзац 3 його резолютивної частини в наступній редакції:
«Зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про нарахування та виплати одноразової грошової допомоги у розмірі, передбаченому пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України №168 від 28.02.2022 “Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану», як члену сім'ї загиблого - її чоловіка військовослужбовця ОСОБА_3 , внаслідок загибелі (смерті), пов'язаної із захистом Батьківщини, від 07.07.2023 та прийняти рішення з врахуванням висновків суду по даній справі».
В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 в адміністративній справі №280/10734/24 - залишено без змін.
Супровідним листом від 16.05.2025 адміністративна справа направлена до Третього апеляційного адміністративного суду.
10.02.2026 представник позивача подав до суду заяву, у якій просить встановити судовий контроль за виконанням рішення по справі.
Відповідно до ч. 3 ст.382 КАС України якщо судове рішення набрало законної сили, то відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з їх витребуванням судом апеляційної або касаційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, крім випадку зупинення виконання судового рішення судом касаційної інстанції або зупинення виконавчого провадження.
Відповідно до ч. 1 ст.382-1 КАС України суд розглядає заяву про зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати звіт про виконання судового рішення (крім заяви, передбаченої частиною п'ятою статті 382 цього Кодексу) протягом десяти днів з дня її надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням заявника - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи, що відсутність матеріалів судової справи у зв'язку з її витребуванням судом апеляційної інстанції не перешкоджає розгляду заяви, та враховуючи, що справа була розглянута за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), суд вважає за можливе розглянути вказану заяву в порядку письмового провадження.
Розглянувши заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд вважає, що вона підлягає задоволенню з огляду на наступне.
За правилами статті 14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об'єднаннями на всій території України.
Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Наведена норма кореспондується із положеннями статті 370 КАС України, згідно якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Також, Конституційний Суд України, розглядаючи справу №1-7/2013 у Рішенні від 26.06.2013 року, звернув увагу, що вже неодноразово вказував на те, що виконання судового рішення є невід'ємною складовою права кожного на судовий захист і охоплює, зокрема, законодавчо визначений комплекс дій, спрямованих на захист і відновлення порушених прав, свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави (пункт 2 мотивувальної частини Рішення від 13.12.2012 року N 18-рп/2012); невиконання судового рішення загрожує сутності права на справедливий розгляд судом (пункт 3 мотивувальної частини Рішення від 25.04.2012 року N 11-рп/2012).
Отже, обов'язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень врегульовано статтями 382, 382-1 КАС України.
Згідно з частиною першою статті 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч.ч. 2-3 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов'язання суб'єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб'єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Таким чином, положення ч. 1 ст. 382 КАС України передбачають, що суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення у разі звернення особи із відповідною заявою.
З огляду на викладене, враховуючи звернення представника позивача із заявою про встановлення судового контролю за виконанням постанови суду, суд вбачає підстави для зобов'язання відповідача у двомісячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у даній справі.
Керуючись ст. 241-243, 248, 382 КАС України, суд, -
Заяву представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, - задовольнити.
Встановити судовий контроль за виконанням рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 24.01.2025 в адміністративній справі №280/10734/24 та зобов'язати Військову частину НОМЕР_2 ( НОМЕР_3 прикордонний загін Державної прикордонної служби України) у двомісячний строк з дня набрання цією ухвалою законної сили подати до Запорізького окружного адміністративного суду звіт про виконання судового рішення у справі №280/10734/24.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її підписання, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя О.В.Конишева