Рішення від 23.02.2026 по справі 280/11297/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 лютого 2026 року о/об 11 год. 20 хв.Справа № 280/11297/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Махунові В.В., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 )

до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач, ГУ ПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: 1) визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області неправомірними, щодо застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком, середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 рік та відмови у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій; 2) зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з дати призначення пенсії за віком в 2025 році із застосуванням положень розділу XV Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - при призначенні пенсії застосувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2022, 2023, 2024 роки (15057,09 грн.) та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Позивач у позові зазначив: «… ОСОБА_1 , з 1987 року почала свою трудову діяльність в галузі дошкільної освіти і працювала в дошкільних та шкільних закладах до настання права встановленого п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 р. за №1788-XII - згідно якого право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров'я та соціального забезпечення і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України не менше 25 років (в редакції Закону станом на 01.01.2000 р.) В 2014 році її трудовий стаж в галузі освіти досяг 25 років, а, отже, згідно вищевказаного Закону, вона мала право на призначення пенсії за вислугу років. Основною умовою призначення пенсії за вислугу років, відповідно до ст.7 Закону України «Про пенсійне забезпечення», є призначення лише при залишенні роботи, що дає право на цей вид пенсії. Отже, на підставі заяви про звільнення з займаної посади для призначення пенсії за вислугу років, з 24.12.2014 року позивачу була призначена пенсія по вислузі років відповідно до п. «е» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Зважаючи на те, що позивач знов почала працювати за спеціальністю, у зв'язку з чим нарахування пенсії за вислугу років з 25.12.2014 було припинено. В серпні 2025 року, за наявності відповідного страхового стажу і після досягнення відповідного віку, за заявою, ОСОБА_1 була фактично призначена пенсія за віком. При цьому, при призначені пенсії за віком, не була нарахована та виплачена грошова допомога в розмірі 10 місячних пенсій, що передбачено «Порядком обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати», затвердженим 23.11.2011 року постановою Кабінету Міністрів України №1191. Крім того, при призначенні пенсії за віком заявниці була застосована середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014-2016 роки - 3764.40 грн., замість необхідного та передбаченого чинним законодавством (п.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування») показника середньої заробітної плати при призначенні пенсії за віком за 2022-2024 рр., тобто три роки, що передують року призначення пенсії, в розмірі - 15057,09 грн., що слідкує з відповіді на запит представника від 15.12.2025 року (копія долучена до позову). Вважаю, що такі дії ГУ ПФУ в Запорізькій області прийнято всупереч чинному законодавству, грунтуються на безпідставних мотивах і не відповідають критеріям правомірності рішення суб'єкта владних повноважень, тому є протиправними. Зважаючи на те, що фактично в 2025 році пенсія за віком ОСОБА_1 призначається вперше, вважаю протиправною відмову у виплаті одноразової грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення та вважаю свої вимоги в цій частині законними та обґрунтованими, адже у відповідності з Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що грошова допомога при призначенні пенсії за віком виплачується особам, які на день досягнення пенсійного віку працювали в закладах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років у відповідності до пп.«е»-«ж» ст.55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», вона має відповідний страховий стаж саме на такій посаді, пенсію, до звернення в 2025 році, не отримувала, тому вважає є всі підстави для виплати зазначеної допомоги. … З урахуванням зазначеного, пенсія повинна була бути обчислена із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислені як середній показник за 2022-2024 роки. При цьому, показник середньої заробітної плати в Україні за 2022, 2023, 2024 роки складає 15057,09 грн., натомість, в порушення норм чинного законодавства, при призначенні пенсії ОСОБА_1 було застосовано середній показник за 2014-2016 роки в розмірі 3464.40 грн. …».

Позивач просив позовну заяву задовольнити.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначено: «… 1.Стосовно перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2022-2024 роки. На підставі особистої заяви від 31.10.2025 року позивача переведено з пенсії за вислугу років, яка була призначена у 2014 році, на пенсію за віком відповідно до ч.3 ст.45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон №1058). … Отже, позивача було переведено на пенсію за віком з дня подання заяви, обчислену відповідно до норм Закону №1058 з урахуванням страхового стажу 42 роки 2 місяці 17 днів та заробітку, визначеного згідно з Постановою Кабінету Міністрів України“Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25.02.2025 №209 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який враховується для обчислення пенсії за 2017-2019 роки - 8913,83 грн. На теперішній час пенсію розраховано згідно з наданими документами та у відповідності до вимог чинного законодавства. Таким чином, виходячи з норм чинного законодавства України та на підставі вищевикладеного, оскільки позивачу первинно було призначено пенсію за вислугу років у 2014 році, у відповідача відсутні правові підстави для застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки при перерахунку пенсії за віком, оскільки показник середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки застосовуються лише при первинному призначенні пенсії у 2025 році. 2.Щодо призначення одноразової грошової допомоги, що не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій. … Вважаємо, що підстави для призначення та виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відсутні, з огляду на наступне. … Вказана норма надає право на отримання грошової допомоги при наявності всіх наступних умов: 1) досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону № 1058-IV; 2) обіймання посад, передбачених пунктами «е»-«ж» статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; 3) наявність страхового стажу на таких посадах для жінок - 30 років; 4) неотримання (не призначення) до моменту звернення за пенсією за віком будь-якої іншої пенсії. Відсутність хоча б однієї з цих умов не дає права на виплату грошової допомоги. Оскільки позивачці вже була призначена пенсія за вислугу років, підстави для призначення виплати грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій відсутні. Виходячи з вищезазначеного, пенсія позивачу розрахована та виплачується згідно норм чинного законодавства України, отже підстави для задоволення вимог позивача відсутні. …».

Відповідач заперечував проти позовної заяви.

Ухвалою суду від 29.12.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справита без проведення судового засідання.

Дослідивши матеріали справи, суд з'ясував наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з 2014 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення». Після призначення пенсії за вислугу років позивач працевлаштувався, працював та сплачував у встановленому нормами права порядку страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування.

На підставі особистої заяви позивача відповідачем з 31.10.2025 переведено позивача з пенсії за вислугу років - на пенсію за віком згідно з Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника середньої заробітної плати в галузях економіки за 2014-2016 роки.

При вирішенні спору по суті судом прийнято до уваги приписи Конституції України (ст.19), Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (ст.ст.9, 25, 26, 29, 40, 45, п.4-3, п.4-4, п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення»), Закону України «Про пенсійне забезпечення» (ст.ст.52, 55, 56) та інших норм права у редакціях на час виникнення спірних правовідносин.

І. Суд вважає, що оскільки позивачу було призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення» (який передбачає особливі підстави та порядок призначення пенсії), а за призначенням пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» позивач звернувся вперше у 2025 році, то відповідач протиправно не призначив позивачу пенсію за віком та не розрахував її з урахуванням ч.2 ст.40 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Суд не приймає доводи відповідача, оскільки в ч.3 ст.45 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мова йде про переведення з одного виду пенсії на інший вид пенсій по матеріалам пенсійної справи, що в даному випадку відсутнє, так як мало місце призначення іншої пенсії за іншим Законом, а не переведення з одного виду на інший вид пенсії в межах одного Закону.

Таким чином, факт призначення позивачу до досягнення пенсійного віку пенсії за вислугу років за Законом України “Про пенсійне забезпечення», а не за Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», не позбавляє позивача права на призначення пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2022, 2023, 2024 роки.

При цьому, показник середньої заробітної плати в Україні за 2022-2024 роки складає 15057,09 грн.

ІІ. У п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» зазначено, що особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Виплата зазначеної грошової допомоги здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.5 «Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати», затвердженого 23.11.2011 постановою Кабінету Міністрів України №1191 (надалі - «Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати»), грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 року призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.

При цьому, на думку суду, «призначення пенсії» та «отримання пенсії» є різними за значенням поняттями, оскільки пенсія може бути призначена людині, але не отримана людиною.

У п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та у п.5 «Порядку обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати» зазначається саме про «не отримання пенсії» людиною.

За матеріалами справи, позивач на день досягнення пенсійного віку для призначення йому пенсії за віком працював у загальноосвітньому навчальному закладі на посаді, робота на якій дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до п."е" ст.55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", мав страховий стаж понад 35 років на таких посадах, до цього не отримував будь-якої пенсії.

Оскільки документального підтвердження отримання ОСОБА_1 пенсії призначеної за вислугу років відповідач до суду не надав, то позивач відповідно до вимог п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» має право на виплату грошової допомоги, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі її десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії за віком.

З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача не приймаються судом до уваги виходячи з вищезазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Оскільки суб'єктом владних повноважень у справі було ГУ ПФУ в Запорізькій області, то з бюджетних асигнувань цього органу повинні бути присуджені позивачу судові витрати, документально підтверджені у сумі 1211 грн. 20 коп.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.

Визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області неправомірними щодо застосування при призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком середньої заробітної плати (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014-2016 рік та відмови у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії з дати призначення пенсії за віком в 2025 році із застосуванням положень п.7-1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - при призначенні пенсії застосувати середню заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2022, 2023, 2024 роки (15057,09 грн.) та виплатити ОСОБА_1 грошову допомогу, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ; ІНФОРМАЦІЯ_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (проспект Соборний, буд.158-Б, м.Запоріжжя, Запорізька область, 69057; код ЄДРПОУ 20490012) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 1211 грн. 20 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Повний текст судового рішення складено 23.02.2026.

Суддя О.О. Прасов