Рішення від 23.02.2026 по справі 280/11572/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 лютого 2026 року Справа № 280/11572/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого Лазаренка М.С., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Селянського (фермерського) господарства “Агро Трейд»

до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Степненська сільська рада Запорізького району Запорізької області,

про визнання протиправним та скасування витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, -

ВСТАНОВИВ:

30.12.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Селянського (фермерського) господарства “Агро Трейд» (далі по тексту - позивач) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (далі по тексту - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Степненська сільська рада Запорізького району Запорізької області (далі по тексту - третя особа), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Витяг № НВ-9977854582025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.09.2025 щодо земельної ділянки з кадастровим № 2322186800:02:002:1146, виданий Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області.

В обґрунтування позовних вимог зазначено про те, що позивач на підставі укладеного з Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області договору оренди землі від 26.12.2018 користується на платній основі земельною ділянкою площею 12,2262 га (кадарстровий номер 2322186800:02:002:1146), що розташована на території Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населеного пункту, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Відповідно до пункту 2.3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору становить 46909,48 грн.

В подальшому Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області подано позов до Господарського суду Запорізької області (справа №908/2921/25) з вимогами стягнути з СФГ “Агро Трейд» несплачену орендну плату, розірвати договір оренди, та зобов'язати повернути земельну ділянку. Посилається на істотне порушення умов договору, оскільки нормативна грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу № НВ-9977854582025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.09.2025 становить 106293,30 грн.

Позивач вважає, що витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.09.2025 № НВ-9977854582025 є протиправним та підлягає скасуванню оскільки відповідачем були допущенні порушення при його формуванні. Зазначає, що відповідач не надав інформації щодо порядку розрахунку (обчислення) нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2322186800:02:002:1146 площею 12,2262 га. З відповіді на адвокатський запит представника позивача вбачається, що відповідач не володіє порядку розрахунку (обчислення) нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2322186800:02:002:1146 площею 12,2262 га. Вказує на відсутність прийнятого рішення Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області про затвердження технічної докеументації із нової нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2322186800:02:002:1146 площею 12,2262 га. Просить задовольнити позовні вимоги.

05.01.2026 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/11572/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Відповідач подав відзив на позовну заяву 21.01.2026 за вх. №3571, в якому проти задоволення позовних вимог заперечив з огляду на наступне. Пунктом 11 Прикінцевих положень Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» установлено, що у 2018 році за рішенням та в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, проводиться загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення - оцінка земель сільськогосподарського призначення, яка проводиться одночасно на всій території країни. Технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення затверджується центральним органом виконавчої влади, що формує державну політику у сфері земельних відносин. Постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 №105 затверджено Порядок проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (далі - Порядок №105). П. 18 Порядку №105 унормовано, що Мінагрополітики протягом трьох місяців з дня реєстрації технічної документації здійснює розгляд технічної документації та приймає рішення про її затвердження або про відмову в її затвердженні. Наявний в матеріалах справи наказ Мінагрополітики України від 16.11.2025 №552 свідчить про те, що технічна документація із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення пройшла процедуру затвердження у межах та у спосіб, встановлений діючим національним законодавством. Згідно з приписами п. 21 Порядку №105 Державний кадастровий реєстратор Держгеокадастру вносить у строк, визначений частиною чотирнадцятою статті 21 Закону України “Про Державний земельний кадастр», відомості про оцінку до Державного земельного кадастру. Таким чином, відповідач не здійснював розрахунок значень нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2322186800:02:002:1146, а лише вніс наявні відомості до Державного земельного кадастру.

Посилається на відсутність у позові наведених обставин щодо порушення відповідчем встановленого порядку ведення Державного земельного кадастру та процедури наданням адміністративних послуг. Також вважає позов безпідставним з огляду на те, що позивач не наводить, з яким саме коефіцієнтом/коефіцієнтами він не погоджується та не обґрунтував таке непогодження положеннями діючого національного законодавства.

Твердження представника позивача щодо протиправності ненадання відповіді на адвокатський запит щодо порядку розрахунку нормативної грошової оцінки земельної ділянки відхиляє, оскільки адвокатський запит не може стосуватися надання консультацій і роз'яснень положень законодавства. За наведених в позові правових положень вбачає, що представник позивача обізнаний як з положеннями Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок, так із формулою нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки сільськогосподарського призначення.

Позиція третьої особи відображена у письмових поясненнях щодо позову або відзиву (вх.№3484 від 21.01.2026), де зазначено, що Порядком №105 вирішено провести у 2018 році загальнонаціональну (всеукраїнську) нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення. В подальшому наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України № 552 від 16.11.2018 затверджено технічну документацію із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, яка набула чинності з 01.01.2019. Всі дані про загальнонаціональну нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення зведено в єдиний масив та створено портал-дзеркало із можливістю онлайн-розрахунку нормативної грошової оцінки як по зареєстрованим у Державному земельному кадастрі земельним ділянкам, так і по несформованим об'єктам. Таким чином, з 01.01.2019 відпала необхідність складання технічних документацій з оцінки по окремим земельним ділянкам сільськогосподарського призначення, які виготовлялись для визначення розмірів орендної плати, земельного податку, державного мита та інших обов'язкових платежів. Державою здійснено, затверджено та введено в дію загальнонаціональну (всеукраїнську) нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення, та забезпечено оформлення та видачу автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру Витягів із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок в межах всієї України, то у Степненської сільської ради відсутня необхідність виготовлення технічної документації із нормативної грошової оцінки земельної ділянки, к.н. 2322186800:02:002:1146, її затвердження та доведення до відома СФГ «Агро Трейд» розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки для розрахунків орендарем сплати орендної плати за землю.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги, судом встановлено наступне.

26.12.2018 між Запорізькою районною державною адміністрацією Запорізької області (Орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «АГРО ТРЕЙД» (Орендар) було укладено договір оренди землі (далі за текстом - Договір).

Згідно п. 1.1 Договору орендодавець надає, а Орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку площею 12,2262 га (кадастровий номер 2322186800:02:002:1146) із земель колишнього КСП «Колос» (не витребувані (не розподілені) земельні частки (паї) - пасовища), що розташована на території Наталівської сільської ради Запорізького району Запорізької області за межами населеного пункту, для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Предметом оренди є земельна ділянка загальною площею 0,3683 га, кадастровий номер 2310100000:02:006:0017 за адресом: м. Запоріжжя, вул. Перспективна, 8а (далі - земельна ділянка) яка сформована та зареєстрована 14.05.2009 на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Відповідно до пункту 2.3 Договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення договору згідно з листом Міжрайонного управління у Запорізькому районі та м. Запоріжжі Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області від 08.09.2017 № 0-8-0.181-939/117-17 становить площею 12,2262 га за кадастровим № 2322186800:02:002:1146 - 46909,48 грн.

Річний розмір орендної плати становить 12 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки площею 22,3348 га за кадастровим номером 2322186800:02:002:1146 складає 5629,14 грн. - пункт 4.2 Договору.

Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області 19.09.2025 подано до Господарського суду Запорізької області позов до СФГ «АГРО ТРЕЙД» про стягнення несплаченої орендної плати, розірвання Договору та зобов'язання повернути земельну ділянку. Позовні вимоги обґрунтовані вимогами ч. 2 ст. 651 ЦК України, а саме істотним порушенням Позивачем умов Договору, яке полягає у систематичній сплаті орендної плати у меншому розмірі, ніж передбачено Договором та Законом.

На підтвердження своїх доводів Степненською сільською радою Запорізького району Запорізької області до позовної заяви надано Витяг № НВ-9977854582025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.09.2025 щодо земельної ділянки з кадастровим № 2322186800:02:002:1146, виданий відповідачем, згідно якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 106293,30 грн.

Представник позивача звернувся до відповідача з адвокатським запитом від 13.10.2025 з метою отримання інформації щодо порядку визначення (розрахунку) нормативної грошової оцінки земельної ділянки з кадастровим номером 2322186800:02:002:1146.

Листом від 16.10.2025 відповідач повідомив, що земельна ділянка з кадастровим номером 2322186800:02:002:1146 зареєстрована в Державному земельному кадастрі як землі сільськогосподарського призначення, яка розташовані за межами населеного пункту. Наказом Мінагрополітики України від 16.11.2018 № 552 затверджено Загальнонаціональну (всеукраїнську) нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення за межами населеного пункту. Всі дані про загальнонаціональну нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення зведено в єдиний масив та створено портал-дзеркало із можливістю онлайн-розрахунку нормативної грошової оцінки як по зареєстрованим у Державному земельному кадастрі земельним ділянкам, так і по несформованим об'єктам. Надання відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється відповідно до вимог ст. 20 Закону України «Про оцінку земель» у формі витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку в порядку надання адміністративних послуг. Розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок, формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку здійснюється автоматично за допомогою функціоналу програмного забезпечення Державного земельного кадастру в електронній формі, без участі працівника територіального органу Держгеокадастру. На підставі вищевикладеного, Головне управління Держгеокадастру у Запорізькій області не володіє інформацією стосовно значення коефіцієнтів, які застосовувались під час визначення нормативної грошової оцінки запитуваних земельних ділянок.

На повторний адвокатський запит представника позивача від 29.10.2025 відповідач листом від 03.11.2025, зокрема, повідомив, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель, складена за результатами оцінки земель, підлягає обов'язковій експертизі та затверджується Мінагрополітики. Розрахунок нормативної грошової оцінки земельних ділянок сільськогосподарського призначення за межами населених пунктів, формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку здійснюється автоматично за допомогою функціоналу програмного забезпечення Державного земельного кадастру в електронній формі, без участі працівника територіального органу Держгеокадастру. На підставі викладеного, відповідач не володіє інформацією та документами, які запитуються.

На повторний адвокатський запит представника позивача від 10.11.2025 відповідач листом від 25.11.2025, зокрема, повторно повідомив про те, що технічна документація з нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення була затверджена наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018 № 552. Матеріали проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення у Запорізькій області щодо картограм агровиробничих груп грунтів доступні за посиланням: https://cloud.land.gov.ua/index.php/s/3AHeYEzkmfc0cju. Відомості загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення в електронному вигляді внесені до Державного земельного кадастру, а розрахунок нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки здійснюється в автоматичному режимі програмним забезпеченням Державного земельного кадастру.

Позивач вважає Витяг № НВ-9977854582025 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.09.2025 щодо земельної ділянки з кадастровим № 2322186800:02:002:1146 протиправним, а тому звернувся із даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 2 Закону України “Про оренду землі» №161-XIV від 06.10.1998 (далі - Закон №161-XIV) визначено, що відносини, пов'язані з орендною землі регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Відповідно до статті 21 Закону №161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі.

Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).

Положеннями частини п'ятої статті 288 Податкового кодексу України передбачено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки; не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з частинами 3, 5 статті 201 Земельного кодексу України нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель тощо. Грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Закон України “Про оцінку земель» від 11.12.2003 №1378-IV (далі - Закон №1378-IV) визначає правові засади проведення оцінки земель, професійної оціночної діяльності у сфері оцінки земель в Україні та спрямований на регулювання відносин, пов'язаних з процесом оцінки земель, забезпечення проведення оцінки земель, з метою захисту законних інтересів держави та інших суб'єктів правовідносин у питаннях оцінки земель, інформаційного забезпечення оподаткування та ринку земель.

За приписами частини 1 статті 1 Закону №1378-IV нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами; рентний дохід (земельна рента) - дохід, який можна отримати із землі як фактора виробництва залежно від якості та місця розташування земельної ділянки.

Відповідно до статті 2 Закону №1378-IV правове регулювання оцінки земель здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, Закону України “Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», цього Закону, законів України, інших нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до них.

Статтею 5 Закону №1378-IV передбачено, зокрема, залежно від мети та методів проведення оцінка земель поділяється на такі види:

бонітування ґрунтів;

грошова оцінка земельних ділянок.

Грошова оцінка земельних ділянок залежно від призначення та порядку проведення може бути нормативною і експертною.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку, державного мита при міні, спадкуванні (крім випадків спадкування спадкоємцями першої та другої черги за законом (як випадків спадкування ними за законом, так і випадків спадкування ними за заповітом) і за правом представлення, а також випадків спадкування власності, вартість якої оподатковується за нульовою ставкою) та даруванні земельних ділянок згідно із законом, орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, втрат лісогосподарського виробництва, вартості земельних ділянок площею понад 50 гектарів для розміщення відкритих спортивних і фізкультурно-оздоровчих споруд, а також при розробці показників та механізмів економічного стимулювання раціонального використання та охорони земель.

Частиною першою статті 13 Закону № 1378-IV передбачено, що нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться, зокрема, у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.

Відповідно до статті 15 Закону № 1378-IV підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок може проводитися також на підставі договору, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом.

Підставами для проведення експертної грошової оцінки земельної ділянки є договір, який укладається заінтересованими особами в порядку, встановленому законом, а також рішення суду.

Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено приписами статті 18 Закону № 1378-IV.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.

Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться:

розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років;

розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років.

За результатами бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок складається технічна документація, а за результатами проведення експертної грошової оцінки земельних ділянок складається звіт. Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель (частини перша та друга статті 20 Закону України “Про оцінку землі»).

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 105 "Про проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України", у 2018 році проводилась загальнонаціональна (всеукраїнська) нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення.

Вказаною постановою затверджено Порядок проведення загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення (далі - Порядок №105).

Згідно п. 2 Порядку №105, під загальнонаціональною (всеукраїнською) нормативною грошовою оцінкою земель сільськогосподарського призначення слід розуміти нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення, яка проводиться одночасно на всій території України.

Об'єктом оцінки є землі сільськогосподарського призначення незалежно від форми власності в межах території природно-сільськогосподарських районів (у тому числі гірських природно-сільськогосподарських районів) Автономної Республіки Крим, областей, крім земель сільськогосподарського призначення в межах населених пунктів, оцінка яких проводиться відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 23 березня 1995 р. № 213 (п. 5 Порядку №105).

У відповідності до п. 22 Порядку №105, дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації за формою згідно з додатком 3 до Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженого наказом Мінагрополітики від 23 травня 2017 р. № 262.

Суд звертає увагу на те, що відповідно до наказу Міністерства аграрної політики та продовольства України від 16.11.2018 № 552, було затверджено технічну документацію із загальнонаціональної (всеукраїнської) нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, , яка набула чинності з 01.01.2019, що свідчить про те, що така документація розроблена, отримала позитивний висновок державної експертизи та відповідає вимогам законодавства.

Нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення проведена у 2018 році, відповідно до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 16.11.2016 № 831 (далі - Методика).

Згідно з пунктами 1, 3, 4 Методики, нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення проводиться окремо за сільськогосподарськими угіддями (ріллею, багаторічними насадженнями, сіножатями, пасовищами, перелогами) та несільськогосподарськими угіддями на землях сільськогосподарського призначення. Нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення визначається відповідно до нормативу капіталізованого рентного доходу на землях сільськогосподарського призначення природно-сільськогосподарських районів Автономної Республіки Крим, областей, м. Києва та Севастополя згідно з додатком та показників бонітування ґрунтів шляхом складання шкал нормативної грошової оцінки агровиробничих груп ґрунтів природно-сільськогосподарських районів (для сільськогосподарських угідь).

За результатами проведення нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки сільськогосподарського призначення територіальний орган Держгеокадастру через центр надання адміністративних послуг за місцезнаходженням земельної ділянки видає витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель.

Нормативна грошова оцінка яка розроблена і затверджена рішенням органу місцевого самоврядування та відомості про яку внесені до Державного земельного кадастру до затвердження загальнонаціональної нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення діє протягом встановленого законом строку, а після - застосовується загальнонаціональна нормативна грошова оцінка земель сільськогосподарського призначення. Можливість власника або землекористувача земель сільськогосподарського призначення замовити проведення нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки в порядку, передбаченому Законом України «Про оцінку земель», передбачена лише для земельних ділянок приватної власності.

За таких обставин, суд вважає безпідставними доводи позивача щодо протиправності спірного витягу через відсутність рішення Степненської сільської ради Запорізького району Запорізької області про затвердження технічної документації із нормативної грошової оцінки земельної ділянки, оскільки з 01.01.2019 відпала необхідність складання технічних документацій з оцінки по окремим земельним ділянкам сільськогосподарського призначення, які виготовлялись для визначення розмірів орендної плати, земельного податку, державного мита та інших обов'язкових платежів.

Також суд враховує, що аналогічні відомості були надані представнику позивача в межах розглянутих відповідачем адвокатських запитів.

Щодо посилань позивача на неправильність та протиправність спірного витягу судом досліджено наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147 затверджена «Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок» (далі по тексту - Методика №1147). Ця Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Об'єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини) (згідно п. 1 Методики №1147).

Відповідно до п. 20 Методики №1147 дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17.

Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру.

Витяг №НВ-9977854582025 із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 12.09.2025 відповідає додатку 17 Методики №1147.

Інших тверджень щодо протиправності спірного витягу позивач не наводив.

Враховуючи вищенаведене, витяг про нормативну грошову оцінку земель Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області, що оскаржується позивачем сформований правомірно, відтак підстави для задоволення позовних вимог відсутні.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже, на підставі системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.

Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог Селянського (фермерського) господарства “Агро Трейд» (69015, м. Запоріжжя, вул. Автозаводська, буд. 60, кв. 144; код ЄДРПОУ 31525878) до Головного управління Держгеокадастру у Запорізькій області (69095, м. Запоріжжя, вул. Українська, буд. 50 ЄДРПОУ 39820689), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Степненська сільська рада Запорізького району Запорізької області (70432, Запорізька область, Запорізький район, с. Степне, вул. Травнева, буд. 50; код ЄДРПОУ 05383342), про визнання протиправним та скасування витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок - відмовити у повному обсязі.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 23.02.2026.

Суддя М.С. Лазаренко