Рішення від 23.02.2026 по справі 280/11303/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

23 лютого 2026 року Справа № 280/11303/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого Лазаренка М.С., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом Міністерства юстиції України

до Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ»

про припинення діяльності юридичної особи,-

ВСТАНОВИВ:

23.12.2025 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Міністерства юстиції України (далі - позивач) до Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ» (далі - відповідач), в якій позивач просить суд припинити діяльність юридичної особи - Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ» (69114, м. Запоріжжя, вул. Героїв 93-ої бригади, буд. 10А, прим. 1; код ЄДРПОУ 39422563).

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує про порушення відповідачем частини 2 статті 4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» №3005-IX від 21.03.2023, оскільки в його найменуванні міститься символіка російської імперської політики, що є підставою для припинення діяльності цієї юридичної особи у судовому порядку.

29.12.2025 ухвалою суду відкрито провадження в адміністративній справі № 280/11303/25 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін.

Ухвалою суду від 12.02.2026 відмовлено у задоволенні клопотання про залучення до справи Громадської організації «Об'єднаний екологічний рух Запоріжжя» в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору.

Відповідно до частини 1 статті 174 КАС України ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 251 цього Кодексу.

Відповідач має зареєстрований електронний кабінет в ЄСІТС, в якому ухвала про відкриття провадження у справі отримана 29.12.2025. Вказане свідчить про належне повідомлення відповідача про розгляд справи.

Відзив на позовну заяву відповідачем до суду не надано.

Відтак суд, керуючись частиною 6 статті 162 КАС України, вирішує справу за наявними матеріалами.

Враховуючи приписи частини 5 статті 262 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у письмовому провадженні).

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (частина 5 статті 250 КАС України).

Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, суд встановив наступне.

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ» зареєстровано як юридична особа 02.10.2014, код ЄДРПОУ: 39422563, керівник - Маловічко Григорій Анатолійович, місцезнаходження: вул. Героїв 93-ої бригади, буд. 10А, прим. 1, м. Запоріжжя, Запорізька обл., 69114.

Згідно з наказом Мін'юсту від 26.07.2023 № 1853/7 (зі змінами) утворено Комісію з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі - Комісія), затверджено її склад.

Проведеним моніторингом відповідності найменування юридичної особи вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» Комісією встановлено, що найменування юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ» не відповідає вимогам цього Закону.

Листом від 19.06.2025 № 87265/19.2.2/33-25 Міністерство юстиції України повідомило Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ» про необхідність надати пояснення щодо причин неприведення назви підприємства у відповідність вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Пояснення до Міністерства юстиції України не надходили.

За наслідком проведеної правової експертизи на відповідність найменування Відповідача вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» Комісією складено Правовий висновок від 28.11.2025 № 11 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження та заборону російської імперської політики в Україні і деколонізації топонімії» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ».

Найменування об'єкта правової експертизи не відповідає частині другій статті 4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», оскільки відповідно до Переліку ОСОБА_1 (1893-1930) - радянський поет, особа, яка у своїй творчості підтримувала, глорифікувала та виправдовувала російську імперську політику, що проводилася комуністичною партією у часи СРСР.

02.12.2025 Міністерством юстиції України було видано наказ № 3312/5 «Про затвердження Правового висновку Комісії з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», яким на виконання вимог пункту 20 Порядку № 354:

1) затверджено Правовий висновок Комісії з питань дотримання Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки», «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» від 28.11.2025 № 11 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ»;

2) визнано, що найменування ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ» не відповідає частині другій статті 4 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії».

Вказані обставини слугували підставою для звернення до суду з даною позовною заявою.

Надаючи правову оцінку вказаним обставинам, суд зазначає наступне

Відповідно до ст.1, 3, 4, 7 Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» (далі по тексту Закон №3005-ІХ) цей Закон визначає правові засади засудження російської імперської політики в Україні, заборони пропаганди її символіки та встановлює порядок ліквідації символіки російської імперської політики.

Російська імперська політика визнається злочинною та засуджується.

Пропаганда російської імперської політики та її символіки забороняється.

Присвоєння географічним об'єктам, юридичним особам та об'єктам права власності назв, що глорифікують, увічнюють, пропагують або містять символіку російської імперської політики, а також держави-терориста (держави-агресора) або її визначні, пам'ятні, історичні та культурні місця, населені пункти, дати, події, забороняється.

Особи, винні у порушенні вимог цього Закону, несуть відповідальність згідно із законом.

У разі невиконання юридичними особами, політичними партіями, іншими об'єднаннями громадян вимог цього Закону їхня діяльність підлягає припиненню (забороні) в судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців.

Для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам цього Закону центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, громадських формувань, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців, утворює комісію з питань дотримання вимог Закону України "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії".

Згідно із ст.2 Закону №3005-ІХ пропаганда російської імперської політики - публічна глорифікація або виправдання російської імперської політики, поширення інформації, спрямованої на виправдання російської імперської політики, а також публічне використання продукції, що містить символіку російської імперської політики, публічне заперечення злочинів (репресивних заходів) проти Українського народу.

Російська імперська політика (російська колоніальна політика) - система заходів, що здійснювалися органами управління, збройними формуваннями, політичними партіями, недержавними організаціями, установами, підприємствами, групами чи окремими громадянами (підданими) Російського царства (Московського царства), Російської імперії, Російської республіки, Російської держави, Російської Соціалістичної Федеративної Радянської Республіки, Російської Радянської Федеративної Соціалістичної Республіки, Союзу Радянських Соціалістичних Республік, Російської Федерації, спрямованих на підкорення, експлуатацію, асиміляцію Українського народу.

Символіка російської імперської політики - символіка, що включає, зокрема, назви областей, районів, населених пунктів, районів у містах, скверів, бульварів, вулиць, провулків, узвозів, проїздів, проспектів, площ, майданів, набережних, мостів, інших об'єктів топонімії населених пунктів, підприємств, установ, організацій на території України, яким присвоєні імена або псевдоніми осіб, які відповідають критеріям, встановленим підпунктами "в" і "г" цього пункту, назви подій, пов'язаних із реалізацією російської імперської політики, назви російських міст та інших географічних, історичних та культурних об'єктів Російської Федерації, що не пов'язані безпосередньо із захистом політичних, економічних, культурних прав Українського народу, розвитком української національної державності, науки, культури або з культурою поневолених народів Російської Федерації.

Відповідно до ч.3 ст.8 Закону №3005-ІХ юридичні особи, політичні партії, інші об'єднання громадян, зареєстровані на день набрання чинності цим Законом, у разі недодержання вимог цього Закону зобов'язані протягом одного місяця з дня набрання чинності цим Законом привести свої установчі документи, найменування та/або символіку у відповідність із цим Законом. При цьому такі юридичні особи звільняються від сплати адміністративного збору під час державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із цим Законом. Власники знаків для товарів і послуг, які на день набрання чинності цим Законом містять символіку російської імперської політики, протягом трьох місяців з дня набрання чинності цим Законом зобов'язані привести такі знаки для товарів і послуг у відповідність із цим Законом.

Порядок прийняття рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії, затверджений постановою Кабінету Міністрів України №354 від 27.05.2015 (далі по тексту Порядок №354) визначає процедуру прийняття Мін'юстом рішень щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України "Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, "Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії" (далі - Закони).

Пунктом 3 Порядку №354 встановлено, що Мін'юст безпосередньо або через територіальні органи забезпечує постійний моніторинг відповідності найменування та/або символіки, матеріалів реєстраційної справи юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів.

Згідно з підпунктом 2 пункту 4 Порядку №354 підставою проведення правової експертизи може бути ініціатива Мін'юсту.

Відповідно до пунктів 7, 8, 9 Порядку №354 для проведення правової експертизи щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів утворюється Комісія з питань дотримання Законів України Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії (далі - Комісія).

Комісія є постійно діючим колегіальним консультативно-дорадчим органом при Мін'юсті, склад та положення якої затверджуються наказом Мін'юсту.

До складу Комісії входять працівники Мін'юсту.

До роботи Комісії можуть залучатися представники правоохоронних органів, Центральної виборчої комісії, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками), а також незалежні експерти (за згодою).

Комісія для виконання покладених на неї завдань має право отримувати в установленому порядку інформацію від правоохоронних органів, центральних і місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій.

Пунктами 15, 18, 23 Порядку №354 встановлено, що за результатами правової експертизи щодо кожного об'єкта складається окремий правовий висновок про відповідність або невідповідність його діяльності, найменування та/або символіки вимогам Законів.

Комісія під час правової експертизи бере до уваги повідомлення об'єкта правової експертизи про наявні об'єктивні причини неможливості виконання ним вимог Законів та про вжиті заходи, спрямовані на виконання вимог Законів.

У тридцятиденний строк з дня прийняття рішення про невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів Мін'юст звертається з позовом до суду про припинення діяльності юридичної особи, політичної партії, іншого об'єднання громадян або повідомляє іншим органам державної влади, які уповноважені звертатися з відповідним позовом до суду.

Аналіз наведених норм дає підстави зробити висновок про те, що на підставі прийнятого рішення щодо невідповідності діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи, політичної партії, її обласної, міської, районної організації або іншого структурного утворення, передбаченого статутом політичної партії, іншого об'єднання громадян вимогам Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» Міністерство юстиції України звертається з відповідним позовом до суду про припинення такої діяльності.

Законодавець визначив відповідну процедуру, яка передує зверненню Мін'юсту до суду з позовом щодо припинення діяльності певного об'єкту. Спочатку Мін'юст повинен установити невідповідність діяльності, найменування та/або символіки юридичної особи вимогам Законів України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» шляхом проведення правової експертизи та складання відповідного рішення Комісією. Лише після складання рішення про невідповідність вимогам зазначених законів Мін'юст у тридцятиденний строк (з моменту складання такого рішення) може звернутись із позовом до суду щодо припинення діяльності такого об'єкта.

Мін'юст дотримався законодавчо визначеної процедури щодо встановлення невідповідності найменування юридичної особи відповідача вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки, звернувшись до суду з позовом щодо припинення діяльності зазначеного об'єкта, попередньо установивши невідповідність його найменування Закону №317-VIII шляхом проведення правової експертизи.

Як встановив суд, Комісією 28.11.2025 складено правовий висновок № 11 «Про невідповідність найменування вимогам Закону України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ».

Доказів визнання протиправним/скасування вищевказаного правового висновку у встановленому законом порядку сторонами до суду не надано, що дає підстави зробити висновок про те, що він є чинним та підлягає застосуванню. Підстав для неприйняття зазначеного правового висновку та наведеної в ньому інформації суд не встановив.

Не є спірною обставиною у цій справі, те що заходів щодо дотримання вимог Закону №3005-ІХ, а саме державної реєстрації змін до установчих документів, пов'язаних з приведенням їх у відповідність із вищевказаним законом, відповідачем не вживалось.

Як встановлено ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Повно та всебічно дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство України, суд зробив висновок про задоволення позовної заяви Міністерства юстиції України до Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ» про припинення діяльності юридичної особи, назва якої суперечить вимогам закону.

На підставі викладеного, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних повноважень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 139, 241, 243, 244, 245, 246 та 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовну заяву Міністерства юстиції України (01001, м. Київ, вул. Архітектора Городецького, буд. 13; код ЄДРПОУ 00015622) до Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ» (69114, м. Запоріжжя, вул. Героїв 93-ої бригади, буд. 10А, прим. 1; код ЄДРПОУ 39422563) про припинення діяльності юридичної особи - задовольнити у повному обсязі.

Припинити діяльність юридичної особи Товариства з обмеженою відповідальністю «БІЗНЕС ЦЕНТР «МАЯКОВСЬКИЙ» (код ЄДРПОУ: 39422563, керівник - Маловічко Григорій Анатолійович, місцезнаходження: вул. Героїв 93-ої бригади, буд. 10А, прим. 1, м. Запоріжжя, Запорізька обл., 69114).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення складено у повному обсязі та підписано суддею 23.02.2026.

Суддя М.С. Лазаренко