Рішення від 23.02.2026 по справі 240/8683/24

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 року м. Житомир справа № 240/8683/24

категорія 109000000

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Романченка Є.Ю., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Заступника керівника Житомирської обласної прокуратури в інтересах держави до Державної комісії України по запасах корисних копалин, Державної служба геології та надр України, третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" про визнання дій протиправними, скасування держаної реєстрації.,

встановив:

Заступник керівника Житомирської обласної прокуратури в інтересах держави звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, здійснену Державною службою геології та надр України ТОВ "Пісок Полісся" за формою 3-гр із присвоєнням державного реєстраційного номера об'єкта РДГВН №У-18-301/1;

- визнати протиправним та скасувати протокол №4558 від 25.10.2018 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин;

- визнати протиправним та скасувати спеціальний дозвіл на користування надрами №6604 виданий 31.12.2021 ТОВ "Пісок Полісся" з метою видобування піску Анастасіївського родовища.

В обґрунтування позову вказано, що на підставі інформації Державної служби геології та надр України від 17.04.2024 № №2604/03-4/2-24 встановлено, що ТОВ «Пісок Полісся» станом на дату реєстрації робіт не було надрокористувачем в розумінні вимог Закону та не володіло чинним спеціальним дозволом на користування надрами.

Відтак, державна реєстрація РДГВН проведена Держгеонадрами України ТОВ «Пісок Полісся» за №У-18-301/1 підлягає визнанню протиправною та скасуванню.

Вказано, що отримання ТОВ «Пісок Полісся» спеціального дозволу з метою видобування піску Анастасіївського родовища, можливе лише за умови проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин в порядку, та за умовами, що визначені Порядком № 865.

Ухвалою суду від 02.01.2025 продовжено розгляд адміністративної справи №240/8683/24 за правилами загального позовного провадження.

Попередньо, ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 позовну заяву заступника керівника Житомирської обласної прокуратури залишено без розгляду.

Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 10.12.2024 апеляційну скаргу заступника керівника Житомирської обласної прокуратури задоволено, ухвалу Житомирського окружного адміністративного суду від 07.10.2024 скасовано, справу направлено для продовження розгляду.

В судовому засіданні 14.01.2025 встановлено особу представника позивача, заслухано її позицію, засідання відкладено на 27.01.2025.

Судове засідання 27.01.2025 відкладено у зв'язку з перебуванням судді Романченка Є.Ю. у відпустці.

28.01.2025 від представника ТОВ "Пісок Полісся" надійшло клопотання про залишення позову без розгляду у зв'язку з порушенням строків звернення до суду.

Судове засідання 04.02.2025 відкладено на 07.02.2025 за клопотанням представника третьої особи.

В судовому засіданні 07.02.2025 суд перейшов в письмове провадження для подальшого розгляду справи.

Ухвалою суду від 08.07.2025 у задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" про залишення позову без розгляду - відмовлено.

Заслухавши пояснення прокурора, представників відповідачів та третьої особи, дослідивши матеріали справи та наявні письмові докази у ній, судом встановлено наступне.

Попередньо, з метою отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону ТОВ "Пісок Полісся" зверталось до Державної служби геології та надр України з заявою №17/07 та відповідними документами.

У зв'язку з відсутністю рішення суб'єкта владних повноважень на вказану заяву, ТОВ "Пісок Полісся" зверталось до суду з позовом.

Так, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 09.02.2021 у справі №240/22046/20, залишеним без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 20.05.2021, визнано протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України щодо неприйняття у строк, визначений пунктом 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №615, рішення про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону за заявою Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 17 липня 2019 року №17/07; зобов'язано Державну службу геології та надр України надати Товариству з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" спеціальний дозвіл на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування корисних копалин Анастасіївського родовища піску, яке розташоване на відстані близько 700 м на північний схід від с. Тарасівка, Житомирського району, Житомирського області, на відстані близько 100 м від залізничної колії Житомир-Фастів, строком на 20 років, без проведення аукціону, відповідно до заяви Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 17 липня 2019 року №17/07. Визнано протиправним та скасовано наказ Державної служби геології та надр України від 13 березня 2020 року №92 "Про прийняття рішення про відмову в наданні спеціальним дозволів на користування надрами" в частині пункту 9 додатку №1 до вказаного наказу.

Саме на виконання рішення суду, що набрало законної сили, Державною службою геології та надр України 13 вересня 2021 року винесено наказ №654 на підставі якого, 31.12.2021 видано спеціальний дозвіл на користування надрами №6604 Товариству з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся", зокрема на видобування корисних копалин, з метою видобування пісків, придатних для благоустрою, рекультивації та планування Анастасіївського родовища. Строк дії спеціального дозволу становить 20 років.

В рамках отримання спеціального дозволу між Держгеонадра та Товариством з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" укладено угоду №6604 від 31.12.2021 про умови користування надрами з метою видобування корисних копалин. Додатками до такої угоди є характеристика ділянки надр та програма робіт з видобування корисних копалин піску Анастасіївського родовища.

Попередньо Державною комісією України по запасах корисних копалин (ДКЗ) 25.10.2018 прийнято протокол №4558 за результатами розгляду РДГВН Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся", яким апробовано станом на 01.09.2018 балансові запаси пісків місцевого значення Анастасіївського родовища, придатних для благоустрою, рекультивації і планування згідно з ДСТУ Б В.2.7-29-95.

Позивач, вважаючи інтереси держави порушеними, а державну реєстрацію робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, здійснену Державною службою геології та надр України, протокол та спеціальний дозвіл протиправними, звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Вирішуючи спір по суті, суд ураховує, що згідно з ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому суд відмічає, що "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним; "у межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх; "у спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби; "з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано", тобто використання наданих суб'єкту владних повноважень повинно відповідати меті та завданням діяльності суб'єкта, які визначені нормативним актом, на підставі якого він діє; "обґрунтовано", тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Рішення повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Гірничі відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян регулюється Кодексом України про надра № 132/94-ВР від 27 липня 1994 року.

Відповідно до ст.39 Кодексу України про надра, роботи і дослідження, пов'язані з геологічним вивченням надр, підлягають обов'язковій державній реєстрації та обліку з метою узагальнення і максимального використання результатів вивчення надр, а також запобігання дублюванню зазначених робіт. Державну реєстрацію та облік робіт і досліджень, пов'язаних з геологічним вивченням надр, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.

Порядок розпорядження геологічною інформацією встановлюється Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу єдину процедуру державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр (далі - РДГВН), з метою запобігання їх дублюванню при подальшому вивченні геологічної будови надр, виявленні та оцінці запасів і якості корисних копалин, дослідженні екологічного стану геологічного середовища, з'ясуванні гірничотехнічних, гідрогеологічних та інших умов розробки родовищ корисних копалин і використання надр для цілей, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин установлює Порядок державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, затверджений наказом Міністерства екології та природних ресурсів України 14.06.2013 № 263, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10 липня 2013 року за № 1157/23689 (далі - Порядок №263).

Підпунктом 2 пункту 1 цього ж порядку визначено, що державна реєстрація РДГВН - офіційне свідчення про доцільність здійснення певних видів і обсягів робіт, які спрямовані на збільшення повноти геологічної, гідрогеологічної, інженерно-геологічної, геофізичної, еколого-геологічної та геохімічної вивченості надр.

Державну реєстрацію РДГВН здійснює Державна служба геології та надр України відповідно до вимог цього Порядку шляхом проставлення відтиску штампа на переліку об'єктів робіт та досліджень з геологічного вивчення надр за формою № 3-гр (далі - Перелік РДГВН) згідно з додатком до цього Порядку та внесення запису в журнал державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр (а.с.1.3 Порядку №263).

Згідно зі ст. 19 Кодексу України про надра визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр.

В свою чергу п.1.5 Порядку №263 визначає, що реєстрації підлягають такі види РДГВН, серед інших, зокрема, як геолого-економічна оцінка.

Пунктом 1.4 Порядку №263 встановлено, що державній реєстрації підлягають РДГВН, що проводяться на основі зокрема:

- діючого спеціального дозволу на користування надрами;

- затвердженого в установленому порядку пооб'єктного плану виконавця РДГВН;

- висновку щодо доцільності розподілу раніше затверджених запасів корисних копалин родовища (ділянки) на окремі об'єкти надрокористування, затвердженого в установленому порядку.

Як встановлено судом, позивач неодноразово звертався до відповідачів листами від 03.04.2024 №12-197вих-24, від 10.04.2024 №12-213вих-24 та від 17.04.2024 №12-226вих-24 з метою отримання документів про державну реєстрацію РДГВН ТОВ "Пісок Полісся" та документів на підставі яких, така реєстрація здійснювалась.

Листом від 10.04.2024 №304/06-ВС Державна комісія України по запасах корисних копалин повідомила, що у 2018 році на засіданні колегії ДКЗ розглянуто матеріали попередньої геолого-економічної оцінки запасів пісків Анастасіївського родовища в Житомирському районі Житомирської області, поданих на розгляд Товариством з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся". За результатами засідання прийняті рішення, що оформлені протоколом колегії ДКЗ від 25.10.2018 №4558. Відповідно до інформації, що вказана у протоколі засідання колегії ДКЗ від 25.10.2018 №4558, колегією ДКЗ розглянуто, зокрема, перелік об'єктів робіт та досліджень з геологічного вивчення надра на 2018-2019 рр., що зареєстрований на формою 3-гр за номером У-18-301/1.

Вказано, що ДКЗ не зберігає матеріали, що подаються для проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, а повертає їх замовникам цих робіт для подальшої передачі до Державного науково-виробничого підприємства "Державний інформаційний геологічний фонд України" на постійне зберігання (а.с.68-69 т.1).

Листом від 24.04.2024 №11766-24 Держгеонадра України підтвердило факт реєстрації робіт за №У-18-301/1, надало копії протоколу ДКЗ України №4558 від 25.10.2018, угоди на користування надрами з додатками та спеціального дозволу на користування надрами (а.с. 27 т.1).

Листом від 24.04.2024 Держгеонадра повідомили, що ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 04.02.2019 у справі №760/3251/19 (Провадження 1-кс/760/2351/19) пакет документів щодо реєстрації РДГВН та зареєстрована форма №3-гр №У-18-301/1 ТОВ "Пісок Полісся" був вилучений. У зв'язку з чим надати копію форми 3-гр за державним реєстраційним номером №У-18-301/1 немає можливості (а.с.73 т.1).

Так, змістом протоколу №4558 від 25.10.2018 засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин підтверджено, що реєстрація РДГВН ТОВ "Пісок Полісся" проведена, присвоєно повний реєстраційний номер об'єкта РДГВН №У-18-301/1 (а.с. 42-48 т.1).

Вказана реєстрація здійснена на заяву ТОВ "Пісок Полісся" на отримання дозволу на користування надрами без проведення аукціону від 17.07.2019 №17/07 (а.с.156 т.1), за рішенням суду згідно наказу Державної служби геології та надр України від 13 вересня 2021 року №654 на підставі якого, 31.12.2021 видано спеціальний дозвіл на користування надрами №6604 Товариству з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся", зокрема на видобування корисних копалин, з метою видобування пісків, придатних для благоустрою, рекультивації та планування Анастасіївського родовища. Строк дії спеціального дозволу становить 20 років.

Згідно роздруківки з бази даних "Державна реєстрація геологорозвідувальних робіт (форма 3-гр)", наданої позивачу Держгеонадрами, серед переліку об'єктів робіт та досліджень з геологічного вивчення надр на 2018 рік вказано РДГВН ТОВ "Пісок Полісся" за номером реєстрації У-18-301/1.

Відтак, сам факт реєстрації РДГВН Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" підтверджений матеріалами справи та не заперечується відповідачами.

Натомість надані до матеріалів справи документи вказують на вилучення вказаних доказів ухвалою Солом'янського районного суду м. Києва від 04.02.2019 у справі №760/3251/19.

Аналіз встановлених обставин справи свідчить, що вказаною державною реєстрацією Держгеонадра України офіційно засвідчили про доцільність здійснення ТОВ "Пісок Полісся" попередньої геолого-економічної оцінки запасів пісків Анастасіївського родовища піску, яке розташоване на відстані 700 м на північний схід від с. Тарасівка Житомирського району Житомирської області, з метою підрахунку запасів та апробацію ДКЗ України.

Водночас, зі змісту долучених до матеріалів справи доказів встановлено, що при проведенні державної реєстрації Держгеонадра РДГВН у Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" був відсутній діючий спеціальний дозвіл на користування надрами, станом на дату реєстрації таких робіт, що у свою чергу свідчить про протиправність здійснення державної реєстрації попередньої геолого-економічної оцінки Анастасіївського родовища піску.

З огляду на наведене, проведена державна реєстрація РДГВН ТОВ «Пісок Полісся» є протиправною та підлягає скасуванню.

Частиною 1 статті 16 Кодексу України про надра передбачено, що спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим. Порядок проведення аукціонів з продажу спеціальних дозволів на користування надрами та порядок їх надання встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно п.4 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 р. № 615 (далі Порядок №615), дозвіл на видобування корисних копалин (промислову розробку їх родовищ) надається після проведення експертизи та оцінки розвіданих запасів корисних копалин в установленому порядку чи апробації прогнозних (перспективних) ресурсів корисних копалин ДКЗ за умови подальшого затвердження нею таких запасів.

Пунктом 5 Порядку №615 визначено, що дозволи надаються на такі види користування надрами: геологічне вивчення родовищ корисних копалин; геологічне вивчення, в тому числі дослідно-промислова розробка родовищ корисних копалин загальнодержавного значення; видобування корисних копалин; геологічне вивчення нафтогазоносних надр, у тому числі дослідно-промислова розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ); будівництво та експлуатація підземних споруд, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин, у тому числі споруд для підземного зберігання нафти, газу та інших речовин і матеріалів, захоронення шкідливих речовин і відходів виробництва, скидання стічних вод; створення геологічних територій та об'єктів, що мають важливе наукове, культурне, санітарно-оздоровче значення (наукові полігони, геологічні заповідники, заказники, пам'ятки природи, лікувальні, оздоровчі заклади тощо); виконання робіт (здійснення діяльності), передбачених угодою про розподіл продукції.

Згідно пп.1 п.8 Порядку №615, без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин, якщо заявник за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ, та подав документи на отримання спеціального дозволу не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів, а також видобування корисних копалин (для нафтогазоносних надр на геологічне вивчення, у тому числі дослідно-промислову розробку родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію в ДКЗ за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин у ДКЗ протягом трьох років, а в межах континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони України - десяти років з моменту надання дозволу.

Відповідно до ч.4 ст.45 Кодексу України про надра, запаси корисних копалин розвіданих родовищ, а також запаси корисних копалин, додатково розвіданих у процесі розробки родовищ, підлягають експертизі та оцінюються центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 28 Положення про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженого постановою Кабінет Міністрів України № 865 від 22.12.1994 (далі - Порядок № 865) визначено, що надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування корисних копалин та акта про надання гірничого відводу здійснюється після державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин.

Тобто, з аналізу наведених норм, вбачається, що отримання Товариством з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування піску можливе лише за умови проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин в порядку та за умовами, що визначені наведеним вище Порядком №865.

При цьому п.5 Порядку №865 передбачено, що залежно від ступеня підготовленості до промислового освоєння запасів корисних копалин державна експертиза може завершуватися або затвердженням запасів корисних копалин розвіданих родовищ, або апробацією балансових запасів основної корисної копалини (незмінених вивітрюванням гранітів) та спільно залягаючої корисної копалини (зачеплених вивітрюванням гранітів) придатних для видобування.

Державна експертиза та оцінка запасів корисних копалин проводиться на підставі звітів, які містять в собі матеріали з геологічного вивчення родовищ корисних копалин (п.7 Порядку № 865).

Відповідно до п.9 Порядку №865 матеріали геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин повинні містити, серед іншого, документи, що засвідчують право на користування надрами.

Матеріали геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин подаються до ДКЗ користувачами надр або уповноваженими ними особами (пунктів 16 та 17 згаданого вище Порядку).

Після одержання матеріалів геолого-економічної оцінки родовищ корисних копалин ДКЗ України укладає договори з користувачами надр або з уповноваженими ними особами на проведення робіт з експертизи та оцінки запасів корисних копалин і виконує їх в обумовлений у договорі термін.

Пунктом 5 Порядку № 865 передбачено, що залежно від ступеня підготовленості до промислового освоєння запасів корисних копалин державна експертиза може завершуватися або затвердженням запасів корисних копалин розвіданих родовищ, або, як у даному випадку, апробацією попередньо розвіданих балансових запасів пісків місцевого значення Анастасіївського родовища.

Згідно п.7 Порядку № 865 державна експертиза та оцінка запасів корисних копалин проводиться на підставі звітів, які містять в собі матеріали з геологічного вивчення родовищ корисних копалин (звіт ТОВ «ГК «Геобаланс» «Попередня геолого-економічна оцінка Анастасіївської ділянки піску в Житомирському районі Житомирської області), підрахунок їх запасів та техніко-економічне обґрунтування промислового значення (далі - геолого-економічна оцінка).

Відповідно до п.9 Порядку № 865 матеріали геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин повинні містити, серед іншого, документи, що засвідчують право на користування надрами. Згідно пунктів 16 та 17 вказаного вище Порядку, матеріали геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин подаються до ДКЗ користувачами надр або уповноваженими ними особами. Після одержання матеріалів геолого- економічної оцінки родовищ корисних копалин ДКЗ укладає договори з користувачами надр або з уповноваженими ними особами на проведення робіт з експертизи та оцінки запасів корисних копалин і викопує їх в обумовлений у договорі термін.

Положеннями ч.1 ст.19 Кодексу України «Про надра» визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр, що свідчить про те, що юридична особа або фізична особа є надрокористувачем з моменту надання їй спеціального дозволу на користування надрами і до моменту закінчення терміну дії або припинення такого дозволу.

Зі змісту протоколу №4558 від 25.10.2018 вбачається, що Товариством з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" на розгляд до Державної комісії України по запасах корисних копалин (далі - ДКЗ України) подало: звіт ТОВ «ГК «Геобаланс» «Попередня геолого-економічна оцінка Анастасіївської ділянки піску в Житомирському районі Житомирської області», форму 3-гр щодо державної реєстрації робіт з геологічного вивчення надр за номером У-18-301/1 та інші документи.

Відтак, наявними у матеріалах справи доказами підтверджується факт того, що Товариство з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" як на момент реєстрації РДГВН, так і на момент державної експертизи оцінки запасів корисних копалин не володіло спеціальним дозволом на користування надрами.

З огляду на наведене, Товариство з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся", в розумінні природоохоронного законодавства, на момент реєстрації РДГВН та подачі документів на державну експертизу не було надрокористувачем.

В свою чергу Пунктом 24 Порядку №865 визначено, що у разі коли подані на державну експертизу та оцінку матеріали геолого-економічної оцінки не дають змоги достовірно оцінити кількість або якість запасів корисних копалин, їх промислове значення, гірничо-геологічні та інші умови зберігання або коли склад і зміст зазначених матеріалів не відповідає вимогам відповідних нормативно-правових актів, ДКЗ утримується від оцінки запасів корисних копалин і всі подані матеріали повертає замовнику.

З огляду на вищевикладені факти суд дійшов висновку, що ДКЗ України неправомірно розглянуло подані Товариством з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" матеріали геолого-економічної оцінки, а тому протокол №4558 від 25.10.2018 слід визнати протиправним і скасувати.

Аналогічна позиція викладена у постановах Верховного Суду від 27.09.2023 у справі № 240/3448/19, а також постанові Верховного Суду від 26.01.2023 у справі №240/3379/19.

В подальшому на підставі протоколу №4558 від 25.10.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" 31.12.2021 в позааукціонному порядку отримало дозвіл на користування надрами №6604 з метою видобування піску Анастасіївського родовища.

Слід зауважити, що за встановленого судом факту відсутності права на державну експертизу, у Товариства з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" відсутнє право на отримання спеціального дозволу поза аукціоном.

Як попередньо зазначалось судом, невідповідність отриманих матеріалів є підставою для повернення ДКЗ таких матеріалів заявнику без надання оцінки.

Посилання представника відповідача на обов'язок ДКЗ України приймати до розгляду матеріали геолого-економічної оцінки у зв'язку із наявністю реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр (у відповідності до Порядку державної реєстрації робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр від 14.06.2013 № 263) визнається судом необґрунтованим. Вказане твердження не спростовує факту необхідності володіння товариством спеціальним дозволом на користування надрами під час подання матеріалів ГЕО у відповідності із вимогами Порядку № 865 з метою проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин.

Відтак, спеціальний дозвіл на користування надрами від 31.12.2021 №6604, отриманий Товариством з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся", слід визнати протиправним і скасувати.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позивачем належним чином доведено, наявними у матеріалах справи доказами підтверджено, а відповідачем не спростовано наявність підстав для задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 77, 90, 242-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

Позов Житомирської обласної прокуратури в інтересах держави (вул. Святослава Ріхтера, 11, м.Житомир,10008, код ЄДРПОУ 02909950) до Державної комісії України по запасах корисних копалин (вул. Кутузова, 18/7, оф. 816, м.Київ,01133, код ЄДРПОУ 01432865), Державної служби геології та надр України (вул.Антона Цедіка 16, м.Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031), третя особа: Товариство з обмеженою відповідальністю "Пісок Полісся" (вул. Адміністративна, 8, оф.11, с-ще Головине, Житомирський р-н, Житомирська обл., 12325, ЄДРПОУ 42367445) про визнання дій протиправними, скасування держаної реєстрації, - задовольнити.

Визнати протиправною та скасувати державну реєстрацію робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр Державної служби геології та надр України за формою 3-гр, за номером державної реєстрації об'єкта РДГВН №У-18-301/1.

Визнати протиправним та скасувати протокол засідання колегії Державної комісії України по запасах корисних копалин №4558 від 25.10.2018.

Визнати протиправним та скасувати спеціальний дозвіл на користування надрами ТОВ "Пісок Полісся" з метою видобування піску Анастасіївського родовища від 31.12.2021 №6604.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Є.Ю. Романченко

23.02.26