Україна
Донецький окружний адміністративний суд
23 лютого 2026 року Справа№200/9707/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Дмитрієва В.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження справу за адвоката Єрмак Людмили Борисівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, -
09.12.2025 до Донецького окружного адміністративного суду, через систему “Електронний суд», надійшов адміністративний позов адвоката Єрмак Людмили Борисівни в інтересах ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Донецькій області з вимогами:
- визнати протиправними та скасувати винесені Головним Управлінням Державної податкової служби у Донецькій області податкові повідомлення-рішення (форма “Ф») від 02.10.2025 за № 361300-2405-0515- UA14120090000098500 про визначення суми податкового зобов'язання за 2022 рік в розмірі 418 891,50 грн та № 361301-2405-0515- UA14120090000098500 про визначення суми податкового зобов'язання за 2023 рік в розмірі 481725,23 грн ОСОБА_1 .
В обґрунтування позову зазначено, що позивач є орендарем земельної ділянки розташованої у місті Краматорську Донецької області, 02.10.2025 отримала спірні податкові повідомлення-рішення про нарахування орендної плати за землю з фізичних осіб за 2022 та 2023 рік, з якими незгодна та вважає, що у неї відсутні зобов'язання зі сплати земельного податку за період з 2022 по 2024 рік (до дня закінчення договору оренди земельної ділянки). Вказала, що Законом України від 15.03.2022 №2120-1Х «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану», який набрав чинності 17.03.2022, внесено зміни до п.69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, зокрема вказаний пункт доповнено пп.69.14 вказаний пункт доповнено пп.69.14 відповідно до якого тимчасово, на період з 1 березня 2022р. по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) активні бойові дії.
Вказано, що оскільки Краматорська міська територіальна громада відповідно до Переліку ( у редакції чинній на час спірного періоду) віднесена до території можливих бойових дій та не містить дати припинення можливості бойових дій, ОСОБА_1 відповідної пільги по сплаті відповідних податків (звільнення від обов'язку їх сплати) на період з 2022 по 2024 роки.
Відповідач позов не визнав, надав відзив на адміністративний позов, відповідно до якого просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування відзиву зазначив, що відповідно до підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України плата за землю - це обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності. Відповідно до підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ “Перехідні положення» ПК України власники та користувачі земельних ділянок не нараховують та не сплачують плату за землю (земельний податок та/або орендна плата) на територіях активних бойових дій або тимчасово окупованих російською федерацією, а саме: фізичні особи: 2022 рік - з 1 січня до 31 грудня; 2023 рік - з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території. Проте, оскільки Переліком територій, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, територію Краматорської міської територіальної громади Донецької області віднесено з 24.02.2022 до території можливих бойових дій, фізичні особи не звільняються від нарахування і сплати земельного податку з фізичних осіб за ділянки державної та комунальної власності, що розташовані на території Краматорської міської територіальної громади, за 2022 - 2024 роки.
Сторона позивача надала відповідь на відзив, у якій висловила незгоду з позицією відповідача та вказала, що Краматорська міська територіальна громада є територією, на якій ведуться (велися) бойові дії та відповідно фізична особа ОСОБА_1 підпадає під критерії суб'єктів, які відповідно до п.69.14 підрозділу 10 Перехідних положень Податкового кодексу України в редакції Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період воєнного стану» від 15.03.2022р. №2120-1Х, що не сплачують орендну плату за земельні ділянки комунальної та державної власності.
Ухвалою судді Донецького окружного адміністративного суду від 15.12.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою судді від 22.12.2025 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи провести за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Ухвалою суду від 06.01.2026 вирішено відмовити у задоволенні клопотання представника відповідача про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Дослідивши докази та письмові пояснення, викладені в заявах по суті справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та відзив на нього, суд встановив наступне.
03.07.2019 між Краматорською міською радою (орендодавцем) та фізичною особою ОСОБА_1 (орендарем) укладено Договір оренди землі №б/н з кадастровим номером 1412900000:00:005:0555 площею 1,3752 га, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .
На час складання технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) на земельній ділянці знаходиться комплекс: дріжджовий цех, матеріальний склад та гаражі, що належать Орендарю на підставі договору купівлі-продажу від 15.12.2016, реєстраційний номер нерухомого майна 517210814129 (пункт 3 Договору).
Згідно з п.5 Договору оренди нормативно грошова оцінка земельної ділянки на дату укладення Договору 61209,00 грн. Договір оренди від 03.07.2019 укладено на 5 років по 24.04.2024 (п.8 Договору).
Згідно з п. 9-10 Договору, орендна плата за землю сплачується орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 5 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить річна на час складання договору - 380 810,45 грн. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації, визначених законодавством.
02.10.2025 Головним управлінням ДПС У Донецькій області прийняті податкові повідомлення-рішення (форма «Ф»)
- № 361300-2405-0515-UA14120090000098500 про визначення суми податкового зобов'язання з орендної плати з фізичних осіб за 2022 рік в розмірі 418 891,50 грн;
- № 361301-2405- 0515-UA14120090000098500 про визначення суми податкового зобов'язання за 2023рік в розмірі 481 725,23 грн.
За результатом розгляду скарги позивача, рішенням Державної податкової служби України від 05.12.2025 № 34995/6/99-00-06-01-02-06 скаргу залишено без задоволення, а оскаржувані податкові повідомлення-рішення без змін.
Позивач вважає вказані податкові повідомлення-рішенням протиправними та просить їх скасувати.
Суд зазначає, що сума грошового зобов'язання визначена спірними податковими повідомленнями-рішеннями не є спірною в межах цієї справи, позивач не погоджується з винесенням податкових повідомлень-рішень, оскільки вважає, що звільнений від орендної плати.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Статтею 67 Конституції України закріплено обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України).
На підставі пп.14.1.136 п.14.1 ст.14 ПК України орендна плата для цілей розділу XII Податкового кодексу України - обов'язковий платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди.
За положеннями ст.269 ПК України платниками плати за землю є, зокрема, платники орендної плати - землекористувачі (орендарі) земельних ділянок державної та комунальної власності на умовах оренди.
Приписами пп.270.1.2 п.270.1 ст.270 ПК України визначено, що об'єктами оподаткування платою за землю є об'єкти оподаткування орендною платою - земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди.
Відповідно до ст.284.2 ПК України якщо право на пільгу у платника виникає протягом року, то він звільняється від сплати податку починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому виникло це право. У разі втрати права на пільгу протягом року податок сплачується починаючи з місяця, що настає за місяцем, у якому втрачено це право.
Статтею 285 ПК України встановлено, що базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до п.286.5 ст.286 ПК України нарахування фізичним особам сум плати за землю проводиться контролюючими органами (за місцем знаходження земельної ділянки, у тому числі право на яку фізична особа має як власник земельної частки (паю), які надсилають платнику податку у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу, разом із детальним розрахунком суми податку, який, зокрема, але не виключно, має містити кадастровий номер та площу земельної ділянки, розмір ставки податку та розмір пільги зі сплати податку.
Пунктом 287.5 статті 287 ПК України передбачено, що податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
За ст.288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.
Указом Президента України від 24.02.2022 р. № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затвердженим Законом України від 24.02.2022 р. № 2102-ІХ), введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб.
На час розгляду цієї справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, Верховною Радою України 15.03.2022 прийнятий Закон України № 2120-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану", яким пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України був доповнений, зокрема, підпунктом 69.14 такого змісту:
"Тимчасово, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб, а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, визначається Кабінетом Міністрів України".
Пунктом 4 цього Закону Кабінету Міністрів України доручено невідкладно забезпечити перегляд та приведення міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади їх нормативно-правових актів у відповідність із цим Законом.
Таким чином, за змінами підпункту 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України, не підлягає нарахуванню та сплаті до бюджету плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності): 1) за земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних або юридичних осіб та: розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації; 2) за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями, як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.
Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 затверджено Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), у якому станом на 29 квітня 2022 року перебувала Краматорська міська територіальна громада.
Відповідно до Постанови № 1364 визначено, що перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією (далі - Перелік), затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за формою згідно з додатком за погодженням з Міністерством оборони на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.
На підставі пункту 1 Постанови № 1364 до територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, включаються території можливих бойових дій та території активних бойових дій.
Наказом від 22.12.2022 за № 309 Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України визнано таким, що втратив чинність, наказ Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25 квітня 2022 року № 75 та затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, у якому зазначено, зокрема, що з 24.02.2022 територія Краматорської міської територіальної громади відноситься до території можливих бойових дій.
Вказаний Перелік визначав територіями, на яких ведуться (велися) бойові дії/ розділ І/, як території можливих бойових дій /підрозділ 1/, так і території активних бойових дій /підрозділ 2/, з огляду на що Краматорська міська територіальна громада віднесена до території, на якій з 24.02.2022 ведуться (велися) бойові дії, як то прямо було передбачено підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України.
Зазначене надавало позивачу право на застосування податкової пільги, передбаченої підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а саме звільняло від обов'язку орендної плати за земельні ділянки за 2022 рік.
Разом з тим, 11.04.2023 Верховною Радою України було прийнято Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від сплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно" № 3050-IX (набрав чинності 06.05.2023 р.), яким підпункт 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України викладено в наступній редакції:
"69.14. За період з 1 січня 2022 року до 31 грудня 2022 року не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, та перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, фізичних осіб, та за період з 1 березня 2022 року до 31 грудня 2022 року - в частині земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди, юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Починаючи з 1 січня 2023 року, за земельні ділянки (земельні частки (паї), що розташовані на територіях активних бойових дій або на тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, які включені до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) не нараховується та не сплачується за період з першого числа місяця, в якому було визначено щодо відповідних територій дату початку активних бойових дій або тимчасової окупації, до останнього числа місяця, в якому було завершено активні бойові дії або тимчасова окупація на відповідній території.".
Тобто, вказаними змінами встановлено пільгу для платників орендної плати лише за земельні ділянки, які знаходяться на території активних бойових дій та тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України.
При цьому, згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань розвитку громад та територій України від 28.02.2025 № 376, територію Краматорської міської територіальної громади Донецької області віднесено з 24.02.2022 до територій можливих бойових дій.
З огляду на викладене, оскільки земельна ділянка, яка перебуває в оренді у позивача, знаходиться на території Краматорської міської територіальної громади, що не включена відповідно до Переліку до території активних бойових дій, а відноситься до територій можливих бойових дій, то позивач не має права на застосування податкової пільги у 2023 році, передбаченої підпунктом 69.14 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" ПК України.
Отже, відповідачем правомірно нараховано позивачу суму грошового зобов'язання з орендної плати фізичних осіб за 2023 рік у розмірі 481725,23 грн згідно податковому повідомленню-рішенню від 02.10.2025 № 361300-2405-0515-UA14120090000098500.
Таким чином, суд дійшов висновку про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення рішення Головного управління ДПС у Донецькій області від 02.10.2025 № 361300-2405-0515-UA14120090000098500 про визначення суми податкового зобов'язання за 2022 рік у розмірі 418 891,50 грн.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до положень статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Частиною другою статті 77 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
На підставі викладеного вище, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог шляхом визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення (форма “Ф») від 02.10.2025 № 361300-2405-0515-UA14120090000098500 про визначення суми податкового зобов'язання за 2022 рік у розмірі 418 891,50 грн.
Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.
Положеннями ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб'єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Матеріалами справи підтверджується, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 9006,17 грн.
Разом з цим, належний розмір судового збору за подання цього позову через систему «Електронний суд» становить 7204,93 грн (418891,50+481725,23)х1%х0,8).
Сума позову становила 900616,73 грн (418891,50+481725,23), позовні вимоги задоволено у розмірі 418 891,50 грн, що становить 46,51 % ((418891,50*100)/900616,73).
Таким чином, стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача підлягає судовий збір у розмірі 3351,01 грн ((7204,93 *46,51)/100).
При цьому позивач на підставі положень Закону України «Про судовий збір» може звернутися до суду із заявою про повернення надміру сплаченого судового збору.
Стосовно розподілу судових витрат на правничу допомогу, суд зазначає, що таке клопотання буде розглянуто у разі подання доказів понесення таких судових витрат.
Керуючись ст.ст. 2,5-10, 72-80, 159, 160, 171, 199-204, 205, 246, 250, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 02.10.2025 № 361300-2405-0515-UA14120090000098500 про визначення суми податкового зобов'язання за 2022 рік у розмірі 418 891,50 грн.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області (місцезнаходження: вул. Італійська, буд. 59, м. Маріуполь, Донецька область, код ЄДРПОУ ВП 44070187) на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 3351,01 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).
Суддя В.С. Дмитрієв