Україна
Донецький окружний адміністративний суд
19 лютого 2026 року Справа№200/4523/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність стосовно нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення;
зобов'язати нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця - січня 2008 року для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення;
визнати протиправною бездіяльність стосовно нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 28.10.2020, з 08.08.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 31.12.2024 із застосуванням абз. 4-6 п. 5 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 № 1078;
зобов'язати відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 28.10.2020, з 08.08.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 31.12.2024 із застосуванням абз. 4-6 п. 5 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 № 1078.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив нездійснення відповідачем індексації грошового забезпечення позивачу відповідно до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". За змістом позову відповідачем протиправно не нараховувалася та не виплачувалася індексація в період з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року як місяця підвищення доходу, оскільки протягом зазначеного періоду розміру грошового забезпечення позивача визначався положеннями постанови КМУ № 1294, що набрала чинності з 01.01.2008 та втратила чинність з 01.03.2018.
Крім цього, позивач зазначив про нездійснення відповідачем нарахування та виплати індексації різниці за період проходження ним служби з 01.03.2018 по 28.10.2020, з 08.08.2022 року по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 31.12.2024. За змістом позову з 01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", якою були встановлені нові розміри окладів військовослужбовців, з огляду на що березень 2018 року став місяцем підвищення доходу позивача, за яким слід здійснювати обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації грошового забезпечення. Таким чином, у березні 2018 року як місяці підвищення доходу позивача відповідач мав вирішити питання, чи має позивач право на отримання суми індексації-різниці, а якщо так, то в якому розмірі. За змістом позову сума індексації у місяці підвищення грошових доходів - березні 2018 року є більшою ніж розмір підвищення грошового доходу позивача, що свідчить про наявність підстав для визначення суми індексації різниці. За обчисленнями позивача, що наведені у позові, сума індексації різниці, обчислена як різниця між розміром індексації, що склалася у місяці підвищення доходів - березні 2018 року, та сумою підвищення доходу , обчисленого як різниця доходу за лютий 2018 року та березень 2018 року, становить 4082,63 грн.
Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_2 , надав до суду відзив на позову із наведеними в ньому запереченнями щодо заявлених позивачем вимог.
Відповідно до відзиву позивач пропустив тримісячний строк звернення до суду із вимогами про нарахування та виплату індексації за період з 19.07.2022 по 31.12.2024, що встановлений Кодексом законів про працю України в редакції, чинній з 19.07.2022.
У наданому до суду відзиві відповідач, не заперечуючи обов'язковість проведення індексації грошового забезпечення з 01.01.2016 по 28.02.2018 зауважив, на відсутності фінансового ресурсу в Міністерстві оборони України задля індексації грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України в січні 2016 року - лютому 2018 року та послався на листи Департаменту фінансів Міністерства оборони України (№248/3/9/1/2 від 04.01.2016 року, №248/3/9/1/940 від 16.08.2017 року, №248/1485 від 26.03.2018 року, №248/7/9/1/1661 від 19.12.2017 року), якими головний розпорядник бюджетних коштів довів до підпорядкованих частин відповідні роз'яснення та надав їм вказівки щодо припинення нарахування індексації до окремого розпорядження. Відповідач також зауважив, що механізм нарахування та виплати індексації у поточному році за попередні роки Порядком № 1078 не встановлений.
Відповідач також заперечував на встановленні місяцем підвищення доходу січня 2008 року за період служби позивача з 01.01.2016 по 28.02.2018 та зазначив, що місяцем підвищення доходу для позивача є місяць, в якому позивача прийнято на військову службу, а після цього - грудень 2015 року, що встановлено в абз. 2 п. 3 Постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013 «Про упорядкування структури заробітної плати, особливості проведення індексації та внесення змін до деяких нормативно-правових актів». Відповідач зазначив, що на виконання вимог п. 3 Постанови № 1013 в січні 2016 року військовослужбовцям Збройних Сил України, здійснено нарахування та виплату додаткових видів грошового забезпечення за грудень 2015 року у підвищеному розмірі, через що для проведення подальшої індексації грошового забезпечення військовослужбовців при обчисленні індексу споживчих цін для проведення індексації відповідно до Порядку № 1078, як базовий місяць (місяць підвищення) має враховуватися грудень 2015 року.
Щодо вимог позивача про нарахування та виплату індексації різниці за періоди з 01.03.2018 по 28.10.2020, з 08.08.022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 31.12.2024 відповідач заперечував правильність визначення позивачем розміру індексації різниці та зазначив, що розмір індексації-різниці становить 1224,14 грн. За змістом відзиву позивачем неправильно визначено суму підвищення доходу у березні 2018 року порівняно із лютим 2018 року через врахування у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової винагороди, яку встановлено Постановою Кабінету Міністрів України № 889. Відповідач зазначив, що розмір цієї додаткової винагороди не має враховуватися у складі грошового забезпечення березня 2018 року, оскільки зазначена постанова втратила чинність з 01.03.2018 на підставі Постанови Кабінету Міністрів України № 704. Визначення різниці між суми підвищення грошового забезпечення із сумою індексації у березні 2018 року має здійснюватися без врахування цієї додаткової винагороди, оскільки в умовах березня місяця 2018 року зазначена винагорода не існувала. Крім цього, відповідач наполягав на тому, що зазначена винагорода має разовий характер, що додатково свідчить про неможливість її врахування під час обчислення суми збільшення грошового забезпечення.
Відповідно до відзиву позивачу за період з 01.03.2018 по 28.10.2020 та з 08.08.2022 по 31.12.2024 нараховано та виплачено поточну індексацію грошового забезпечення згідно з чинним законодавством та в повному розмірі.
Ухвалою від 08.07.2025 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду у спрощеному позовному провадженні без виклику сторін.
Відповідно до ч. 5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.
Позивач, ОСОБА_1 , проходив військову службу у ІНФОРМАЦІЯ_3 , що є відповідачем у справі.
27.07.2015 позивач призваний у Збройні сили України за контрактом, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_1 та витягом з наказу військового комісару ІНФОРМАЦІЯ_4 від 27.07.2015 № 72, копії яких наявні в матеріалах справи.
28.10.2020 на підставі наказу ІНФОРМАЦІЯ_5 від 07.10.2020 № 48-РС позивача звільнено з військової служби у запас за п. а п. 2 ч. 5 ст 26 Закону України «Про військову службу та військовий обов'язок».
08.04.2022 на підставі Указу Президента України від 24.02.2022 № 69/2022 позивач призваний у Збройні сили України за мобілізацією, що підтверджується військовим квитком серії НОМЕР_1 та витягом з наказу від 08.04.2022 № 882, копії яких наявні в матеріалах справи.
Відповідно до витягу з наказу від 05.05.2025 № 125 позивача, увільненого та призначеного наказом командувача військ ОК « ІНФОРМАЦІЯ_6 » від 04.05.2025 № 202-рс на посаду солдату резерву 95 запасної роти військової частини НОМЕР_2 , виключено зі списків особового складу територіального центру комплектування та соціальної підтримки, всіх видів забезпечення. Відмітка про звільнення з військової служби після цієї дати у військовому квитку відсутня.
Згідно з наданими відповідачем документами індексація грошового забезпечення позивача у період з 01.01.2016 по 30.11.2018 не нараховувалася та не виплачувалася, у період з грудня 2018 року по лютий 2019 року позивачу виплачено індексацію у розмірі 71,08 грн на місяць, з березня 2019 року по червень 2019 року - в сумі 134,47 грн на місяць, з липня по вересень 2019 року - 206,72 грн на місяць, з листопада по грудень 2019 року в сумі 206,72 грн на місяць, з січня по липень 2020 року в сумі 216,51 грн на місць, з серпня по жовтень 2020 року - 226,29 грн на місяць, з листопада 2020 року - 204,39 грн, у травні 2022 року - в сумі 515,47 грн, у червні 2022 року в сумі 913,01 грн, у липня 2022 року - 1017,21 грн, у серпні 2022 року - 1066,00 грн, у вересні 2022 року - грудні 2022 року - 1281,80 грн, у січні 2023 року - 1470,83 грн, з вересня 2024 року по грудень 2024 року в сумі 130,20 грн на місяць, у січі 2025 року - 254,35 грн.
Надані відповідачем документи сформовані за місяцем фактичної виплати грошового забезпечення.
Під час вирішення питання щодо дотримання позивачем строку звернення до суду з вимогами про виплату індексації грошового забезпечення за період з 19.07.2022 по 31.12.2024, суд зазначає таке.
За правилами частини третьої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи.
Частиною першою статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Положення статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України не містять норми, які б врегульовували порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати у разі порушення законодавства про оплату праці (грошового забезпечення військовослужбовців).
У постанові від 11.07.2024 у справі №990/156/23 Велика Палата Верховного Суду сформулювала правовий висновок щодо норм, що підлягають застосуванню у питанні визначення строку звернення до суду у справах, пов'язаних з порушенням закону про оплату праці у публічно-правових відносинах.
У вказаній справі Велика Палата Верховного Суду зазначає, що положення статті 122 КАС України не містять норми, які б врегульовували порядок звернення осіб, які перебувають (перебували) на публічній службі, до адміністративного суду у справах про стягнення належної їм заробітної плати (середнього заробітку за час вимушеного прогулу та за час недопуску до продовження виконання повноважень) у разі порушення законодавства про оплату праці. В судовій практиці усталеним є підхід щодо застосування приписів Кодексу законів про працю України у разі неврегульованості нормами спеціального законодавства правовідносин щодо проходження публічної служби, у яких виник спір. Такий підхід відповідає висновкам Конституційного Суду України, сформульованим у рішенні від 07.05.2002 № 8-рп/2002, за змістом якого при розгляді та вирішенні конкретних справ, пов'язаних зі спорами щодо проходження публічної служби, суд, встановивши відсутність у спеціальних законах норм, може застосовувати норми Кодексу законів про працю України, у якому визначені основні трудові права працівника.
Велика Палата Верховного Суду також зазначила, що норма статті 233 Кодексу законів про працю України є нормою матеріального права, яка визначає строк судового захисту права працівника у разі порушення законодавства про працю. Вказана норма поширює свою дію на всіх працівників та службовців підприємства, установи, організації та незалежно від характеру їх трудової діяльності, у тому числі на осіб, які проходять публічну чи державну службу.
Так, відповідно до частин першої та другої статті 233 Кодексу законів про працю України (у редакції, чинній до змін, внесених згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин" від 01.07.2022 №2352-IX, далі - Закон України від 01.07.2022 №2352-IX) "працівник може звернутися з заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до місцевого загального суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а у справах про звільнення - в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення. У разі порушення законодавства про оплату праці працівник має право звернутися до суду з позовом про стягнення належної йому заробітної плати без обмеження будь-яким строком".
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин», який набрав чинності з 19.07.2022, частини першу і другу статті 233 Кодексу законів про працю України викладено в такій редакції: «Працівник може звернутися із заявою про вирішення трудового спору безпосередньо до суду в тримісячний строк з дня, коли він дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, крім випадків, передбачених частиною другою цієї статті.
Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні,- у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні (стаття 116).
У рішенні від 06.04.2023 у зразковій справі №260/3564/22 Верховний Суд зазначив, що частина перша статті 233 Кодексу законів про працю України в редакції Закону України від 01.07.2022 №2352-IX поширює свою дію лише на ті відносини, які виникли після набуття цією нормою закону чинності.
У цій справі позивач у червні 2025 року звернувся до суду із позовом про нарахування індексації грошового забезпечення, у т.ч. за період з 19.07.2022 по 31.12.2024.
Матеріалами справи підтверджено, що в період з 08.04.2022 по 05.05.2025 позивач безперервно проходив військову службу у підрозділі відповідача, виключений зі списків особового складу у зв'язку із призначенням на посаду солдату резерву 95 запасної роти військової частини НОМЕР_2 наказом від 05.05.2025 № 125, на день звернення до суду продовжує проходження військової служби. Таким чином, звернувшись до суду із позовом у червні 2025 року під час проходження військової служби позивач не порушив строків звернення до суду.
ДЖЕРЕЛА ПРАВА Й АКТИ, ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ ТА ВИСНОВКИ
Згідно зі статтею 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їх сімей.
Відповідно ч.ч. 1-4 ст. 9 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі в редакції, чинній на час виникнення спірних відносин - Закон № 2011-XII) держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.
До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.
Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону.
Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначені Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ (далі за текстом Закон № 1282-ХІІ), положення якого застосовуються судом в редакції чинній у періоді, нарахування індексації за який є предметом спору в цій справі)
Згідно зі ст. 2 Закону № 1282-ХІІ грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, оплата праці (грошове забезпечення) підлягають індексації. Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Відповідно до ст. 3 Закону № 1282-ХІІ індекс споживчих цін обчислюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, і не пізніше 10 числа місяця, що настає за звітним, публікується в офіційних періодичних виданнях.
Згідно зі ст. 4 цього Закону в редакції Закону № 911-VIII від 24.12.2015 індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка. До внесення змін редакція цієї статті визначала проведення індексації в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсоток.
Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.
Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.
Підвищення грошових доходів населення у зв'язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.
Відповідно до ст. 5 Закону № 1282-ХІІ підприємства, установи та організації, що фінансуються чи дотуються з Державного бюджету України, підвищують розміри оплати праці (грошового забезпечення) у зв'язку з індексацією за рахунок власних коштів і коштів Державного бюджету України.
Проведення індексації грошових доходів населення здійснюється у межах фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів та бюджетів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на відповідний рік.
Відповідно до ст. 6 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» у разі виникнення обставин, передбачених статтею 4 цього Закону грошові доходи населення визначаються як результат добутку розміру доходу, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму для відповідних соціальних і демографічних груп населення, та величини індексу споживчих цін. Порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації та сум індексації грошових доходів населення визначає Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 № 1078 (далі - Порядок № 1078).
Згідно із пунктом 1-1 Порядку № 1078 обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з березня 2003 року - місяця опублікування Закону України від 06.02.2003 №491-IV "Про внесення змін до Закону України "Про індексацію грошових доходів населення". Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений в абзаці другому цього пункту.
Пунктом 4 Порядку №1078 встановлено, що індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Сума індексації грошових доходів громадян визначається як результат множення грошового доходу, що підлягає індексації, на величину приросту індексу споживчих цін, поділеного на 100 відсотків.
Пунктом 5 Порядку № 1078 в редакції постанови КМУ від 09.12.2015 № 1013, встановлено, що у разі підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, значення індексу споживчих цін у місяці, в якому відбувається підвищення, приймається за 1 або 100 відсотків.
Обчислення індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення зазначених грошових доходів населення.
Сума індексації у місяці підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, не нараховується, якщо розмір підвищення грошового доходу перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу.
Якщо розмір підвищення грошового доходу не перевищує суму індексації, що склалась у місяці підвищення доходу, сума індексації у цьому місяці визначається з урахуванням розміру підвищення доходу і розраховується як різниця між сумою індексації і розміром підвищення доходу.
У разі зростання заробітної плати за рахунок інших її складових без підвищення тарифних ставок (окладів) сума індексації не зменшується на розмір підвищення заробітної плати. У разі коли відбувається підвищення тарифної ставки (окладу), у місяці підвищення враховуються всі складові заробітної плати, які не мають разового характеру.
До чергового підвищення тарифних ставок (окладів), пенсій або щомісячного довічного грошового утримання, стипендій, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, до визначеної суми індексації додається сума індексації, яка складається внаслідок перевищення величини індексу споживчих цін порогу індексації, зазначеного у пункті 1-1 цього Порядку.
Пункт 10-2 Порядку № 1078 в редакції, чинній з 01.12.2015 встановлює, що для працівників, яких переведено на іншу роботу на тому самому підприємстві, в установі або організації, а також переведено на роботу на інше підприємство, в установу або організацію або в іншу місцевість та у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці у разі продовження такими працівниками роботи, для новоприйнятих працівників, а також для працівників, які використали відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відпустку без збереження заробітної плати, передбачені законодавством про відпустки, обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації здійснюється з місяця, наступного за місяцем підвищення тарифної ставки (окладу), за посадою, яку займає працівник.
Відповідно до приписів Закону № 1282 та Порядку № 1078 проведення індексації у зв'язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов'язком для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.
Положеннями Закону № 1282-XII та Порядку № 1078 визначено джерело коштів на проведення індексації. Виплата індексації грошового забезпечення здійснюється за місцем перебування на грошовому забезпеченні і обмежене фінансування жодним чином не впливає на право позивача отримати індексацію грошового забезпечення.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду від 09.11.2023 у справі №420/3131/22.
Як зазначив Верховний Суд у постановах від 19.06.2019 (справа № 825/1987/17), від 20.11.2019 (справа № 620/1892/19), від 05.02.2020 (справа № 825/565/17) індексація грошового забезпечення, як складова грошового забезпечення військовослужбовців, є однією з основних державних гарантій щодо оплати їх праці, а отже підлягає обов'язковому нарахуванню і виплаті.
Відповідно до наведених вище положень Закону № 1282-XII та Порядку № 1078 , починаючи з 01.12.2015 Порядку № 1078 запроваджено поняття “місяць підвищення доходу», що є місяцем підвищення доходу, в якому підвищено тарифну ставку (оклад), зростання заробітної плати за рахунок інших постійних її складових, без підвищення тарифної ставки (окладу), не призводить до визначення нового місяця підвищення доходу.
На відміну від правил визначення базового місяця (яким вважався місяць, у якому відбулося підвищення мінімальної зарплати, пенсій, стипендій виплат із соціального страхування чи зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів (за рахунок постійних складових зарплати) та який визначався у разі, коли збільшувалася заробітна плата внаслідок підвищення тарифної ставки (окладу) або за рахунок будь-якої постійної складової зарплати), місяцем підвищення доходу є місяць, у якому відбулося підвищення тарифних ставок (окладів) і визначається він тільки в разі, якщо підвищена тарифна ставка (оклад). При цьому, за новими правилами зростання зарплати за рахунок інших постійних складових зарплати (без підвищення тарифної ставки чи окладу) не впливає на індексацію та не призводить до зменшення суми індексації.
Термін підвищення тарифних ставок (окладів) для працівників бюджетної сфери за змістом запроваджених нововведень застосовується у розумінні підвищення, що здійснюється відповідно до законодавства, а не у розумінні підвищення тарифної ставки (окладу) кожному працівнику індивідуально (зокрема, у зв'язку з призначенням на посаду чи переведенням на іншу посаду), як це було передбачено попереднім механізмом індексації. Тобто за новими правилами місяць підвищення тарифних ставок (окладів) для кожного окремого працівника не визначається індивідуально.
Якщо точкою відліку для обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) для проведення індексації за попереднім механізмом визначався базовий місяць, у якому індекс споживчих цін приймався за одиницю чи 100%, обчислення ІСЦ розпочиналося із місяця, наступного за базовим, а нарахування індексації провадилося з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін (частини третя і четверта статті 4 Закону № 1282-ХІІ), то змінами, що внесені постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, встановлено обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації не індивідуально для кожного працівника в залежності від прийняття його на роботу та зростання його доплат та надбавок, а від моменту останнього перегляду тарифної ставки (окладу) за посадою, яку займає працівник
Отже, з 01.12.2015 відправною точкою для визначення місяця підвищення й початку обчислення індексу споживчих цін (ІСЦ) наростаючим підсумком є місяць останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник.
Задля досягнення поставленої мети (зміна механізму проведення індексації, який передбачав індивідуальний підхід для кожного окремого працівника, та перехід до механізму, який би забезпечував єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників) пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 постановлено міністрам, керівникам інших центральних органів виконавчої влади, головам обласних, Київської міської державних адміністрацій та інших державних органів у межах передбачених коштів державного бюджету, місцевих бюджетів та власних коштів вжити заходів для підвищення з 01.12.2015 розмірів посадових окладів (тарифних ставок, ставок заробітної плати), перегляду розмірів надбавок, доплат, премій, спрямувавши на зазначені цілі всі виплати, пов'язані з сумою індексації, яка склалась у грудні 2015 року, з тим, щоб розмір підвищення всіх складових заробітної плати у сумарному виразі для кожного працівника у грудні 2015 року перевищив суму індексації, яку йому повинні були виплатити у грудні 2015 року.
За рахунок цього мала б обнулитися індексація минулих років, розмір якої зростав внаслідок довготривалого не підвищення доходу працівників, а тому абзацом 2 пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013 передбачено, що для проведення подальшої індексації заробітної плати обчислення індексу споживчих цін починається з січня 2016 року відповідно до Порядку № 1078, який уже діяв із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 № 1013, та передбачав єдиний підхід до проведення індексації при підвищенні заробітної плати працівників (з місяця останнього підвищення тарифної ставки (окладу) за посадою, яку обіймає працівник).
Втім, на виконання пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013 підвищено посадові оклади працівникам інших галузей бюджетної сфери, проте військовослужбовцям оклади в грудні 2015 року не підвищувалися, а тому грудень 2015 року не став для останніх місяцем підвищення тарифних ставок (окладів) для цілей застосування Порядку №1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015№1013).
Із встановлених у цій справі обставин слідує, що станом на грудень 2015 року розмір посадових окладів військовослужбовців визначався Постановою №1294, яка була чинною з 01.01.2008 та діяла до 01.03.2018, тобто до набрання чинності Постановою № 704, якою затверджено нову тарифну сітку розрядів і коефіцієнтів посадових окладів військовослужбовців з числа осіб рядового, сержантського і старшинського складу, офіцерського складу (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу.
Таким чином, за умови останнього підвищення військовослужбовцям посадового окладу в січні 2008 року, місяцем для розрахунку індексації грошового забезпечення для цілей застосування Порядку № 1078 (із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 09.12.2015 №1013) є січень 2008 року.
З урахуванням обов'язковості проведення індексації грошового забезпечення та підвищення посадових окладів військовослужбовців з січня 2008 року згідно з постановою № 1294 відповідач мав здійснити нарахування та виплату індексації за період служби позивача з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця підвищення доходу січня 2008 року.
Відповідно до наявних в матеріалах справи документів відповідачем не нараховувалася індексація грошового забезпечення позивачу за період проходження ним служби у період з січня 2016 року по лютий 2018 року, що свідчить про допущення відповідачем протиправної бездіяльності та обґрунтованості вимог позивача в частині визнання такої бездіяльності протиправною та зобов'язання нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням місяця - січня 2008 року для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов'язання відповідача нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за період з 01.03.2018 по 28.10.2020, з 08.08.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2024 по 31.12.2024 відповідно до приписів пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 суд зазначає наступне.
Порядок № 1078 передбачає можливість виплати двох видів індексації грошового доходу, умовно кажучи, «поточної» та «індексації-різниці». Суми цих індексацій можуть нараховуватися і одночасно, і окремо одна від одної.
Право працівника на отримання поточної індексації виникає у випадку, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який з 01.01.2016 встановлений у розмірі 103 відсотка (абзац 2 пункту 1-1, абзац 6 пункту 5 Порядку № 1078). Сума цієї індексації визначається як результат множення грошового забезпечення, що підлягає індексації в межах прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, на величину приросту індексу споживчих цін, поділеного на 100 відсотків (абзац 2, 5 пункт 4 Порядку № 1078).
Право на виникнення «індексації-різниці» виникає у разі, коли суму підвищення заробітної плати (грошового доходу) є меншою ніж сума нарахованої індексації на час такого підвищення.
Спір в цій справі щодо виплати індексації грошового забезпечення стосується виплати індексації-різниці в період з 01.03.2018 по 28.10.2020, з 08.08.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2024 по 31.12.2024.
Системний аналіз пункту 1, абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку № 1078 дає суду підстави для висновку, що нарахування й виплата суми індексації-різниці мають щомісячний фіксований характер, гарантуються законом і є обов'язковими для підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності і господарювання, а також для фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників.
З огляду на абзац 4 пункту 5 Порядку № 1078 позивач (військовослужбовець) має право на отримання індексації (індексації-різниці) за умови, якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року, тобто - на отримання суми індексації-різниці. Якщо вказана умова наявна, то розмір належної індексації-різниці визначається як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу, зазначена індексація-різниця виплачується до чергового підвищення тарифних ставок (окладів) або до дати звільнення зі служби.
Сума можливої індексації грошового забезпечення в березні 2018 року визначається як результат множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, актуального для березня 2018 року, на величину приросту індексу споживчих цін у березні 2018 року, поділений на 100 відсотків (абзац 5 пункту 4 Порядку № 1078).
Розмір підвищення доходу в березні 2018 року визначається як різниця між сумою грошового забезпечення в березні 2018 року та сумою грошового забезпечення в лютому 2018 року. В обидві ці суми враховуються складові грошового забезпечення, які не мають разового характеру (речення 2 абзацу 5 пункт 5 Порядку № 1078).
Якщо розмір підвищення доходу в березні 2018 року дорівнює або є меншим за суму можливої індексації, що склалася у березні 2018 року, то це є підставою для нарахування й виплати позивачу індексації-різниці
Вказані висновки відповідають правовій позиції Верховного Суду, викладеній у постановах від 22.06.2023 у справі № 520/6243/22, від 23.03.2023 у справі № 400/3826/21, від 29.03.2023 у справі № 380/5493/21, від 06.04.2023 у справі № 420/11424/21, від 20.04.2023 у справі № 320/8554/21, від 11.05.2023 у справі № 260/6386/21.
В матеріалах справи відсутні документи, які б свідчили про здійснення відповідачем нарахування та виплати індексації-різниці за період служби з 01.03.2018 по 28.10.2020, з 08.08.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2024 по 31.12.2024.
Під час визначення наявності підстав для обчислення індексації суд виходить з наведеного нижче.
Як уже зазначалося, відповідно до абзацу 4 пункту 5 Порядку № 1078 сума індексації - різниці у березні 2018 року розраховується як різниця між сумою можливої індексації і розміром підвищення доходу.
Величина приросту індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в березні 2018 року становить 353,3% (наростаючий індекс споживчих цін) - 100% = 253,3% (величина приросту індексу споживчих цін) та обчислена таким чином: 2008 рік: 1,027*1,038*1,031*1,013*1,002 (1,008*0,995*0,999)*1,011*1,017*1,015*1,021* 2009 рік: 1,029*1,015*1,014*1,014 (1,009*1,005)*1,011*1,014 (0,999*0,998*1,008*1,009)*1,011* 2010 рік: 1,018*1,019*0,993 (1,009*0,997*0,994*0,996*0,998)*1,012*1,029*1,016 (1,005*1,003*1,008)* 2011 рік: 1,01*1,009*1,014*1,013*1,009 * березень 2014 року-грудень 2014 року: 1,022*1,033*1,038*1,01*1,012(1,004*1,008)*1,029*1,024*1,019*1,03 * 2015 рік-березень 2016 року:1,031*1,053*1,108*1,14*1,022*0,986 (1,004*0,99*0,992)*1,023*0,987*1,02*1,022 (1,007*1,009*0,996*1,01) * квітень 2016: 1,035 * травень 2016-березень 2018: 1,245 (1,001*0,998*0,999*0,997*1,018*1,028*1,018*1,009*1,011*1,01*1,018*1,009*1,013*1,016*1,002*0,999*1,02*1,012*1,009*1,01*1,015*1,009) = 253,30%.
У березні 2018 року прожитковий мінімум складав 1762,00 грн, величина приросту індексу споживчих цін 253,30% .
Відповідно до абзацу 5 пункту 4 Порядку №1078 сума можливої індексації за березень 2018 року розраховується шляхом добутку прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01.03.2018 на величину приросту індексу споживчих цін (1762,00 грн. * 253,30%), що становить 4463,15 грн.
Згідно з наявними в матеріалах справи документами розмір грошового забезпечення позивача у лютому 2018 року становив 12122,64 грн, у т.ч. посадовий оклад 530,00 грн, оклад за військове звання - 35,00 грн, надбавка за вислугу років - 56,50 грн, премія -3831,90 грн, винагорода АТО - 4500,00 грн., надбавка за особливості проходження військової служби - 10% - 310,75 грн , щомісячна додаткова грошова винагорода (60%) - 2858,49 грн; у березні 2018 року становив 12358,00 грн, у т.ч. посадовий оклад 2640,00 грн, оклад за військове звання - 600,00 грн, надбавка за вислугу років - 810,00 грн, премія -3548,16 грн, винагорода АТО - 4354,84 грн., надбавка за особливості проходження військової служби - 10% - 405,00 грн.
Щодо врахування у складі грошового забезпечення лютого та березня 2018 року додаткових видів грошового забезпечення, а саме додаткової винагороди за участь в АТО (ООС) та щомісячної додаткової винагороди суд виходить із наведеного нижче.
Виплата винагороди за участь в антитерористичній операції та її розмір установлені постановою КМУ від 20.01.2016 № 18 «Деякі питання грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та поліцейських» (далі постанова КМУ №18), відповідно до пункту 1 якої така винагорода виплачується в особливий період або під час проведення антитерористичної операції військовослужбовцям Збройних Сил […] за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду виплачується винагорода у розмірах, визначених керівниками відповідних державних органів за погодженням з Міністерством фінансів та Міністерством соціальної політики, у межах бюджетних призначень..
Розміри винагороди визначаються пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду.
На виконання постанови КМУ №18 Міністерством оборони України видано Наказ від 10.02.2016 №67, яким затверджено Інструкції про порядок та розміри виплати винагороди військовослужбовцям Збройних Сил України за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи антитерористичній операції, інших заходах в умовах особливого періоду (далі Інструкція 67).
Відповідно до пункту 3 Інструкції 67 Виплата винагороди військовослужбовцям здійснюється за місцем проходження служби на підставі наказів командирів органів військового управління та військових частин. Командирам військових частин - на підставі наказів вищих командирів (начальників, керівників).
Розділом ІІ Інструкції 67 визначено механізм та умови виплати винагороди військовослужбовцям (крім резервістів) за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи в АТО, інших заходах в умовах особливого періоду.
Пунктами 1, 2, Розділу ІІ Інструкції 67 встановлено, що розмір винагороди військовослужбовцям за безпосередню участь у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду у граничних розмірах на місяць визначений у додатку 1 до цієї Інструкції. Розмір винагороди визначається пропорційно дням безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду.
Винагорода виплачується пропорційно часу участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду, який обраховується з дня фактичного початку участі військовослужбовців у цих заходах до дня завершення такої участі, про що зазначається у відповідних наказах командирів.
Розмір винагороди визначається залежно від місць виконання завдань.
Винагорода виплачується також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров'я (у тому числі закордонних та за час переміщення з одного лікарняного закладу охорони здоров'я в інший) після отриманих під час безпосередньої участі у воєнних конфліктах чи АТО, інших заходах в умовах особливого періоду поранень (контузії, травми, каліцтва), психічних та поведінкових розладів.
Отже винагорода за участь в антитерористичній операції є додатковою виплатою військовослужбовцям, яких залучено до участі у ній. При цьому, виплата винагороди залежить від певних умов та лише в означений період, а також під час безперервного перебування на стаціонарному лікуванні після отриманих у такий період поранень (контузії, травми, каліцтва). Тобто, така виплата не є постійною і не має систематичного характеру, а її розмір залежить як від днів участі в антитерористичній операції, так і від виконаних завдань, що визначається наказом командира.
Верховний Суд у складі Судової палати з розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду у постанові від 02.06.2021 у справі №240/11441/19, відступив від правового висновку, зробленого Верховним Судом у постанові від 26.06.2018 у справі №420/1232/16, постанові від 30.11.2018 у справі №415/6132/16 та дійшов висновку, що винагорода за участь в антитерористичній операції є додатковою виплатою військовослужбовцям, яких залучено до участі у ній. В постанові від 02.06.2021 зазначено, що винагорода за безпосередню за участь в ООС(АТО) не має систематичного характеру, є тимчасовою виплатою для тих військовослужбовців, які залучені до участі у ній, вона залежить від певних обставин, її розмір не є фіксованим, а виплата не є щомісячною, у зв'язку з чим така винагорода не враховуються при порівнянні розміру грошового забезпечення позивача в лютому і березні 2018 року.
За таких обставин, винагорода за участь в антитерористичній операції має разовий характер, через що не враховується у складі доходу у місяці підвищення пенсії згідно з абз. 5 п. 5 Порядку № 1078.
Щодо врахування у складі грошового забезпечення щомісячної додаткової грошової допомоги.
Згідно з матеріалами справи у березні 2018 року (нарахування за лютий 2018 року) позивачу виплачено щомісячну додаткову грошову винагорода у розмірі 2858,49 грн.
Така щомісячна додаткова грошова винагорода встановлювалася та виплачувалася позивачу згідно вимог постанови Кабінету Міністрів України від22.09.2010 №889 "Питання грошового забезпечення окремих категорій військовослужбовців Збройних Сил, Державної прикордонної служби, Національної гвардії, Служби зовнішньої розвідки та осіб начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту Державної служби з надзвичайних ситуацій", яка втратила чинність у зв'язку з введенням в дію Постановою №704.
Зазначена винагорода носила систематичний, щомісячний характер, належить до додаткових видів грошового забезпечення та відповідно до статті 43 № 2262-ХІІ підлягає врахуванню під час обчислення доходу у місяці підвищення пенсії згідно з абз. 5 п. 5 Порядку № 1078. Такий висновок відповідає позиції Верховного Суду, викладеній в постанові Великої Палати Верховного Суду від 06.02.2019 (справа №522/2738/17) та в постанові Верховного суду від 02.06.2021 у справі 240/11441/19.
Отже, при визначенні розміру підвищення доходу позивача у березні 2018 року порівняно з лютим 2018 року суд враховує грошове забезпечення за лютий 2018 року в сумі 7 622,64 грн, у т.ч. посадовий оклад 530,00 грн, оклад за військове звання - 35,00 грн, надбавка за вислугу років - 56,50 грн, премія -3831,90 грн, надбавка за особливості проходження військової служби - 10% - 310,75 грн , щомісячна додаткова грошова винагорода (60%) - 2858,49 грн; та за березень 2018 року в сумі 8003,16 грн , у т.ч. посадовий оклад 2640,00 грн, оклад за військове звання - 600,00 грн, надбавка за вислугу років - 810,00 грн, премія -3548,16 грн, надбавка за особливості проходження військової служби - 10% - 405,00 грн.
Таким чином, підвищення доходу у березні 2018 року становить 380,52 грн.
Із врахуванням величини приросту індексу споживчих цін (1762,00 грн. * 253,30%), що становить 4463,15 грн, розмір індексації різниці, що мала виплачуватися позивачу становить 4082,63 грн. Сума визначеної судом індексації різниці відповідає визначеній позивачем у позові.
Водночас суд зауважує на тому, що виходячи із положень за змістом абзацу 6 пункту 5 Порядку № 1078 індексація-різниця виплачується до наступного підвищення посадового окладу чи до дня звільнення з військової частини. Аналогічна правова позиція неодноразово була наведена в постановах Верховного Суду, зокрема, у справах №№ 160/15411/23, 420/616/23, 520/6243/22, № 200/564/23, 420/2653/24.
Оскільки відповідно до матеріалів справи позивач перебував на військовій службі після 01.03.2018 до 28.10.2020, з 28.10.2020 був звільнений з військової служби індексація різниця підлягає виплаті йому до 28.10.2022 включно.
При цьому, підстави для поновлення виплати індексації різниці після призову (08.04.2022) позивача на військову службу через 2 роки після звільнення, з 08.08.2022 (згідно з позовними вимогами) та після цього відсутні.
Таким чином, підстави для зобов'язання відповідача виплати позивачу індексації різниці за період з 08.08.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2024 по 31.12.2024 відсутні, а тому вимоги позивача в цій частині не підлягають задоволенню.
Таким чином, заявлений позов підлягає частковому задоволенню.
Підстави для здійснення розподілу судових витрат відсутні, оскільки позивач звільнений від їх сплати.
Беручи до уваги викладене вище, на підставі положень Законів України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», «Про індексацію грошових доходів населення» та керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 12, 15, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 139, 194, 205, 241-243, 245, 246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовні вимоги ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.01.2016 по 28.02.2018 із застосуванням січня 2008 року для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення;
Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 стосовно стосовно нарахування та виплати індексації грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 28.10.2020 із застосуванням абз. 4-6 п. 5 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 № 1078;
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за періоди з 01.03.2018 по 28.10.2020 із застосуванням абз. 4-6 п. 5 Постанови КМУ «Про затвердження Порядку проведення індексації грошових доходів населення» від 17.07.2003 № 1078 та врахуванням висновків суду, викладених в цьому рішенні.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду або якщо справу було розглянуто в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відомості про сторін:
ОСОБА_1 (позивач), адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3
ІНФОРМАЦІЯ_2 (відповідач), адреса: АДРЕСА_2 ЄДРПОУ НОМЕР_4
Суддя А.С. Михайлик