23 лютого 2026 рокуСправа №160/1044/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Неклеса О.М., розглянувши в порядку письмового провадження питання про витребування доказів,-
В провадженні Дніпропетровського окружного адміністративного суду перебувала справа №160/1044/23.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 року заяву Товариства з обмеженою відповідальністю “АЛЬГІР» про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду задоволено.
Встановлено судовий контроль за виконанням Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №160/1044/23.
Здійснюючи судовий контроль за виконанням судового рішення, у суду виникли підстави для витребування доказів, з огляду на наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно зі ч.3 ст. 2 КАС України, змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі закріплено як принцип здійснення правосуддя в адміністративних судах.
Статтею 9 КАС України встановлено, що суд вживає передбачені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Згідно вимог частини 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Частиною 3, 6 статті 80 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи, або про відмову у витребуванні доказів суд постановляє ухвалу. Будь-яка особа, у якої знаходиться доказ, повинна видати його на вимогу суду.
Суд звертає увагу сторін, що відповідно до ч. ч. 7,8 ст. 80 КАСУ особи, які не мають можливості подати доказ, який витребовує суд, або не мають можливості подати такий доказ у встановлені строки, зобов'язані повідомити про це суд із зазначенням причин протягом п'яти днів з дня вручення ухвали. У випадку неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, а також за неподання таких доказів без поважних причин, суд застосовує до відповідної особи заходи процесуального примусу, визначені цим Кодексом.
Суд зауважує, що нормами КАС України не передбачено витребування доказів при здійсненні судового контролю за виконанням судового рішення.
Водночас, згідно з частиною шостою статті 7 КАС України, у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону).
Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується винесенням судового рішення, а також передбачає його виконання. Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами. Тому після вирішення публічно-правового спору і набрання судовим рішенням законної сили суд продовжує відігравати активну роль у реалізації сторонами прав та законних інтересів, з приводу захисту яких він ухвалив судове рішення. В основу ефективності правосуддя покладається здійснення судом належного контролю за виконанням судового рішення, оскільки головною метою судового рішення є ефективність у поновленні порушених прав та свобод особи.
Так, Східним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків надано до суду копії листів до ДПС України №691/8/32-00-04-04-04 від 13.02.2025, №2686/8/32-00-04-04-04 від 06.06.2025, №4119/8/32-00-04-04-04 від 28.08.2025, №11655/32-00-04-04-05 від 10.11.2025.
Однак, ані докази направлення цих листів, ані відповідей на листи до суду надані не були.
Крім того, здійснюючи судовий контроль було зобов'язано Східне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків надати до Дніпропетровського окружного адміністративного суду відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №160/1044/23, а саме: прізвище ім'я по-батькові; розрахунковий номер облікової картки платника податків; зареєстроване місце проживання, зокрема в ухвалі суду від 13.03.2025 року.
Однак вимоги ухвали суду в цій частині залишилися відповідачем поза увагою.
Про вказані обставини Дніпропетровський окружний адміністративний суд зазначив в ухвалі від 13.06.2025 року, з чим також погодився Третій апеляційний адміністративний суд у постанові від 22.10.2025 року.
Отже для повного, всебічного та об'єктивного вирішення заяви, для з'ясування всіх обставин, суд, застосовуючи аналогію закону, вважає за необхідне витребувати від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками:
- докази направлення до ДПС України листів №691/8/32-00-04-04-04 від 13.02.2025, №2686/8/32-00-04-04-04 від 06.06.2025, №4119/8/32-00-04-04-04 від 28.08.2025, №11655/32-00-04-04-05 від 10.11.2025.
- відповіді, надані ДПС України на листи №691/8/32-00-04-04-04 від 13.02.2025, №2686/8/32-00-04-04-04 від 06.06.2025, №4119/8/32-00-04-04-04 від 28.08.2025, №11655/32-00-04-04-05 від 10.11.2025.
- відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №160/1044/23, а саме: прізвище ім'я по-батькові; розрахунковий номер облікової картки платника податків; зареєстроване місце проживання.
Керуючись статтями 72-80, 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Витребувати від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками:
- докази направлення до ДПС України листів №691/8/32-00-04-04-04 від 13.02.2025, №2686/8/32-00-04-04-04 від 06.06.2025, №4119/8/32-00-04-04-04 від 28.08.2025, №11655/32-00-04-04-05 від 10.11.2025.
- відповіді, надані ДПС України на листи №691/8/32-00-04-04-04 від 13.02.2025, №2686/8/32-00-04-04-04 від 06.06.2025, №4119/8/32-00-04-04-04 від 28.08.2025, №11655/32-00-04-04-05 від 10.11.2025.
- відомості про керівника суб'єкта владних повноважень, відповідального за виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 29.07.2024 у справі №160/1044/23, а саме: прізвище ім'я по-батькові; розрахунковий номер облікової картки платника податків; зареєстроване місце проживання.
Зазначені документи надати до суду протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії цієї ухвали на адресу Дніпропетровського окружного адміністративного суду нарочно через канцелярію суду або шляхом поштового зв'язку або шляхом завантаження до системи “Електронний суд» з автоматичним накладенням електронного цифрового підпису.
Роз'яснити, що письмові докази, які подаються до суду, повинні бути оформлені відповідно до вимог статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, зокрема вони подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, а якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством, зокрема учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Відповідно до 99 КАС України електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (текстові документи, графічні зображення, плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові, мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема на портативних пристроях (картах пам'яті, мобільних телефонах тощо), серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).
Електронні докази подаються в оригіналі або в електронній копії, на яку накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги". Законом може бути визначено інший порядок засвідчення електронної копії електронного доказу.
Суд роз'яснює, що відповідно до частин 2, 3 статті 14 КАС України, постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов'язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Частиною 1 статті 249 КАС України передбачено, що суд, виявивши під час розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб'єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.
Звернути увагу учасників справи, що відповідно до частини 7 статті 18 Кодексу адміністративного судочинства України особам, які зареєстрували офіційні електронні адреси в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі, суд вручає будь-які документи у справах, в яких такі особи беруть участь, виключно в електронній формі шляхом їх направлення на офіційні електронні адреси таких осіб, що не позбавляє їх права отримати копію судового рішення у паперовій формі за окремою заявою.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя О.М. Неклеса