Рішення від 23.02.2026 по справі 160/35660/25

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 лютого 2026 рокуСправа №160/35660/25

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого суддіПрудника С.В.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

15.12.2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.08.2025 року №254050012056 про відмову у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії за віком через відсутність необхідного стажу;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області зарахувати стаж для призначення пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з 02.06.1994 року по 31.05.1995 року в КСГП "Колос" на посаді тракториста, з 01.06.1995 року по 30.04.1997 року в КСГП "Колос" яке було перейменовано в АПТЗТ "Колос" на посаді шофера, з 01.05.1997 року по 07.08.2000 року в АПТЗТ "Колос" на посаді тракториста, з 02.10.1983 року по 28.11.1985 року проходження строкової військової служби;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 пенсію за віком з 28.06.2025 року та здійснити її виплату.

Означені позовні вимоги вмотивовані спірністю та протиправністю рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.08.2025 року №254050012056 про відмову у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії за віком через відсутність необхідного стажу.

26.12.2025 року від Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечив щодо задоволення позовних вимог. В мотивування своєї правової позиції відповідач зазначив наступне. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 29.07.2025 року звернувся із заявою до територіальних органів Пенсійного фонду України, про призначення пенсії за віком згідно статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Згідно принципу екстериторіальності заяву та документи позивача було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та прийнято рішення №254050012056 від 07.08.2025 року про відмову у призначені пенсії за віком, в зв'язку з відсутністю страхового стажу роботи. Так, згідно спірного рішення страховий стаж становить 27 років 06 місяців 13 днів. Вік 60 років 01 місяців 02 днів. Згідно вищезазначеного рішення результати розгляду документів доданих до заяви: - до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 02.06 1994 по 07.08.2000 згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 01.09.1984, оскільки відсутній запис про підставу звільнення. Стаж враховано згідно додатково долученої уточнюючої довідки та згідно наявної інформації про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків до Пенсійного фонду за даними Реєстру. - до страхового стажу зараховано періоди роботи з 14.03.2002 по 18.12.2002 згідно наявної інформації про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків до Пенсійного фонду за даними Реєстру, оскільки запис про звільнення в трудовій книжці не завірено печаткою та підписом відповідальної особи. Таким чином, позивачу було відмовлено вищезазначеним рішенням в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю страхового стажу роботи. Відповідно абзацу другому ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому при призначенні, перерахунку та виплаті пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області керується нормами чинного пенсійного законодавства. Відтак, Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області є територіальним органом виконавчої влади, який в своїй діяльності керується Конституцією України, законами України, указами Президента, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, які прийняті відповідно до Конституції та законів України, іншими нормативно-правовими актами. Відповідно до ст. 58 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсію та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. Отже, органи Пенсійного фонду наділені виключними повноваженнями щодо призначення, перерахунку та виплати пенсій.

22.01.2026 року від ОСОБА_1 до суду надійшла відповідь на відзив, в якій зазначено про те, що відповідач не подав будь-якого доказу на спростування зазначених в позовній заяві обставин. Отже висновки, зазначені у відзиві на позовну заяву є необґрунтованими.

За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 15.12.2025 року, зазначена вище справа була розподілена та 16.12.2025 року передана судді Пруднику С.В.

22.12.2025 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.

Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з'ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.

Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , 29.07.2025 року звернувся із заявою до відділу обслуговування громадян №8 сервісний центр Управління обслуговування громадян Головного управління

Пенсійного фонду в Чернігівській області про призначення пенсії за віком згідно статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Як зазначає позивач у поданій до суду позовній заяві, до заяви про призначення пенсії за віком додав трудову книжку та документи, які підтверджуються періоди роботи.

На думку позивача, він має страховий стаж 27 років 6 місяців 13 днів, але періоди з

02.06.1994 року по 31.05.1995 року в КСГП “Колос» на посаді тракториста, з 01.06.1995 року по 30.04.1997 року в КСГП “Колос», яке було перейменовано в АПТзТ “Колос» на посаді шофера, з 01.05.1997 року по 07.08.2000 року в АПТзТ “Колос» на посаді тракториста, з 02.10.1983 року по 28.11.1985 року проходження строкової військової служби. Підтвердженням роботи за вказані періоди є наступні документи: копія трудової книжки, копія індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, копія архівної довідки про заробітну плату від 23.07.2025 №720. У трудовій книжці містяться записи, що позивач працював за вказані періоди у КСГП “Колос», яке було перейменовано в АПТзТ “Колос», також згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5 містяться відомості про отриману мною заробітну плату. Також позивач до відділу обслуговування громадян № 8 сервісний центр Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду в Чернігівській області надавав оригінал довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 16.07.2025 року №97 про проходження строкової військової служби у період з 02.10.1983 року по 28.11.1985 року. Вказана довідка також не була врахована при призначенні пенсії.

Заява за принципом екстериторіальності, відповідно до п. 4.1 та п. 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 №22-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 № 13-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за №1566/11846, була передана для розгляду до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.

Згідно принципу екстериторіальності заяву та документи позивача було розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та прийнято рішення №254050012056 від 07.08.2025 року про відмову у призначені пенсії за віком, в зв'язку з відсутністю страхового стажу роботи.

З тексту згаданого рішення №254050012056 від 07.08.2025 року вбачається наступне. Відмова про призначення пенсії за віком ОСОБА_1 . Дата звернення до територіальних органів Пенсійного фонду України 29.07.2025. Дата народження ІНФОРМАЦІЯ_2 . Пенсійний вік, визначений пунктом 1 статті 26 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» 60 років. Статтею 26 ЗУ № 1058 передбачено, що особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення 60 років за наявності страхового стажу з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року не менше 32 років. У разі відсутності, починаючи з 1 січня 2028 року по 31 грудня 2028 року,

страхового стажу, передбаченого частиною 2 ст. 26 ЗУ № 1058, право на призначення пенсії за віком після досягнення 63 років мають особи за наявності страхового стажу від 25 до 35 років. Право на призначення пенсії за віком особа матиме при досягненні 65 років за наявності страхового стажу починаючи з 1 січня 2028 року - від 15 до 25 років. Відповідно до Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 № 637, основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Вік заявника 60 років 01 місяців 02 днів. Страховий стаж особи становить 27 років 06 місяців 13 днів. Результати розгляду документів доданих до заяви: до страхового стажу не зараховано періоди роботи з 02.06 1994 по 07.08.2000

згідно трудової книжки НОМЕР_2 від 01.09.1984, оскільки відсутній запис

про підставу звільнення. Стаж враховано згідно додатково долученої уточнюючої

довідки та згідно наявної інформації про нарахування заробітної плати та сплату

страхових внесків до Пенсійного фонду за даними Реєстру. До страхового стажу зараховано періоди роботи з 14.03.2002 по 18.12.2002 згідно наявної інформації про нарахування заробітної плати та сплату страхових внесків до Пенсійного фонду за даними Реєстру, оскільки запис про звільнення в трудовій книжці не завірено печаткою та підписом відповідальної особи. Для зарахування до страхового стажу періоду проходження військової служби необхідно надати оригінали документів, які підтверджують вказаний факт. Додатковий коментар: відмовлено в призначенні пенсії в зв'язку з відсутністю страхового стажу роботи. Працює. На обліку в територіальних органах Пенсійного фонду України не перебуває та пенсію не отримує. Відповідно до статті 23 Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» спори, що виникають із правовідносин за цим законом можуть бути оскаржені до вищестоящих органів Пенсійного фонду або в судовому порядку. Відповідно до статей 74, 75 Закону України “Про адміністративну процедуру» Рішення (далі адміністративний акт) набирає чинності з дня доведення його до відома особі, яка звернулась за призначенням пенсії. У разі незгоди з рішенням, скарга на адміністративний акт може бути подана протягом тридцяти календарних днів з дня доведення його до відома до адміністративного органу вищого рівня - Пенсійного фонду України (01601, місто Київ, вул. Бастіонна, 9, e-mail: irfо@pfu.gov.ua) через Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (юридична адреса: вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094, e-mail: 04001@dp.pfii.gov.ua, код ЄДРПОУ 21910427) або до адміністративного суду.

Не погоджуючись з прийняттям відповідачем спірного рішення позивач, з метою захисту своїх порушених прав, звернулася із даною позовною заявою до суду.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з таких підстав та мотивів.

Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (далі - Закон №1058-ІV) визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій.

Згідно зі статтею 8 Закону №1058-ІV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягай встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Відповідно до положень статті 26 Закону №1058-ІV мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу:

з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років;

з 1 січня 2019 року по 31 грудня 2019 року - не менше 26 років;

з 1 січня 2020 року по 31 грудня 2020 року - не менше 27 років;

з 1 січня 2021 року по 31 грудня 2021 року - не менше 28 років;

з 1 січня 2022 року по 31 грудня 2022 року - не менше 29 років;

з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років;

з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року;

з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років;

з 1 січня 2026 року по 31 грудня 2026 року - не менше 33 років;

з 1 січня 2027 року по 31 грудня 2027 року - не менше 34 років;

починаючи з 1 січня 2028 року - не менше 35 років.

Станом на час звернення із заявою про призначення пенсії за віком позивачу виповнилось 60 років.

Питання виникнення та реалізації права громадян на пенсійне забезпечення врегульоване положеннями Законів України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991 р. (далі - Закон №1788-ХІІ) та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).

Норми сг.26 Закону передбачають право чоловіка на пенсію за віком за умови досягнення 60 років і при стажі роботи не менше 32 років.

Відповідно до норм законодавчих актів, що регулюють питання пенсійного забезпечення, призначення пенсії здійснюється на підставі поданої особою заяви встановленого зразка.

Так, ч. 1 ст. 44 Закону №1058-IV, що кореспондується з положеннями ст. 80 Закону №1788-ХІІ, передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

Згідно ч. 5 ст. 45 Закону №1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Відповідно до ч. 1 ст. 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Згідно ч. 2 ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Ч. 4 ст. 24 Закону №10584У визначено, що періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

Відповідно до положень ст. 56 №1788-ХІІ, до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України (ст. 62 Закону №1788-ХІІ).

Вказане кореспондується також з положеннями п. 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України №58 від 29.07.1993р. (далі - Інструкція).

П. 2.4 Інструкції передбачено, що усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власникам або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилами чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.

Проаналізувавши законодавчі вимоги, що регламентують порядок обчислення страхового стажу для отримання пенсії, суд вважає, що трудова діяльність включається до такого в разі її належного документального підтвердження. Основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Більше того, підставою для призначення пенсії є відповідний стаж роботи, а не дотримання усіх формальних вимог при заповненні трудової книжки. У зв'язку з чим не усі недоліки записів у трудовій книжці можуть бути підставою для неврахування відповідного стажу, оскільки визначальним є підтвердження факту зайнятості особи на відповідних роботах, а не правильність записів у трудовій книжці

До такого ж правового висновку дійшов Верховний Суд у постановах від Об березня 2018 року у справі №754/14898/15-а, від 17 липня 2018 року у справі №220/989/17, від 24.05.2018 р. у справі № 490/12392/16-а, від 04.09.2018 року у справі № 423/1881/17, в яких висловлено позицію по те, що певні недоліки щодо заповнення трудової книжки не можуть бути підставою для неврахування відповідного періоду роботи для обрахунку стажу для призначення пенсії.

Суд вважає, що позивач достатньо надав доказів для підтвердження стажу, а саме трудову книжку НОМЕР_2 від 01.09.1984 року; копію індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-5, копію архівної довідки про заробітну плату від 23.07.2025 №720: оригінал довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 від 16.07.2025 року №97 про проходження строкової військової служби у період з 02.10.1983 року по 28.11.1985 року.

В трудовій книжці НОМЕР_2 від 01.09.1984 року, зазначені усі періоди трудової діяльності позивача, а саме періоди, який не зараховував відповідач з 02.06.1994 року по 31.05.1995 року в КСГП "Колос" на посаді тракториста, з 01.06.1995 року по 30.04.1997 року в КСГП "Колос" яке було перейменовано в АПТЗТ "Колос" на посаді шофера, з 01.05.1997 року по 07.08.2000 року в АПТЗТ "Колос" на посаді тракториста, з 02.10.1983 року по 28.11.1985 року проходження строкової військової служби.

Зважаючи на зазначене і у відповідності до ч. 1 ст. 48 КзпП України, а також ст. 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення», основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

Трудова книжка містить відомості щодо прийняття позивача на роботу та звільнення з роботи у зазначені спірні періоди, тобто містить відомості про його роботу.

Позивач, як найманий працівник, не несе відповідальності за порядок ведення трудової книжки, це є обов'язком роботодавців, тому на нього не можуть бути покладені негативні наслідки недотримання роботодавцями вимог щодо правильності заповнення трудової книжки та виправлення помилок у ній. Доказів визнання недостовірними записів у трудовій книжці щодо спірного періоду роботи у відповідача відсутні, а тому їх безпідставно не зараховано до страхового мого стажу.

Умовами для призначення допомоги законодавство визначає ділком визначені матеріально-правові факти, а не бажання на вільний розсуд (дискрецію) пенсійного органу.

Згідно ст. 45 Закону №1058-IV пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.

Ч. 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що перед бачені Конституцією та законами України.

Відповідності до ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Зважаючи на все вище викладене, суд вважає, що відповідач безпідставно не враховував до страхового стажу період роботи позивача з 02.06.1994 року по 31.05.1995 року в КСГП "Колос" на посаді тракториста, з 01.06.1995 року по 30.04.1997 року в КСГП "Колос" яке було перейменовано в АПТЗТ "Колос" на посаді шофера, з 01.05.1997 року по 07.08.2000 року в АПТЗТ "Колос" на посаді тракториста, з 02.10.1983 року по 28.11.1985 року проходження строкової військової служби.

Відтак, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.08.2025 року №254050012056 про відмову у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії за віком через відсутність необхідного стажує протиправним та підлягає скасуванню.

Та як наслідок слід зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до стажу, що дає право на призначення пенсії на загальних підставах періоди роботи з 02.06.1994 року по 31.05.1995 року в КСГП "Колос" на посаді тракториста, з 01.06.1995 року по 30.04.1997 року в КСГП "Колос" яке було перейменовано в АПТЗТ "Колос" на посаді шофера, з 01.05.1997 року по 07.08.2000 року в АПТЗТ "Колос" на посаді тракториста, з 02.10.1983 року по 28.11.1985 року проходження строкової військової служби.

Щодо позовної вимоги позивача про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду в Дніпропетровській області призначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 пенсію за віком з 28.06.2025 року та здійснити її виплату, суд зазначає наступне.

Згідно з частинами 3 та 4 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов'язати суб'єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Статтею 58 Закону № 1058-IV визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії. Суд не може підміняти своїм рішенням компетенцію уповноваженого органу державної влади, через що вимоги про зобов'язання призначити пенсію також задоволенню не підлягають.

З урахуванням зазначеного, а також дискреції пенсійного органу в питаннях призначення пенсії, суд з метою ефективного захисту права позивача на пенсію за віком на пільгових умовах вважає за необхідне зобов'язати відповідача повторно розглянути заяву позивача від 29.07.2025 року про призначення пенсії за віком, з урахуванням правової позиції, викладеної у цьому рішенні.

Обираючи такий спосіб захисту порушених прав позивача, суд керується тим, що статтею 58 Закону № 1058 визначено, що Пенсійний фонд є органом, який призначає пенсії та підготовляє документи для її виплати. Тобто, Пенсійний фонд має виключну компетенцію в питаннях призначення пенсії.

Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено);5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Отже, суд приходить до висновку про часткове задоволення позовних вимог.

Згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 1211,20 грн.

Отже, сплачений позивачем судовий збір за подачу позовної заяви до суду в сумі 1211,20 грн. підлягає стягненню з Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області за рахунок бюджетних асигнувань.

Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 07.08.2025 року №254050012056 про відмову у призначенні ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , пенсії за віком через відсутність необхідного стажу.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України Дніпропетровській області зарахувати стаж для призначення пенсії за віком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 з 02.06.1994 року по 31.05.1995 року в КСГП "Колос" на посаді тракториста, з 01.06.1995 року по 30.04.1997 року в КСГП "Колос" яке було перейменовано в АПТЗТ "Колос" на посаді шофера, з 01.05.1997 року по 07.08.2000 року в АПТЗТ "Колос" на посаді тракториста, з 02.10.1983 року по 28.11.1985 року проходження строкової військової служби.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути ОСОБА_1 про призначення пенсії за віком від 29.07.2025 року, з урахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (РНКОПП НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427) документально підтверджені судові витрати, пов'язані зі сплатою судового збору у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С. В. Прудник