23 лютого 2026 року Справа №160/2839/26
Суддя Дніпропетровського окружного адміністративного суду Конєва С.О., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, -
03.02.2026р. (згідно відомостей Укрпошти) ОСОБА_1 звернувся з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 та просить:
- визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо взяття на військовий облік та призову на військову службу під час мобілізації;
- зобов'язати відповідача виключити з військового обліку позивача.
Вивчивши матеріали поданого адміністративного позову, суд приходить до висновку про те, що зазначений позов слід залишити без руху на підставі ч.1 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України, виходячи з наступного.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.171 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160,161, 172 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1, ч.2 ст.169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160,161 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху і встановлює строк для їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
Пунктом 5 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у позовній заяві зазначаються, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Так, позивачем у позові не викладено обставин та не зазначено про докази, що їх підтверджують в частині предмету заявленого позову - бездіяльності відповідача щодо взяття на військовий облік та призову на військову службу, в порушення вимог п.5 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу позивача на те, що бездіяльністю суб'єкта владних повноважень є пасивна поведінка (не вчинення дій, не прийняття рішення).
В той же час, суд зазначає, що взяття на військовий облік та призов на військову службу є активними діями суб'єкта владних повноважень, а не його бездіяльністю.
Так, у самому позові позивач посилається на протиправність дій відповідача щодо взяття його на військовий облік та призов на військову службу, однак у прохальній частині позову виклав інший предмет позову - бездіяльність суб'єкта владних повноважень, що не узгоджується зі змістом позову всупереч вимогам ст.5 КАС України, у зв'язку з чим ці розбіжності у позові підлягають виправленню позивачем у позові.
Частиною 4 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Позивач у позові посилається на судове рішення у справі №160/17455/25, яким нібито зобов'язано відповідача прийняти рішення щодо виключення його з військового обліку відповідно до чинного законодавства, проте такого судового рішення (в частині зобов'язання вчинити певні дії у наведеній редакції) до позову не додано, в порушення вимог ч.4 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суд звертає увагу позивача на те, що вказане судове рішення у справі №160/17455/25 стосується лише не розгляду заяви позивача та судом зобов'язано її розглянути та прийняти рішення за його заявою і жодного висновку про зобов'язання відповідача прийняти рішення саме про виключення позивача з військового обліку згадане судове рішення не містить.
Враховуючи наведене, суд приходить до висновку, що позивачем позов поданий без додержання вимог, встановлених ст.ст.160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому даний позов підлягає залишенню без руху із встановленням позивачеві строку для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позову без руху.
Вищезазначені недоліки позовної заяви мають бути усунені позивачем у п'ятиденний строк з дня вручення ухвали про залишення позову без руху шляхом надання до суду:
- адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України та з дотриманням норм ч.1, ч.2 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: в якому позивачеві слід визначитися з позовними вимогами - уточнити позовні вимоги та визначитися з предметом заявленого позову з урахуванням наведених вище розбіжностей у позові, способів захисту, передбачених ст.5 КАС України, з урахуванням того, що взяття на військовий облік та призов на військову службу є активними діями суб'єкта владних повноважень, а не його бездіяльністю, а також з урахуванням обраного способу захисту, викласти обставини у позові та зазначити про докази, що їх підтверджують, у відповідності до вимог п.5 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- копії судового рішення із висновком про зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо виключення позивача з військового обліку, у відповідності до вимог ч.4 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
На підставі викладеного, керуючись п.5 ч.5 ст.160, ч.4 ст.161, ч.1 ст.169, ст.ст. 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії - залишити без руху.
Позивачеві у п'ятиденний строк з дня отримання цієї ухвали, усунути недоліки позовної заяви шляхом надання до суду:
- адміністративного позову, оформленого відповідно до вимог ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України та з дотриманням норм ч.1, ч.2 ст.161 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме: в якому позивачеві слід визначитися з позовними вимогами - уточнити позовні вимоги та визначитися з предметом заявленого позову з урахуванням наведених вище розбіжностей у позові, способів захисту, передбачених ст.5 КАС України, з урахуванням того, що взяття на військовий облік та призов на військову службу є активними діями суб'єкта владних повноважень, а не його бездіяльністю, а також з урахуванням обраного способу захисту, викласти обставини у позові та зазначити про докази, що їх підтверджують, у відповідності до вимог п.5 ч.5 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України;
- копії судового рішення із висновком про зобов'язання відповідача прийняти рішення щодо виключення позивача з військового обліку, у відповідності до вимог ч.4 ст. 161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Роз'яснити позивачеві, що відповідно до п.1 ч.4 ст.169 КАС України, позовна заява повертається, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Ухвала суду не підлягає оскарженню окремо від ухвали про повернення заяви згідно до вимог ст.ст.294, 295 Кодексу адміністративного судочинства України та набирає законної сили у строки, встановлені ст.256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С.О. Конєва