про залишення позовної заяви без руху
23 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/2244/26
Суддя Волинського окружного адміністративного суду Ксензюк А.Я., вивчивши позовну заяву ОСОБА_1 до Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області про бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області про визнання протиправної бездіяльності щодо не зняття арешту з приміщення комори В-1 загальною площею 604,2 кв.м. номер об'єкта в РПВН: 18030592, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 який накладено постановою головного державного виконавця ВПВР ДВС України Думанської А.Л., номер запису про обтяження 6690890; дата реєстрації 15.08.2014, вид обтяження - арешт нерухомого майна; зобов'язання зняти арешт з приміщення комори В-1 загальною площею 604,2 кв.м. номер об'єкта в РПВН: 18030592, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 який накладено постановою головного державного виконавця ВПВР ДВС України Думанської А.Л., номер запису про обтяження 6690890; дата реєстрації 15.08.2014, вид обтяження - арешт нерухомого майнає.
Так, відповідно до пунктів 3, 5, 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Позовна заява підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Відповідно до частин першої, другої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Приписами частини п'ятої статті 74 Закону України “Про виконавче провадження» встановлено, що рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення можуть бути оскаржені протягом 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи законних інтересів.
Таким чином, спеціальним законом у справах щодо оскарження рішення та дії виконавця, посадових осіб органів державної виконавчої служби щодо виконання судового рішення встановлено спеціальний строк оскарження - 10 робочих днів з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав.
З наведеним кореспондуються положення статті 287 КАС України, якими визначено таке.
Зокрема, згідно з ч.1, 2 ст. 287 КАС України учасники виконавчого провадження (крім державного виконавця, приватного виконавця) та особи, які залучаються до проведення виконавчих дій, мають право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважають, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби або приватного виконавця порушено їхні права, свободи чи інтереси, а також якщо законом не встановлено інший порядок судового оскарження рішень, дій чи бездіяльності таких осіб (частина перша).
Позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів (частина друга).
Строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Як вбачається з матеріалів справи позивач оскаржує бездіяльність Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області щодо не зняття арешту з приміщення комори В-1 загальною площею 604,2 кв.м. номер об'єкта в РПВН: 18030592, що знаходиться за адресою: Волинська обл., с. Люб'язь, вул. Двірська, буд. 44 який накладено постановою головного державного виконавця ВПВР ДВС України Думанської А.Л., номер запису про обтяження 6690890; дата реєстрації 15.08.2014, вид обтяження - арешт нерухомого майна. Як слідує з тексту позовної заяви, представник позивача стверджує, що 20.02.2026 ним було отримано відповідь і якій було відмовлено у знятті арешту у відповідь на лист представника позивача від 12.12.2025.
З долучених до позовної заяви документів слідує, що відповідь на заяву представника позивача від 12.12.2025 було надано листом №14957 від 02.02.2026. Таким чином, для встановлення факту дотримання позивачем строку звернення до суду, необхідно надати докази отримання відповіді на заяву від 12.12.2025 саме 20.02.2026.
Суд зауважує, що день, коли особа дізналася про порушення свого права - це встановлений доказами день, коли позивач дізнався про рішення, дію чи бездіяльність, внаслідок якої відбулося порушення його прав, свобод чи інтересів.
Жодних заяв про поновлення пропущеного строку звернення до суду позивач не подала.
За правилами частин першої статті 123 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Згідно із частинами першою, другою статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом семи днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Оскільки позовна заява не відповідає зазначеним вище вимогам, встановленим статтею 161 КАС України, її належить залишити без руху, встановивши позивачу строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Позивачу у цей строк необхідно усунути зазначені недоліки позовної заяви шляхом подання до суду заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду або надати суду належні докази отримання листа №14957 від 02.02.2026 саме 20.02.2026.
Керуючись статтями 123, 161, 169, 248, 287 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
Позовну заяву ОСОБА_1 до Луцького відділу державної виконавчої служби у Луцькому районі Волинської області про бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви - п'ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовну заяву і додані до неї документи будуть повернуті позивачу без розгляду.
Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена окремо від рішення суду.
Суддя А.Я. Ксензюк