Рішення від 20.02.2026 по справі 140/9703/25

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2026 року ЛуцькСправа № 140/9703/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Каленюк Ж.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 (далі - ІНФОРМАЦІЯ_2 ) про визнання протиправним та скасування рішення комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 , викладеного у протоколі від 10 липня 2025 року №55, про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону України від 21 жовтня 1993 року №3543-ХІІ "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (далі - Закон №3543-ХІІ) за заявою від 01 липня 2025 року; зобов'язання повторно розглянути заяву від 01 липня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ та ухвалити рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ (а.с.38-40).

Позов обґрунтований тим, що ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та звернувся до відповідача із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ - у зв'язку із здійсненням постійного стороннього догляду за тіткою ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю ІІ групи. Однак відповідач рішенням від 10 липня 2025 року №55 відмовив в оформленні відстрочки.

Позивач вважає таку відмову протиправною, оскільки він є єдиним членом сім'ї, який може забезпечити постійний сторонній догляд за його тіткою ОСОБА_2 , з якою проживає однією сім'єю та здійснює надання послуг з постійного догляду, що було підтверджено поданими відповідачу документами згідно з додатком 5 до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року №560 (далі - Порядок №560).

З наведених підстав позивач просив позов задовольнити.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 17 вересня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та її розгляд призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).

У відзиві на позовну заяву відповідач позовні вимоги заперечив та у їх задоволенні просив відмовити (а.с.46-48). В обґрунтування цієї позиції вказав, що 03 липня 2025 року надійшла заява ОСОБА_1 про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ. 10 липня 2025 року комісією ІНФОРМАЦІЯ_4 ухвалено рішення про відмову ОСОБА_1 у наданні відстрочки від призову на військову службу, оскільки було встановлено, що у ОСОБА_2 - особи з інвалідністю ІІ групи, є родич другого ступеня споріднення - рідний брат (батько позивача) і документів, які б підтверджували його неспроможність доглядати за сестрою відповідно до Порядку №560, надано не було.

Інші заяви по суті справи від сторін не надходили.

Дослідивши письмові докази, перевіривши доводи сторін у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

Позивач ОСОБА_1 є військовозобов'язаним та перебуває на військовому обліку у відповідача, що не є спірним.

ОСОБА_1 звернувся до голови комісії ІНФОРМАЦІЯ_3 із заявою від 01 липня 2025 року (а.с.7), в якій просив надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ - у зв'язку з необхідністю здійснення догляду за тіткою ОСОБА_2 , яка є особою з інвалідністю ІІ групи. У заяві позивач підтвердив, що інші члени сім'ї першого чи другого ступеня споріднення в особи з інвалідністю І чи ІІ групи, зазначеної у пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ, відсутні; до заяви додано документи у кількості 20 додатків.

У відповідь на вказану заяву відповідач листом від 14 липня 2025 року №1/1306 повідомив, що протоколом від 10 липня 2025 року №55 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період; причини відмови - в особи з інвалідністю ІІ групи ОСОБА_2 , яка потребує постійного догляду, наявні члени сім'ї другого ступеня споріднення (а.с.28 зворот).

Предметом оскарження у цій справі є рішення щодо відмови у наданні позивачу відстрочки на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-ХІІ.

При вирішенні спору суд керується такими нормативно-правовими актами.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України здійснює, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року №2232-ХІІ "Про військовий обов'язок і військову службу" (далі - Закон №2232-XII).

Правовою основою військового обов'язку і військової служби є Конституція України, цей Закон, Закон України "Про оборону України", "Про Збройні Сили України", "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", інші закони України, а також прийняті відповідно до них укази Президента України та інші нормативно-правові акти щодо забезпечення обороноздатності держави, виконання військового обов'язку, проходження військової служби, служби у військовому резерві та статусу військовослужбовців, а також міжнародні договори України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (частина перша статті 3 Закону №2232-XII).

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" (затверджено Законом України від 24 лютого 2022 року №2102-ІХ) в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який неодноразово було продовжено.

Указом Президента України від 24 лютого 2022 року №65/2022 "Про загальну мобілізацію" (затверджено Законом України від 03 березня 2022 року №2105-IX) оголошено проведення загальної мобілізації.

На момент розгляду цієї справи правовий режим воєнного стану в Україні продовжено та не скасовано, а тому застосуванню підлягає законодавство, що регулює порядок призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану.

За приписами частини першої статті 39 Закону №2232-XII призов резервістів та військовозобов'язаних на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Згідно з частиною п'ятою статті 22 Закону №3543-XII призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин (військовозобов'язаних, резервістів Служби безпеки України - Центральне управління або регіональні органи Служби безпеки України, військовозобов'язаних, резервістів Служби зовнішньої розвідки України - відповідний підрозділ Служби зовнішньої розвідки України, військовозобов'язаних Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - відповідні органи управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту).

Пунктом 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі - Положення №154), визначено, що територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Відповідно до пункту 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення: оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

За приписами частин сьомої, восьмої статті 23 Закону №3543-ХІІ перевірка підстав щодо надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення здійснюється територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлюватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на одну з вищезазначених відстрочок. Порядок оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації за допомогою цього реєстру визначається Кабінетом Міністрів України.

З 18 травня 2024 року набрав чинності Порядок №560, який визначає, зокрема, процедуру надання військовозобов'язаним та резервістам відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період та її оформлення.

Підпунктами 56, 57 Порядку №560 установлено, що відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов'язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються комісії у такому складі: голова комісії - керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (відокремленого відділу); члени комісії - представники апарату, структурних підрозділів (освіти та науки, охорони здоров'я, соціального захисту населення, служби у справах дітей, центру надання адміністративних послуг) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації).

Отже, комісія, яка розглядає питання надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період утворюється і діє при районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (відокремленому відділі).

Згідно з пунктом 58 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16-23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації.

Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов'язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" (пункт 59 Порядку №560).

Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. Комісія зобов'язана розглянути отримані на розгляд заяву та документи, що підтверджують право на відстрочку, протягом семи днів з дати надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом. Про прийняте комісією рішення повідомляється засобами телефонного, електронного зв'язку або поштою заявнику не пізніше ніж на наступний день після ухвалення такого рішення. У разі позитивного рішення військовозобов'язаному надається довідка із зазначенням строку відстрочки за формою, визначеною у додатку 6. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за формою, визначеною у додатку 7. Таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку. До ухвалення комісією рішення військовозобов'язаний не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період. Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації надається на строк дії відповідних законних підстав, але не більш як на строк проведення мобілізації, встановлений Указом Президента України.

Аналізуючи наведені норми Порядку №560 можна дійти висновку, що військовозобов'язаний має право на подання заяви за встановленою формою з доданими до неї документами, які підтверджують право на відстрочку, а комісії, утворені при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зобов'язані вивчити отриману заяву та додані до неї документи, оцінити законність підстав для надання відстрочки й фактично розглянути такі документи протягом семи днів з дати їх надходження, але не пізніше ніж протягом наступного дня від дати отримання інформації на запити до органів державної влади. Така комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки, що оформляються протоколом. У разі відмови у наданні відстрочки військовозобов'язаному повідомляють письмово із зазначенням причин відмови за встановленою формою.

За обставин цієї справи позивач звернувся до відповідача із заявою від 01 липня 2025 року, у якій просив надати відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період на підставі пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII та згідно з повідомленням від 14 липня 2025 року №1/1306 комісія ухвалила рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації з підстав наявності в особи з інвалідністю ІІ групи ОСОБА_2 , яка потребує постійного догляду, членів сім'ї другого ступеня споріднення.

Надаючи оцінку підставам відмови позивачеві у наданні відстрочки, суд зазначає таке.

Статтею 23 Закону №3543-ХІІ передбачена випадки, за яких надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Так згідно з пунктом 14 частини першої цієї статті не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані, члени сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім'ї першого ступеня споріднення або якщо члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я, або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи). У разі відсутності членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення норма цього пункту поширюється на членів сім'ї третього ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи.

Отже, що за змістом положень пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII умовами для реалізації права на відстрочку є: 1) зайнятість військовозобов'язаного, який є членом сім'ї другого ступеня споріднення особи з інвалідністю I або II групи, постійним доглядом за такою особою; 2) відсутність членів сім'ї першого ступеня споріднення із зазначеною особою, крім випадку коли такі члени сім'ї першого ступеня споріднення самі потребують постійного догляду. Поширення на члена сім'ї третього ступеня споріднення положень пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII допустиме лише у випадку відсутності в особи з інвалідністю І чи ІІ групи членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення.

Згідно з Додатком 5 до Порядку №560 документами, які підтверджують право на відстрочку за пунктом 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII є:

для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї другого ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки другого ступеня споріднення (рідні брати та сестри, баба та дід з боку матері і з боку батька, онуки), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого ступеня споріднення (батьки, чоловік (дружина), діти, у тому числі усиновлені) здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

для військовозобов'язаного, який зайнятий постійним доглядом за членом сім'ї третього ступеня споріднення, який є особою з інвалідністю I чи II групи, - документи, що підтверджують родинні зв'язки третього ступеня споріднення (дядьки, тітки, племінники та племінниці), один із таких документів, що підтверджує неможливість членів сім'ї першого та другого ступеня споріднення здійснювати постійний догляд за особою з інвалідністю I чи II групи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я про потребу члена сім'ї першого або другого ступеня споріднення в постійному догляді за формою, затвердженою МОЗ, а також документи про отримання компенсації (допомоги, надбавки) на догляд або акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8);

для особи, за якою здійснюється догляд, - один із таких документів, що підтверджує інвалідність особи: довідка до акта огляду медико-соціальною експертною комісією за формою, затвердженою МОЗ, або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи, або посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до Законів України "Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю", "Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю", в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.

Таким чином, положення Порядку №560 уточнюють, які документи мають бути подані військовозобов'язаним для реалізації права на відстрочку від призову під час мобілізації відповідно до пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII.

З доданих до заяви від 01 липня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації документів слідує, що ОСОБА_1 є племінником ОСОБА_2 по лінії батька, що підтверджується свідоцтвом про народження позивача серії НОМЕР_1 (а.с.16 зворот), а також свідоцтвом про народження ОСОБА_3 (батька позивача) серії НОМЕР_2 (а.с.17) та ОСОБА_2 (тітки позивача) серії НОМЕР_3 (а.с.18), в яких батьками ОСОБА_3 та ОСОБА_2 зазначено ОСОБА_4 та ОСОБА_5 . У свою чергу відповідно до свідоцтв про смерть серії НОМЕР_4 (а.с.18 зворот) та серії НОМЕР_5 (а.с.19) ОСОБА_4 та ОСОБА_5 померли.

Згідно з довідкою серії Д-70 №420159 (а.с.15) ОСОБА_2 є особою з інвалідністю ІІ групи (з дитинства).

За висновками лікарської комісії щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу від 16 січня 2025 року №25 ОСОБА_2 потребує постійного стороннього догляду; висновок дійсний по 10 липня 2025 року (а.с.15 зворот).

Відповідно до акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства/ фактичного місця проживання особи від 28 травня 2025 року №149 (а.с.11 зворот-13) ОСОБА_2 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , за якою також проживає без реєстрації ОСОБА_1 .

Довідкою Управління соціальної та ветеранської політики Володимирської районної державної адміністрації Волинської області від 10 лютого 2025 року №83/02-22 підтверджується те, що ОСОБА_1 з 28 лютого 2019 року перебуває на обліку як одержувач щомісячної грошової допомоги особі, яка проживає разом з особою з інвалідністю ІІ групи внаслідок психічного розладу - тіткою ОСОБА_2 ; допомога призначена на період з 01 січня 2025 року по 30 червня 2025 року (а.с.11).

Поряд з тим позивачем не надано та у матеріалах справи відсутні належні й допустимі докази, які б доводили неможливість батька позивача - ОСОБА_3 здійснювати догляд за своєю рідною сестрою ОСОБА_2 (у вказаних відносинах вони є членами сім'ї другого ступеня споріднення), зокрема, висновок лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров'я або медико-соціальної експертної комісії про потребу ОСОБА_3 у постійному догляді або рішенням експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи.

Відсутність таких документів є підставою для висновку про непідтвердження права на відстрочку з відповідних правових підстав для військовозобов'язаного ОСОБА_1 , який для ОСОБА_2 вважається членом сім'ї третього ступеня споріднення.

Суд наголошує на тому, що за приписами пункту 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII наявність членів сім'ї другого ступеня споріднення допускає надання військовозобов'язаному третього ступеня споріднення відстрочки лише у разі підтвердження неможливості виконання відповідних обов'язків членами сім'ї другого ступеня споріднення за станом здоров'я.

В контексті зазначеного необхідно зауважити, що саме зацікавленою особою має бути доведено перед суб'єктом владних повноважень існування обставин, за яких така особа не підлягає призову на військову службу під час мобілізації. Подана заява розглядається у сукупності з іншими наданими документами, на підставі яких комісією встановлюється наявність законних підстав для надання відстрочки.

Суд погоджується з висновками відповідача у спірному рішенні про те, що позивач на момент звернення із заявою від 01 липня 2025 року про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації не підтвердив, що він є єдиною особою, яка мала фактичну можливість здійснювати догляд за тіткою ОСОБА_2 за наявності в останньої членів сім'ї другого ступеня споріднення.

З урахуванням наведеного суд дійшов висновку, що надані ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_3 документи не свідчать про наявність умов, з якими пункт 14 частини першої статті 23 Закону №3543-XII пов'язує надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, тому у задоволенні позову належить відмовити.

Поряд з тим суд зазначає, що позивач не обмежений у праві повторно подати на розгляд комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 документи, які підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації за однією з передбачених у статті 23 Закону №3543-XII підстав.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати не підлягають відшкодуванню позивачу.

Керуючись статтями 2, 72-77, 244-246, 255, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_6 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_3 , ідентифікаційний код юридичної особи НОМЕР_7 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене учасниками справи в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя Ж.В. Каленюк