23 лютого 2026 р. Справа № 120/17694/25
Вінницький окружний адміністративний суд у складі судді Сала Павла Ігоровича, розглянувши в м. Вінниці у письмовому провадженні клопотання представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
В провадженні Вінницького окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа № 120/17694/25 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації державної прикордонної служби України.
Позовні вимоги обґрунтовуються протиправністю дій відповідача щодо відмови у виготовленні та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення за посадою позивача станом на 18.06.2025 відповідно до вимог ст.ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, положень постанови Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" від 30.08.2017 № 704, із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військове звання та інших щомісячних видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення та премії), визначених шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 18.06.2025, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до Постанови № 704, для проведення перерахунку розміру пенсії позивача з 01.07.2025.
Ухвалою суду від 02.02.2026 відкрито провадження у справі за вказаним позовом. Розгляд справи вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
17.02.2026 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач позов заперечує та просить суд відмовити у його задоволенні.
Разом із відзивом до суду надійшло клопотання представника відповідача про зупинення провадження у цій справі на підставі п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України, а саме до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 320/29450/24.
Вирішуючи заявлене клопотання, суд зазначає таке.
Підстави для зупинення провадження в адміністративній справу встановлені статтею 236 КАС України, якою визначено передумови для обов'язкового зупинення провадження у справі, випадки, коли суд має право зупинити провадження у справі, а також строки зупинення провадження та підстави і порядок відновлення зупиненого провадження у справі.
Відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України суд має право зупинити провадження у справі в разі перегляду судового рішення у подібних правовідносинах (в іншій справі) у касаційному порядку палатою, об'єднаною палатою, Великою Палатою Верховного Суду ? до набрання законної сили судовим рішенням касаційної інстанції.
Так, рішенням Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі № 320/29450/24, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025, визнано дії Кабінету Міністрів України при прийнятті постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 неправомірними; визнано протиправним та нечинним пункт 2 постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481 стосовно внесення змін до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".
Не погоджуючись із рішеннями судів попередніх інстанцій, відповідачем подано касаційну скаргу до Верховного Суду.
Верховним Судом у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду ухвалою від 04.08.2025 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою Кабінету Міністрів України на рішення Київського окружного адміністративного суду від 14.03.2025 та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 18.06.2025 у справі № 320/29450/24.
Разом з тим суд вважає, що у рахуванням закрпілених Кодексом адміністративного судочинства України правил щодо втрати чинності нормативно-правовим актом (або його окремої частині) лише з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду, рішення у справі № 320/29450/24 не впливає на спірні правовідносини, які виникли у цій справі.
Своєю чергою, у клопотанні про зупинення провадження не конкретизовано чому з огляду на характер заявлених вимог неможливим, на думку відповідача, є розгляд цієї справи без попереднього розгляду адміністративної справи № 320/29450/24 судом касаційної інстанції, а також не зазначено чому наявні у цій справі докази не дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Відтак суд не вбачає об'єктивної неможливості вирішення даної справи до набрання чинності судовим рішенням у справі № 320/29450/24, так само як і підстав, передбачених п. 5 ч. 2 ст. 236 КАС України, для зупинення провадження у цій справі.
Також суд враховує, що, відкриваючи касаційне провадження у справі № 320/29450/24, Верховний Суд в ухвалі від 04.08.2025 не зазначав про зупинення дії рішення суду першої інстанції, що додатково свідчить про відсутність дійсних перешкод для розгляду цієї справи до ухвалення рішення Верховним Судом у справі № 320/29450/24.
З огляду на викладене у задоволенні клопотання представника відповідача належить відмовити.
Керуючись ст.ст. 166, 167, 236, 248, 256, 294, 295 КАС України, суд
Залишити без задоволення клопотання представника відповідача про зупинення провадження в адміністративній справі № 120/17694/25 за позовом ОСОБА_1 до Адміністрації державної прикордонної служби України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Ухвала складена 23.02.2026.
Суддя Сало Павло Ігорович