про відкриття провадження в адміністративній справі
м. Вінниця
23 лютого 2026 р. Справа № 120/1982/26
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Сало Павло Ігорович, розглянувши матеріали:
за позовом: ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 )
до: Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (код ЄДРПОУ 13322403, місцезнаходження: вул. Зодчих, 22, м. Вінниця, 21005) та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, місцезнаходження: вул. Шкільна, 17, м. Суми, 40000)
про: визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
17.02.2026 поштою до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі ? відповідач-1) та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі ? відповідач-2) про:
- визнання протиправним рішення відповідача-2 за № 025250007380 від 24.11.2025 про відмову позивачу в призначенні дострокової пенсії за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";
- зобов'язання відповідача-1 зарахувати до страхового стажу позивача: період навчання на території російської федерації з 01.09.1986 по 25.06.1989 згідно з дипломом НОМЕР_2 від 27.06.1989; період проходження військової служби згідно з витягом із послужного списку з 01.08.1986 по 31.12.1991; період проходження військової служби згідно з витягом з послужного списку з 01.01.1992 по 15.12.1996; період роботи з 05.01.1997 по 04.07.1997 згідно з трудовою книжкою НОМЕР_3 , виданою 05.01.1997;
- зобов'язання відповідача-1 призначити та виплачувати позивачу дострокову пенсію за віком відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 115 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що 17.11.2025 позивач звернувся з заявою про призначення пенсії за віком. З урахуванням принципу екстериторіальності розгляд заяви здійснено відповідачем-2, яким і прийнято рішення № 025250007380 від 24.11.2025 щодо відмови у призначенні позивачу достокової пенсії за віком у зв'язку з відсутністю необхідного страхового стажу. До страхового стажу не зараховано:
- період навчання на території російської федерації з 01.09.1986 по 25.06.1989 рік згідно з дипломом НОМЕР_2 , оскільки відсутня особиста заява особи про факт неотримання пенсійних виплат в іншій державі та неможливість документально підтвердити нездійснення іншою державою пенсійних виплат;
- період проходження військової служби згідно з витягом із послужного списку з 01.08.1986 по 31.12.1991, оскільки не зазначено місцерозташування військової частини та відсутня особиста заява особи про факт неотримання пенсійних виплат в іншій державі та неможливість документально підтвердити нездійснення іншою державою пенсійних виплат;
- період проходження військової служби згідно з витягом із послужного списку з 01.01.1992 по 15.12.1996, оскільки не зазначено місцерозташування військової частини та оскільки відповідно пункту 51 розділу XV "Прикінцевих положень" Закону № 1058 періоди трудової діяльності з 01.01.1992 до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких Законів України щодо врегулювання питання обчислення страхового стажу та пенсійного забезпечення" за межами України в державах, які входили до складу колишнього СРСР зараховуються до страхового стажу, у тому числі на пільгових умовах, особам, які проживають в Україні, якщо це передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Міжнародний Договір з Російською Федерацією відсутній;
- період роботи з 05.01.1997 по 04.07.1997 згідно з трудовою книжкою НОМЕР_4 , оскільки не зазначена назва організації при прийнятті на роботу.
Позивач вважає рішення пенсійного органу протиправними, а тому звертається до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Позовна заява відповідає вимогам статей 160, 161, 172 КАС України та подана з дотримання строку звернення до адміністративного суду. Справа підсудна Вінницькому окружному адміністративному суду. Від сплати судового збору позивач звільнений на підставі положень п. 13 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір". Підстав для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження в адміністративній справі не встановлено.
Отже, позовну заяву належить прийняти до розгляду та відкрити провадження в адміністративній справі.
Визначаючись щодо того, за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа, суд враховує положення ч. 2 ст. 257 КАС України, згідно з якими за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі (ч. 1 ст. 260 КАС України).
З огляду на викладене та беручи до уваги, що за характером спірних правовідносин, предметом доказування і складом учасників ця справа має ознаки адміністративної справи незначної складності, суд доходить висновку про можливість її розгляду та вирішення в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Крім того, суд зазначає, що одним з принципів адміністративного судочинства є офіційне з'ясування всіх обставин у справі. Цей принцип визначає особливості адміністративного судочинства і полягає у більш активній ролі суду: саме на суд покладено обов'язок вживати передбачені законом заходи, необхідні для всебічного з'ясування обставин у справі. Тобто адміністративний суд має повністю встановити обставини справи, щоб на засадах верховенства права ухвалити законне та обґрунтоване рішення.
Принцип офіційності реалізований, зокрема, у ч. 4 ст. 11 КАС України, згідно з якою суд вживає визначені законом заходи, необхідні для з'ясування всіх обставин у справі, у тому числі щодо виявлення та витребування доказів з власної ініціативи.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В силу вимог ч. 3 ст. 77 КАС України докази суду надають учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків, визначених цим Кодексом.
Про витребування доказів за власною ініціативою або за клопотанням учасника справи суд постановляє ухвалу (ч. 3 ст. 80 КАС України).
З огляду на вищезазначені норми процесуального права, для забезпечення повного та всебічного з'ясування всіх обставин у справі і постановлення законного та обґрунтованого рішення, суд доходить висновку про необхідність витребування з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області матеріалів пенсійної справи позивача.
Керуючись ст.ст. 160, 161, 171, 248, 256, 257, 260, 263, 294 КАС України, -
1. Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
2. Розгляд справи здійснювати суддею одноособово за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. Встановити відповідачам 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву з дотриманням вимог, передбачених ст. 162 КАС України. Подання відзиву є правом відповідача, однак неподання без поважних причин відзиву суб'єктом владних повноважень може бути кваліфіковано судом як визнання позову.
4. Витребувати з Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області та зобов'язати його у 15-денний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі надати суду матеріали пенсійної справи ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 (в оригіналі або їх належним чином засвідчені копії).
5. Інформацію по справі сторони можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за посиланням: "http://court.gov.ua/fair/".
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Сало Павло Ігорович