м. Вінниця
23 лютого 2026 р. Справа № 120/12603/25
Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (представник позивача - Чубар О.В.) до Барської міської територіальної виборчої комісії Жмеринського району Вінницької області за участі третіх осіб - ОСОБА_2 та Барської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Барської міської територіальної виборчої комісії Жмеринського району Вінницької області (далі - Барська міська ТВК) про визнання протиправним та скасування рішення.
Позивач просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Барської міської територіальної виборчої комісії Жмеринського району Вінницької області від 26.08.2025 №132 "Про визнання обраним депутатом Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області наступного за черговістю кандидата в депутати за територіальним виборчим списком Вінницької обласної організації політичної партії "Українська стратегія Гройсмана" в територіальному виборчому окрузі №1".
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що оскаржувана постанова безпідставно позбавляє позивача можливості здійснювати представницькі повноваження депутата, порушує рівність у доступі до публічної служби. Постанову вважає такою, що ґрунтується на неналежній правовій підставі та прийнятою Барською міською ТВК з перевищенням повноважень.
Відповідач своїм правом, передбаченим статтею 162 КАС України, не скористався, до суду відзиву не направив.
Ознайомившись з матеріалами справи, судом встановлено наступні обставини справи.
25.12.2020 року, за результатами проведених місцевих виборів, позивача було обрано депутатом Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області за територіальним виборчим списком Вінницької обласної організації політичної партії "Українська стратегія Гройсмана" в територіальному виборчому окрузі №1.
До Барської міської ТВК надійшло повідомлення від Жмеринського районного сектору №1 філії Державної установи "Центр пробації" у Вінницькій області від 25 липня 2025 року №950/42/1/1-25, у якому зазначалось, що на підставі вироку Барського районного суду Вінницької області від 08 травня 2025 року у справі №125/623/25, який набув законної сили, ОСОБА_1 позбавлено права обіймати посади чи займатися діяльністю, що пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
26.08.2025 року Барською міською ТВК винесено постанову №132 "Про визнання обраним депутатом Барської міської ради Жмеринського району Вінницької області наступного за черговістю кандидата в депутати за територіальним виборчим списком Вінницької обласної організації політичної партії "Українська стратегія Гройсмана" в територіальному виборчому окрузі №1".
Позивач звернувся до суду вважаючи, що прийняття Барською міською ТВК постанови №132 припиняє реалізацію його мандату та ініціює реєстраційні дії щодо третіх осіб, чим порушуються його права та права виборців відповідного округу на обраного ними представника.
Надаючи правову оцінку обставин справи, суд керується таким.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі ч. 1 ст. 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Законом України "Про статус депутатів місцевих рад" (далі - Закон № 93-IV) визначено правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада) як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради, встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Відповідно до ст. 1 Закону №93-IV статус депутата місцевої ради визначається Конституцією України, цим Законом та іншими законами України.
Згідно з ч. 1,2 ст. 2 Закону №93-IV депутат сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - депутат місцевої ради) є представником інтересів територіальної громади села, селища, міста чи їх громад, який відповідно до Конституції України і закону про місцеві вибори обирається на основі загального, рівного, прямого виборчого права шляхом таємного голосування на строк, встановлений Конституцією України.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 4 Закону № 93-IV депутат місцевої ради набуває свої повноваження в результаті обрання його до ради відповідно до Закону України "Про вибори депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів". Повноваження депутата місцевої ради починаються з дня відкриття першої сесії відповідної ради з моменту офіційного оголошення підсумків виборів відповідною територіальною виборчою комісією і закінчуються в день відкриття першої сесії цієї ради нового скликання, крім передбачених законом випадків дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради або ради, до складу якої його обрано.
Перелік підстав для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради визначено у ст. 5 Закону України № 93-IV.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України № 93-IV повноваження депутата місцевої ради припиняються достроково за наявності підстав, засвідчених офіційними документами, без прийняття рішення відповідної ради у разі: набрання законної сили обвинувальним вироком суду, за яким його засуджено до позбавлення волі, або набрання законної сили рішенням суду, яким його притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Частиною 7 ст. 5 Закону № 93-IV передбачено, що у разі дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради вибори чи заміщення депутата, який достроково припинив повноваження, проводяться відповідно до закону про місцеві вибори.
Порядок заміщення депутатів, повноваження яких достроково припинені, визначений у ст. 284 Виборчого кодексу України.
Зокрема, у разі дострокового припинення повноважень депутата Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) на підставах і в порядку, передбачених Конституцією та законами України, за рішенням виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, міської, сільської, селищної виборчої комісії депутатом визнається наступний за черговістю кандидат у депутати у відповідному територіальному або єдиному виборчому списку від цієї організації партії у порядку, передбаченому частиною п'ятою статті 283 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 283 Виборчого кодексу України у разі невиконання особою, обраною депутатом за виборчим списком місцевої організації партії, у строки, зазначені у частинах першій і другій цієї статті, вимог частини першої цієї статті або подання цією особою до виборчої комісії заяви про відмову від депутатського мандата, або виникнення (виявлення) обставин, зазначених у пунктах 3-6 частини першої та частині четвертій статті 231 цього Кодексу, виборча комісія приймає рішення про визнання її такою, яка не набула депутатського мандата, та визнає обраним депутатом Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласної, районної, районної у місті, а також міської, сільської, селищної ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) наступного за черговістю кандидата у депутати у відповідному територіальному або єдиному багатомандатному виборчому списку кандидатів від відповідної організації партії, за яким було обрано особу, яка не набула мандата.
Указане рішення ухвалюється територіальною виборчою комісією не пізніш як у тридцятиденний строк з дня надходження від інших осіб - належним чином засвідченої копії документа уповноваженого органу, що свідчить про дострокове припинення повноважень депутата відповідної ради.
Абзацами 7, 8 та 13 п. 5.9 Роз'яснення щодо порядку реєстрації обраних депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у місті, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів, затвердженого Постановою Центральної виборчої комісії від 28 жовтня 2020 року №433 (далі - Роз'яснення № 433) передбачено, що документами, що свідчать про дострокове припинення повноважень депутата відповідної ради (у разі дострокового припинення повноважень депутата без рішення ради), можуть бути, зокрема, такі документи або засвідчені в установленому порядку їх копії: рішення суду, що набрало законної сили, яким особу притягнуто до відповідальності за вчинення корупційного правопорушення або правопорушення, пов'язаного з корупцією, та застосовано покарання або накладено стягнення у виді позбавлення права займати посади або займатися діяльністю, що пов'язані з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Аналіз Закону №93-IV, Виборчого кодексу України та Роз'яснення № 433 вказує на те, що у разі надходження до територіальної виборчої комісії офіційного документу (у даному випадку - вироку суду) така територіальна виборча комісія має імперативний обов'язок прийняти постанову про визнання обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії, адже набрання рішенням законної сили свідчить про те, що депутат, якого воно стосується, втрачає свої депутатські повноваження.
Суд виходить із того, що підставою для прийняття Барською міською ТВК постанови № 132 було отримання від Жмеринського районного сектору № 1 філії Державної установи "Центр пробації" у Вінницькій області офіційного документу, що свідчив про дострокове припинення депутатських повноважень позивача.
Резолютивна частина вироку Барського районного суду Вінницької області від 08 травня 2025 року у справі № 125/623/25 свідчить про те, що ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 366-2 КК України і йому призначено покарання у виді штрафу у розмірі чотири тисячі п'ятсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 76500 (сімдесят шість тисяч п'ятсот) гривень з позбавленням права обіймати посади чи займатися діяльністю, що пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, строком на два роки.
Абзацом 2 примітки до ст. 45 Кримінального кодексу України передбачено, що кримінальними правопорушеннями, пов'язаними з корупцією, відповідно до цього Кодексу вважаються кримінальні правопорушення, передбачені статтями 366-2, 366-3 цього Кодексу.
Отже, вищевказаний офіційний документ (рішення суду) повністю відповідає підставі для дострокового припинення повноважень депутата місцевої ради, передбаченій у п. 7 ч. 1 ст. 5 Закону України № 93-IV, а саме - набрання законної сили рішенням суду, яким депутата місцевої ради притягнуто до відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією із застосуванням додаткового покарання у виді позбавленням права обіймати посади чи займатися діяльністю, що пов'язана з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування.
Суд зазначає, що у даному випадку мала місце передбачена ст. 284 Виборчого кодексу України процедура заміщення депутата, повноваження якого достроково припинення з огляду на імперативний припис ст. 5 Закону України № 93-IV, а отже - на Барську міську ТВК було покладений обов'язок визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати від місцевої організації політичної партії.
Тобто, процедуру дострокового припинення повноважень депутатів місцевих рад не віднесено до повноважень територіальних виборчих комісій.
Суд окремо зауважує, що дострокове припинення повноважень депутата безпосередньо пов'язано з днем набрання законної сили вироком Барського районного суду Вінницької області від 08 травня 2025 у справі № 125/623/25 (тобто - з 10.06.2025), а не з днем ухвалення Барською міською ТВК постанови № 132 (26.08.2025 року).
Аргументи позивача стосовно того, що Барською міською ТВК здійснювалось власне трактування вироку суду не підтверджуються наданими суду доказами, напроти - змістом постанови Барської міської ТВК № 132 вказане спростовується.
Доводи позивача щодо відсутності у вироку вказівки на позбавлення депутатського мандату фактично зводяться до незгоди з рішенням суду, виключне право перевірки законності та обґрунтованості якого має відповідний суд з дотримання вимог кримінально-процесуального законодавства.
Відтак, доводи позивача стосовно того, що прийняття Барською міською ТВК постанови від 26.08.2025 року № 132 припинило реалізацію його мандата не знайшли свого підтвердження під час розгляду справи.
Суд звертає увагу, що відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Однак, позивачем не наведено обґрунтованих доводів порушення його прав та інтересів оскаржуваними рішеннями. Зі змісту позовної заяви та за наявних в матеріалах справи документів судом не встановлено порушення прав позивача.
Отже, суд дійшов до висновку про залишення позовних вимог без задоволення.
В силу положень ст. 139 КАС України, підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, -
Відмовити у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Барської міської територіальної виборчої комісії Жмеринського району Вінницької області (вул. Героїв Майдану, буд. 6, оф. 212 м. Бар, Вінницька обл., ЄДРПОУ 43797787) за участі третіх осіб - ОСОБА_2 АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) та Барської міської ради (майдан Святого Миколая, 18, м. Бар, Вінницька обл., код ЄДРПОУ 04051017)., про визнання протиправним та скасування рішення.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення (ухвалу) суду або якщо розгляд справи здійснювався в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя Альчук Максим Петрович