Ухвала від 23.02.2026 по справі 681/163/26

Справа № 681/163/26

Провадження 2/681/410/2026

УХВАЛА

про залишення заяви без руху

"23" лютого 2026 р. м.Полонне

Суддя Полонського районного суду Хмельницької області Горгулько Н.А.,

розглянувши позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, третя особа - служба у справах дітей Полонської міської ради,

ВСТАНОВИЛА:

16.02.2026 позивачка звернулась до суду із позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 щодо їхнього спільного сина ОСОБА_3 .

В обґрунтування позову вказала, що син проживає з нею, перебуває на її утриманні, а відповідач належної участі у вихованні та утриманні дитини не бере, натомість сплачує лише аліменти в мінімальному розмірі.

Статтями 175, 177 ЦПК України визначено вимоги до змісту та форми позовної заяви, документів, що додаються до позовної заяви, обов'язок дотримання яких покладається на позивача.

Заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана без додержання вимог, викладених у ст. 175 ЦПК України.

Відповідно до п.2 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти.

Проте, в порушення вказаної норми, в позовній заяві не зазначено:

-точного місця проживання позивачки і відповідача (не вказано район, область, поштові індекси сторін);

-реєстраційного номера облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта відповідача (якщо такі відомості позивачу відомі);

-офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти позивачки та відповідача. місцезнаходження, ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти третьої особи.

Крім того, позивачкою не дотримано вимог п.9, 10 ч.3 ст.175 ЦПК України, відповідно до яких позовна заява повинна містити:

-попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які позивачка понесла і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи;

- підтвердження позивачки про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Крім того, суд зазначає про таке.

За змістом ч. 4, 5 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов'язковою є участь органу опіки та піклування. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв'язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.

Питання захисту прав і законних інтересів дитини регулюється нормами Конституції України, Цивільного кодексу України, Сімейного кодексу України, Закону України «Про охорону дитинства», міжнародного права, а також Порядком провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866.

Під час розв'язання спору щодо позбавлення батьківських прав, служба у справах дітей має захищати інтереси дитини, з урахуванням рівних прав та обов'язків матері та батька щодо дитини.

Працівник служби у справах дітей, проводить бесіду з батьками та дитиною, з огляду на її вік, відвідує їх за місцем проживання, лише після обстеження житлово-побутових умов та проведення бесід, складає висновок щодо доцільності/недоцільності позбавлення батьківських прав і подає його органу опіки та піклування для прийняття відповідного рішення.

Як зазначено у постанові Верховного Суду України у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду від 29.09.2021 у справі № 459/3411/18, суд на перше місце ставить «якнайкращі інтереси дитини», оцінка яких включає знаходження балансу між усіма елементами, необхідними для прийняття рішення. Позбавлення батьківських прав є виключною мірою і допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращий бік неможливо і за наявності вини у діях батьків.

Процес позбавлення батьківських прав умовно поділяється на етапи, зокрема, етап звернення заявника з відповідною заявою до органу опіки та піклування про надання висновку про доцільність позбавлення конкретної особи батьківських прав.

Така заява подається до відповідної Служби у справах дітей органу місцевого самоврядування відповідного району в місті або місцевої державної адміністрації в районі відповідної області за місцем реєстрації матері або батька, стосовно яких вирішується питання про позбавлення батьківських прав згідно з вимогами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року №866, якою затверджено Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов'язаної із захистом прав дитини.

Висновок органу опіки та піклування є ключовим доказом по даній категорії справ, якою б не була підстава позбавлення батьківських прав. Цей висновок складається на підставі засідань комісії органу опіки та піклування про питання доцільності позбавлення батьківських прав. Для підготовки висновку комісія спілкується з відповідачем та вивчає наявність підстав для позбавлення батьківських прав.

Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного суду від 30 березня 2017 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» заборонену законодавством поведінку батьків можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов'язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.

Однак позивачка до позовної заяви не додала вказаного висновку органу опіки та піклування про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав відносно сина ОСОБА_4 .

Крім того, позивачка в позовній заяві вказала третьою особою службу у справах дітей Полонської міської ради.

Згідно із частиною третьою ст. 51 Конституції України та ст. 5 Сімейного кодексу України сім'я, дитинство, материнство та батьківство охороняються державою. Держава створює умови для зміцнення сім'ї. Для цього в Україні сформована система державних органів, на які покладено обов'язок здійснювати правовий захист прав і законних інтересів дитини. Одним із таких органів, на який покладено функції захисту прав і законних інтересів дитини, є орган опіки та піклування.

Опіка, піклування є особливою формою державної турботи про неповнолітніх дітей, що залишилися без піклування батьків, вона встановлюється для забезпечення виховання неповнолітніх дітей, які внаслідок смерті батьків, хвороби батьків або позбавлення їх батьківських прав чи з інших причин залишилися без батьківського піклування, а також для захисту особистих і майнових прав та інтересів дітей.

За приписами ч. 4, 5 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав, обов'язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою.

Органами, які приймають рішення щодо опіки і піклування, є районні, районні в містах Києві та Севастополі державні адміністрації, виконавчі комітети міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

За наведених обставин необхідно залучити до участі у справі як третю особу орган опіки та піклування Полонської міської ради Шепетівського району Хмельницької області (зазначивши всі необхідні реквізити, передбаченіп.2 ч.3 ст. 175 ЦПК України)

Суд зауважує, що правовим становищем третіх осіб наділяються особи, які мають особистий юридичний інтерес до результатів розгляду цивільної справи, але цей інтерес, не рівноцінний інтересам сторін (позивача і відповідача). Інтерес третіх осіб проявляється в тому, що рішення суду безпосередньо вплине на їх суб'єктивні права чи охоронювані законом інтереси, чи навіть, встановивши між сторонами відповідні правовідносини, порушить права, свободи чи інтереси таких осіб.

Оскільки рішення в справі про позбавлення батьківських прав не вплине на суб'єктивні права чи охоронювані законом інтереси служби у справах дітей Полонської міської ради, вказана особа не підлягає залученню до участі в справі.

Згідно ч.1 ст.185 ЦПК України суддя встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня отримання позивачем копії ухвали.

Керуючись ст. ст. 185, 258 - 261, 284, 285 ЦПК України, суддя -

ПОСТАНОВИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав, третя особа - служба у справах дітей Полонської міської ради залишити без руху та надати позивачці строк для усунення недоліків - протягом 10 днів з дня отримання копії ухвали, усунути недоліки шляхом надання позовної заяви в новій редакції із зазначенням:

-точного місця проживання позивачки і відповідача (вказати район, область, поштові індекси сторін);

-реєстраційного номера облікової картки платника податків за його наявності або номер і серію паспорта відповідача (якщо такі відомості позивачу відомі);

-офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти позивачки та відповідача. місцезнаходження, ідентифікаційного коду юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України, офіційної електронної адреси та адреси електронної пошти третьої особи.

-попереднього (орієнтовного) розрахунку суми судових витрат, які позивачка понесла і які очікує понести у зв'язку з розглядом справи;

-підтвердження позивачки про те, що нею не подано іншого позову (позовів) до цього ж відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.

Запропонувати позивачці залучити до участі орган опіки і піклування, який має надати відповідні висновки, що підлягають долученню до справи та зазначити докази на підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги про позбавлення батьківських прав.

Роз'яснити позивачці, що у разі не усунення вказаних недоліків у визначений строк позовна заява буде вважатися неподаною і повернута.

Ухвала набирає законної сили негайно після її прийняття і оскарженню не підлягає.

Суддя Н.А.Горгулько