Справа № 1908/6-а-5/2012
Провадження №6-а/951/1/2026
про залишення заяви без руху
23 лютого 2026 року суддя Козівського районного суду Тернопільської області Гриновець О. Б., вивчивши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Бережанський відділ державної виконавчої служби в Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України
представник ОСОБА_1 - адвокат Борисов І. В. звернувся до суду із заявою, у якій просить скасувати тимчасове обмеження у праві виїзду за кордон ОСОБА_1 , встановлене ухвалою Козівського районного суду Тернопільської області від 24.10.2012 у цивільній справі № 6-а-5/2012.
Згідно з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.02.2026 для розгляду зазначеної справи визначено головуючого суддю Гриновець О. Б.
Ознайомившись з поданою заявою, суддя дійшла висновку про необхідність залишення її без руху з таких підстав.
Статтею 441 ЦПК України не врегульовані вимоги щодо форми та змісту заяви про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України. Тож виходячи із приписів ч. 9 ст. 10 цього Кодексу, вимоги до вказаної заяви визначаються загальними нормами, зокрема, статями 175, 177 ЦПК України.
Відповідно до положень п. 2 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), а також реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості позивачу відомі), відомі номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Як видно із матеріалів заяви заявником вищезазначені вимоги законодавства не виконані, а саме неправильно зазначено повне найменування заінтересованої особи Бережанського відділу державної виконавчої служби в Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції з відповідним кодом ЄДРПОУ 40349272 (відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань дану юридичну особу припинено).
Тож заявнику необхідно зазначити правильну заінтересовану особу й надіслати їй копію заяви з додатками відповідно до вимог абз. 2 ч. 1 ст. 177 ЦПК України.
Крім того, згідно з п. 5 ч. 3 ст. 175 ЦПК України позовна заява повинна містити: виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Відповідно до ч. 5 ст. 177 ЦПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Як визначено п. 4 ч. 2 ст. 43 ЦПК України учасники справи зобов'язані подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Відповідно до ч. 2 ст. 83 ЦПК України позивач повинен подати докази разом з поданням позовної заяви.
Однак у порушення вказаних вище норм ЦПК України заявник в обґрунтування заявлених вимог не зазначає і не додає доказів, які б підтвердили, що виконавче провадження № 34318871 з примусового виконання рішення Тернопільського окружного адміністративного суду від 05.07.2012 закрите (постанову державного виконавця про закінчення виконавчого провадження).
Суддя зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про виконавче провадження» у разі закінчення виконавчого провадження (крім закінчення виконавчого провадження за судовим рішенням, винесеним у порядку забезпечення позову чи вжиття запобіжних заходів, а також, крім випадків нестягнення виконавчого збору або витрат виконавчого провадження, нестягнення основної винагороди приватним виконавцем), повернення виконавчого документа до суду, який його видав, арешт, накладений на майно (кошти) боржника, знімається, відомості про боржника виключаються з Єдиного реєстру боржників, скасовуються інші вжиті виконавцем заходи щодо виконання рішення, а також проводяться інші необхідні дії у зв'язку із закінченням виконавчого провадження.
Відповідно до п. 4 розділу XIII Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України 02.04.2012 № 512/5 тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України особи знімається у разі винесення виконавцем постанови про:
- закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 частини першої статті 39 Закону;
- скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України, зокрема, у разі погашення заборгованості зі сплати періодичних платежів у повному обсязі.
У такому випадку після винесення постанови про закриття виконавчого провадження виконавець надсилає копію такої постанови до Державної прикордонної служби України, де знімається заборона.
Згідно з п. п. 4, 5 розділу IV Порядку взаємодії органів та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів, та органів Державної прикордонної служби України під час здійснення виконавчого провадження, затвердженого наказам Міністерства юстиції України та МВС України № 256/5/65 від 30.01.2018 інформацію про особу, стосовно якої діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, уповноважений орган Держприкордонслужби вилучає (знімає з контролю) з бази даних у разі:
- винесення постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 частини першої статті 39 Закону;
- винесення постанови про скасування тимчасового обмеження у праві виїзду особи з України на підставі пунктів 19, 20 розділу III, пункту 16 розділу VIII, пункту 6 розділу XVI Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року № 512/5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 02 квітня 2012 року за № 489/20802 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року № 2832/5);
- скасування постанови про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві виїзду за межі України за виконавчим документом про стягнення аліментів.
Після реєстрації в Системі документа, на підставі якого здійснюється вилучення інформації з бази даних, та супровідного листа на адресу уповноваженого органу Держприкордонслужби з використанням кваліфікованого електронного підпису зазначена інформація передається виконавцем за допомогою Системи до бази даних уповноваженого органу Держприкордонслужби для опрацювання.
Згідно із зазначеним порядком інформація про особу боржника, стосовно якого діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України і яка була передана за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження з використанням кваліфікованого електронного підпису, вилучається (знімається з контролю) з бази даних в порядку передачі безпосередньо державним виконавцем відповідної постанови з використанням електронного цифрового підпису за допомогою автоматизованої системи виконавчого провадження.
У той же час, інформація про особу боржника стосовно якого діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України і яка надсилалась в паперовому вигляді на поштову адресу уповноваженого органу Держприкордонслужби, вилучається (знімається з контролю) з бази даних в аналогічному порядку шляхом надсилання державним виконавцем відповідної постанови для виконання в паперовому вигляді на поштову адресу уповноваженого органу Держприкордонслужби.
Отож відповідно до вказаних пунктів 4, 5 Порядку № 256/5/65 інформація про особу, стосовно якої діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України, уповноважений орган Держприкордонслужби може вилучити як на підставі судового рішення, так і на підставі постанови Державного виконавця, зокрема, про закінчення виконавчого провадження.
Водночас заявник не зазначає й не додає доказів, які б підтвердили причини неможливості вилучення інформації про нього як особу стосовно якої діє тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України в позасудовому порядку.
Тобто відомості, які вказували б, що заявник використав усі можливі способи для врегулювання такого питання у позасудовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
З огляду на те, що заяву подано без додержання вимог ЦПК України, суддя вважає необхідним таку залишити без руху, надавши останньому строк для усунення недоліків зазначених в ухвалі суду.
Залишення заяви без руху жодним чином не перешкоджає заявнику у доступі до правосуддя після усунення недоліків наявних у заяві.
Керуючись ст. ст. 175, 177, 185, 260-261, 441 ЦПК України
постановила:
залишити без руху заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа: Бережанський відділ державної виконавчої служби в Тернопільському районі Тернопільської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про скасування тимчасового обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України.
Надати заявнику п'ятиденний строк з дня отримання ухвали для усунення зазначених вище недоліків.
У разі невиконання вимог ухвали суду в зазначений строк заяву вважати неподаною та повернути з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О. Б. Гриновець