"18" лютого 2026 р. Справа № 596/72/26
Провадження № 3/596/67/2026
Гусятинський районний суд Тернопільської області
в складі: головуючого судді Цвинтарної Т.М.,
при секретарі судового засідання Рудніцькій О.П.
за участю: прокурора Турецького П.С.
правопорушника ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду в селищі Гусятин матеріали справи, які надійшли від управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_1 , уродженця с. Великий Говилів, Теребовлянського району, Тернопільської області, жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, одруженого, з вищою освітою, не працюючого, який раніше не притягувався до адміністративної відповідальності, за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , будучи депутатом Хоростківської міської ради Чортківського району Тернопільської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, а саме 16.11.2024 о 20:07 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав у повному обсязі.
Прокурор в судовому засіданні вказав, що вважає, що вина ОСОБА_1 доведена у вчиненні корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП з підстав вказаних у протоколі і просить визнати його винним у вчиненні вказаного правопорушення та притягнути до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.1 ст. 172-6 КУпАП, наклавши на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , вислухавши прокурора, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 172-6 КУпАП, яке передбачає відповідальність за несвоєчасне подання декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру, передбаченої Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення, відповідальність за вказаною статтею настає за умови несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно протоколу про вчинення корупційного адміністративного правопорушення №22 від 13.01.2026 року ОСОБА_1 , будучи депутатом Хоростківської міської ради Чортківського району Тернопільської області та відповідно до підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язане з корупцією, в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону несвоєчасно, без поважних причин, а саме 16.11.2024 о 20:07 год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Так, рішенням Хоростківської міської ради Тернопільської області від 26.11.2020 року № 1 «Про визнання повноважень депутатів Хоростківської міської ради» визнано повноваження ОСОБА_1 як депутата Хоростківської міської ради Чортківського району Тернопільської області.
Частиною 3 статті 8 Закону України «Про статус депутатів місцевих рад» передбачено, що на депутатів місцевих рад поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції». Депутати місцевих рад зобов'язані щороку до 1 квітня подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік відповідно до Закону України «Про запобігання корупції», а також дотримуватися інших вимог фінансового контролю, передбачених зазначеним Законом.
Так, відповідно до п.п. «б» п.1 ч.1 ст.3 Закону депутати місцевих рад є суб'єктами на яких поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».
Частиною 1 статті 45 Закону передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня, та охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Таким чином, суб'єкти декларування зобов'язані були подати щорічну декларацію за 2023 рік до 31.03.2024.
Враховуючи зазначене, ОСОБА_1 зобов'язаний був подати щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік до 00:00 год 01.04.2024.
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подав щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, лише 16.11.2024 о 20:07 год., тобто несвоєчасно.
ОСОБА_1 , як депутат Хоростківської міської ради Чортківського району Тернопільської області, був належним чином ознайомлений із вимогами Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджується інформацією Хоростківської міської ради Чортківського району Тернопільської області від 31.12.2025 № 03-14/1594 де зазначено, що усіх депутатів Хоростківської міської ради було поінформовано та ознайомлено з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» у телефонному режимі, а також шляхом доведення інформації у спільний Viber-групі до якої включені всі депутати міської ради, та списком депутатів Хоростківської міської ради які ознайомлені із вимогами Закону України «Про запобігання корупції», де стоїть особистий підпис останнього.
Візуальним моніторингом публічних відомостей, розміщених на офіційному сайті Національного агентства з питань запобігання корупції встановлено, що до цього, раніше ОСОБА_1 подав щорічні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулі роки своєчасно, з дотримання вимог ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», що підтверджує його ознайомлення із вимогами вказаного вище закону та усвідомлення вчинюваних ним дій під час подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік.
Також, про необхідність подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування неодноразово повідомлялось на сайті НАЗК та публікувалось у засобах масової інформації.
Пунктом 5 розділу II Порядку передбачено, що суб'єкт декларування підписує декларацію шляхом накладання на неї особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства.
Подання декларації до Реєстру підтверджується шляхом повідомлення суб'єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб'єкта декларування.
ОСОБА_1 вказаних вимог Закону не дотримався.
Таким чином, враховуючи вище викладене, ОСОБА_1 , будучи депутатом Хоростківської міської ради Тернопільської області був зобов'язаний з 00 годин 00 хвилин 01 січня 2024 року, протягом 91 календарного дня, тобто до 00 годин 00 хвилин 01 квітня 2024 року подати щорічну декларацію особи, повноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік. Однак, така декларація ОСОБА_1 подана несвоєчасно, а саме 16.11.2024. Останній раціонально не використав відведений час на додання е- декларації та відповідно порушив вимоги встановлені антикорупційним законодавством.
Враховуючи вищенаведені обставини, вимоги Закону, особу правопорушника, зокрема, те, що ОСОБА_1 вперше притягується до адміністративної відповідальності, виключно позитивно характеризується за місцем проживання, характер вчиненого правопорушення, ступінь його вини, а також обставину, що пом'якшує відповідальність, а саме, визнання вини, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає, що адміністративне стягнення слід обрати у виді штрафу у мінімальному розмірі, передбаченого санкцією статті.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 33, 34, 172-6, 284, 285 КУпАП, ст. 3, 4, 12 Закону України «Про запобігання корупції», суд, -
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП і накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень (ГУК у Терн.обл/тг смт.Гусятин/21081100, код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37977599; Банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.); рахунок отримувача: UA518999980313090106000019661; код класифікації доходів бюджету: 21081100) в дохід Держави.
Стягнути з ОСОБА_1 в користь Держави (отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106) судовий збір в розмірі 665 (шістсот шістдесят п'ять) гривень 60 копійок.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова суду може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Тернопільського апеляційного суду через Гусятинський районний суд Тернопільської області.
Повна постанова складена 23 лютого 2026 року.
Суддя Гусятинського районного суду
Тернопільської області Т.М. Цвинтарна