Рішення від 20.02.2026 по справі 723/4773/25

Справа № 723/4773/25

Провадження № 2-а/723/918/26

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2026 року м. Сторожинець

Сторожинецький районний суд Чернівецької області в складі головуючого судді Дедик Н.П., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом, посилаючись на те, що після початку війни в лютому 2022 року він з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) для отримання необхідних розпоряджень, де у нього було взято особисті дані та повідомлено про те, що при потребі його викличуть повісткою, жодних повідомлень чи повісток при цьому він не отрумував. 19.05.2025 року він самостійно звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) і його направили на ВЛК, за результатами якої 22.05.2025 року йому було видано ВОД з відміткою про надання відстрочки на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до 06.08.2025 року.

Зазначає, що 19.05.2025 року відносно нього було складено протокол про адміністративне правопорушення за те, що він порушив правила військового обліку, з чим він не погоджується, оскільки в лютому 2022 року відвідував ІНФОРМАЦІЯ_2 та надав всю необхідну інформацію.

Вказує, що розгляд справи було призначено на 30.05.2025 року в м. Чернівці, куди він прибув у зазначений час та був повідомлений про те, що протокол складено помилково, штрафу не буде і він може бути вільний.

Також вказує, що постанову про притягнення до адміністративної відповідальності йому вручили лише 17.10.2025 року, після того як він довідався, що його банківські картки заблоковано виконавчою службою через штраф від ТЦК та СП. Підставою для винесення постанови № 4194 від 30.05.2025 року було не уточнення ним облікових даних через ЦНАП, електронний кабінет призовника чи в ТЦК та СП протягом 60-денного строку, з чим він категорично не погоджується, оскільки в протоколі від 19.05.2025 року не зазначено, які саме дані йому слід було уточнити, при тому, що у нього з 2022 року не відбулося жодних змін в засобах зв'язку чи електронної пошти. Крім того, в протоколі відсутні належні та допустимі докази того, що він був належним чином викликаний до ІНФОРМАЦІЯ_2 , чи йому було вручено повістку про виклик з питань уточнення відомостей чи облікових даних. Також в протоколі зазначені свідки правопорушення ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , проте жодних пояснень наданих ними в справі немає і під час розгляду справи свідки не допитувались.

Також зазначає, що в постанові не зазначено доказів, що відповідач як держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів, не мав можливості отримати доступ до персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Вказує, що внаслідок того, що розгляд справи було проведено без його участі та йому не було надіслано постанову, його не тільки позбавили права, у встановлений срок, оскаржити незаконне рішення, а й штучно збільшили штраф з 17000,00 грн. до 39000,00 грн. Зазначає, що вказані суми є досить великими, враховуючи, що на його утриманні знаходиться троє малолітніх дітей та дружина, яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку.

Вважає, що притягнення його адміністративної відповідальності є необгрунтованим та недоведеним, а зазначена постанова складена з порушенням, що може свідчити про необґрунтованість та незаконність, що у свою чергу підлягає скасуванню.

Просить скасувати постанову № 4194 від 30.05.2025 року у справі про адміністративне правопорушення щодо притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

10.12.2025 року до суду від відповідача ІНФОРМАЦІЯ_2 надійшов відзив, в якому вважають вимоги позивача ОСОБА_1 безпідставними та такими, що задоволенню не підлягають.

Зазначають, що за приписами п. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову служб» громадяни Уккраїни, які підлягають взяттю на військовий облік, пребувають на військовому обліку призовників або у запасі Зборйних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи прохоять службу у військовому резерві, зобов'язані: протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України свої персональні дані через центр уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності) та інші персональні дані через центр надання адміністративних послуг, електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Прикінцевими і перехідними положеннями Закону України « Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024 р., № 3633-ІХ, встановлено, період уточнення персональних даних з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року.

Також зазначають, що дана норма стосується всіх військовозобов'язаних, не залежно від того чи були зміни в даних, чи наявна оформлена відстрочка від призову на військову службу уточнити свої персональні дані (адресу фактичного місця проживання, місце роботи, отримання освіти, номер телефону, адресу електронної пошти та ін.) через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Вказують, що позивач не з'являвся вчасно до ІНФОРМАЦІЯ_2 , персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста вчасно не уточнив. Такі дії (бездіяльність) призвели до порушення ним правил військового обліку, вчиненого в особливий період, тобто він скоїв адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Також зазначають, що можливості отримати інформацію про місце фактичного проживання та місце перебування, номери засобів зв'язку та адреси електронної пошти в установах ТЦК та СП відсутня, оскільки відповідних реєстрів не існує.

Вказують, що 19.05.2025 року ОСОБА_1 з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 , де посадовою особою було складено відносно нього протокол № 1/618, під час якого йому було роз'яснено зміст ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП з повідомленням про час, дату та адресу розгляду протоколу. На розгляд протоколу він з'явився, але доказів про відсутність правопорушення не надав і в подальшому не цікавився результатом адміністративного провадження.

На підставі викладеного просили у задоволенні позовних вимог відмовити за безпідставністю.

07.01.2026 року від представника позивача адвоката Гакмана С.П. до суду надійшли додаткові пояснення на відзив, в яких вказує на те, що притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є безпідставним, оскільки в протоколі про адмінправопорушення зафіксовано не уточнення наступних даних: даних про шлюб 25.04.2017 року, даних про народження дітей 07.07.2018 року, 22.10.2021 року та 02.04.2025 року, а відповідно до п. 8-1 ст. 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» відомості про сімейний стан особи та відомості про членів сім'ї військовоїобов'язаного можуть бути персональними даними включеними до Єдиного реєстру виключно за згодою призовника, військовозобов'язаного, резервіста.

Крім того, на час винесення постанови № 4194 від 30 травня 2025 року про накладення на ОСОБА_1 за ч. 3 ст. 210 КУпАП адміністративного стягнення у виді штрафу, сплинули строки накладення адміністративного стягнення, оскільки про факт порушення ТЦК та СП стало відомо 17 липня 2024 року, отже, вказує, що постанова № 4194 від 30 травня 2025 року є направомірною і підлягає скасуванню також з підстав, зазначених у ст. 38 КУпАП.

Ухвалою суду від 21.11.2025 р. відкрито провадження у справі та призначено судове засідання на 02.12.2025 року, яке було відкладено до 25.12.2025 для реалізації права позивача на подачу відповіді на відзив, копія якого згідно поштового чека була надіслана на адресу позивача 09.12.2025 року.

25.12.2025 р. судове засідання було відкладено за клопотанням представника позивача.

07.01.2026 року учасники справи у судове засідання не з'явилися, представник позивача подав заяву про розгляд справи у його відсутності та у відсутност і позивача, позовні вимоги підтримують в повному обсязі. Причини неявки відповідача чи його представника невідомі, хоча належним чином були повідомлені про розгляд справи.

На підставі ч. 9 ст. 205 КАС України судом проведено розгляд справи у письмовому провадженні.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що постановою по справі про адміністративне правопорушення № 4194, винесеною 30.05.2025 року начальником ІНФОРМАЦІЯ_3 полковником ОСОБА_2 , ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП з накладенням адміністративного стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумім доходів громадян в сумі 1700 грн. за те, що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним і пребуваючи на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_2 , всупереч вимогам правил військового обліку, встановленими законодавством, з 18.05.2024 року по 16.07.2024 року, порушив правила військового обліку в особливий період, у період проведення мобілізації протягом дії правового режиму воєнного стану, не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затверджених Верховною Радою України, свої персональні дані через центри надання адміністративних послуг або через електронний кабінет військовозобов'язаного, або ІНФОРМАЦІЯ_2 , чим порушив вимоги абз. 6 п. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Згідно протоколу про адміністративне правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП від 19.05.2025 року ОСОБА_1 , являючись військовозобов'язаним і перебуваючи на військовому обліку ІНФОРМАЦІЯ_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 , всупереч вимогам правил військового обліку, встановлених законодавством, з 17.07.2024 року по даний час 2025 року, порушив правила військового обліку в особливий період проведення мобілізації протягом дії правового режиму воєнного стану, не мав при собі військово-облікового документу разом з документом, що посвдічує особу та не прад'явив його за вимогою уповноваженого представника ІНФОРМАЦІЯ_2 , поліцейського, а також не уточнив протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет військовозобов'язаного.

Згідно військово-облікового документа № 010520253474257900034 військовозобов'язаний ОСОБА_1 є придатним до військової служби на підставі довідки ВЛК від 19.05.2025 року № 2025-0519-1426-0777-0 гр. ІІ ст. та має відстрочку від призову на підставі п. 3 ч. 1 ст. 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» до 06.08.2025 року. Також вбачається відмітка про взяття на військовий облік 19.05.2025 р.

З копії довідки багатодітної сім'ї № 138 від 11.04.2025 року вбачається, що ОСОБА_5 та ОСОБА_1 є батьками ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_6 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , що також підтверджується копіями свідоцтв про народження: серії НОМЕР_1 , НОМЕР_2 та НОМЕР_3 , копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 .

Відповідно до копії витягу з ЄДРПВР щодо дати уточнення військово-облікових даних 22.04.2025 року відбулась звірка контактних даних ОСОБА_1 відповідно до реєстру «Oberig», а 19.05.2025 року відбулась звірка його даних при особистій явці.

Згідно абз. 7 ч. 3 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Відповідно до ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Також, згідно пп. 10-1 п. 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 р. № 1487) призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні: у період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом дії правового режиму воєнного стану уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Положеннями п. 1 ч. 2 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України № 3633-ІХ від 11.04.2024 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку", який набрав чинності 18 травня 2024 року, визначено, що під час дії Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 24 лютого 2022 року № 65/2022, затвердженого Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про загальну мобілізацію" від 03 березня 2022 року № 2105-IX, громадяни України, які перебувають на військовому обліку, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані: у разі перебування на території України - шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Відповідно до ч.1 ст. 210 КУпАП порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку тягне за собою накладення штрафу від двохсот до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Частиною 3 ст. 210 КУпАП передбачено, що вчинення дій, передбачених частиною першою цієї статті, в особливий період тягне за собою накладення штрафу від однієї тисячі до однієї тисячі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до ст. 246 КУпАП порядок провадження в справах про адміністративні правопорушення в органах (посадовими особами), уповноважених розглядати справи про адміністративні правопорушення, визначається цим кодексом та іншими законами України.

Таким чином, враховуючи вимоги абз.7 ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», всі військовозобов'язані, крім тих що відносяться до абз.2-6, зобов'язані протягом 60 днів уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Нормами вказаного Закону визначено 60-денний строк для уточнення облікових даних, останній день якого припадав на 16.07.2024.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 , будучи військовозобов'язаним, під час дії воєнного стану не уточнив впродовж 60-ти днів з дня набрання чинності Указу Президента про оголошення мобілізації свої персональні дані ні в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, ні через електронний кабінет, ні в Центрі з надання адміністративних послуг, чим порушив вимоги Правил військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервісті, що затверджені постановою КМУ №1487.

За таких обставин суд знаходить, що бездіяльність позивача, яка полягала в не уточненні облікових даних у встановлений законом термін - з 18.05.2024 по 16.07.2024, утворює склад правопорушення за ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Крім того, зі змісту позову вбачається, що позивач не заперечує факту неуточнення ним своїх військово-облікових даних протягом встановленого терміну, та підтверджує, що з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_8 лише 19.05.2025 р. для оформлення відстрочки.

Посилання позивача на неврахування відповідачем положень примітки до статті 210 КУпАП суд вважає неспроможними та такими, що не заслуговують на увагу, оскільки чинне законодавство зобов'язувало саме позивача вчинити певні дії, і уточнити свої персональні дані у встановлений строк, які могли бути вчинені тільки ним особисто у один із визначених способів. Держатель Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів може перевірити чи уточнив військовозобов'язаний свої персональні дані, але обов'язок такого уточнення покладається саме на військовозобов'язаного, яким є позивач. До того ж, інформаційно-комунікаційні системи, реєстри, бази даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, можуть не містити окремих даних, які необхідно було оновити до 16.07.2024, зокрема, актуального номеру телефону, адреси електронної пошти.

Щодо доводів позивача про порушення відповідачем строків притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення даного правопорушення, то суд вважає їх безпідставними, виходячи з наступного.

Відповідно до частини 7 статті 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення в особливий період правопорушень, передбачених статтями 210, 210-1 цього Кодексу, може бути накладено протягом трьох місяців з дня його виявлення, але не пізніше одного року з дня його вчинення.

Позивач мав уточнити дані з 18.05.2024 по 16.07.2024 включно. Тож, оновлення даних в будь-який інший день після 17.07.2024 утворює склад правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП.

Позивач уточнив свої облікові дані 19.05.2025 року, притягнутий до адміністративної відповідальності за скоєння адміністративного правопорушення, що передбачене ч. 3 ст. 210 КУпАП, постановою №4149 від 30.05.2025 року, тобто до закінчення тримісячного строку з дня виявлення та не пізніше одного року з дня його вчинення.

Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Статтею 280 КУпАП встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Виходячи з наведеного суд вважає оскаржувану постанову правомірною, а позовні вимоги необґрунтованими.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 9, 72, 76, 77, 90, 205, 241-246, 250, 251, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

У разі розгляду справи в порядку письмового провадження зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручене в день його складення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Суддя